Yukarı
301066

'Yandaşa kepçeyle emekliye kaşıkla'

22 Ekim 2020 11:27

Emekliler ve EYT'liler İstanbul'da SGK İl Müdürlüğü önünde toplanarak sorunlarının çözümü için eylem yaptı.

Emekliler ve EYT'liler İstanbul'da SGK İl Müdürlüğü önünde toplanarak sorunlarının çözümü için eylem yaptı. Burada EYT'liler adına açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de eyleme katılanlar arasındaydı.

Türkiye'de 13 milyon emelki olduğuna vurgu yapan Tekin, son yıllarda 9 milyon emeklinin ise para alamadığını savundu.

Tekin ayrıca, 8 milyona yakın emeklinin asgari ücretin altında çalışmak zorunda kaldığını belirterek, ''Yandaşa kepçeyle, emekliye kaşıkla veren zihniyetin yarattığı korkunç tablo bu'' ifadelerini kullandı.

Emekliler ve Emeklilikte Yaşan Takılanlar (EYT), İstanbul SGK İl Müdürlüğü önünde toplanarak sorunlarının çözümü için seslerini duyurmaya çalıştı.

Burada EYT'liler adına konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, milyonlarca emekli ve hak sahibinin asgari ücretin altında bir gelirle yaşamlarını sürdürdüğüne dikkat çekerek ''Emekli aylık ve gelirleri giderek düşüyor. Bu durum yaygın bir emekli yoksulluğu yaratıyor. Öte yandan düşük gelirler nedeniyle emeklilerin neredeyse yarısı ya çalışıyor ya da iş arıyor'' açıklamasında bulundu. Emekli aylıklarının yıldan yıla düştüğüne de vurgu yapan Çerkezoğlu, ''Çalışan ve iş arayan emeklilerin oranı AKP döneminde yüzde 35'ten yüzde 47'ye çıktı'' dedi.

''2,5 MİLYON EMEKLİ 100 DOLARLA GEÇİNİYOR''

Emekli ve EYT'lilere destek olmak amacıyla SGK önünde toplananlar arasında CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de yer almaktaydı. Burada emeklilere destek veren Tekin, emeklinin derdini dinledikten sonra açıklamalarda bulundu. Türkiye'de 13 milyon emekli olduğunu hatırlatan Tekin, ''9 milyon emeklinin özellikle son 4 yıldır eli paraya değmiyor. Bankalar tamamına ipotek koymuş. Aynı zamanda 2,5 milyon emekli de sadece 100 dolarla geçiniyor'' dedi.

''ACİL ÖNLEM ALINMALI''

Emekli sorunlarının kötü olduğu ortamda özellikle büyük şehirlerde geçimin zorluğuna vurgu yapan Tekin, böylesi bir ortamda hükumete, emekliler için acil olarak önlem alması çağrısında bulundu. 

''EMEKLİLER İNSANCA YAŞAMAYI HAK EDİYOR''

DİSK-AR'ın emekliler ile ilgili verilerini de paylaşan Tekin şu ifadeleri kullandı:

''2,6 milyon emekli ve hak sahibi ayda 763 TL, İkinci dilimdeki 2,6 milyon emekli ve hak sahibi ayda 1.252 TL ile yaşıyor! Yıllarca bu ülkeye hizmet edenler, insanca yaşamayı hak ediyor. 13,2 milyon emekli ve hak sahibinin 7,9 milyonu asgari ücretin altında aylık ve gelire mahkum. Yandaşa kepçeyle, emekliye kaşıkla veren AKP zihniyetinin yarattığı korkunç tablo bu. DİSK tarafından açıklanan rapor emeklilerimize reva görülen sefaleti ortaya koyuyor''

DİSK'TEN AÇIKLAMA

Eylemde yapılan açıklama dışında internet sitesi üzerinden verileri de paylaşan DİSK, 'Türkiye’de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği' başlıklı yazılı açıklama da yaptı:

''Emeklilik sosyal güvenlik hakkının ayrılmaz bir parçası olup temel bir hak niteliğindedir. Sosyal güvenlik hakkı, dolayısıyla emeklilik hakkı Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış temel bir insan ve yurttaş hakkıdır.
Yaşamlarının en büyük bölümünde çalışan, emek harcayan insanların yaşlılıklarında insanca bir emeklilik yaşamaları haklarıdır. Ancak ülkemizde hem emeklilik hem de emeklilerin insanca bir yaşam sürmesi giderek zorlaşmaktadır.

Emekliler ve onların hak sahipleri 13 milyonu aşan sayılarıyla en önemli toplumsal gruplardan birini oluşturuyor. En büyük toplumsal gruplardan biri olan emekliler ne yazık ki büyük ekonomik zorluk çekiyor. 9 milyonu aşkın yaşlılık aylığı alan emekli ile 4 milyon civarındaki hak sahipleri ciddi geçim sıkıntıları yaşıyor.

Milyonlarca emekli ve hak sahibi asgari ücretin çok altında aylık ve gelir ile yaşamını sürdürmek zorunda kalıyor. Emekli aylık ve gelirleri giderek düşüyor. Bu durum yaygın bir emekli yoksulluğu yaratıyor. Öte yandan düşük gelirler nedeniyle emeklilerin neredeyse yarısı ya çalışıyor ya da iş arıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk12 Ekim 2020’de yaptığı bir açıklamayla “Son 2 yılda ise emeklilerimize toplam 674,5 milyar lira aylık ödemesi gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Oysa sosyal güvenlik bir hak olduğu için emekli aylığı ödenmesinden daha doğal ne olabilir. Bunun övünülecek bir tarafı yok. Asıl soru şudur: Kim ne kadar aylık ve gelir alıyor? Emeklilerin ne kadarı hangi düzeyde gelire sahip? Emekli aylık ve gelirlerinin ayrıntısı ne?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nedense emekli ve hak sahiplerinin aylık ve gelirlerinin ayrıntılarını ısrarla açıklamaktan kaçınıyor. SGK kaç emekli ve hak sahibinin asgari ücretin altında aylık ve gelir aldığını açıklamıyor. Bu yöndeki bilgi edinme başvurularını reddediyor.

Oysa milyonlarca emekli ve hak sahibinin asgari ücretin çok altında aylık ve gelir ile yaşamını sürdürmek zorunda kaldığı biliniyor. Gerçeklerin üstü uzun süre örtülemez. SGK aylık ve gelirlere ilişkin ayrıntılı verileri açıklamasa da devletin farklı kurumlarının açıkladığı bilgilerden hareketle emekli ve hak sahiplerinin yaşadığı sıkıntıların gerçek boyutunu ortaya koymak mümkün

• Türkiye’de 13,2 milyon emekli ve hak sahibi var. Emekliler ve hak sahipleri işçilerden sonra çalışma yaşamının en büyük sosyal grubudur.

• Yaşlılık aylığı alan (emekli) sigortalıların sayısı 9 milyon 90 bin, ölen sigortalıların hak sahiplerinin (dul ve yetim) sayısı 3,8 milyondur.

• SGK’nin emekli aylık ve gelirlerine ilişki verileri gerçeği yansıtmıyor.

• Türkiye’de en düşük emekli aylık ve geliri alan ilk yüzde 20’lik dilimin aylık harcanabilir geliri Temmuz 2020 itibariyle 763 TL’dir.

• 13,2 milyon emekli ve hak sahibinin 7,9 milyonu asgari ücretin altında aylık ve gelire mahkûm.

• Meclise sunulan yeni torba yasa teklifi çalışan emeklileri ve Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) olumsuz etkileyecek. EYT’liler ve çalışan emeklileri daha güvencesiz çalışacak. Kıdem tazminatları ve iş güvenceleri ortadan kalkacak.

• Toplumsal cinsiyet eşitsizliği emeklilikte de sürüyor. Kadınlar emeklilik hakkına daha zor erişiyor. İstihdam edilenlerin yüzde 32’si kadınlardan oluşurken, emeklilerin sadece yüzde 19’u kadındır.

• Emeklilerin yüzde 80’ne yakınını 55 ve yukarı yaştakiler oluşturmaktadır. Türkiye’nin “genç emeklilikler” ülkesi iddiası doğru değildir.

• Türkiye’de emeklilikte ortalama ömür beklentisi 17,6 yıl ile OECD ve Avrupa ortalamasının oldukça altındadır. Emeklilikte ortalama ömür beklentisi Fransa’da 25 yıl, Yunanistan’da 24 yıldır.

• 4,3 milyon (emeklilerin yüzde 47’si) emekli ya çalışmakta ya da iş aramaktadır. Çalışma hayatındaki emekli oranı 2002 yılında yüzde 36 idi.

• Türkiye’de en düşük emekli aylık be geliri alan emeklilerin ilk dilimi ile en yüksek emekli aylık ve geliri alanlar arasındaki fark 7,5 kattır. AB ortalaması 4,2 kattır.

• En düşük emekli aylığının 1.500 TL olduğu iddiası doğru değildir. Ortalama emekli aylıklarının asgari ücrete oranı giderek düşüyor. En düşük emekli aylığının 1.500 TL’ye yükseltildiği iddiası aylıkların asgari ücretin çok altında olduğunu göstermektedir.

• AKP döneminde 2008 yılında kabul edilen 5510 sayılı yasa ile güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranı ile aylıkların alt sınırı düşürüldü ve aylıkların artırılma yönteminde büyümeye yer verilmedi. Böylece emekli aylık ve gelirleri asgari ücretin altına düşmeye başladı.

• EYT büyük bir toplumsal sorundur. Emeklilikte yaşa takılmak 1998 yılında işe giren ve o tarihte 2023 yılında emekli olma hakkına sahip bir işçinin, 1999 yılında çıkarılan bir yasa ile emekliliğinin 15 yıl sonraya, 2038 yılına ertelenmesidir.

• Emeklilikte yaşa takılanlar arasında 2 yıl ile 18 yıl arasında mağduriyet var. EYT sorununun çözülmesi bir hukuksuzluğun giderilmesidir.

• İlk etapta emekli olabilecek EYT mağduru sayısı 750 bin ile 1 milyon civarıdır. EYT sorununun çözümü SGK için aylık ortalama 2 milyar TL civarında ilave bir ödeme anlamına gelecektir.

• Emekli aylıkları ödemelerinde ilk etapta yüzde 6-7 civarında bir artışla EYT sorununun çözümü için büyük bir adım atılabilir.

• Emekliler ve hak sahipleri ciddi bir yoksullukla ve sefalet düzeyinde bir gelirle yüz yüze. En düşük emekli aylık ve geliri alan yüzde 20’lik dilimin, 2,6 milyon emekli ve hak sahibinin aylık harcanabilir geliri Temmuz 2020 itibariyle 763 TL’dir. 2,6 milyon emekli hak sahibi bu sefalet geliri ile yaşıyor.

• 13,2 milyon emekli ve hak sahibinin 7 milyon 900 bini, yani yaklaşık yüzde 60’ı ise asgari ücretin altında aylık ve gelire mahkûm durumda.

• Sosyal güvenlik mevzuatında 1999 ve 2000’li yıllarda yapılan değişiklikler ve özellikle 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çalışanlar yanında emeklileri de oldukça olumsuz etkiledi.

• Emeklilik 2008 yılından sonra daha da zorlaştı. Emeklilik yaşı yükseldi, emekli aylığı elde etme koşulları zorlaştı ve emekli aylık ve gelirleri düşmeye başladı. Öte yandan emekliler arasındaki eşitsizlik derinleşti.

• En düşük yüzde 20’lik emekli grubuyla en yüksek yüzde 20’lik emekli grubu arasında harcanabilir gelir farkı 7,5 kata yükseldi. Türkiye emekli gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu Avrupa ülkesi durumunda.

• Emekliler ve onların hak sahipleri 2000’li yıllarda giderek daha fazla ekonomik sıkıntı çekmeye başladılar. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve aynı koşullarda fakat farklı zamanlarda emekli olanların aylıkları arasındaki büyük eşitsizlik devam ediyor.''

Kaynak: Polemik Haber-Deniz ÇağılYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Bakan Pakdemirli: Ödemeleri üreticilerin hesaplarına aktarmaya başladık

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 milyar 563 milyon 770 bin 722 TL'lik destekleme ödemelerini üreticilerin hesaplarına aktarmaya başladıklarını duyurdu. Bakan Pakdemirli, Twitt...

St. Louis Fed Başkanı konuştu, dolar hareketlendi

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyesi ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed Başkanı Jerome Powell'ın varlık alım programını azaltma tartışmasını başlattığını ve kendisinin 2022 ...


Akkuyu’da ‘garanti’ faturası katlandı

Akkuyu Nükleer Santrali için 2010 yılında Rusya’ya 15 yıl için kilovatsaat başına 12.35 cent yani 107 kuruş garanti verildi. AKP’nin bu vaadinin bugünkü maliyeti 305 milyar lirayı buluyor...

AB’den Google rekabet soruşturması hazırlığı

AB'nin rekabeet kurumları Google'ın dijital reklam uygulamaları hakkında bu yıl içerisinde soruşturma açmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği’nin antitröst kurumları Google’ın dijital rekl...


AVM’ler aşılamaya yer tahsisi için kolları sıvadı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirler dahil bütün İl Sağlık Müdürlükleriy...

Japonya Merkez Bankası para politikasında değişikliğe gitmedi

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) dün başlayan ve bugün sona eren para politikası toplantısında alınan kararlar açıklandı. Banka, politika faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1'de bıraktı...


Petrol fiyatları geriledi

Dün 74,50 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 73,08 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.09 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,6 azalışla 72...

Rusya, Türkiye uçuşlarına başlıyor

Forbes, geçtiğimiz günlerde turizm tesislerini yerinde incelemek için heyet gönderen Rusya’nın 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye uçuş yasağını kaldırma seçeneğini değerlendirdiğini söyledi...


Kısa vadeli dış borç stoku 190,4 milyar dolara yükseldi

2021 Nisan sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 190,4 ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Nehir Erdoğan sevgilisiyle ilk kez yakalandı!

Yaklaşık 2 yıldır Renan Kaleli ile aşk yaşayan oyuncu Nehir Erdoğan, ilk kez sevgilisiyle görüntülendi. Yaklaşık 2 yıldır Hatice Aslan’ın eski eşi Renan Kaleli’yle aşk yaşadığı konuşul...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Corona aşısı kısırlaştırır mı?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu üyesi bilim insanı Dr. Levent Akyıldız, vatandaşların Covid-19 aşılarıyla ilgili olarak sıkça gündeme getirdikleri 'Aşı pıhtılaşma yapar mı, alerjim var aşı olabilir miyim, aşı kısırlaştırır mı, genetiğimizi değiştirir mi, birinci aşıdan sonra ikinci doz farklı bir aşıyla yapılabilir mi, gebelikte aşı yapılır mı?' gibi onlarca soruyu yanıtladı...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR