Yukarı
185529

'Baskı tikleri artırabilir'

10 Ağustos 2017 10:00

MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Arif Önder, toplumda genelde dalga geçme konusu olan tiklerin, çoğunlukla genetik faktörlerden kaynaklanan bir hastalık olduğunu söyledi. Dr. Önder, tiklerin tedavi edildiğini bilmediklerini için insanların yıllarca bu sorunu çektiklerini anlattı.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Arif Önder, ani, hızlı, ritmik olmayan, tekrarlayan amaçsız hareketleri tik olarak tanımladıklarını söyledi. Genellikle tiklerin çocukluk çağında başladığını kaydeden Dr. Önder, çocuklarda 4-6 yaş arasında göz kırpma hareketlerinin görüldüğünü belirterek, şöyle dedi:

"Bir süre sonra geniz temizleme ile devam edip, çocuğun durumuna göre daha ileri kompleks hareketlere, kelime tekrarlarına dönebilir. Geçici tikler var, bunlar hiçbir müdahale yapılmadan aileye eğitimler verilerek kolayca geçebiliyor. Bazen kronik tik dediklerimiz 1 yılın üzerinde sürebiliyor. Bunların mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor."
Tiklerin büyük bir bölümünün yaşla birlikte azaldığını ifade eden Dr. Arif Önder, bazılarının ileri yaşa kadar devam ettiğini ve yaşam kalitesini bozduğunu dile getirdi. Dr. Önder, şöyle dedi:

"Tikler toplum tarafından da çok anlaşılamadığı için ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Göz kırpma, baş sallama, ses çıkarma, geniz temizleme gibi çok belirli olmayanların yanında şeftali denildiğinde kendi etrafında dönme, müstehcen lafları söyleme, küfür etme, dans etme gibi örnekler olabiliyor. Vakanın ağırlığına göre değişiyor."

BİRÇOK NEDENİ VAR
Tiklerin psikolojik bir rahatsızlık olduğuna dikkat çeken Dr. Önder, altındaki en önemli etkenin genetik olduğunu söyledi. Tiklerin oluşmasıyla ilgili bilgi veren Dr. Önder, şöyle konuştu:

"Sebep aslında genetik. Birçok genin tik bozukluğu ile ilişkisi belirlenmiş. Normal bir bireyde yüzde 5 ise, genlerde sıkıntısı olan kişide tik olasılığı yüzde 50'ye kadar çıkabiliyor. Annenin hamileliği de çok önemli. Sigara içiliyorsa, çok fazla kahve tüketiliyorsa, aşırı stresli ise tik bozukluğu olma ihtimalini arttırıyor. Doğum sırasında yaşananlar, enfeksiyonlar, erken yaşta travmaya maruz kalma, akran zorbalığı neden olabiliyor. Genetik bir temel var, onun üzerine bir takım stresler, enfeksiyonlar ve birçok şeyin etkisi ile gerçekleşebiliyor."

"BASKI TİKLERİ ARTIRABİLİR"
Ailelerin tikler konusunda çocuklara baskı yapmaması gerektiğini anlatan Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Arif Önder, davranış tedavisi ve ilaç tedavisi uyguladıklarını anlattı. Dr. Önder, şöyle konuştu:

"Ailesine sürekli istemsiz olarak küfür eden çocuklar görüyoruz. Sosyal ortamlarda stresin artmasından kaynaklanabiliyor. Bu tiklerin tedavisi var. Öncelikle aile eğitimi şart. Çünkü tikler istenildiği zaman ertelenebiliyor. Çocuk bunu ertelediği zaman aile 'çocuğumuz bunu istemli olarak yapıyor' diye düşünebiliyor. Çocuğun üzerinde 'sakın yapma' diyerek baskı kuruluyor. Bu da tiklerin artmasına neden oluyor. Öncelikle aileye tiklerin çocuğun elinde olmadığını, bunun genetik bir rahatsızlık olduğunu anlatmak gerekiyor. Daha sonra davranış tedavileri, ilaç tedavisi, terapiler uygulanıyor."

Tiklerin dalga geçilmesine neden olduğunu kaydeden Dr. Önder, tik bozukluklarının birçok psikiyatrik hastalıkla birlikte görüldüğünü belirterek, dikkat eksikliği bulunan ve  hiperaktivitesi olan çocuklarda daha sık görüldüğünü söyledi.

"İNSANLAR TEDAVİSİ YOK ZANNEDİYOR"
Çocuklarda bazı tikler değişirken, 3'te 1'inin erişkin yaşta devam ettiğini kaydeden Dr. Önder, "İnsanlar tikleri olan kişilerin hastaneye ruh sağlığıyla ilgili tedavi alması gerektiğini bilmiyor. Kişinin mutlaka tedavi olması gerekiyor ve hayat kalitesini etkiliyor. Tedavisi yok zannettikleri için başvurmuyorlar ve yıllarca sıkıntıyı çekiyorlar. 50 yaşına kadar bu sıkıntıyı çekip tedavi olan kişiler var. Mutlaka psikiyatri kliniğine başvurmaları gerekiyor" diye konuştu.

STREPTOTOK BAKTERİSİNE DİKKAT
Dr. Arif Önder zatürre ve üst solunum yolu hastalıklarına neden olan streptotok bakterisinin tiklerle ilişkili olduğunu anlattı. Özellikle ani başlayan tiklerde bu bakterinin akla geldiğini kaydeden Dr. Önder, şöyle dedi:
"Streptokok bakterisi adını verdiğimiz bir bakteri var.

Bu bakteri zatürre, üst solunum yolu hastalıklarına neden olabiliyor. Bu bakteri bulaştığı zaman İnsanın bağışıklık sistemi bir takım maddeler üretiyor. Beynin bir takım bölgeleri etkileniyor. Tiklere, kalp romatizmasına yol açabiliyor. Bu tikler diğerlerinden farklı olarak çok ani başlıyor. Bu tarz çok ani başlayan tiklerde bu bakterinin değerlendirilmesi gerekiyor. Görülme olasılığı düşük ama olasılık var."Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Kanser ilacını spor salonları stokladı

Türkiye'ye tek bir firmadan getirilen "tamoxifen" maddeli meme kanseri ilacı, erkeklerde meme sarkmasını önlediği için spor salonları tarafından stoklandı. Piyasadan toplanan "tamoxifen" ...

Karatay'dan zeytin ve zeytinyağı çağrısı

Prof.Dr. Canan Karatay: "Zeytin ve zeytinyağı tüketen hastalanmaz." Hatay'ın Altınözü İlçesi'nde devam eden Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali'ne katılan İç Hastalıkları Uzmanı Pr...


Kalp krizine karşı makarna üretildi

İtalyan bilim insanları, kalp krizini önlemede etkili makarna üretti. Yeni makarna türünün, 'vücudu strese ve koroner damar rahatsızlığına karşı daha dayanıklı hale getirdiği' ifade edildi.

"Toplu taşımada yaşlılara yer vermeyin"

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi’nden bir profesör, yaşlı insanların oturmak yerine ayakta durmaya teşvik edilmesinin beden sağlıkları için daha iyi olduğunu açıkladı.


Pekmezin faydaları neler?

Kış aylarında pekmez yemenin vücudun ısı dengesini sağlamaya yardımcı olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Sarptaş Büyükince, pekmezin faydalarını ve nasıl saklanması gerektiğ...

'Grip aşısı kalp krizi riskini azaltıyor'

Okan Üniversitesi Hastanesi, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Taner Yavuz grip aşısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Grip aşısının gribe yakalanma riskini azaltarak grip olun...


İş yerinde hayır demesini bilin!

SÜREKLİ çalan telefonlar, cevaplanması gereken mailler, hazırlanması gereken dosyalar, toplantılar ve yetiştirilmesi gereken işler derken ofisteki stres, insan psikolojisini etkiliyor. Yo...

Hastalara cinsel tercihleri sorulacak

İngiltere, İskoçya ve Galler´in kamusal sağlık hizmetleri otoritesi National Health Service (NHS), 16 yaş ve üzerindeki hastalara cinsel tercihlerini soracak.


Hepatit A’dan korunmanın 2 basit yolu

Türkiye'de erişkinlerin yüzde 72-100'ünün bu hastalığı geçirdiği söyleniyor. Türk Gastroenteroloji Derneği Genel Sekreteri ve Başkent Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyes...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Hadise 32 yaşına girdi

Güzel şarkıcı Hadise 32. yaşını Levent'te bulunan bir mekanda kutladı. Ailesi, yakın arkadaşlarının katıldığı doğum günü partisinde eğlence tavan yaptı. Dilek tutup pastasını üfleyen şark...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Kanser ilacını spor salonları stokladı

Türkiye'ye tek bir firmadan getirilen "tamoxifen" maddeli meme kanseri ilacı, erkeklerde meme sarkmasını önlediği için spor salonları tarafından stoklandı. Piyasadan toplanan "tamoxifen" maddeli ilaç mayıs ayından itibaren tükenmiş durumda. Kanser hastası olanlar ise eczanelerde bulamadığı ilacı daha pahalı bir fiyata karaborsadan satın alıyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR