Yukarı
278442

Eber Gölü’nün suyu çürüdü

21 Mart 2020 11:43

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle uyarıda bulunan TTKD ile Doğa ve Sürdürülebilirlik Derneği bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, insan ve diğer canlıların yaşamı, ferahı ve sağlığının doğanın sürekliliğinin olmazsa olmazı olduğuna dikkati çekti.

Su ne kadar temiz ve sağlıklıysa ürün, ekonomi ve sağlığın hep güvence altında olacağını belirten Kesici, “Su hayattır. Fakat kirli, çürüyen sular hayatımızı karartmaktadır. Ülkeler her 22 Mart’ta suyun önemini hatırlar ve hatırlatırlar. Fakat sularımız giderek kuruma ve kirlilik baskısından gelişen teknolojiye rağmen kurtulamazlar. Su günleri kutlanacak değil anılacak hale gelmiştir” dedi.

EBER GÖLÜ’NE DİKKAT ÇEKTİ

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle, Afyonkarahisar’ın Bolvadin ve Çay ilçeleri sınırındaki Eber Gölü’ne dikkat çeken Dr. Kesici, “Ülkemizde benzer kullanımlar nedeniyle adeta suları çürüyen göllere Eber Gölü’nü örnek verebiliriz. diye konuştu.

150 kilometrekarelik yüz ölçümüyle geçmişte Türkiye’nin 12’nci tatlı su kaynağı olan Eber’in 150’ye yakın su kuş türüne ev sahipliği yapan bir kuş cenneti olduğunu hatırlatan Kesici, “Ekonomik- ekolojik öneme sahip olan su bitkileri ve su hayvanlarının korunabilmesi için 1’inci Derecede Doğal Sit Alanı ilan edilmişti ama korunamadı” ifadelerini kullandı.

MİLYONLARCA DOLAR GELİR SAĞLANIYORDU

Eber’in tatlı su bakımından beslediği ve can verdiği Akşehir Gölü’nün coğrafyadan silindiğini belirten Dr. Erol Kesici şunları söyledi:

* Eber ürünleriyle, bölge ekonomisinde çok önemli bir katma değerdi. Çevresinde yaşayan 30 binden fazla insanın adeta tarla ve fabrikasıydı.

* Göldeki kamış ve saz bitkileri nedeniyle SEKA Kağıt Fabrikası kurulmuştu, kamış- saz ve gölün tıbbi aromatik bitkileri yurt dışına izolasyon- parfümeri malzemesi olarak, kurbağalar, salyangozlar, balıklar işlenerek Avrupa’ya ihraç edilerek on milyonlarca dolar gelir sağlanırdı” dedi.

17 YERLEŞİM ALANI VE FABRİKA ATIKLARI

Su ile birlikte içinde yaşayan türlerin de yok olduğunu söyleyen Dr. Kesici, şöyle devam etti:

* Gölde dere kayabalığı, çok sayıda sazan türleri ve turna balığı yörenin önemli gıda ve kazanç kaynağıydı. Eber sarısı, endemik bir balık türü olan Anadolu inci balığı, Beyşehir kurbağası ve su kaplumbağalarının nesli tükenme tehlikesi altında ve yok olmakta.

* Havzadaki göller ve Eber Gölü, yıllardır tarımsal, kağıt ve şeker fabrikaları ve çevresindeki 17 yerleşim alanının evsel atıklarıyla atık- çöp alanına dönüştürülmüştür ve çürümesinin başlıca nedeni budur.

TARIMDA BİLE KULLANILMASI SAKINCALI

Yıllardır kirlilik bulgu ve çözüm uyarılarına rağmen, kirliliğe neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmadığına değinen Dr. Erol Kesici, “Gölü kirleten iç ve dış faktörler giderek artmış, neredeyse her mevsim beliren algler nedeniyle gölün suyu yeşil- siyah renge dönüşmüştür. Göl suyu aşırı azot ve fosfor yükleri nedeniyle adeta çürümüş su özelliğindedir. Bu özellikteki sular, dördüncü sınıf su kalitesinde sulardır. Bu tür suların tarımda bile kullanılması sakıncalıdır” dedi.

ATIKLAR KANSEROJEN MADDE İÇERİYOR

Kuraklık ve kirlilik nedeniyle kamış ve saz üretiminin de yok denecek kadar azaldığını belirten Dr. Kesici, şunları kaydetti:

* Tabanında uzun yıllardır biriken kimyasallar, organik atıklarla gölün su kalitesi ve gölde oksijen seviyesinin azalması nedeniyle her yıl sıklıkla çok sayıda balık ölümleri meydana gelmektedir.

* Atık sular bünyelerinde kanserojen madde içerdiklerinden, bunların birikimi sonucu su canlılarının bile yaşayamadıkları ve alanı su kuşlarının tercih etmedikleri bilinmektedir.

* Dip çamuru adeta katran karasına dönen gölün suyundan üretilen ürünlerin gıdaların güvencesinin söz konusu olmadığı bildirilmektedir.”

ÇÖZÜM YOLU AYNI

Eğirdir, Kovada, Beyşehir, Uluabat, Bafa, Büyükçekmece başta olmak üzere çok sayıdaki irili ufaklı göl suyunun da Eber Gölü örneğinde olduğu gibi adeta çürümekte olduğunu vurgulayan Dr. Kesici, çözüm yollarının ise aynı olduğunu söyledi.

Dr. Kesici, “Göl havzalarının evsel tarım endüstriyel atıklarının çöp deposu olarak kullanması engellenmeli. Göllerin dip ve kıyı kesimlerinde yıllarca birikinti oluşturan ağır metal, kimyasal birikimi mutlaka göl ortamından mekanik yöntemlerle uzaklaştırılmalıdır.

Göllere ulaşan dere, çay ve kanalların bulunduğu kesimlere ve yüzey sularının geldiği her yere toplama, dinlendirme, çökertme ve arıtma sistemlerinin yapılarak göllere kirli suların ulaşımı engellenmelidir” dedi.  (DHA)Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Babadağ’da korona vakası yok!

Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, korona virüs salgını ile ilgili özel açıklamalarda bulundu. Tüm dünyanın ve Türkiye’nin mücadele ettiği korona virüse karşı ilçede gerçekleştirilen çalı...

Muğla’da orman kesimi başladı

Muğla’nın Ula İlçesi Çıtlık Mahallesi, Taşkesiği Mevkiinde, 30 hektar yetişmiş orman alanının endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlenmesinin ardından bugün sabah saatlerinde ağaç kes...


Göçmenleri Türk Sahil Güvenliği kurtardı

Türk Sahil Güvenlik ekipleri, çarşamba günü saat 13.30 sıralarında, Milli Park mevkisi açıklarında bir grup göçmenin bulunduğu bilgisine ulaştı. Bölgeye sevk edilen Sahil Güvenlik botu ek...

Evinde kal bize gelme

Büyükşehirlerden akın nedeniyle Marmaris, Didim, Bodrum, Çeşme, Fethiye, Demre gibi yazlık ilçelerde nüfus artarken yazlık evlerin yaklaşık yüzde 60’ı açıldı. Eskiden daha çok turist gels...


Gazeteci Hakan Aygün, teknesinde gözaltına alındı

Gazeteci ve program yapımcısı Hakan Aygün, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Gümbet koyunda kaldığı teknede bu sabah saatlerinde gözaltına alındı öğrenildi. Twitter hesabında yer alan “ey İBAN...

‘Manisa’da vaka sayısı az, çünkü kit yok’

Sağlık Bakanlığı’nın, corona virüsü ile ilgili olarak açtığı ‘https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/laboratuvar-listesi’ isimli internet sitesinde, corona virüsü testinin yapıldığı 37 lab...


Herkes, hadi!’ diyen validen açıklama

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, kentin en işlek bölgelerinden İsmet Paşa Caddesi'nde incelemelerde bulunduğu sırada "sosyal mesafeye" dikkati çekmek için söylediği sözlerine ilişkin, "Yanlış...

Edremit’te sağlık çalışanlarına belediye desteği

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Covit-19) salgınına karşı Edremit Belediyesi, kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde mücadele ediyo...


"Önceliğimiz sağlık" dedi dezenfektan üretti

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, koronavirüs ile mücadelede önemli bir yer tutan dezenfektan üretimi yapıyor. Eczacı Başkan Çelik, kendi ürettiği dezenfektanları kendisini arayıp ih...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Hadise vitamin almayı eksik etmiyor

Ünlü popçu Hadise, corona virüsünden korunmak için dengeli beslenmeyi ihmal etmiyor. Corona virüsünden korunmak için evde karantinada kalan ünlü şarkıcı Hadise, Instagram hesabından yeni ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Koronavirüse karşı 'jel kolonya'

Antalya'da sabun ve şampuan üreten ve 22 ülkeye ihracat yapan bir firma, koronavirüs salgınıyla birlikte kendi laboratuvarlarında jel kolonya geliştirdi. Normal dezenfektanların ciltte yarattığı çatlak ve incelmeyi önlemek için jel kolonyanın içine gliserin ve pantenol kullanan firma, seri üretime başladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR