Yukarı
278898

Bakanlardan ortak açıklama: Okullara verilen ara uzatılacak

25 Mart 2020 20:58

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okullara verilen aranın uzatıldığını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

Bilim Kurulu olarak meselenin etraflıca tartışmasını yaptık. MEB olarak meseleye nasıl baktığımızı paylaşma fırsatımız oldu. Mesele dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir problem. Biz MEB olarak meseleye pedagojik olarak bakıyoruz. Çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığı öncelikle ele alınması gereken durumlar.

MEB, uzaktan eğitime televizyon yoluyla başladı. Bu hafta bizim test haftamızdı. Önümüzdeki haftadan itibaren dolu dolu eğitimi yapmaya devam edeceğiz.

Telafinin ne zaman nasıl olacağı, bilim kurulumuzun önerileriyle doğrudan doğruya ilgili. Bütün bu çalışmalara baktığımızda eğitimde elbette kayıplar olacaktır, eksikler olacaktır. Ben bütün vatandaşlarımızın müsterih olmasını isterim. Çocuklarımızın her türlü eğitsel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda hazırız, bu yolculuğu yürüteceğiz. Gereğini yapacağımızdan hiçbir endişesi olmasın kimsenin.

Bu çerçevede bilim kurulunun da önerisiyle önümüzdeki evde eğitim sürecini bir müddet daha uzatma ihtiyacı doğdu ve 30 Nisan tarihi burada ortaklaşa kararla ortaya koyuldu.

30 Nisan'a kadar okullarımızın tatil olması ve uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu. Bizim zaten bir hazırlığımız olduğu için gereken her türlü ihtiyacı karşılayacağız.

Öncelikle çocuklarımızın sağlığı bakımından anne babalarımızın dikkatli olduğunun farkındayım. Onların ruhsal sağlığı da çok önemli. Gereken her türlü tedbirin alınacağını ifade etmek isterim.

Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Bir virüs dünyayı tehdit ediyor. 8 milyara yakın insan her gün hastalığıa yeni yakalananların sayısını endişe içinde öğrenmeyi bekliyor. Korkunun büyük olduğunu söylemeye gerek yok.

Bu insan sağlığının yeni ve sırrı tam olarak çözülememiş düşmanı. Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var. Yakalanmamak.

En çok hastalık bizim kontrolümüz dışında kalan faktörlerle gelişir. Durumu kabullenmemiz zor değil. Koronavirüs karşısında ise biz irade sahibiyiz. Tokalaşıp tokalaşmamakta irade sahibiyiz. Misafirliğe gidip gitmemekte irade sahibiyiz. Kalabalık içine girip girmemekte irade sahibiyiz.

Temastan uzak durup durmamakta irade sahibiyiz, temizliği virüse karşı kalkan gibi kullanmakta irade sahibiyiz.

Verdiğimiz mücadelenin başarısı tek tek bireylere, hepimize bağlıdır.

Uygulama bize bağlıdır. Hiçbir sağlık kurumu hiçbir hekim virüsün bize bulaşmasını önleyemez. Bunu siz önleyebilirsiniz. Evinize çekilerek önleyebilirsiniz. Gerekli durumlarda maske takarak, temastan kaçınarak önleyebilirsiniz.

Benzer şartlardaki başka pek çok ülkeyle kıyaslanmayacak kadar ülkemiz güçlüdür.

Ülkenin sevgili gençler, insan sayısının arttığı her ortam riskin arttığı ortamdır. Büyükşehirlerimizde caddeler, mekanlar, sosyal mesafenin korunamadığı ortamlardır. Sizinle bir ağabey olarak konuşmak istiyorum. Risk altına giriyorsunuz. Belki hasta olmuyorsunuz ama öldürücü bir virüsün taşıyıcısı oluyorsunuz. Sabah sizi uğurlayanlar akşam ne ile karşılacaklarını bilmiyor.

Hastalığa hatta daha büyük acılara aracılık etmeyin.

Evet dışarıda bir dünya var ama biraz kendi dünyanıza çekilin.

Bugünler kendinize yatırım olsun. Yaşı bana yakın olanlara ve benden büyüklere de birkaç şey söyleyeceğim. Orta yaşlardaki vaka sayısı az değil. Virüs genç, orta yaşlı, yaşlı ayrımı yapmıyor.

Dikkatli olmalısınız. Sosyal hayatınızı asgari düzeye indirmelisiniz. Şu sıralar büyüklerimizin ziyaretine gitmek sakıncalı onları korumak zorundayız.  Sevdiklerimizle, yakınlarımızda birbirimizi biraz özleyelim. Tedbirlere sıkı sıkıya uyarsak bu özlem uzun sürmeyecek.

Çocuklarımız, biricik arkadaşlarım. Bakın ben çocuk doktoruyum. Tavsiyelerime uymanız gerekir. Artık oyunları evde oynuyoruz. Dışarıya çıkmak yok. Misafir gelirse sarılmak, el öpmek yok. Sevgimizi saygımızı uzaktan gösteriyoruz. Arkadaşlarla yine görüşüyoruz ama görüşmeler telefonla oluyor. Değerli anne babalar, okullarımız koronavirüs sebebiyle tatile girdi şeklinde bir kanı var. Bu yanlıştır, eğitim devam ediyor.

Eğitimin bir süreliğine internet ve televizyon üzerinden veriliyor. Bu aslında eğitimde yaygın hale gelen modeldir. Uygulamayı lütfen tatil olarak görmeyin, çocuklarınızın da konuyu böyle anlamlarını önleyin. Verilen ara, uzatılacak. Sayın bakanım birazdan söylemiş olacak.

Çocuklarınızın sağlığı konusunda endişeli olmayın. Evdelerse güvendeler.

Bütün Türkiye'ye seslenmek istiyorum. Tek tek herkesin dikkatine ihtiyacım var. Koronavirüs salgınında ölüm oranı düşük, sanıldğı kadar yüksek değil.

Hastalığı ağır geçirmesek de herhangi birimiz ölüme yol açabiliriz. Sağlıklı görünen biri, başkası için ölüm sebebi olabilir. Başkalarının hayatının bizim hayatımız kadar değerli olduğunu unutmamalıyız. Gençliğimnize, yaşımıza, sağlığımıza güvenmemeliyiz. Eğer sigara içiyorsak asla bilemeyiz.

Sigaranın tahribatının ortaya çıkması bu hastalıkta an meselesi olabilir. Her gün açıkladığımız vaka tablosu gözler önünde. Eğer ısrarlı uyarılarımız karşılığını uygulamada tam gösterebilseydi kayıplarımız daha az olacaktı. Şimdi olduğundan daha az hastamız olacaktı.

En başlarda gösterdiğimiz kendimizi koruma refleksi bizi her şeye rağmen avantajlı kılıyor. Bu hastalıkta doğrusu her şey mümkün. Başka ülkelere benzememek için tek tek her birimiz konuyu onların aldığından kat kat fazla ciddiye almalıyız. Çünkü bu tip salgınlarda tarih boyunca kritik eşikler olmuştur. O eşikten geçtikten sonra geri dönüş zordur.

Sizi, imkansız olanı yapmaya davet etmiyorum. Sizi çok basit tedbirleri uygulamaya davet ediyorum. Sizi tedbirlerde çok sıkı olmaya davet ediyorum. Unutmayın aldığımız tedbir kadar güçlüyüz. Hayat eve sığar.

Her gün çıkan vaka sonuçlarını bildirmeye çalışıyoruz. Bundan sonraki dönemde, düzenli bir şekilde hem toplam hasta sayısını, test sayısını, kaybettiğimiz vaka sayısını, yoğun bakımda olan hasta sayısını, entübe yani solunum cihazına bağlı hasta sayısı ve iyileşen hasta sayısı olmak üzere dijital ortamda her gün güncellenerek kamuyoyuyla paylaşmış olacağız.

2 HASTADAN SEVİNDİREN HABER

Özellikle erken dönemde ilk vakalarımızdan olan iki hastamızdan biri 65 yaşında, taburcu oldu. 60 yaşında erkek hastamız taburcu olmuş oldular. Yoğun bakım şartlarında 7 gün kalıp taburcu ettiğimiz bir hastamız. Yoğun bakımda olan hastaların da iyileşme durumlarını söylemiş oluyorum. O yüzden erken dönemde müdahalenin yapılmasının önemli olduğunu herkesin özellikle herkesin evine hatta odasına izole ederek bir dönem için bunu sağlamasını bir dönem için önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum.

GERÇEK GÜNDEMYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Bergama Belediyesi sıramatik yeniliğine kavuştu

Bergama Belediyesi vatandaşlara daha iyi hizmet sunabilmek için sıramatikleri devreye aldı. Belediyenin en yoğun olan servisleri Emlak ÇTV ile vezne servisinde uygulama hayata geçirildi. ...

ESHOT'ta koronavirüs vakaları! Test talebinin ret edilmesine tepki

DİSK’in açıklamasına göre ESHOT’ta 5 çalışanın koronavirüs testi pozitif çıktı. Kurumda çalışan bazı kişilerde koronavirüs tespit edilmesi üzerine bütün şoförlere test yapılması talebi is...


EÜ, 7 alanda ilk 5’te yer aldı

İZMİR(Ege Ajans)- Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) 5 ana gösterge ve 45 alt gösterge doğrultusunda, Türkiye'deki 172 üniversitenin 2018 yılı verileri doğrultusunda üniversitelerin genel bir ...

MHP İzmir'den Çaka Bey Önergesi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanlığı Meclis Üyeleriyle harekete geçiyor. İzmir’in Milli Kimliği ve marka değerleri konusunda bir dizi çalışma başlatan MHP İzmir İl teşkila...


Bayraklı'da sosyal mesafeli 'Zumba'

Bayraklı Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte Bayraklılı kadınlar sosyal mesafe kurallarına uyarak zumba yaptı. Hafta sonu gerçekleşen aktivite, renkli görünt...

İzmir’de emeklilerden bastonlu protesto

Tüm Emekliler Sendikası Konak Şubesi Temmuz Ayı’nda hükümet tarafından yapılan 5.75 oranındaki zammı protesto etti.  Kemeraltı girişinde toplanan emekliler ellerinde “Emeklileri dikkate a...


AK Partili Kırkpınar: İzmir'in sorunları yerinde sayıyor!

AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in icraatları ile sınıfta kaldığını söyledi. TBMM Genel Kurulu’...

Narlıdere’nin bisiklet yolu tamamlanıyor

​Narlıdere’de bisiklet kullanımını artırmak ve kent içi ulaşımda alternatif yaratmak için çalışmalar yürüten Narlıdere Belediyesi, orman ve denizi bütünleştirecek “Yürüyüş ve Bisiklet Yol...


Bornova’da Kurban Bayramı hazırlıkları

Koronavirüs salgınında vatandaşlar için tüm tedbirleri alan Bornova Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı için de hazırlıklarını sürdürüyor. Vatandaşların kurban ibadetlerini hijyenik bir o...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Merve Boluğur’dan sütyensiz paylaşım

Sezonu Ege sahillerinde açan oyuncu Merve Boluğur, tatilden paylaşım yapmaya devam ediyor. Bikinili pozlarıyla dikkat çeken oyuncu, son olarak paylaştığı sütyensiz fotoğraf ile sosyal med...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

İhtiyacınız kadar su için!

Tüm canlıların hayat kaynağı olan suyun önemi, yaz aylarının gelmesiyle birlikte bir kez daha ortaya çıkıyor. Vücudumuzdaki organların ve sistemlerin yeterli su olmadan fonksiyonlarını yerine getiremeyeceğini belirten Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Erkan Erdem, yeterli miktarda...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR