Yukarı
246163

Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye hep ‘sağ duyu’ dersi verdi

24 Nisan 2019 14:51

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu göreve seçildiği günden itibaren hep “hedef” oldu ama hiç kimseyi hedef göstermedi. Yumruklandı, ölümle tehdit edildi, önüne mermi atıldı, linç girişimi atlattı. Ama Kılıçdaroğlu, kendisini yumruklayanı da, ölümle tehdit edeni de affetti. Üstelik affederken bile, “sağduyudan” bahsetti, tüm topluma örnek olabilecek  mesajlar verdi.

MİTİNGLERDE YUHALANDI

Daha Genel Başkanlığı'nın ilk yıllarında, o dönem Başbakanlık görevinde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm mitinglerinde adı geçti. CHP Liderinden bahsederken son dönemde soyadı yerine “Bay Kemal” hitabını kullanmayı uygun gören Erdoğan, mitinglerinde kimi zaman Kılıçdaroğlu'nun dini inançlarına bile atıf yaptı. Erdoğan konuştukça AKP'liler Kılıçdaroğlu'nu yuhladı, protesto etti.

Ancak Kılıçdaroğlu ne etnik kimlik, ne de inanç konusuna konuşmalarında hiç girmedi. Milliyetçilik tanımını, “”Bizim milliyetçiliğimiz vatanseverliktir, beraber olmaktır, birlikte mücadele etmektir” sözleriyle yaptı. Özellikle 31 Mart yerel seçimleri öncesinde yaptığı tüm konuşmalarda “huzurdan”, “beraber yaşamaktan” bahsetti.

HERKES LİNCİ KONUŞTU, KILIÇDAROĞLU HİÇ DEĞİNMEDİ

Kılıçdaroğlu'na linç girişiminden sadece iki gün sonra, TBMM Genel Kurulu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle özel bir oturum yaptı. Oturumda, tüm taraflar Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan bahsetti. Bir tek, saldırıya uğrayan kişi, Kılıçdaroğlu, yaşadıklarına özel oturumda hiç değinmemeyi tercih etti. CHP Grubu adına yaptığı konuşmada

 

Kılıçdaroğlu, Kendisine linç girişiminde bulunulduktan sonra bile “sağduyudan” bahsetti. Kendisine geçmiş olsun ziyaretine gelen Demokrat Parti Lideri Gültekin Uysal'la görüşmesi sonrasında, yine “sevinçte ve tasada birlikte olmaktan” bahsetti, “Farklılıklarımızı zenginlik kabul edip tasada ve kıvançta beraber olmalıyız. Sevinçlerimizi çoğaltmalıyız. Bana yapılar linç girişimi kabul edilecek bir şey değildir. Toplumu fazla germemeliyiz, ben milletimizin ferasetine inanıyorum” demekle yetindi.

HEP AFFETTİ

Kılıçdaroğlu, Genel Başkan olduktan sonra kendisine yönelik yapılan tüm fiili saldırıları da affetti.

2011 seçimleri öncesinde kampanya için gideceği Niğde'de, “kendisini vuracağını” söyleyen polis memurunu affetti. Polis memurunun kendisine yazdığı mektubun ardından avukatılarına talimat veren Kılıçdaroğlu, memur hakkındaki tüm şikayetlerini geri çekti.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından Kılıçdaroğlu bu kez TBMM'de yumruklu saldırıya uğradı. Seçimler sonrasında konuşma yapacağı ilk CHP grup toplantısına giderken koridorda yumruklu saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu, bu saldırgan hakkında da şikayetçi olmadı.

AFFEDERKEN DE MESAJ VERDİ

Kılıçdaroğlu, kendisine yönelik tehdit ve saldırıları düzenleyenleri affederken bile hep olumlu mesajlar vermeye gayret etti.

 

2016'da katıldığı şehit cenazesinde önüne mermi atan kişi hakkında avukatları tarafından yapılan şikayetin geri çekilmesi talimatını veren Kılıçdaroğlu, ancak bunun için saldırgana bir de şart koştu; Saldırgandan Çağdaş Yaşamı Destekleme derneği'ne 5 kız öğrencinin bir yıllık eğitim bursu tutarında bağış yapmasını isteyen Kılıçdaroğlu, bu bağışın ardından şikayetini geri çekti.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DE CANINA KAST ETTİ

Kılıçdaroğlu'nu PKK terör örgütü de hedef aldı;

25 Ağustos 2016’da Artvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine giderken Yanıklı köyü yakınlarında Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna silahlı saldırı düzenlendi. PKK terör örgütünün üstlendiği saldırıda 1 jandarma eri hayatını kaybetti, 2 asker yaralandı. Kılıçdaroğlu Artvin'de de Karayolları Genel Müdürlüğü'nün binasına sığınarak saldırıdan kurtuldu.

Sözcü


Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Demirtaş'tan sürpriz buluşma

Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu, Başak Demirtaş Bakırköy'de bir restoranda buluştu. Buluşmaya Selahattin Demirtaş'ın kız kardeşi Av. Aygün Demirtaş da katıldı.

İstanbul’da beklenen sağanak başladı

İstanbul'da, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı uyarılarının ardından beklenen yağış başladı.


Bütçe açığını kapatamayan hükümet, çareyi yine satmakta buldu!

Bütçe açığına çare bulamayan hükümet santralları, değerli Hazine arazilerini satışa çıkardı.

İstanbul Barosu'ndan Yargıtay'ın davetine ret

İstanbul Barosu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan Yeni Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayacak.


CHP'den 'Tek kullanımlık plastikler' için teklif

CHP'li Çetin Osman Budak tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasını öngören yasa teklifini TBMM'ye sundu.

Kılıçdaroğlu: Anadolu'yu bize yurt yapan işte bu gönül erenleridir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş Veli anma töreninde konuştu.


Gazi Ömür Karaman’a 4 kırığa rağmen sağlam raporu verilmiş!

Bursa’nın Gemlik ilçesindeki bir kafede ayakkabısını çıkararak ayaklarını sandalyeye uzattığı için yaklaşık 10 kafe çalışanının saldırısına uğrayan gazi Ömür Karaman’ın belinde 4 kırık çı...

Komünist Başkan'dan İmamoğlu'na ziyaret

Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu ve DEDEF üyesi yaklaşık 50 kişi, İBB Başkanı’nı Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu. Tebrik için gelen misafirlerini Saraçhane’deki ...


Erdoğan, 1 yılda 2 binden fazla atama yaptı: Yetkisinin sınırı yok...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle tüm yetkileri eline alan Erdoğan, uzay ajansından müftülüklere, kuvvet komutanlıklarından müfettiş yardımcılıklarına kadar birbirinden farklı k...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Demet Akalın’a sosyal medyadan otoyol tepkisi

Şarkıcı Demet Akalın, geride bıraktığımız gün yeni açılan 'İstanbul-İzmir Otoyolu'nu denemiş ve yaşadığı deneyimi sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Türkiye’nin en büyük müzesi...

Dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da 4 yıl önce açılan Arkeoloji Müzesi, eserleriyle ziyaretçileri insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR