Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin dış kırılganlık riskini 'yüksek' seviyesinden 'yüksek +' seviyesine yükseltti. Ayrıca ABD ya da Almanya ile yaşanabilecek olası bir gerilimin TL'nin tekrar güç kaybetmesiyle sonuçlanabileceği uyarısında bulundu. 

 Moody’s, Türkiye’nın dış risklere kırılganlığını, bir derece artırdı.

Moody’s tarafından dün yayımlanan ve kredi derecelendirme niteliği taşımayan raporda, Türkiye’nin dış kırılganlık riski ‘yüksek’ seviyesinden ‘yüksek +’ seviyesine çıkarıldı.

Bu değerlendirmeye gerekçe olarak yurt dışından sağlanması gereken yüksek tutarlı yeniden finansmanın yarattığı kırılganlığı gösteren Moody’s raporunda ayrıca, “Düşük tasarruf oranları, enerji ithalatı ve ihracatın yüksek ithalat içeriği gibi sebeplerden kaynaklanan yapısal cari işlemler açığını yansıtmaktadır” değerlendirmesine yer verildi.

Türkiye’nin yurt dışı ve döviz yükümlülüklerine kıyasla ‘mütevazi’ kalan döviz cinsi varlıkların da dış kırılganlığı artırdığı ifade edildi.

‘TL GÜÇ KAYBEDEBİLİR’

Cari açığın bu yıl tüketim ve yatırımlardaki gerilemeyle birlikte ortalama yüzde 1.2’ye gerileyeceğini öngören Moody’s, bu sayede dış finansman gereksinimi azalsa da, yeniden finans edilmesi gereken yükümlülüklerin azımsanmayacak miktarda olduğuna dikkat çekti.

Moody’s geçen yıl ekim ayından itibaren gerilimin azaldığı Türkiye-ABD ilişkilerinin Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füzeleri nedeniyle tekrar hareketli bir döneme girdiğine ve Almanya’nın Türkiye’ye giden turistlere yönelik seyahat uyarısını sertleştirdiğine dikkat çekti.

Raporda, “Bu diplomatik anlaşmazlıklardan biri veya ikisi birden daha hararetli bir hal alması ve ticaret ve yatırımları daraltacak yeni yaptırımların başlatılması TL’nin tekrar güç kaybetmesinde rol oynayabilir” denildi.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin üç basamak altında ‘negatif’ görünüm ile derecelendiriyor.

Gerçek Gündem