Yukarı
310570

Koronavirüs tablosunda tuhaflık

20 Ocak 2021 09:27

Covid-19 salgınının başından beri paylaştığı veriler tartışma konusu olan Sağlık Bakanlığı, aktif vakalarda da soru işareti yarattı.

Covid-19 salgını Türkiye’de 10. ayını geride bıraktı. Sağlık Bakanlığı’nın bu süre içerisinde salgına ilişkin açıkladığı veriler sürekli tartışma konusu oldu. Bakanlığın kuşku yarattığı yeni başlık ise ‘iyileşen vaka sayısı.’Veriler, on binlerce Covid-19 vakasının henüz karantina süresini dahi doldurmadan tabloya ‘iyileşen vaka’ olarak kaydedildiğini gösteriyor.

Birgün'den Uğur Koç'un haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 Ocak’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında, “Aktif vaka sayımızda sınırlı artış gözleniyor” dedi. Açıklamayı dikkat çekici kılan şey, Türkiye’de günlük vaka sayılarında düzenli bir düşüşün görüldüğü o tarihlerde aktif vaka sayısının artıyor oluşuydu.

Türkiye’de ‘hasta’ tanımından ‘vaka’ tanımına geçilmesinin ardından 12 Aralık’ta toplam 212 bin aktif koronavirüs vakasının bulunduğu hesaplanabildi. Bu sayı, günlük 35 binleri bulan iyileşen vakalarla 3 Ocak’a kadar sürekli gerileyerek 83 bin 890’a kadar indi. Ancak durum, bir sonraki gün tersine döndü.

25 Aralık’ta 35 binleri bulan günlük iyileşen vaka sayıları sadece 9 gün sonra keskin biçimde 10 binlerin altına kadar düştü. Bu sebeple aktif vaka sayısı 3 Ocak’tan sonra tekrar yükselmeye başladı. 11 Ocak’a kadar yükselerek 105 binlere çıkan aktif vaka sayısı bu tarihten sonra yavaş biçimde tekrar gerilemeye başladı.

Peki, Türkiye’de günlük vaka sayıları gerilerken ‘aktif vaka’lar nasıl arttı?

Bu soru ışığında verilere mercek tutulduğunda Sağlık Bakanlığı’nın tablosunda ‘tuhaf’ bir durumun yaşandığı görülüyor.

KARANTİNA SÜRESİ AYRINTISI

Bakanlık, PCR testi pozitif çıkan bir vaka için semptomsuz ya da hafif semptomlu ise 10 gün, hastanede en az 24 saat yatış verildiyse 14 gün, yoğun bakım tedavisi gördüyse 20 gün karantinayı zorunlu kılıyor. Karantina süreleri, PCR testi verildiği andan itibaren başlatılıyor.

Bunlar dışında Sağlık Bakanlığı’nın ‘iyileşen vaka’lar için nasıl bir ölçüt kullandığı ise bilinmiyor.

Eldeki bilgilere göre, bu sürelerden önce hiçbir vaka iyileşmiş sayılmıyor ya da sayılmaması gerekiyor.

BirGün’ün konuştuğu hekimler de, sistemlerine düşen bir vakanın en az 10 gün boyunca takipten çıkmadığını belirterek bu bilgileri doğruladı.

Dolayısıyla aktif vaka sayısı,en az son 10 günde kaydedilmiş yeni vakatoplamının altında olmamalı.

Ancak Bakanlığın verilerinde kuşku yaratan nokta burası. Çünkü, açıklanan sayılara göre on binlerce vaka, daha karantina süresini doldurmadan ‘iyileşmiş vaka’ olarak tabloya yansıtılmış.

‘ERKENDEN İYİLEŞEN’ VAKALAR

Bakanlığın vaka-hasta ayrımı ve konuya ilişkin veri bildirim gelgitleri nedeniyle aktif vakalar ile karantinası süren vakalar arasındaki farkın hesaplanabildiği ilk tarih 22 Aralık 2020.

13-22 Aralık tarihleri arasındaki 10 günde kaydedilen yeni vaka sayılarının toplamı 253 bin 151.Diğer bir ifadeyle22 Aralık tarihinde 253 bin vaka henüz karantina süresini doldurmamış. Ancak Sağlık Bakanlığı tablosuna göre bu tarihte Türkiye’de 177 bin 543 aktif vaka bulunduğu görülüyor.Aradaki fark tam olarak 43 bin 247. Yani 75 bin608 vaka, en az 10 günolan karantina süresini dahi doldurmadan Sağlık Bakanlığı tarafından ‘iyileşmiş’ olarak gösterildi.

Yine bir örnek tarih daha seçersek, 1 Ocak 2021’de Türkiye’de 85 bin 2 aktif vaka görülüyordu. Ancak 23 Aralık-1 Ocak tarihleri arasındaki 10 günde toplam 157 bin 895 yeni vaka kaydedilmişti. 1 Ocak’ta karantina süresini doldurmadan ‘iyileşti’ olarak yansıtılan vaka sayısı 72 bin 893’tü.

Karantinası devam eden vaka sayısı ile aktif vaka sayısı arasındaki bu fark 25 Aralık’ta en yüksek seviyesine, 91 bin 727’ye kadar çıktı; sonra düşüşe geçti. 15 Ocak’ta ise fark ilk kez tersine döndü. Sağlık Bakanlığı’nın tablosundaki verilere göre o gün en az 10 günlük karantina süresini doldurmamış 390 vaka tabloda tutulmaya devam etti. 18 Ocak itibariyle 10 günlük minimum karantina süresini doldurmasına rağmen iyileşmiş sayılmayan 12 bin 651 vaka bulunduğu görülüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın 22 Aralık ile 14 Ocak arasındaki 24 gün boyunca, on binlerce vakayı karantinası bitmediği haldenasıl bir ölçüt kullanarak ‘iyileşmiş’ saydığı bilinmiyor.

‘HASTA’ DÖNEMİ KARŞILAŞTIRMASI

Bazı karşılaştırmalar da aktif vaka sayılarındaki ‘tuhaflığı’ göstermek bakımından önemli.

Türkiye’de ‘hasta’ sayısının açıklandığı son gün olan 9 Aralık’ta 95 bin 842 aktif ‘hasta’ bulunuyordu. Toplam ve iyileşen ‘vaka’ sayılarının açıklandığı ilk gün olan 12 Aralık’ta ise toplam aktif ‘vaka’ sayısının 212 bin 45 oldu.

‘Hasta’dan ‘vaka’ tanımına geçilirken toplam ve iyileşen vaka sayıları paralel biçimde 3,5 kat arttı. Ancak aktif vaka sayısı, önceki ‘aktif hasta’ sayısının yalnızca 2,2 katı düzeyine yükselmekle kaldı.

DÜNYADA DURUM NE?

Konuya, bazı ülkelerin aktif vaka sayılarına bakarak yaklaşmak da mümkün.

Toplam vaka sayısında dünyada 7. sırada olan Türkiye, aktif vaka sayısında ise dünya 25’incisi.

Türkiye’ye toplam vaka sayısında en yakın ülkelerden biri olan İtalya’da (2 milyon 141 bin) 18 Ocak itibariyle aktif vaka sayısı 547 bin 58. Üstelik İtalya, salgındaki ikinci pik dönemini Kasım ortasında geride bıraktı. Ancak Türkiye ise ikinci pik dönemini İtalya’dan 1 ay sonra, Aralık ortasında geride bıraktı. Buna karşın İtalya’da aktif vaka sayısı Türkiye’nin yaklaşık 6 katı.

Almanya’da da aktif vaka sayısı Türkiye’nin hayli üstünde; 319 bin 172. Ülkenin toplam vaka sayısı 2 milyon 58 bin.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Antalya'da turistler sahillere akın etti!

Antalya'da Covid-19 tedbirleri kapsamında hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının birinci gününde kentin birçok noktasında sessizlik hakim oldu. Kısıtlamadan muaf tutulan yabancı...

Meclis'teki fezleke sayısı 1336'ya ulaştı

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna, 195 milletvekili hakkında 1336 dokunulmazlık dosyası sevk edilirken bunlardan 69'u çeşitli nedenlerle iade edildi. Yasama Dokunulmazlığının Kaldı...


Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davasında yeni gelişme

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 21 Nisan 2019 tarihinde şehir Er Yener Kırıkçı’nın Çubuk’taki cenaze törenine katılmıştı. Burada linç girişimine uğrayan Kılıçdaroğlu, önce bir eve sığınmış, aras...

Evlenmek yerine annemi ve kardeşlerimi seçtim

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, önceki gün Armağan Çağlayan’ın sosyal medyadaki ‘Gör Beni’ programına konuk oldu. İşte Özkoç’un ağzından bilinmeyenleri: “Hayatı...


MHP’den yanıt var: ‘Perinçek’le çay bile içmeyiz’

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, önceki akşam Haber Global yayınında, Meclis’teki HDP fezlekeleriyle ilgili CHP’li hukukçu Gamze Pamuk Ateşli ile tartıştı. Perinçek, Pamuk’un “O...

Evinde özel düzenekli sera kurup uyuşturucu üretti!

Adana Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, merkez Çukurova ilçesi Huzurevleri Mahallesi'nde Ahmet K.'nin evde uyuşturucu madde üretimi yaptığı bilgisine u...


Sağlık Bakanlığı verilerine göre vaka sayıları hangi ilde yüzde kaç arttı, yüzde kaç azaldı?

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı haftalık veriler çerçevesinde haritalandırma yapan istatistikçi Güçlü Yaman, hangi ilde vaka sayısının ne kadar artıp ne kadar azaldığını gösteren bir gra...

Türkiye'nin konuştuğu yasak aşk faciasında beraat kararı

Küçükçekmece'de Zeynep K. ile evli olan Hüseyin K., 25 Kasım 2019'da işten erken ayrılarak evine gitmiş; yatak odasındaki dolabı açtığında, Aykut D.'nin üzerinde iç çamaşırı ile gizlenmiş...


Karadeniz'de kırmızı alarm! 19 yerleşim yeri koronavirüs karantinasında

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı vaka sayısı haritasında en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il yine Karadeniz Bölgesi'nde... ​Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı vaka sa...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Seren Serengil, Cansu Dere’nin paylaşımına tepki gösterdi

'Sadakatsiz' dizisinin başrol oyuncusu Cansu Dere, çekimler esnasında Melis Sezen ile çektirdikleri samimi bir pozu sosyal medya hesabından paylaştı. Diziyi takip eden Seren Serengil ise ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

9 adımda sağlıklı beslenme

Pandemide bir yandan Covid-19’dan, bir yandan da kronik hastalıklardan korunmada sağlıklı beslenmenin rolü büyük. Peki dünyayı saran kalp-damar, KOAH, diyabet gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların, her yıl 41 milyon (tüm ölümlerin yüzde 71'i) insanın ölümüne neden olduğunu biliyor muydunuz?

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR