Yukarı
215423

NATO'da gerginlik: Trump hedef aldı

12 Temmuz 2018 09:33

Brüksel’deki NATO Zirvesi ABD ile AB arasında gerginliğe sahne oldu. Trump, savunma harcamaları konusunda Almanya’ya yüklenirken, Merkel, “Bağımsız bir şekilde kararlarımızı veriyoruz” dedi.

NATO üyesi 29 ülkenin liderleri Brüksel’de gerçekleşen iki günlük NATO Zirvesi’nde bir araya geldi. Gergin başlayan, sert tartışmalara sahne olan zirvede savunma harcamalarından ittifakın geleceğine, siber güvenlikten NATO’nun Afganistan’daki askeri varlığı ve Irak’taki rolüne kadar pek çok konu masaya yatırıldı. Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S-400 füzeleri de gündeme gelen konulardandı.

NATO Genel Sektreteri Jens Stoltenberg’in selamlama konuşmasının ardından aralarında NATO’ya bağlı ülkelerin bayrakları ve askerlerinin bulunduğu tören alanı üzerinden 13 müttefik ülkeye ait 20 helikopter ile birlikte geçiş yaptı.

‘Geleceğimizin güveni için buradayız’

Stoltenberg gösteri öncesi yaptığı kısa konuşmada “Gelecek nesillerin aynı barış ve güvenliğin tadını çıkartabilmesi için buradayız. Bizi güvende tutmak için canla başla çalışan ve bazen hayatını kaybeden kadın ve erkeklerimize saygımızı yineliyoruz. Sizlere büyük bir minnettarlık duyuyoruz. Bugün bizi burada onurlandırdığınız için tekrar bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

Trump: Pamuk eller cebe

ABD Başkanı Donald Trump, savunma harcamaları konusunda verdikleri sözleri tutmamakla suçladığı başta Almanya olmak üzere bazı NATO ülkelerinin kendilerinden bekleneni yerine getirmediğini ve ödemelerini yıllardır yapmadığını öne sürdü. Trump zirve öncesinde de yaptığı paylaşımda, “Bizim kendilerini savunmamızın beklendiği bazı NATO ülkeleri sadece yüzde 2’lik taahhütlerini yerine getirmemekle kalmıyor, aynı zamanda yıllardır yapmadıkları ödemeleri de ihmal ediyorlar. ABD’ye geri ödeme yapacakları mı?” ifadelerine yer verdi.

Trump, üye ülkelerin savunma harcamalarını NATO taahhütleri çerçevesinde gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 2’si seviyesine çıkarılmasını istiyor. Özellikle Almanya’yı hedef alan Trump, bu ülkenin savunma katkılarındaki eksiklikleri gidererek NATO’daki liderlik rolünü göstermesi gerektiğini belirtiyor.

Merkel: Almanya bağımsız bir ülke

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’yı Rusya’nın “esiri” olarak tanımlayan Trump’a tepki gösterdi. Almanya’nın “bağımsız bir şekilde” siyaset yürüten bir ülke olduğunu söyleyen Merkel, “Bağımsız bir şekilde kararlarımızı alabildiğimizi söyleyebilmekten çok memnunum” diye konuştu.

Önlemleri artıracağız

NATO Zirvesi’nin ardından açıklanan sonuç bildirisinde, ‘Terörizmle olan mücadeleyi arttıracak ve güvenlik yükünü eşit bir şekilde paylaşacağız. Türkiye’ye yönelik tehditlere karşı önlemleri artıracağız’ mesajı verildi. 

Makedonya’ya davet

Bildirgede örgüte üye 29 ülke liderinin Makedonya’yı resmen NATO’ya katılmaya davet ettiği belirtildi. Basın toplantısında konuyla ilgili açıklama yapan Stoltenberg, “Üsküp’e üyelikle ilgili görüşmelere başlamak üzere davet yollamayı kabul ettik” ifadelerini kullandı.

BirgünYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Kaşıkçı zanlılarına idam cezası istemi

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini soruşturan Suudi savcı, 11 zanlıdan 5'i için idam cezası istendiğini açıkladı. Suudi Arabistan Başsavcılığı, görevden alınan eski Kraliyet Divanı ...

İngiltere’de Brexit bakanı istifa etti

İngiltere’nin Brexit bakanı Dominic Raab, Başbakan Theresa May’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma anlaşmasını protesto için istifa etti.


O otelde büyükelçi skandalı!

ABD merkezli oteller zinciri Hilton'un Japonya'daki bir şubesinde skandala imza atıldı. Fukuoka şehrindeki otele gelen Küba'nın Japonya Büyükelçisi Carlos Pereira'nın kalmasına izin veril...

Sikkelerin Sultanı’na idam!

İran'da altın piyasasını manipüle etmek için iki ton altın stoklamakla suçlanan 'Sikkelerin Sultanı' lakaplı Vahid Mazlumin ile iş birlikçisi olarak adlandırılan Muhammed İsmail Kasımi id...


AP'den Türkiye'ye kötü haber

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, tanık sıfatıyla katıldığı yargılamada "Yeşil" ile ilgili şaşırtıcı ifadeler kullandı.

Yüzyılın satışında rekor!

Fransız devrimi sırasında eşi Kral 16. Louis ile birlikte giyotine gönderilen Kraliçe Marie Antoinette'e ait inci ve elmas kolye, düzenlenen açık artırmada 36 milyon dolara satıldı.​ Sot...


Ünlü oyuncuya bebek şoku!

Adı sık sık yeni James Bond olacağı haberleriyle gündeme gelen İngiliz oyuncu Idris Elba için yapılan bir oyuncak bebek sosyal medyada alay konusu oldu. ABD’nin ünlü magazin dergilerin...

Kopenhag kriterleri yine gündemde!

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında pratikte donmuş olan katılım müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısında bulunacak. AP'nin Türkiye raportörü Kati P...


 ABD: YPG ile ilişkimiz...

Menbiç'te ortak devriyeyle ilgili açıklama yapan ABD'li üst düzey yetkili, "Devriyelerin başlaması büyük bir başarı. Devriyelerin sıklığına komutanlar karar verecek. Devriyeler Suriye str...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Erbil’in kardeşinden ‘can sıkıcı’ haber

Yaklaşık bir aydır yoğun bakımda tutulan Mehmet Ali Erbil'in Pfofesör kardeşi Yeşim Erbil'den kendi tabiriyle 'Can sıkıcı' bir haber geldi. Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, bir ay önce ev...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Soğuk havalar kalp krizini tetikleyebiliyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Öz, soğuk havaların kalp krizini tetikleyebileceğini belirterek, kalp hastalarının mümkünse soğuğa yavaş yavaş kendilerini alıştırarak çıkmalarını tavsiye etti. Medicana Konya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Öz, çok sıcak havalarda olduğu gibi çok soğuk havalarda da kalbin olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR