Yukarı
286031

Ucuz krediye emlakçı isyanı

03 Haziran 2020 09:16

Gayrimenkul kredilerinin düşürülmesine tepki gösteren ünlü emlak müşaviri Salim Taşçı, “Bu iş bize para kazandırır, ama işsize çare olmaz. Keşke sanayiye kredi açılsaydı” dedi.

Hükümetin ekonomiyi canlandırabilmek için kamu bankalarının sınırlı kaynakları üzerinden konut, taşıt ve turizm kredilerini olağanüstü düzeyde ucuzlatmasına emlak sektöründen kritik bir tepki geldi.

Ünlü Emlak Müşaviri Salim Taşçı, konut kredilerinin ucuzlamasıyla birlikte emlak piyasasında en az yüzde 75 oranında canlanma beklediklerini söyledi.

KENDİ AYAĞIMA SIKARIM

Gayrimenkul satışlarının artması sayesinde yatırımcılarla birlikte emlak müşavirliği yapan meslektaşlarının kazancının da doğal olarak artacağını belirten Taşçı, “Kredilerin ucuzlaması sektörümüz adına sevindirici olabilir. Ancak ülkenin ihtiyacı bu değil. Bu iş bize para kazandırır ama işsizin derdine çare olmaz.

Keşke bu kadar ucuz krediler tuğla ekonomisine değil de işsize iş sağlayan sanayiciye, girişimciye verilseydi. Gençlerimiz, aile babalarımız işsiz otururken biz para kazandığımıza sevinemeyiz” dedi.

Geçmişte belediye başkanlığı ve Uluslararası Emlak Uzmanları  ikinci başkanlığı gibi görevlerde bulunan, ‘Bankayı portakal gibi sattım' kitabı dahil 16 kitabı yayımlanan ünlü Emlak Müşaviri Salim Taşçı, yeni kredi paketini şu sözlerle eleştirdi:

*Mesele hak ve adalet olduğu zaman kendi ayağıma kurşun sıkmaktan çekinmem. Ben bir emlak müşaviriyim. Konutta faizler düşer, vade uzar, kredi ucuzlarsa satışlar artar. Bu sayede benim de işlerim açılır, daha çok para kazanırım. Ancak bir de hak var, adalet var.

*İşsizlik almış yürümüşken, üretim ve istihdam sağlayacak yatırımlara ihtiyaç varken, ‘iyi oldu, daha çok para kazanacağız' diyemem. Kendi ayağıma kurşun sıkıyor olsam da gerçekleri söylüyorum. Sınırlı kaynakları sanayi yerine ölü tuğla ekonomisine akıtmak doğru değil.

*Kaynakları yıllarca tuğla ekonomisine akıtmanın acısını zaten hep birlikte çektik. Bu paketin de açısını ileride çekeceğiz. Bu paket sadece inşaat sektörünü hareketlendirir. Milyonlarca işsize iş sağlamaz, üretimi artırmaz, ihracatı ayağa kaldırmaz, döviz kazandırmaz. Yazık olur.

Kredi ucuzladı konuta zam geldi

Salim Taşçı, Türkiye'de ne zaman konut kredileri ucuzlasa hemen ardından konut fiyatlarının yükseldiğini, haksız zam fırtınası estiğini söyledi.

Pandemiyle birlikte özellikle sahil kentlerindeki daire ve villa kiralarına yüzde 15-25 zam geldiğini belirten Taşçı, ucuz kredi paketinin açılmasının hemen ardından da mal sahiplerinin konutlarına yüzde 25'lere varan oranlarda zam yapmaya başladıklarını söyledi.

Taşçı, salgınla birlikte Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan ve piyasadaki fahiş fiyat artışlarını takip edip ceza uygulayan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nun konut zamlarını da incelemeye alması gerektiğini söyledi.

SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İşte maaş hesaplama formülü

Türkiye'de maaş sistemi vergiler, dönemsel kesintiler, net maaş ve brüt maaş uygulamalarındaki farklardan dolayı anlaşılması zor bir durumdadır. Çalışanların maaş hesaplarını yaparken dik...

İnşaat maliyetleri Mayıs'ta yüzde 1.36 arttı

İnşaat maliyet endeksi, Mayıs'ta aylık bazda yüzde 1.36, yıllık bazda da yüzde 5.80 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre aylık bazda, malzeme endeksi yüzde 1.78,...


New York’ta kiralık daire sayısı rekor kırdı

Corona virüsü salgını, konut tercihlerindeki trendi değiştirdi. Karantina döneminde evde kalmak zorunda olan, salgın yüzünden kalabalıktan uzak durmaya çalışan insanlar şehir merkezlerind...

BDDK’dan bankalara iki ayda 326 milyon TL para cezası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), “müşteri şikayetleri üzerine” ve “Kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle” bankalara son iki a...


Değeri 7'ye katlandı! Dev şirket için flaş karar

Hisse değeri son dört ayda yüzde 600 artan ve piyasa değeri Türkiye’nin en büyük özel bankalarından birini geride bırakan Kent Gıda için Borsa İstanbul’da flaş bir karar geldi.

Borsa güne düşüşle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, 342,66 puan ve yüzde 0,30 değer kaybederek 115.450,93 puana indi. Bankacılık endeksi yüzde 0,46 ve holding endeksi yüzde 0,13 değer kaybetti. Sektör endekslerin...


TÜİK koronavirüs döneminde bile işsizliği düşürdü!

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi oldu.

Kart aidatı için ‘müzakere’ şartı

Kredi kartı aidatına karşı açılan davadan emsal bir karar çıktı. Banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak. Tüketiciler, müzakeresiz kesilen aidatları geri alabilecek. ...


Çeyrek altın kaç para oldu?

Haftanın son gününde güncel altın fiyatları merak ediliyor. Altın fiyatları, dünyadaki ve Türkiye’de gelişmelere göre anlık olarak değişiyor. Çeyrek altın, 10 Temmuz Cuma günü 654 liradan...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ezgi Mola’dan ‘evlilik’ açıklaması

İzmir'in Çeşme ilçesinde tatil yapan oyuncu Ezgi Mola, sevgilisi Mustafa Aksakallı ile ilgili evlilik sorusuna, "Evlilik falan yok. O nereden çıktı? Sizler uyduruyorsunuz" yanıtını verdi....

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Cildi bozan alışkanlıklar

Her geçen gün estetik kaygılar, güzel görünme isteği, yaşlılık bulgularını gizleme ve daha genç görünme arzusu artmaya devam ediyor.Ancak cilt konusunda yapılan bazı yanlışlar var ki problemleri de beraberinde getiriyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR