Yukarı
301113

Cezaevlerinde ‘e-görüş’ dönemi

22 Ekim 2020 15:01

'Akıllı Teknolojilerin Cezaevlerine Entegrasyonu Projesi' kapsamında e-görüş uygulaması hayata geçti. İlk olarak Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde kullanıma sunulan proje ile hükümlü ve tutuklular, yakınlarıyla görüntülü görüşebilecek.

Ankara’da gerçekleştirilen ‘Akıllı Teknolojilerin Cezaevlerine Entegrasyonu e-Görüş’ projesi tanıtım toplantısına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk Telekom CEO´su Ümit Önal ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz Çiftçi katıldı.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, ‘Turna’ ismini verdikleri yeni ürün aracılığıyla geliştirilen proje sayesinde, hükümlülerin, çeşitli sebeplerle ziyaretlerine gelemeyen yakınları ile görüntülü görüşme imkânına kavuştuğunu söyledi.

BİOMETRİK VERİYLE GİRİŞ YAPILIYOR

Önal, “İlk olarak Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu´nda kullanıma sunduğumuz sistem, güvenlik koşullarına uygun şekilde hükümlü tutukluların bulunduğu odalara yerleştirilen akıllı multimedya cihazlarına hükümlülerin biyometrik verileri ile giriş yapması ile çalışıyor. Yapılan entegrasyon, ceza infaz kurumlarımızın verimliliğini artırırken hükümlülerin temel ihtiyaçlarını ek bir personele ihtiyaç duymadan karşılıyor” dedi.

Önal, görüntülü ve sesli arama hizmetlerinin yanı sıra kantin sipariş yönetimi ile online ödeme, görüntülü sağlık hizmetleri, kütüphane kitap talebi, dilekçe ve başvuru işlemleri gibi pek çok işlemin de sistem üzerinden kolaylıkla yapılabildiğini kaydetti.

Önal, “Ayrıca biyometrik veri tarama ile sayım yönetimi, bilgilendirme ve anons yönetimi gibi kurumun işini kolaylaştıracak ve verimliliği artıracak özellikler de bulunuyor. Projemiz, özellikle pandemi koşullarında zorunlu yakın teması sınırlandıran önemli bir adım oldu” ifadesini kullandı.

‘HEDEFİMİZ SİSTEMİN TÜM CEZAEVİLERİNE KURULMASI’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, akıllı teknolojilerin ceza infaz kurumlarına entegrasyonunun güzel bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu bildirerek, şöyle konuştu:

* Proje, burada yapılan işlerin güvenilirliğinin arttırılarak daha hızlı ve daha az iş gücü ile yapılması anlamını taşıyor. Uygulamanın hayata geçirilmesiyle birlikte, ceza ve tevkif evlerimizde bulunan hükümlülerin şartları değişecek, cezaevi yönetiminin işleri rahatlayacak, hükümlü yakınlarının sıkıntıları önemli oranda hafifleyecek.

* Hükümlülerin temel bazı işlemleri personel ihtiyacı olmadan gerçekleşebilirken, akıllı multimedya cihazlarının kullanılmasıyla, tutuklu ve hükümlülerimizin, tanımlanmış bazı işlemleri koğuşlarından çıkmadan yapabilmelerine imkân verilecek.

* İlk aşamada Sincan Kadın Kapalı Cezaevine 17 adet multimedya cihazının kurulumu gerçekleştirildi. Demo ve test amaçlı kullanıma açıldı. Yılsonuna kadar 100 adet multimedya cihazının Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi ve Sincan Çocuk Cezaevi´ne kurulması için çalışmalarımız devam ediyor.

* Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ve banka entegrasyonları da 15 Kasım 2020 itibarıyla tamamlanacak. Hedefimiz, bu cihazların ülkemizdeki tüm cezaevlerine kurulması ve hükümlülerin hayatının evrensel insan haklarını önceleyen bir anlayışla kolaylaştırılması. Tutuklu ve hükümlülerin, rehabilite edilerek, topluma tekrar kazandırılması hepimizin asıl hedefi olmalı.”

‘ÇOCUKLARIN ÖRSELENMELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLECE’

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de ‘e-görüş’ projesiyle ceza infaz kurumlarında bilişim teknolojileri aracılığıyla tutuklu ve hükümlülerin dış dünya ile iletişimlerinin güçlendirildiğini belirterek bu sayede hükümlülerin eş, çocuk, aile ve akrabaları ile bağlarını güçlü tutmalarını sağladıklarını kaydetti.

Bakan Gül, projenin hükümlülerin rehabilitasyonuna ve suçtan uzak durmalarına katkı sağlayacağını da değerlendirdiklerini belirterek şunları kaydetti:

* Görüntülü görüşme imkânının hükümlü yakınları açısından da çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Proje ile yakınları hükümlüler ile görüntülü görüşme imkanına kavuşacaktır. Görüntülü görüşme sayesinde, vatandaşlarımız hükümlü yakınlarıyla görüşmek için seyahat etmek, masraf etmek zorunda kalmayacaktır.

* Yakını hükümlü olan vatandaşlarımız yurt içinde herhangi bir ilde veya yurt dışında herhangi bir ülkede e-görüş ile görüntülü görüşme imkanına kavuşmuş olacaktır.

* Yaşlı, engelli ve hasta olması nedeniyle dezavantajlı bir durumda olan hükümlü yakınları da e-görüş sistemi sayesinde, ceza infaz kurumunda bulunan yakınları ile kolaylıkla görüşebilecektir.

* Yine hükümlülerin çocukları da ceza infaz kurumuna gelmeden ebeveyni ile görüşebilecektir. Bu vesile ile çocukların ceza infaz kurumu ortamında örselenmelerinin önüne geçilmesi sağlanmış olacaktır.

‘ÖNEMLİ ÖLÇÜDE PERSONEL TASARRUFU’

Bakan Gül, hükümlülerin yaşam alanlarına kurulmuş olan multimedya cihazı sayesinde kantinde satılan malzemeler ile fiyatlarını görebileceğini de kaydederek şöyle konuştu:

* Sistem üzerinden kantin siparişi verebilecek ve ödemelerini elektronik olarak gerçekleştirebileceklerdir. Bu sayede hükümlüler kendi paralarını kendileri kontrol edebilecek, kurum emanet para büroları da kaldırılacaktır.

* Ayrıca, hükümlüler sisteme parmak izi ile giriş yaparak daha hızlı ve güvenli bir biçimde dilekçe gönderebilecek, dilekçelerinin takibini yapabilecek ve kurum kütüphanesinden kitap siparişi verebileceklerdir.

* Belirtilen bu ve buna benzer diğer uygulamalar sayesinde önemli ölçüde personel tasarrufu sağlanacak, tasarruf edilen personel güvenlik, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerinin daha etkin olarak gerçekleştirilmesinde istihdam edilecektir. SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Ankara Valiliği'nden otellerdeki restoranlara kısıtlama

Ankara'da otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarı paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmemesine karar verildiği açıklandı. Ankara Valiliği'nde...

Ali Babacan: Esnafın cebine para girmiyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Dükkan kapalı, esnafın cebine para girmiyor, kirasını bile ödeyemiyor. Bir de devlet esnafın yakasına yapışıyor 'stopaj' diye. Stopaj almayın" ded...


İYİ Parti il başkanı koronavirüsten hayatını kaybetti

İYİ Parti Muş İl Başkanı Ramazan Aşık koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. GERÇEK GÜNDEM - İstanbul Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grupbaşkanvekili İbrahim Özkan İYİ Parti Muş İl B...

Mahkemeden Cemile hemşireyi üzecek bir karar daha

Boşanma davası devam eden hemşire Cemile Deniz'in mesleğini riskli bulan mahkeme, çocuğunun velayetini geçici olarak baba Mehmet Atakan Deniz'e vermişti. Çocuğunu velayetinin kendisine ve...


Yeni hafta yağış ve soğuk havayla başlayacak

​Meteoroloji'nin tahminlerine göre yarından itibaren yurda Trakya'dan giriş yapacak yağışlı havayla birlikte sıcaklıklarda düşüş yaşanacak. İstanbul'da bugün 15 derece dolaylarında seyred...

CHP'li Başarır hakkında soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Türk ordusuna yönelik sözleri nedeniyle CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında soruşturma başlatıldı. nkara Başsavcılığı, "Katıldığı bir TV pro...


Selahattin Demirtaş'tan önemli açıklamalar!

45 farklı isimden gelen sorulara yanıt veren Selahattin Demirtaş, Edirne Cezaevi'nden fotoğrafını da gönderdi. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevindeki dördüncü yılı...

Özgür Özel'den Tank Palet tepkisi

CHP'li Ali Mahir Başarır'ın Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilerek Katar ortağı BMC'ye peşkeş çekilmesine tepki göstermesinin ardından başlayan tartışmaya Özgür Özel de dahil oldu. ...


Akar’dan CHP’li vekilin sözlerine tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili sözlerine tepki gösterdi. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın bir TV...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Hilal Altınbilek'in yeni aşkı

Bir Zamanlar Çukurova dizisinde Züleyha karekteriyle gönüllerde taht kuran Hilal Altınbilek ve Gurur Aydoğan aşkı Kapadokya'da kendini gösterdi. Bir süredir aşk yaşadıkları haberleriyl...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

COVID-19 kalp hastalarını nasıl etkiliyor?

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Yalçın anlattı. Doç. Dr. Yalçın, kalp hastası olanların özellikle kış aylarında enfeksiyonların yanı sıra Covid-19’a karşı çok dikkatli olması gerektiğini belirterek şunları söyledi...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR