Yukarı
248331

Vatandaştan harcamalara fren!

16 Mayıs 2019 12:18

Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü verilerine göre ÖTV ve KDV'den elde edilen gelirler 2019 Nisan ayında 2018'in aynı ayına göre azaldı. ÖTV ve KDV gelirlerinin azalmasında vatandaşların aile ekonomisinde tasarrufu ilk sıraya alarak harcamalarını kısması en önemli neden olarak gösteriliyor.

Türkiye’de ekonomi denince ilk akla gelen yüksek enflasyon, işsizlik ve döviz kurları oluyor. Ancak son dönemde bütçe de en az enflasyon ve kur kadar konuşuluyor. Son dönemde basına yansıyan haberlere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, bütçenin daha fazla bozulmaması için TCMB’nin 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığı ve bu konuda gerekli yasal düzenleme üzerinde çalışıldığı iddia edildi.

VATANDAŞ KRİZ EKONOMİSİNE Mİ GEÇTİ?

Bütçede yaşanan sıkıntılar rakamlara da yansımış durumda. 2018 ve 2019 yıllarının Nisan aylarının vergi gelirleri karşılaştırıldığında KDV ve ÖTV gelirlerinde azalma göze çarpıyor. Bu da iç talepteki daralmaya ve vatandaşların krizin etkisiyle harcamalarını azaltmasına bağlı gelişen bir durum olarak yorumlanıyor.

VERGİ GELİRLERİ

2018 ve 2019 yıllarının Nisan ayı vergi gelirleri 7 kalemde incelendiğinde iki kalemde (ÖTV ve KDV) azalma söz konusu. Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü verilerine göre Gelir Vergisi’nden elde edilen gelir, Nisan 2018’de 42 milyar 166 milyon TL iken bu rakam 2019 yılı Nisan ayında 50 milyar 171 milyon TL’ye yükseldi.

Kurumlar Vergisi gelirleri ise 2018 Nisan ayında 17 milyar 357 milyon TL iken 2019 Nisan ayında 22 milyar 674 milyon TL’ye çıktı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV) elde edilen gelir 2018 Nisan ayında 5 milyar 843 milyon TL iken bu rakam 2019 yılının Nisan ayında 6 milyar 204 milyon TL oldu. MTV yeni yılda yeniden değerleme oranında yüzde 23.73 artmıştı.

Uluslararası Ticaret ve Muamelelerden Alınan Vergiler 2018 yılının Nisan ayında 39 milyar 380 milyon TL iken bu rakam 2019 yılının Nisan ayında 42 milyar 155 milyon liraya yükseldi.

Diğer vergi kalemlerinden elde edilen gelir ise 2018 yılının Nisan ayında 41 milyar 164 milyon TL iken 2019 yılının Nisan ayında 72 milyar 919 milyon TL oldu.

KDV VE ÖTV GELİRLERİ AZALDI

Katma Değer Vergisi tüketimin azalması ile beraber mal hizmet oranında yaşanan azalmaya bağlı olarak düştü. 2018 yılının Nisan ayında KDV gelirleri 20 milyar 945 milyon TL olmuştu. Bu rakam 2019 yılının Nisan ayında 17 milyar 433 milyona düştü.

Aynı şekilde Özel Tüketim Vergisi’nde de (ÖTV) KDV gelirlerin görülen durum söz konusu. Buna göre 2018 yılının Nisan ayında ÖTV gelirleri 44 milyar 401 milyon TL olmuştu. Bu rakam 2019 yılının Nisan ayında 40 milyar 958 milyon TL’ye geriledi.

NEDİM TÜRKMEN: FAİZLER DÜŞMEDİĞİ SÜRECE UMUT YOK

Sözcü gazetesi yazarı Nedim Türkmen konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Rakamların geçen yıl ile karşılaştırıldığında ciddi şekilde azaldığını söyleyen Türkmen, “KDV ve ÖTV gibi tüketim vergileri tahsilat ve tahakkuk rakamlarında, 2018 Nisan ile 2019 Nisan’ı karşılaştırdığımızda ve yine Ocak-Nisan 2018 ile Ocak-Nisan 2019’u karşılaştırdığımızda reel olarak ciddi azalma söz konusudur. Bu azalmada vergi indirimlerinin etkisi yok denecek kadar azdır.” dedi.

Tüketicilerin tüketimlerini kısmalarının ana neden olarak karşımıza çıktığını söyleyen Nedim Türkmen, “Tüketimde ciddi bir azalış söz konusu. Özellikle otomotiv ve konutta, banka kredi faizleri düşmediği sürece, hiçbir umut ışığı yoktur. Ekonominin daralma döneminde tüketim vergileri artırılarak (cep telefonu ÖTV’si ve tütün ürünlerinde ÖTV’nin artırılması) ekonomideki daralma daha da şiddetlendirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

PERAKENDE SATIŞ ENDEKSİ GERİLEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son perakende satış endeksi verilerine göre (Mart 2019) takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,1 azaldı.

VERGİ İNDİRİMLERİ DEVAM EDİYOR

Hükümet tarafından çıkarılan kanun ile iç piyasayı canlandırmak için mobilya, otomobil, konut, motosiklet, tapu harcı ve ticari araçlarda ÖTV ve KDV indirimleri uygulanıyor.

21 Mart tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararlarına göre; 31 Mart'ta sona ermesi gereken uygulama 30 Haziran'a kadar uzatılmıştı.

Konut ve tapu harçlarında ise bu tarih 31 Aralık 2019. Düzenlemeyle konut alımında KDV, yüzde 18'den yüzde 8'e, tapu harçları da yüzde 4'ten yüzde 3'e düşürülmüştü.

OTOMOBİL VE BEYAZ EŞYA SATIŞLARI AZALDI

Beyaz eşya ve otomotivde yapılan vergi indirimleri de sektörü canlandırmaya yetmedi. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafında son açıklanan verilere göre otomobil satışları, 2019 yılı ilk dört ayında geçen yıla göre yüzde 47,45 oranında azalarak 93 bin 228 adet olmuştu. Geçen yıl aynı dönemde 177 bin 418 adet satış yaşanmıştı.

Hafif ticari araç pazarı, 2019 yılı Ocak-Nisan döneminde geçen yıla göre yüzde 49,73 azalarak 26 bin 212 adet oldu. 2018 yılı aynı dönemde 52 bin 138 adet satış gerçekleşmişti.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre; buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinesi ve fırından oluşan dört ana ürün grubunda iç satışlar Mart ayında yüzde 1 düşüşle 552,657 adet oldu.

İç satışlar Ocak ayında yüzde 9, Şubat ayında ise yüzde 12 gerilemişti.

Buna göre Ocak-Mart döneminde iç satışlar yüzde 7 düşüşle 1.36 milyon adet olarak gerçekleşti.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Otogaza 19 kuruş zam

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), otogaz fiyatına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 19 kuruş zam yapıldığını duyurdu. Enerji Petrol Gaz İkmal İ...

1 Haziran'da AVM'ye kaç kişi gitti?

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, 11 Mayıs'ta 420 olan açık AVM sayısının 436'ya yükseldiğini belirtti. 11 Mayıs'ta normalin yüzde 20'si seviyesinde ola...


Zam yapan firma kredi paketinden çıkartılacak

3 kamu bankasından yapılan ortak açıklamaya göre, fiyat artışı yapan firmalar, kredi paketi kapsamı dışına çıkarılacak. 27 Mayıs'tan itibaren fiyat artışı yapan firmalar, fiyatları artış ...

Yerli otomobil için önemli adım!

TOGG tarafından Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretimi yapılacak olan Türkiye'nin Otomobili'nin fabrika projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) rapor...


1 Haziran’da AVM’leri 2,6 milyon kişi ziyaret etti

1 Haziran itibarıyla Türkiye genelindeki alışveriş merkezlerinin (AVM) tümü kapılarını açtı. Sozcu.com.tr'ye konuşan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Al...

Gümrükçülerin döviz isyanı

Türkiye’nin gümrüklü liman sahalarında hizmet ücretleri çoğunlukla döviz olarak ödeniyor. İthalat ve ihracatçıların önemli kapısı olan liman sahalarındaki bu durum şirketler için olumsuz ...


Mayıs’ta ihracat yüzde 40,9 azaldı

Mayıs 2019'da 16 milyar 803 milyon dolar olan ihracat, Mayıs 2020'de yüzde 40,9'luk düşüşle 9 milyar 964 milyon dolara geriledi. Bu dönemde ithalat yüzde 27,69 azalarak 13 milyar 406 mily...

Yeni kredi paketine iki banka daha katıldı

Kamu katılım finans kuruluşlarınca, normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için vatandaşların finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlayabilmesi amacıyla konuttan taş...


EPDK'dan akaryakıt şirketlerine fiyat uyarısı

'EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Akaryakıt fiyat marjları olması gerekenin çok üzerinde. Ya şirketler fiyatları makul seviyeye çekecek ya da tavan fiyat kararı alarak biz makul seviyeye çek...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Kylie Jenner hapis yatabilir

Forbes dergisinin sahtecilikle suçladığı ve en genç milyarder unvanını 23 yaşındaki Alexandra Andersen'a kaptıran Kylie Jenner'ın hapis istemiyle yargılanabileceği iddia edildi. Kylie ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Ada çayının faydaları nelerdir?

Ada çayı (Salvia officinalis), ballıbabagillerden, yurdumuzda çok yetişen tüylü ve beyazımtırak yaprakları olan güzel kokulu bir bitkidir. Baharat olarak yaygın olarak kullanılan ada çayı, alternatif ve geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Peki, ada çayının içinde hangi vitaminler var? Ada çayının faydaları ile ilgili merak edilen tüm detayları haberimizde sizler için derledik...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR