Yukarı
305484

CHP'li Öztrak'tan büyüme rakamları yorumu: Damadın kovulmasından belli

30 Kasım 2020 16:13

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Öztrak, bugün açıklanan büyüme rakamları ile ilgili, "Ucuz ve sübvansiyonlu kredilerle, gelecek yılların talebi bu döneme çekildi. Yani gelecek yılların büyümesinden çalındı. Peki, bu büyüme sürdürülebilir mi? Sürdürülemez olduğunu Damadın kovulmasından, Merkez Bankasının ve kamu bankalarının “kazık fren” yapmasından anlıyoruz" diye konuştu.

Öztrak, Tank Palet fabrikası tartışmalarıyla ilgili, "Askerlerimizin başına çuval geçirilirken iktidarda kim vardı? Bu çuvala nota verdiniz mi diye sorduğumuzda 'müzik notası mı' diyen kimdi? Kozmik Oda'yı FETÖ'ye açan kimdi? Süleyman Şah türbesini sırtlayıp kaçıran iktidar kimdi? Bizim kimseden ne milliyetçilik ne de ordumuza sahip çıkma dersi almaya ihtiyacımız yoktur. Bu yaptıklarınız bizi sindiremez. Sonuna kadar Tank palet fabrikasının peşkeş çekilmesini eleştirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Öztrak'ın açıklamasından satır başları şöyle:

BÜYÜME RAKAMLARI

Aslında bu büyüme biraz yabancıların ölü kedinin sıçraması diye tabir ettiği mekanik bir büyüme. Tüm dünyada buna benzer bir eğitim izliyoruz. Bu tür toparlanmaların ardından ikinci bir çakılışın gelmesi endişesi küresel olarak mevcut. Türk ekonomisi dünyadan farklı olarak son 2 yıldır büyümeyen bir ekonomi.

Üçüncü çeyrekte finans ve sigorta sektörü yüzde 41 büyümüş. Eğer finans sektöründeki bu büyüme olmasa hizmetler sektöründe ciddi bir çöküş görülecekti.

Ucuz ve sübvansiyonlu kredilerle, gelecek yılların talebi bu döneme çekildi. Yani gelecek yılların büyümesinden çalındı. Peki, bu büyüme sürdürülebilir mi? Sürdürülemez olduğunu Damadın kovulmasından, Merkez Bankasının ve kamu bankalarının “kazık fren” yapmasından anlıyoruz.

Gerçek işsizlerimizin sayısı 2,7 milyon kişi artmış. Bu dönemde iş başında olmayanlarda da dahil işsizlerimizin sayısı 12 milyon 654 bin kişiye ulaşmış.

BORSA İSTANBUL'UN KATAR'A SATILMASI

Borsa İstanbul hisselerinin yüzde 10’u Katar’a satıldı. Ama kaça satıldı, hangi şartlarla satıldı, daha fazla para veren var mıydı? Kimse bilmiyor. İhale Kanunu’na tabi değil, Sayıştay denetlemiyor, milletin meclisi hesap soramıyor.
Sarayın kibirlisinin talimatı yetiyor. Milletin malını, millete hesap vermeden, haraç mezat satıyor.

Yarın Çay Kur’u da, Ziraat Bankası’nı da, Halk Bankası’nı da, Vakıflar Bankası’nı da,
BOTAŞ’ı da, ETİ Madeni de dilediğine peşkeş çekebilecek.

BERAT ALBAYRAK'IN VARLIK FONU'NDAN AYRILMASI

Önce milletin malı Katar’a verildi, sonra da Damat, Fon’daki Başkanvekilliği görevinden affedildi. Ama yerine yeni Hazine ve Maliye Bakanı atanmadı. Anlaşılan başkan vekilliği makamına atanmak için, Hazine ve Maliye Bakanı olmak yetmiyor. Damat olacaksın. Bu kabile devleti anlayışıyla yatırımcılara nasıl güven verilir?

KATAR ELEŞTİRİSİ

Bankalar, limanlar, AVM’ler, dijital platformlar, maç yayın hakları, Kanal İstanbul arazileri, ordumuza zırhlı araç üreten şirketler, borsamız ve elbette ordumuzun en stratejik varlığı olan Sakarya Tank Palet Fabrikası… Hepsini Katar’ın üstüne yapıyorlar.

Katar aşkıyla, milletin katar katar malını Katar’a veriyorlar. Üst düzey yatırımdan anladığınız, 83 milyonun varını, yoğunu 2,8 milyon nüfuslu bir ülkeye satıp, savmak mı? Korkarız, bu kafayla: Yakında Türkiye’nin tapusunu da Katar’daki “Üst Düzey Yatırımcının” üstüne yaparsınız…

KORONAVİRÜS YARDIMLARI

Derin Yoksulluk Ağı’nın İstanbul’un ilçelerinde yaptığı araştırmaya göre yoksul vatandaşlarımızın; yüzde 84’ü yeterli besine ulaşamadığını, yüzde 53’ü artık daha fazla öğün atladığını, yüzde 49’u bazı besin gruplarına hiç ulaşamadığını söylüyor.

Her 10 aileden 6’sının eline 500 lira bile geçmiyor. Kirada yaşayan her 10 aileden 4’ü evden çıkarılmış. Ankete katılanların yüzde 50’si düzenli destek alarak ayakta kaldığını, bunların da yüzde 40’ı, desteği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığını söylemiş.

Allah’tan bizim belediyelerimiz var. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla geliştirdiğimiz projeler, milletimizin yüzünü güldürüyor. Güldürmeye de devam edecek.

Ankara Büyükşehir Belediyemiz zor durumdaki lokantacı esnafından aldığı yemek ve yiyecekleri, karantinadaki ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza ulaştırıyor. Hem esnaf kazanıyor, hem de ihtiyaç sahibi aileler.

Mersin’de Büyükşehir belediyemiz, salgın süresince kapalı kalan esnaflarımızın meskenlerinde kullandığı su bedelinin 500 TL’ye kadar olan kısmının belediye tarafından ödenmesi için hazırlık yapıyor.

Peki, Saray Hükümeti ne yapıyor? Salgını yönetemeyince, rakamları yönetmeye çalışıyor. Onu da ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar.

KORONAVİRÜS VAKALARI

Bilim Kurulu, doğru vaka sayısını biliyor muydu? Vaka sayısı 5 bini geçtiğinde ne yaptı? 10 bini aştığında ne önerdi? Vaka sayısı 20 bini, 30 bini aştığında neden sustu? Bugüne kadar ne için toplandı, Ne için karar verdi?

Bir sorumuz da Sağlık Bakanı’na: Gerçek vaka sayılarının geriye doğru açıklayacağınızı söylediniz. Bu sayılar hala ortada yok. Ülkemizde vaka sayısı,
10 binin, 15 binin, 20 binin üzerine hangi tarihlerde çıktı? Kritik vaka sayısı eşikleri aşılırken, Hangi tedbirleri aldınız?

ERDOĞAN'A İSTİFA ÇAĞRISI

Dokuz aydır millete yalan üstüne yalan söylediler. Binlerce vatandaşımızın hayatını yitirdiği bu salgında, vaka sayılarını ve salgındaki gerçek tabloyu gizleyerek, gerekli önlemlerin alınmasını engelleyen, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan Saray’ın kibirlisi, bu tablonun esas sorumlusudur. İstifa etmelidir.
Bu da, “Pardon” denerek, “Millet beni affetsin” denerek geçiştirilemez.

YARGI REFORMU ELEŞTİRİSİ

Bir taraftan yargı reformundan bahsediyorlar, bir taraftan yargı reformu diyen
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesini topa tutup istifa ettiriyorlar.

Bir taraftan yargı reformundan bahsediyorlar, bir taraftan, “FETÖ’nün yargıdaki taktiklerini kullandık” itirafında bulunan eski Milletvekillerini disipline sevk ediyorlar.

Bir taraftan yargı reformundan bahsediyorlar, bir taraftan, bir mafya bozuntusunu hapisten çıkarıp genel Başkanımızın üstüne salmaya kalkıyorlar. Sarayın küçük ortağı da bugüne kadar hiçbir siyasetçinin yapmadığını yapıyor. Ana muhalefet liderine hakaret eden, tehdit eden bir mafya artığına “Yol arkadaşım” diyerek sahip çıkıyor.

Sarayın besleme basını da sayın Genel Başkanımız hakkında “Ölü Adam Yürüyüşü” diye yazı yazıp, tehditlere destek çıkıyor. Beylerdeki arsızlık, pişkinlik, şımarıklık diz boyu. Emniyet, savcılar, mahkemeler Bu tehditler karşısında hala kılını kıpırdatmıyor.

KILIÇDAROĞLU'NA LİNÇ GİRİŞİMİ DAVASI

Çubuk’ta tam bir yıl önce, Genel Başkanımıza karşı yapılan linç girişiminin bugün ilk duruşması yapılıyor. Ana Muhalefet liderine linç girişiminde bulunuluyor, üzerinden bir yıl geçiyor, ortada hala hiçbir şey yok.

Bu arada; Parti Sözcüsünün “ihraç ettik” dediği, ama üyeliğinin devam ettiğini bildiğimiz saldırgana sahip çıkmak üzere, Saraya yakın avukatların duruşma salonunda olduğunu da duyuyoruz.

SORULAR

Ali Mahir Başarır'ın açıklamaları...

Şunu ifade edeyim, sayın Başarır neyi kastettiğini katıldığı programda defalarca açıkladı ama AK Parti Sözcüleri Borsa İstanbul'un satışının üzerini karartmak, milletin Katar'a satılan varlıklarının encamını perdelemek için, Tank Palet fabrikasının konuşulmasını engellemek için troll ağzıyla konuşmaya başladılar. Ben bunu yadırgadığımızı açıkça söylemek isterim. Genel Başkanımız alanen tehdit edildiğinde resen soruşturma açmayan savcıların, Tank Palet fabrikasının satılmasını eleştiren milletvekilimize bir kulp takıp resen soruşturma başlatmasıdır.

Askerlerimizin başına çuval geçirilirken iktidarda kim vardı? Bu çuvala nota verdiniz mi diye sorduğumuzda 'müzik notası mı' diyen kimdi? Kozmik Oda'yı FETÖ'ye açan kimdi? Süleyman Şah türbesini sırtlayıp kaçıran iktidar kimdi? Bizim kimseden ne milliyetçilik ne de ordumuza sahip çıkma dersi almaya ihtiyacımız yoktur. Bu yaptıklarınız bizi sindiremez. Sonuna kadar Tank palet fabrikasının peşkeş çekilmesini eleştirmeye devam edeceğiz.

Asgari ücret...

Asgari ücreti geçen yılki seviyesi olan 392 dolarda tutmak için asgari ücret bugün en az 3100 TL olmalıdır. Ücretlilerin yüzde 42'si asgari ücretle maaş oluyor. Pazarlık en az 3100 liradan başlamalıdır.

GERÇEK GÜNDEMYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İşte 3 günde aşılanan kişi sayısı!

Koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan aşı kampanyasının üçüncü gününde, toplam aşılanan sağlık çalışanı sayısı 700 bine yaklaştı. İkinci doz uygulaması ise 28 gün sonra yapılacak. ...

Kılıçdaroğlu: 'Aile Destekleri Sigortası'nı hayata geçireceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, video konferansla gerçekleştirilen toplantıda ev kadınlarıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, en büyük sıkıntıyı ev hanımlarının çektiğini belirterek,...


2020 Hak İhlalleri Raporu: 3362 yaşam hakkı ihlali, 3534 işkence

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu'nun hazırladığı 2020 Hak İhlalleri Raporu'na göre 2020 yılında toplam 3 bin 362 yaşam hakkı ihlali, 3 bin 534 işkence...

Prof. Mehmet Ceyhan: 80 milyon kişinin aşılanması gerekebilir

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Mehmet Ceyhan, etkinliği tartışma konusu olan Sinovac aşısına ilişkin Hürriyet yazarı Sedat Ergin’e değerlendirmelerde bulundu. Ba...


İçişleri Bakanlığı duyurdu…. ‘Silici’ operasyonu: 220 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli eş zamanlı 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç ör...

Kadir Şeker davası yeniden görülecek

12,5 yıl hapse çarptırılan Kadir Şeker hakkında verilen ceza, Bölge Adliye Mahkemesi'nce bozuldu. Dosya, Şeker´in yeniden yargılanması için Konya Adliyesi'ne gönderildi. Olay, 5 Şubat akş...


Gülay Bursalı'nın ölümüne neden olan Vural'ın cezası belli oldu

Gülay Bursalı (20), 21 Mart 2016’da İstanbul’da erkek arkadaşı E.Ö. ile buluştu. E.Ö., günlük bir ev kiralamak için emlakçı Cihan İssi’yi aradı. Cihan İssi yanına Mehmet Vural adındaki ki...

Bir tesis daha İBB'den alındı

İBB Meclisi'nin ocak ayı oturumlarının son bileşiminde çoğunluktaki AKP-MHP grubunun oyları ile yine tartışmalı tahsis kararlarına imza atıldı. AKP'li meclis üyelerinin 9 Kasım 2020 tarih...


MHP’li başkandan skandal ‘Özdağ’ paylaşımı

Kocaeli'nde MHP Derince ilçe Başkanı Zeki Omurca, saldırıya uğrayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ hakkında skandal paylaşımda bulundu. Omurca, Selçuk Özdağ'ın darp ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Şeyma Subaşı'nın nafakasını ifşa etmişti! Yeni gelişme

Şeyma Subaşı'nın 125 bin lira nafaka aldığını gösteren banka hesap görüntüsünü paylaştığı iddiasıyla yargılanan bankacı Fulya A. hakim karşısına çıktı. Fulya A., ''Hesap bilgilerine merak...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Pandemi kas ve eklem ağrılarında da artışa neden oldu

Pandemi sürecinde telefon, tablet ve bilgisayarların fazla kullanımına bağlı olarak duruş bozukluklarının ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Didem Sezgin Özcan, "Bu dönemde omurga, kas ve eklem ağrılarına bağlı şikayetlerde ciddi artışlar görülmekte” dedi.Günlük hayatta devamlı hareket eden parmaklarımız dijital iletişimin artmasıyla fazladan kullanılır oldu.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR