Yukarı
249125

Muharrem İnce'nin avukatından 'tazminat' açıklaması

24 Mayıs 2019 13:41

CHP'li Muharrem İnce, geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Balıkesir'de yaptığı konuşmadaki sözleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle açılan davada, 20 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum oldu.

Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki dava karara bağlandı. Taraf avukatlarının son beyanlarını alan Mahkeme Başkanı İlvan Çağlar Uysal, İnce'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 20 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

MUHARREM İNCE'NİN AVUKATI: HUKUKA AYKIRI 

Muharrem İnce'nin avukatı Mustafa Kemal Çiçek söz konusu kararla ilgili bir açıklama yayımlandı. Açıklamada şöyle denildi:

Müvekkilim, davaya konu olan olayın gerçekleştiği anda Cumhurbaşkanı adayı olan Sayın Muharrem İnce hakkında, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan davada ilk derece mahkemesi almış olduğu karar üzerine, bir kısım yazılı ve görsel medyada gerçeği yansıtmayan haberler üzerine açıklama yapmak gereği duyulmuştur.

24 Haziran seçim sürecinde, müvekkilim Sayın Muharrem İNCE, Balıkesir Mitinginde, bir dönemin Siyasi İktidara çok yakın gazetecisi olan ve sonradan TRT haber müdürü yapılan Nasuhi Güngör’ün, müteaddit kereler baskı yapan, yasaklanmayan, yalanlanmayan ve hiçbir hukuki ve cezai müeyyideye maruz kalmayan, “Yenilikçi Hareket” adlı kitabından bir paragraf okuyarak, Erdoğan ile Fethullah Gülen’in görüştüğünü dile getirmiştir.

Bunun üzerine, Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından, müvekkilim Sayın Muharrem İNCE hakkında, Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde, 100.000 TL lik tazminat davası açılmıştır. Yargılama esnasında, seçim sürecinde yapılan konuşmanın, somut ve üst paragrafta belirttiğimiz üzere iktidar nazarında muteber olan bir kişiye ait ifadeler olduğu, bunların o güne kadar hiçbir şekilde yalanlanmadığı, bilirkişi marifeti ile miting çözümünün yapıldığı ve müvekkilimin ifadelerinin somut gerçeklere dayandığı, aksinin hiçbir şekilde ortaya konulamadığını belirtmemize rağmen, ilk derece Mahkemesi, önceden hazırlanmış kararını tefhim ederek, kısmi kabul ile 20.000 TL manevi tazminat kararı verilmiştir.

Mahkeme hâkiminin tavır ve tutumuna binaen, verilen kararın vicdana uygun olmadığını belirtmemiz üzerine, “kürsüdeyim ve konuşamıyorum” ifadesine kullanmış olmak ile yargının, emir ve talimat ile yönlendirildiğini, tek bir cümle ile ifade etmek gereği duymuştur.

İş bu davanın davacısı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ ın, 24 Haziran seçim sürecinde, müvekkilim hakkında, “sen talimatları Pensilvanya’ dan alıyorsun” ifadesine yönelik olarak, bizim tarafımızdan açılan, 100.000 TL lik manevi tazminat davası ise halen Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde derdest olmak ile kanaatimizce keyfi gerekçeler ile 01.10.2019 tarihine ertelenmiştir.

Hukuk devleti ilkesinin ayaklar altına alındığı, hiçbir yurttaşın Hukuk Güvenliğinin kalmadığını, Anayasamızda koruma altına alınan Temel Hak ve Özgürlüklerin hiçe sayıldığı, yargı eli ile bu gidişatın himaye edildiği inkar edilemez bir gerçekliktir.

İlk derece Mahkemesi kararı gerekçeli olarak tarafımıza tebliğ edilmesinin ardından, istinaf ve temyiz süreçlerine mutlak suretle götürülecek ve bu haksız ve mesnetsiz ilk derece mahkemesi ilamının hukuk marifeti ile ortadan kaldırılması inanıyoruz ki temin edilecektir.

Yazanın, iddia edenin onurlandırıldığı, buna karşılık, yazılmış olanı sesli okuyanın cezalandırıldığı bir Türkiye ve bunu sağlayan bir yargı düzeni bu ülkenin hak ettiği bir yargı düzeni olamaz. Önceden bu kitapla bir şikayet ve bu şikayete dayalı bir yargı kararı olsa bizim de bu kararı göz ardı edip suç sayılmış bir ithamı dile getirmiş olsak, o zaman bu karar yerinde olurdu. Böyle bir durumun olmadığı ortadayken alınan bu karar, son dönemde iyice belirgin hale gelen yeni yargı düzeninin hukuka aykırı karar koleksiyonuna eklediği kararlardan biri olmuştur.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

TBMM'de yükselme sınavında 98 puan alanı elediler

TBMM’nin açtığı “Görevde yükselme sınavı” sonuçları tartışma yarattı. Sınavda yüksek puan alanlar mülakatta tek tek elendi. Meclis Genel sektereterliği ise “Sınavda sorun yoktur” dedi

Erdoğan'ın konvoyuna dört zırhlı Mercedes daha

Cumhurbaşkanlığı’nın talebi üzerine Almanya’dan Ankara’ya dört adet yeni S600 Maybach araç gönderildiği öğrenildi. Bu araçların son derece güvenlikli Mercedes- Maybach S 600 Pullmann Guar...


Çankırı beşik gibi sallanıyor! Bir deprem daha

Saat 14.46'da merkezüssü Çankırı'nın Çerkeş ilçesi olan 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

'Leyla Güven'in dokunulmazlığı derhal kaldırılmalıdır'

İYİ Parti, HDP Hakkâri milletvekili Leyla Güven'in dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen bir açıklama yayınladı. Açıklamada "Devletin sabrı olmaz, tavrı olur. Devlet bir parti kapısın...


“Lüks makam araçları nerede” sorusunun yanıt

Yenikapı’da günlerce sergilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesindeki ihtiyaç fazlası araçlarla ilgili sorulan “Lüks makam araçları nerede” sorusunun yanıtı ortaya çıktı. 524 ...

Batman'da Kulp şehitleri, Kürtçe ağıtlarla uğurlandı

Kulp'ta PKK'lı teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcının, uzaktan kumandayla infilak ettirilmesi sonucu şehit olan 7 kişiden İhsan Çelikbilek ile Mehmet Bozyel'in cenazeleri son yo...


Dolar faiz kararının ardından güne nasıl başladı?

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) enflasyondaki düşüşe vurgu yaparak, Temmuz'da başladığı 425 baz puanlık faiz indirimi sürecine Eylül toplantısında da 325 baz puanlık in...

İBB’den Yeşilay’a 25 yıllık bedelsiz tahsis

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın adı resmen “Sosyal Hizmetler ve Bağımlılıkla Mücadele Daire Başkanlığı” olarak değiştirildi. Yeşilay’a da...


Kılıçdaroğlu: Bütün darbelerin karşısındayız

Kılıçdaroğlu, "#12Eylül darbesi, “hak, hukuk, adalet” anlayışını hiçe sayan tek adam düzenidir. Biz; demokratik yapıyı ve hukuk düzenini hedef alan, ister askeri ister sivil bütün darbele...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Loughnan, Serdar Ortaç'ı çabuk unuttu

Serdar Ortaç'la boşandıktan sonra Dubai'ye giden Chloe Loughnan, plajda çekilen bikinili fotoğrafını paylaştı.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Obezite tedavisinde, ‘mide botoksu’

 Mide botoksu işlemiyle obezite tedavisinin mümkün olacağını söyleyen Obezite Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Emin Ersoy, “Bu yolla midenin çıkıştaki pompa kısmı yavaş çalışır, organa dolan gıdaların ince bağırsaklara geçişi yavaşlar ve böylece tokluk hissi daha uzun süreli hissedilir, kişi daha az yemek yer.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR