Yukarı
248292

Armağan Melisa Kesmez’in oldu

16 Mayıs 2019 09:27

Her yıl bir öykücüye verilen 65. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, yazar ‘Nohut Oda’ adlı kitabıyla aldı.

Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 65.’si, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ve Darüşşafaka Cemiyeti işbirliğiyle 14 Mayıs Salı günü düzenlenen törende Melisa Kesmez’e verildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan İş Kültür Yayınlar Genel Müdürü Ahmet Salcan, 62 kitabın başvurduğu armağanı jürinin, “Nohut Oda” adlı kitabıyla Melisa Kesmez’e, “İnsan ilişkilerinin karmaşıklığını, sarıp sarmalayan sıcaklığını ve nefessiz bırakan boğuntusunu telaşsız, duru bir üslupla anlatmayı başarmıştır” gerekçesiyle verdiğini açıkladı.

Darüşşafa Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M.Tayfun Öktem ise, “Bu armağanı layık görülmüş her bir yazarın edebiyatımız için kilometre taşı olduğunu görmenin ve vasiyeti 1964’ten beri yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Sait Faik Müzesi ve Hikâye Armağanı Darüşşafaka’nın bağışçılarına duyduğu vefanın simgesi, sürdürülebilirliliğin kanıtıdır” diyerek yazarı kutladı, jüriye ve Salcan’a teşekkür ederek Sait Faik’i mihnetle, saygıyla andı. 

65. Sait Faik Hikâye Armağanı Melisa Kesmez’e Doğan Hızlan tarafından verildi. Hızlan, “Daha büyük okur kitlesine ulaşmasını sağlayacak olan ödüllerin genç kuşağa verilmesini düşünüyorum. Onun için jüri başkanı olarak tabii mutluyum” diyerek Kesmez’i kutladı. Kesmez ise, “İsmimin, öykülerini okuyarak büyüdüğüm, yazı dünyasına hayran olduğum Sait Faik Abasıyanık ile aynı cümlede yan yana gelmiş olması, tek başına bu bile, müthiş bir mutluluk. Bir sürü şeye, en çok da insana olan inancımı yitirmekte olduğum, umudumu korumakta epey zorlandığım günlerde böyle bir ödül almak, benim için çok şey demek.

Beri yandan, dedikleri gibi “her şey çok güzel olacak” mı bilmiyorum, bu konuda hâlâ pek iyimser olduğumu söyleyemem ama okumaya, yazmaya, çalışmaya, üretmeye, iyi olanı yaymaya, savunmaya, kendimiz kalmaya, incelikten ödün vermeden direnmeye devam etmekten başka çaremizin olmadığını biliyorum” diyerek öykülerini böyle anlamlı bir ödüle layık gören, sayesinde gönendiği, umutlandığı jüriye çok teşekkür etti.

Törene aralarında jüri üyeleri Nursel Duruel, Murat Gülsoy, Metin Celâl’in de olduğu çok sayıda yazar, yayıncı, gazeteci ile Darüşşafakalılar ve Burgaz Adalılar katıldı.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Katy Perry’ye bir taciz suçlaması da Rus sunucudan!

Dünyaca ünlü şarkıcı Katy Perry'nin başı taciz iddialarıyla dertte. Model Josh Kloss’un Perry’e yönelik taciz suçlamasının ardından, bir suçlama da Rus televizyon sunucusu Tina Kandelaki’...

Ceza’dan çocuklara özel rap şarkısı

Çizgi film kanalı Cartoon Network, rap şarkıcısı Ceza ile güçlerini birleştirdi. Kanalın imaj kampanyası için stüdyoya giren Ceza ilk kez çocuklara özel bir rap şarkısı yaptı. Çocuklar ...


Ünlü aktör hayata gözlerini yumdu

Amerikalı ünlü aktör Peter Fonda, 79 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi, Fonda'nın akciğer kanserine bağlı solunum yetmezliği sonucu Los Angeles'taki evinde huzur içinde öldüğünü duyurdu.

Ferruh Yanardağ’a veda

Oyuncu Arzu Yanardağ'ın tiyatro sanatçısı babası Ferruh Yanardağ, son yolculuğuna uğurlandı.


Bedri Baykam: Taksim trafiğe açılsın

Bedri Baykam, 52 yıldır Taksim ile iç içe yaşadığını belirterek Taksim'in bir komploya kurban gittiğini, halkın Taksim'i boşaltmasının istendiğini savundu. Baykam, Taksim Meydanı'nın yeni...

Zülfü Livaneli: Siyasal İslam biraz uzun sürdü ama bitti

Sanatçı ve yazar Zülfü Livaneli, kamu önünde söz söyleyenlerin umutsuzluk yaymasını ahlaki sorumsuzluk olarak gördüğünü ifade etti.


Sıla’nın minik adaşı!

Açıkhava konserlerinde hayranları ile buluşmaya devam eden Sıla, bayramın üçüncü günü Çeşme Amfi Tiyatro’da sahneye çıktı. Kerki Solfej’in düzenlediği konserde, alanı saatler öncesinden d...

Zülfü Livaneli: Türkiye'nin şiddetli bir zihniyet devrimine ihtiyacı var

Sanatçı Zülfü Livaneli, söyleşi kitabı “Livaneli’nin Penceresinden”i Sözcü Gazetesi'nden Özlem Gürses’e anlattı.


Ferhat Göçer: Pop müzikte kalite sorunu var

Sanatçı Ferhat Göçer, "Bir pop sanatçısı olarak kendimize çeki düzen vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Popüler müzikte son dönemde ciddi bir kalite sorunu yaşanıyor" dedi.

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Demet Akalın’a sosyal medyadan otoyol tepkisi

Şarkıcı Demet Akalın, geride bıraktığımız gün yeni açılan 'İstanbul-İzmir Otoyolu'nu denemiş ve yaşadığı deneyimi sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Türkiye’nin en büyük müzesi...

Dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da 4 yıl önce açılan Arkeoloji Müzesi, eserleriyle ziyaretçileri insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR