Yukarı
  • Dollar d8797bc80763a6ccec78dddd4bc4d62f1e9180a5f577e4fe50a07f9c32223796 DOLAR 3.498
  • Euro 88846c0ec7b5e4a29938893f6edbf2ef35fe6fd75e19ea7b4783c7102aa482c5 EURO 4.115
  • Coins 45be724445466553ce04230f4f956955311fa265af9fa5cd06677c6f53df1b65 ALTIN 473.633
  •  28 İzmir (14 ℃) 4 ℃
  •  25 İstanbul (12 ℃) 2 ℃
  • 45 Ankara (6 ℃) -7 ℃
109265

Kılıçdaroğlu Esnafın Sorunlarını Masaya Yatıracak

04 Haziran 2013 14:04

Ege’nin Sesi-Ali Arda PERK/Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve esnaf teşkilatının onursal başkanı Mehmet Ali Susam, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6 Haziran’daki İzmir programını anlattı, Türkiye’nin güncel durumu hakkında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 6-7 Haziran’da İzmir’e çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Esnafla bütünleşerek sorunları dinleyecek olan Kılıçdaroğlu, Perşembe sabahı 10:50’de İzmir’e inecek. Kılıçdaroğlu ilk olarak İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğine bağlı 129 oda başkanı ile görüşecek, ardından Gıda Çarşısı ile İnşaatçılar Çarşısı, 2, 3 ve 4. Sanayi Sitelerini gezecek, burada esnafın sorun sıkıntılarını görüşecek. Sanayi sitelerindeki temasların ardından STK başkanları ve temsilcileriyle Hilton’da yemekte buluşacak.

Kılıçdaroğlu Cuma günü ise Seferihisar'da 27 ülkeden 167 sakin şehir temsilcisinin katılacağı Uluslararası Cittaslow Genel Kurulu'nun açılış konuşmasını yapacak, ardından saat 13.00'te Karşıyaka'da Ahmet Piriştina Kültür Merkezi'ni açacak. Kılıçdaroğlu saat 16.30'da uçakla kentten ayrılacak.

‘’CHP Esnaf ve Sanatkarların Yanında Olacak’’

CHP Genel Merkezi bünyesinde İş Dünyası ve Dayanışma Birimi tarafından ülkenin çeşitli yerlerinde düzenlenen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile esnafı buluşturan toplantıların İzmir ayağının geniş kapsamlı olacağını belirten Susam, “Bu birim iş dünyasıyla CHP’nin bağlarını güçlendirmeye yönelik önemli çalışmalar yapıyor. Daha önce Gaziantep, Kayseri, Malatya, Adana, Bursa, İstanbul ve Tekirdağ’da toplantı yaptık. Organize sanayi bölgelerinde sanayicilerle bir araya geldik. İzmir’de tüm günü esnafa ayıracağız. Türkiye’de giderek son dönemde sıkıntıların yoğunlukla hissedildiği yerler esnaf… Uygulanan AVM politikalarıyla, sıcak para politikalarıyla, teşvik politikalarıyla küçük işletmeleri kendini yalnız hissetmektedir. CHP esnaf ve sanatkarın yanında olacak bu kesimin sorunlarını ülke gündemine taşıyacak. İzmir programı bu doğrultuda sorunların konuşulacağı çözüm yollarının aranacağı bir aşamada olacak” açıklamalarında bulunarak İzmir birliği ve sanayi sitelerinde hem genel de hem yerelde esnafın beklentilerinin yer aldığı raporlar sunulacağını belirtti.

‘’Esnaf Şiddet Görenlere Kapısını Açtı’’

Gezi Parkı’nda yaşanan sorunların sorulması üzerine Susam, ‘’Gezi Parkı’na giden çok önemli bir kesim Türkiye’de artık yeterinin üzerinde AVM olduğunu dile getirdi.  Ranta dayalı AVM anlayışı yerine sokaklarda esnafın yaşamasını söylemişlerdir meydanlarda vatandaş… Esnaf, şiddet görenlere kapılarını açmış onlarla dayanışma içinde olmuştur. Gezi Parkı birçok kişiyi kaynaştırdı. Türkiye’de ‘esnaflara sahip çıkın’ sloganı Gezi Parkı eylemlerinde ortaya çıkmıştır’’ şeklinde konuştu.

‘’Esnafı Tek Tek Ziyaret Ettim’’

Yakıp yıkılma olaylarını ve esnafın yağmalamalara karşı tavrını açıklayan Susam konuşmasında şunları kaydetti: ‘’Esnafı ziyaret ettim, Vali’ye rapor ettim. Esnaf barışçıl gösterilerden mutlu ancak provokatörlere ise tepkili.  Esnafın işyerini kapatsa da dükkanının başında beklediğini gördüm. Esnaf yaşanan bazı kötü olayların eylemi yapanlardan değil bir kaç provokatörden kaynaklandığının altını çizdiler. Bu anlamda polisin eylemi sonlandırmak için kullandığı şiddetin gereksiz olduğunu dile getirdiler. Vali’yle bunları paylaştım. Valilik de çeşitli bütçeler var. Sigortası olmayanların zararlarının karşılanması konusunda gerekli adımların atılması konusunda konuştum’’ dedi ve esnafın mağdur edilmeyeceğine dair Vali Toprak’ın garanti verdiğini yineledi.

‘’Yakıp Yıkmaları Tasvip Etmiyoruz’’

‘İçerisinde bulunduğumuz durumun ne kadar önemli ve kritik olduğunu belirtmek istiyorum’ diyerek sözlerine başlayan CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, ‘’Maalesef yıllardan beri partimizin ve sağduyu bütün kesimleri uyarısına rağmen özellikle başbakanın tahrik edici konuşmaları tutumları, hükümetin icraatları maalesef önemli bir kesimi isyan eder hale getirmiştir. Özellikle gençlerimizin bu konuda çok küçük yaşta bu konulara duyarlı olması ve refleks vermesi umut vericidir. Son günlerde kentimizde de olan bu yangınlarla ilgili bizim de tasvip etmediğimiz, kimin yaptığı belli olmayan, emniyetin de bu durumları aydınlatmasını istediğimiz olayların hiçbir şekilde partimiz tarafından tasvip edilmeyeceğini hatırlatmak isterim’’ şeklinde konuştu. 


Kılıçdaroğlu Esnafın Sorunlarını Masaya YatıracakYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Film için saçlarını kazıttı

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu filmi için saçlarını kestiren Cara Delevingne'den sonra şimdi de oyuncu Kate Hudson yeni filmi için asker traşı yaptırdı...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Zatürre aşısı yazın yaptırılabilir'

AKCİĞER dokusunun iltihaplanması ile ortaya çıkan zatürre, ülkemizde ölüme sebep olan hastalıklar arasında beşinci sırada yer alıyor. Uzmanlar yılın her zamanı uygulanabilen zatürre aşılarının öncelikle hava sıcaklığının yüksek olduğu aylarda yapılmasını öneriyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR