Yukarı
188118

"Kimin organize ettiğini biliyoruz"

14 Eylül 2017 10:05

EGE’NİN SESİ-  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Romantik Türk, Can ve Yıldız FM radyolarının ortak yayınına katıldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı Selçuk İZBAN töreninde yaşananlarla ilgili konuşan Başkan Kocaoğlu, “O törenlerde gelenleri kimlerin getirdiği, kullandığı, yönettiği hepimiz tarafından biliniyor. Ben buradan isim vermiyorum ve karşılıklı cevap hakkı olsun istemiyorum. Kimin organize ettiğini biliyoruz. Yanlıştı, yapılmaması gerekiyordu. Biz bunu hak etmedik. Eğer sayın başbakan lütfeder beni telefonla arar ve sorarsa kim olduklarını da tek tek kendisine söylerim” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Selçuk’taki İZBAN töreninde yaşananların ayrıntılarının yanında, parti içindeki yarış ve yerel seçim adaylığı, belediye başkanlarının ilçe seçimlerine, kongrelere müdahale etmesi ve belediye projelerine ilişkin Romantik Türk, Can ve Yıldız FM radyolarının ortak yayınında konuştu.

“BİZ BUNU HAK ETMEDİK”

Başkan Kocaoğlu, törende yaşananların perde arkasını şu ifadelerle anlattı:

 “Sıram geldiğinde kürsüye çıktım. Önce yuhalandık, in aşağı gibi şeyler söylendi. Sonra Recep Tayyip sloganı. Ben sloganlar bitene kadar dinledim. Baktım gergin. Konuşturulmamak üzere gelinmiş. Bende tepki göstererek indim. Şimdi bu son derece çirkin bir tavırdı. Orada Sayın Başbakan, bakanlar, milletvekili var. Hiçbirisinin yüzünde üzüntü, eksilme olmadı. Aksine bir tavır vardı. O törenlerde gelenleri kimlerin getirdiği, kullandığı, yönettiği hepimiz tarafından biliniyor. Ben buradan isim vermiyorum ve karşılıklı cevap hakkı olsun istemiyorum. Kimin organize ettiğini biliyoruz. Yanlıştı, yapılmaması gerekiyordu. Biz bunu hak etmedik. Eğer sayın başbakan lütfeder beni telefonla arar ve sorarsa kim olduklarını da tek tek kendisine söylerim”

“2019’DA ADAY OLURSAM VE ÖLMEZ SAĞ KALIRSAM 2024’TE DE ADAY OLACAĞIM”

Kocaoğlu parti içindeki yarış ve yerel seçim adaylığı ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Kocaoğlu, “2019’da aday olursam ve ölmez sağ kalırsam 2024’te de aday olacağım” dedi.

Ardından kendisine hatırlatılan İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ile tartışması üzerine, “Mahalle seçimlerinde, ilçe seçimlerinde, ilde de müdahale etmem. Eğer çok zorda kalmazsak. Sözün özü fuar açılışı gibi, siyaset gibi konularda dikkat edilmesi gereken hususlar var. İzmir’den kontenjandan aday olabilirler herkes için geçerlidir. Ama örgütü yerel güçler dizayn etmelidir. Örgütte emek verenler olmalıdır. Kontenjandan gelebilirsiniz, yine olursunuz bir şey demiyorum ama örgüt yereldir. Bugün CHP, AKP ve MHP gibi partilerin örgütlerinde binlerce, on binlerce kişi var. Bunları cebinizde getiremeyeceğinize göre örgütte olanlara saygı duyacaksınız” ifadelerini kullandı.

“AKRABAM ŞURADA OLSUN’ DEMEK DOĞRU DEĞİL” 

Başkan Kocaoğlu, belediye başkanlarının ilçe seçimlerine, kongrelere müdahale etmesi konusunda ise, “Yakın çalışmak isteyebilir ama ‘benim yakınım, akrabam şurada olsun’ demek doğru değil. Bu yanlıştır.  İlçe başkanı ile belediye başkanı neden konuşmasın? Belediye başkanının diğer siyasi aktörlerden farkı bütçe yönetmesi ve kadro yönetmesidir. Belediyenin bir planı, programı vardır. O zaman siyasiler belediye başkanına yardımcı olmak zorundadır” dedi.

İslam Kalkınma Bankası gerçeğini açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın “İzmir Büyükşehir Belediyesi, İslam Kalkınma Bankası da dahil bir çok yere kredi için başvurduğu halde olumlu dönüş alamadı" yönündeki iddiasına da oldukça çarpıcı yanıtlar verdi. Programda tüm dinleyicilerin ve İzmirlilerin bu konuyu can kulağı ile dinlemesini isteyen Başkan Kocaoğlu, İslam Kalkınma Bankası’ndan alınacak krediye ilişkin süreci şöyle anlattı:

“Narlıdere metrosu için kredi arıyoruz. Zaten bu tür işler dışında kredi almıyoruz. Dünya finans kurumlarından krediyi bulduk. Bize maliyeti Euro olarak libor + yüzde 2.85 ile 3 arası. Bu krediyi bir hafta içinde alabiliyoruz. Belediyemizin güçlü mali yapısı nedeniyle benim kredi bulamamam söz konusu değil zaten. Bunu Hamza Dağ da çok iyi biliyor. Bilmiyorsa da şimdi öğrensin. Ben diğer kurumlarla pazarlık ederken, İslam Kalkınma Bankası’ndan yetkililer randevu alarak bana geldiler. İslam Bankası ile İller Bankası birlikte çalışıyor. İslam Bankası, Türkiye’deki işlerini İller Bankası ile anlaşarak çözüyormuş. 'Yüzde 1.35 maliyet, yüzde 0.50’de İller Bankası komisyon alıyor. 1.85 maliyetle kredi veririz' dediler. İller Bankası’nın 150 milyon Euro aldığını, 40 milyonunu Antalya’ya verdiğini ve ellerinde 110 milyon Euro'nun hazır olduğunu söylediler. Hatta ben de Buca Metrosu için 350 – 400 milyon Euro’ya daha ihtiyacımız olduğunu bildirdim. ‘Onu da çözeriz’ dediler. Biz de hemen (Mart ayında) İller Bankası’na 110 milyon Euroluk kredi için yazı yazdık; ses yok. İller Bankası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olduğundan Bakanımızı ziyaret ettim. Bu konuda destek olmasını istedim.  Bakanımız bu konuda artı ya da eksi bir şey söylemedi. Ben o tarihten itibaren Sayın Başbakanımızdan randevu bekliyorum. Görüşeceğim 5-6 konu var. Bu konuların içinde en önemlilerinden biri de bu. Krediyi yüzde 1.85 maliyetle alabilirsem alacağım;  alamazsam metroyu durduracak halim yok;  2.85 ten alacağım. Ancak 1.85 dururken Başbakandan randevu alamadım diye böyle bir şey olmaz.  Ciddi bir tasarruf söz konusu. Sonra tekrar Ankara’ya gittim, İller Bankası Genel Müdürü ile görüştüm. Beyefendi ‘biz bu 110 milyon Euro’yu kentsel dönüşümde kullanacağız;  onun için veremeyiz’ dedi.  Ben de teşekkür ettim;  çıktım.  Ertesi gün İslam Kalkınma Bankası’na gittim. Oradaki yetkililer de, ‘110 milyon Euro alt yapı yatırımlarına çıktı, kentsel dönüşümde kullanılamaz’ dedi. Ramazan ayında Binali Bey geldiğinde görüşemedim.  O zamandan bu zamana, ben bu konuları konuşmak için randevu talep ettim; bekliyorum.  15 dakika görüşeceğim, olmazsa 2.85’e  imza atacağım. Hamza Dağ İslam Bankası’ndan ‘büyükşehir kredi alamadı’ diyor. Siyaset yapıyoruz. Siyasette yüzde 3, yüzde 10 bazıları yüzde 50 abartı yapabilir.  Ama İslam Kalkınma Bankası kredisi ile ilgili şu anlattığımdan başka bir şey yok”.

Vermiyorlarsa..

13 yıl önce Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden biri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bugün Türkiye’nin en güçlü belediyelerinden belki birincisi olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Cıngar nereden çıkıyor biliyor musunuz? 13 senedir piyasadayız. Borcumuzu bir gün bile geciktirmedik. Kredi notumuz uluslararası derecelendirme kuruluşlarında tavan yapmış halde. İslam Bankası da bunun için gelmiştir. Burada bir kaynak var.  Diğer AKP’li belediyelerin elinde hazır onaylanmış proje yoktur, ondan da olabilir. Ama ben niye İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne geldiniz diye sormadım. AKP'li vekilin 'kredi alamıyor' esprisi ile ilgili de şunu söylemek istiyorum: Zaten bizim kredimiz hazır. Yüzde 2.85 – 3 aralığında hazır olan kredimiz şu an bloke durumda. Biz İslam Bankası’ndan alabilir miyiz diye orayı bekletiyoruz. Hatta belediyemizin finans bölümünü aramışlar, kredi kullanılmayacaksa bekletmeyelim diye.." şeklinde konuştu.

İslam Bankası kredisi ile ilgili durumu Başbakan Binali Yıldırım’ın bilip bilmediği ile ilgili soruya da yanıt veren Başkan Kocaoğlu, “Başbakanımızın bu konuyu bilip bilmediğini bilmiyorum. Ama Hamza Dağ’ın açıklamasından, bu konunun belirli yerlerde konuşulduğunu, reddedilmek üzere karar verildiğini yorumluyorum. Çünkü benim bu konuyla uğraştığımı kimse bilmiyor. Konuşulmasında da yarar yok. Veriyorlarsa verecekler, vermiyorlarsa ‘iş olsun,  pahalı olsun’ diyeceğiz;  yapacağız” dedi.

 

Randevu isteriz,  alırsak gideriz

Bazı AKP’li siyasetçilerin “Aziz Başkan randevu alamıyorsa biz alırız” şeklindeki açıklamaları ile ilgili bir soruya da yanıt veren Başkan Kocaoğlu, “Melih Gökçek veya Kadir Topbaş Başbakan ile görüşmek istediğinde milletvekilleri mi randevu alıyor? Böyle olursa bu iş başka mecralara gider. Bu kendilerine göre bir söylemdir. Söz sahibine aittir. Bizim randevu alamamamız gibi bir şey söz konusu değil. Bu konuda aracıya, tefeciye gerek yoktur.  Randevuyu isteriz, alırsak gider konuşuruz” dedi. 

Büyükşehir merkezi hükümetten daha çok yatırım yaptı

Yine AKP'li vekillerin gündeme getirdiği “İzmir hükümet yatırımlarında ikinci sırada” şeklindeki açıklamasını da değerlendiren Başkan Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin merkezi hükümetin yatırımlarından daha çok yatırım yaptığının altını bir kez daha çizerek şunları aktardı:

“Geçen gün kalkmış biri de ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne para veriyoruz, borçları ödedik’ demiş. Ne zaman para vermiş? İzmirli sanayici, esnaf Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün illerinden daha fazla vergi beyan ediyor ve ödüyor.  Biz de ondan pay alıyoruz.  Onun dışında hiçbir projeye merkezi hükümetten bir kuruş teberru almadım. İzmir’den merkezi bütçeye giden para 42 milyar liradır. Merkezi hükümetten gelen 2.5- 3 milyar liradır. 13 milyar liralık zorunlu harcamaların haricinde... Bunu Hamza Dağ, diğer milletvekilleri, Sayın Başbakan sorgulayacaklar ve İzmirlilere cevap verecekler. Astronomik rakamlarla hızlı tren geliyor 10 milyar, otoban geliyor 2 milyar...  Muhasebe şaşmaz; çift taraflıdır. Artısı eksisi sonunda tutar. Hazine'nin, Maliye Bakanlığı’nın rakamlarına bakıldığında kimin ne kadar yatırım yaptığı görülür.”

Tramvaydan memnun olacaklar

Tramvay’ın İzmir için gerekli olup olmadığı yönündeki tartışmalara da değinen Başkan Kocaoğlu, “Bölgenin ve yolcunun durumuna göre metro, tramvay projelerini hayata geçiriyoruz. Karşıyaka tramvayını Katip Çelebi Üniversitesi, Çiğli Ata Sanayi, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nden geçecek şekilde uzatıyoruz. Karşıyakalı nasıl tramvaydan memnunsa, Konak bölgesinde oturan vatandaşlarımız da memnun olacaktır. Yılbaşında bitiyor; yaşayarak göreceğiz. Tramvay İzmir’in en önemli projelerinden birisidir. Trafiği aksatıyor mu rahatlatıyor mu göreceğiz. Ben vatandaşlarımızın memnuniyet düzeyinin maksimuma çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

Bertaraf tesisinde süreç tıkandı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, kente kazandırmak istedikleri katı atık bertaraf tesisi konusunda kararlılıklarının sürdüğünü ancak açılan davalar nedeniyle tıkanma yaşadıklarını söyledi. Başkan Aziz Kocaoğlu, üniversitelerin olumlu görüşlerine rağmen mahkemeye görüş sunan bilirkişilerin farklı bir yaklaşım içinde olduğunun altını çizdi.

Katı atık bertaraf tesisi projesinin ortaya çıktığı ilk günden bu yana birçok farklı yerin gündeme geldiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti:

"Tespit ettiğimiz Yamanlar'daki yeri kimseye söylemeden önce meslek odalarına gittim ve gösterdim. Neler olabileceğini konuştuk, görüştük, onlar da yeri  beğendiler. İlgili bölge ve il müdürlerini götürerek bütün kurumlardan olumlu görüş aldık ama 2-3 avukat arkadaş bu sürece itiraz etti. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bilirkişi raporları bizim aleyhimize geldi. Bunun üzerine biz üniversitelerden, bilim insanlarından raporlar aldık. Bizim aldığımız raporlar olumluydu. Devlet Su İşleri’nin ve Orman Müdürlüğü’nün istediği her türlü proje taahhüdünü aldık. Şu anda Çevre Bakanlığı’ndan da bizlere gelen herhangi bir şey yok. Onlar da bu işin bir an evvel başlamasını istiyorlar. Ancak yürütme durmadan, mahkeme kararı bitmeden ÇED raporunu alamıyoruz. Dolayısıyla beklemedeyiz. Mahkeme bu sefer üniversiteden gelen raporlar çerçevesinde aynı bilirkişilerden yine bir rapor hazırlamasını istedi ve bu kez daha şiddetli bir biçimde bizim aleyhimize rapor açıkladılar. Durum bu aşamada. Bu iş tıkandı. Çevre konusunda, yeşillendirme konusunda, körfezin temizlenmesi konusunda, arıtma konusunda yaptıklarımız belli. Ülkede çevre yatırımları konusunda açık ara öndeyiz. Bu dava açan avukat arkadaşlara tekrar bu kararlarını gözden geçirmelerini diliyorum. Başka da yer yok. Burası da olmadığı zaman 'buldum, ÇED'e gitti', bu dönem de olmaz. Öbür dönemin ortalarına kalır."

Bir kurul oluşturalım, o denetlesin

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yatağan ve Köyceğiz örneklerinde olduğu gibi baca sistemlerinin çalıştırılmaması sonucu çevre ve insan sağlığının zarar görmesi nedeniyle toplumda termik santrallere karşı bir tepki oluştuğunu da hatırlatarak, çöp konusunda da benzer bir durum yaşandığını söyledi. Geçmişte vahşi depolama yöntemlerinin uygulandığını ve atıkların bir sanayi ürünü ve ekonomik değer olarak algılanmadığını ifade eden Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

"Biz örnek bir tesis kuracağız ve bunun gibi birçok yere ihtiyacımız olacak. Bizim çöpümüzün yüzde 80’i metropolde, yüzde 10’u Küçük Menderes’te, yüzde 10’u ise Bakırçay’da toplanıyor. Biz burada merkezdeki çöpün yüzde 40’ını geri dönüşüme tabi tutacağız, ayrıştıracağız. Bunu da kente yakın, merkeze yakın bir yerde yapacağız. Örnek tesisi bu güne kadar gösteremediğimiz için hızlı ilerleyemiyoruz. Termik santralde olduğu gibi insanların üzerindeki korkuyu giderecek bir faaliyette bulunamadık. Bu şansı bize verin.  Kim bu konuda izleyici, denetleyici olmak istiyorsa, bir kurul oluşturalım. Bu kurul yapımından, işletmeye kadar denetlesin. Hatalarımızı, çevreye zarar verip vermediğimizi değerlendirsin. Bunu da öneriyoruz, açığız. Çevre Bakanlığı da bu konuda mahkeme kararı biter bitmez, sanırım bir ay içerisinde ÇED'i verecek, kamulaştırma yapacağız. Mahkeme karar vermeden ne kamulaştırma yapabiliriz, ne hazineden arazi alabiliriz, ne de proje ihalesine çıkıp para harcayabiliriz."

İZBAN'da hat kirası sorunu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye ile TCDD'nin ortak kuruluşu İZBAN'ın kullandığı demiryolu hattı için talep edilen kira bedeline de değinerek, " Devlet Demir Yolları  '5 milyon dolar artı 5 milyon EURO bedelle hattımı kiraya vermek zorundayım' diyor. İZBAN’ın geliri yok, borç ödüyoruz. Bu kiranın makul bir düzeye getirilmesi lazım. Sadece Büyükşehir Belediyesi değil kirayı İZBAN da ödüyor. İZBAN’da para yok. 5 lira ben, 5 lira Devlet Demir Yolları, 5 lira devlet ödüyor ama 10 lirası yine Devlet Demir Yolları gidiyor" diye konuştu.

 

İnciraltı cennet olacak

İnciraltı bölgesinin bugüne kadar arazi sahipleri tarafından çok iyi korunduğunu bu nedenle, oradaki arazi sahiplerine teşekkür borçlarının olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı, şöyle devam etti:

"İnciraltı'nı planlama zamanı gelmiş, çoktan geçmişti. Şimdi orası  bir ivme kazandı. 5 sene sonra para sadece bir kat da değil o kara parçasına yüklediğiniz fonksiyonda olacak. İnciraltı cennet olacak. Yeşillikler içinde hastaneler, kür merkezleri, termal havuzlar yapıldığını ve kente nasıl katma değer getireceğini bir düşünün. Dün Çeşme’deki kür merkezinin planlarıyla ilgili sohbet ettik. Kür merkezini yaptığımızda biz Çeşme’deki otellerin doluluk süresini bir ay daha arttırdığımızda, sezon 4 ay olduğunda turizmci kazancını yüzde 50 artırır. Kür merkezlerinin birini Çeşme’ye birini de Doğanbey’e yapıyoruz. Ne kadar yatak var, o kadar eleman çalışıyor. Artık sanayi istihdam üretmiyor. Bizim de bu cennet vatanda istihdam olanağı yaratmamız lazım. İnciraltı tamamlansın, İzmir hem doğasıyla hem de istihdam olanaklarıyla sıçrama yapacak."

Doğayı kirletmenin bir anlamı yok

Buca’da kurulması gündeme gelen taş ocağı tartışmasına da değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bizim artık taş ocaklarına müdahale etme şansımız yok. Ruhsat verme yetkisi bizden alındı. Valilik uhdesinde, bizde değil. Hazır taş ocakları varken başka birisi de şurada üretsin diye bunun yaygınlaştırılmasının bir anlamı yok. Yarımada'ya açılmasının ise hiç bir anlamı yok. Mıcır zaten Belkahve'den gidiyor. Bir daha orada kurulmasının ne manası var.  Doğayı kirletmenin ne anlamı var. Urla’da eski sınırımızın bittiği yere taş ocağı ruhsatı verildi. Doğayı katletmenin bir anlamı yok. Kimseyi suçlamıyorum ama yetki bizde değil" diye konuştu. Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Polise saldırı şüphelisi 3 kişi gözaltına alındı

İZMİR'in Buca ilçesinde, bir iş yerinin önünde polise saldırdıkları öne sürülen ve haklarında yakalama kararı çıkarılan, aralarında iş yeri sahibinin de bulunduğu 3 şüpheli gözaltına alın...

"Huzur ve istikrar için geliyoruz"

Seçim startının verilmesiyle birlikte gece gündüz çalışan ve sahada basmadık yer bırakmayan CHP PM üyesi ve İkinci Bölge Milletvekili Adayı Avukat Sevda Erdan Kılıç, Karşıyaka İzban durağ...


Bu kütüphanede engel yok

Engelsiz bir kent yaratma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Karşıyaka Belediyesi, ‘Görme Engelliler Kütüphanesi’ ile engelli vatandaşların sosyal ve kültürel yaşamına katkı sunuyor.  Bost...

Ülkü Avusturya'da Türkiye'yi temsil etti

Porsche Sports Cup ikinci yarışı 16-17 Haziran tarihlerinde Avusturya’nın Red Bull Ring pistinde gerçekleştirildi. THY Sponsorluğu Porsche 991 GT3 otomobiliyle mücadele eden Milli Sporcu ...


Kursiyerlerden muhteşem sergi

Buca Belediyesi’nin Buca Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlediği hobi ve sanat kurslarında eğitim alan Bucalılar hünerlerini yılsonu sergisinde ortaya koydu. Takı tasarımından iğne o...

Menderes’te “Barış Masası” Devrede

Menderes Belediyesi tarafından imar barışıyla ilgili belediye bünyesinde Barış Masası hizmeti devreye girdi. Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören hizmetten ilk gün 250 kişi yararlandı....


DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’nde bayram geleneği

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’nde gelenek bozulmadı. Bayram tatili dönüşü bir araya gelen çalışanlar birbirlerinin bayramını kutlarken; törene DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker de katıldı. DS...

Parktaki yangın korkuttu

İZMİR'in Konak ilçesindeki parkta çıkan ot yangını, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Parkın, yerleşim yerlerinin tam ortasında olması, panik yaşanmasına neden oldu. Bugün sa...


CHP Lideri yarın İzmir'de

EGE'NİN SESİ- Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 19 Haziran Salı günü (yarın) İzmir'e geliyor. 

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Millet kıraathanesinin ilk işsizi…

Gazeteci ve yazar Metin Uca gündeme dair yaptığı politik esprilerle öne çıkıyor. Yanlış olduğuna inandığı ya da kendisini rahatsız eden konuları mizahi bir dille sosyal medya hesabına ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Zona hastalığı (Gece yanığı) nedir

Bazı virüsler hem çocuklukta hem de yetişkinlik döneminde sizi hasta edebilir. Bu virüslerinden biri olan varisella zoster, çocukluk döneminde suçiçeğine neden olurken yetişkinlikte herper zoster, yani zona hastalığına yol açar. Peki Zona hastalığı nedir? Zona hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi… Merak ettiğiniz her şey haberimizde…

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR