Yukarı
301065

ABD başkanlık seçimleri doları nasıl etkiler?

22 Ekim 2020 11:26

ABD başkanlık seçimlerinin sonuçları ve mali teşvik paketiyle ilgili görüşmelerin akıbeti beklenirken, ABD Doları da uluslararası piyasalarda değer kaybediyor.

ABD başkanlık seçimlerinin sonuçları ve mali teşvik paketiyle ilgili görüşmelerin akıbeti beklenirken, ABD Doları da uluslararası piyasalarda değer kaybediyor.

Piyasa uzmanları, ABD'deki gelişmelerin yanı sıra Avrupa'da koronavirüs salgınının devam etmesi ve vaka sayılarındaki artışın sürmesinin yarattığı kaygıların da yatırım pozisyonu almayı zorlaştırdığına dikkat çekiyor.

ABD Doları'nın altı büyük para birimine karşı değerini ölçen endeks, bu hafta içerisinde son bir ayın en düşük düzeyine geriledi. Euro/dolar paritesi de bir ayın en yükseğini gördü.

Reuters haber ajansına konuşan uluslararası finansal hizmetler şirketi StoneX'in küresel piyasalar stratejisi Yousef Abbasi, dolardaki zayıflığın uzun vadede sürmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Abbasi, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan mali teşvik düzenlemesiyle ilgili görüşmelerin tıkandığını ve piyasanın da dikkatini artık seçimlere odaklamaya başladığını belirtti.

Abbasi, "Teşvik paketiyle ilgili en iyimser senaryo, seçimlerden 'mavi dalganın' çıkması. (Demokrat Parti adayı Joe) Biden'ın Beyaz Saray'ı kazanması ve Senato'nun Demokratlara geçmesi. Bu durumda bir anda 2021 için 4-5 trilyon dolarlık bir teşvik paketi açıklanabilir ve Biden'ın altyapı ile yeşil enerji alanlarındaki planları da hayata geçirilebilir" dedi.

ABD'de koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkilerini hafifletmek için yürürlüğe sokulması beklenen teşvik paketi üzerinde yürütülen görüşmelerde ilerleme sağlanamıyor.

Son olarak, Senato Çoğunluk Lideri Kentucky Senatörü Mitch McConnell, Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı toplantıda, Beyaz Saray'a seçim öncesi teşvik paketi üzerinde uzlaşma sağlamamasını tavsiye ettiğini söyledi.

Bu tavsiyenin basına sızması dolar üzerinde baskıyı artıran unsurlar arasında gösteriliyor.

Uzmanlar ve analistler, bu gelişmeler üzerine döviz piyasasının "bekle ve gör" konumuna geçtiğini belirtiyor.

Seçim sonrası belirsizlik

Bloomberg televizyonuna konuşan Saxo Capital Markets Küresel Makro Stratejisti Kay Van-Petersen, 3 Kasım'daki seçimleri "piyasaların 10 yıllardır karşı karşıya olduğu en büyük siyasi risk" olarak nitelendirdi.

Ancak Van-Petersen, seçim sonucu ne olursa olsun önümüzdeki dönemde ABD ekonomisini hem mali hem de finansal gevşetmenin beklediğini, ve bunun sonucunda da faiz indirimleri ile harcamaların artmasıyla doların uzun vadede değer kaybının sürmesinin beklendiğini belirtti.

Stratejistler ve uzmanlar seçim sonrasına ilişkin benzer beklentiler içerisinde olsalar da en fazla kaygı duydukları konunun seçimin ardından belirsizlik ortamının oluşması olduğunu ifade ediyor.

ABD'nin döviz piyasası konusunda önde gelen veri analiz şirketlerinden OANDA'da yayımlanan bir analizde, tarihsel olarak seçimlerin sonucunun belirlenmesinin dolar üzerinde yukarı yönlü bir etki yarattığı vurgulandı.

Analizde, "1980 yılından bu yana yapılan 10 seçimin dokuzunun ardından yeni ya da mevcut yönetimin ilk 100 günü içerisinde dolar güç kazandı. Şaşırtıcı bir şekilde, Demokrat adayın kazandığı seçimlerin ardından dolardaki ortalama değer artışı yüzde 4 olurken, Cumhuriyetçilerin zaferinin ardından bu oran yüzde 2'de kaldı" denildi.

2020 seçimlerinin de doların seyri üzerinde önemli bir etki yaratmasının beklendiği ve bunun iki nedeni olduğu belirtildi.

Analizde, "Bunlardan ilki, pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle postayla kullanılan oyların sayısının artması ve bunun da sayım sürecini uzatarak, kazanan adayın belli olma süresini 2 ile 3 haftaya kadar uzatabilme ihtimali. İkincisi de Başkan Trump'ın, Joe Biden'ın kazanması halinde sonuçları kabul etmemesi ve seçimlerin anayasal bir krize dönüşmesi" yorumu yapıldı.

Seçim sonrası belirsizliğin yarattığı bir diğer risk de ABD'nin kredi notunun olumsuz etkilenmesi.

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşları Fitch, Moody's ve Standard & Poor's (S&P), ABD'nin kredi notu açısından seçimleri yakından izlediklerini belirtti ve belirsizliğin artması halinde bunun aşağı yönlü risk yaratabileceği uyarısında bulundu.

ABD'nin kredi notuyla ilgili yaşanabilecek sıkıntılar da dolar üzerinde baskı oluşturacak bir diğer faktör olarak gösteriliyor.

Fitch ve Moody's nezdinde, ABD'nin kredi notu en üst kademe olan AAA seviyesinde bulunuyor. ABD'nin kredi notu, S&P nezdinde ise en yükseğin bir altı olan AA+ düzeyindeYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Bitcoin 18,000 doların üzerinden döndü

​Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, 19,484 dolar ile iki yıldan uzun sürenin zirvesine tırmandıktan sonra gelen satışlarla 17,000 doların da altına geriledikten s...

Asgari ücretle çalışanlar dikkat! Olası yeni ücretler ortaya çıktı

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret ile ilgili Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 Aralık'ta toplanacak. İşte Brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olan asgari ücretin önümüzdeki...


Kazanan var, kaybeden çok

Coronavirüs sektörleri nasıl etkiledi? GFK bu konuyu mercek altına aldı. Hazır gıda, nakliyat ve online satış yapanlar büyük cirolara ulaşırken giyim firmaları ve uçak şirketleri sallanma...

Köprülerden müthiş kâr: 10.7 milyar dolar

Avrasya Tüneli ile Osmangazi Köprüsü kamuya devredilene kadar yapımcı firmalara toplam 10 milyar 735 milyon dolar kâr bırakacak. Avrasya’nın 24 yıllık kârı 1 milyar 527 milyon dolar, Osma...


‘Gerçek enflasyon rakamları açıklansın dolar aşkı biter’

Ekonomist Atilla Yeşilada, vatandaşın TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına inanmadığını, bu nedenle de parasını enflasyonun altında kaldığına inandığı bir faizle TL mevduatına yatırma...

Uykuları kaçıran ihale

Sayıştay, tünel inşaatında 19.5 bin liralık iş için 17 milyon lira ödendiğini, bir köprünün ayağının da 2.95 metre kısa yapıldığını tespit etti. Raporu okuyan Kuşoğlu, “Uykularım kaçtı” d...


Borsa İstanbul’un rakamı açıklanacak

Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu satın alan Katar Yatırım Otoritesi’nin (QIA) 295 milyar dolarlık varlığa sahip olduğu açıklandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Cumhurbaşkanımız l...

Bakanlar TÜSİAD’ın ardından TOBB ile görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "reform görüşmeleri" kapsamında patron örgütleriyle bir araya geliyor. Dün TÜSİAD'ı dinleyen bakanlar, bugün de TOBB'...


Merkez Bankası açıkladı: Sorunlu kredi stoku 510 milyar TL

Merkez Bankası, Finansal İstikrar Raporu'nda 360 milyar TL'si yakın izlemede, 150 milyar TL'si tahsili gecikmiş olmak üzere toplamda 510 milyar TL'lik sorunlu kredi bulunduğunu açıkladı. ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Hilal Altınbilek'in yeni aşkı

Bir Zamanlar Çukurova dizisinde Züleyha karekteriyle gönüllerde taht kuran Hilal Altınbilek ve Gurur Aydoğan aşkı Kapadokya'da kendini gösterdi. Bir süredir aşk yaşadıkları haberleriyl...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

COVID-19 kalp hastalarını nasıl etkiliyor?

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Yalçın anlattı. Doç. Dr. Yalçın, kalp hastası olanların özellikle kış aylarında enfeksiyonların yanı sıra Covid-19’a karşı çok dikkatli olması gerektiğini belirterek şunları söyledi...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR