Yukarı
336286

Türkiye'nin iklim politikaları etkileyecek karar

05 Ekim 2021 16:10

Paris Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, TBMM Çevre Komisyonunda görüşüldü.

TBMM Çevre Komisyonunda Paris Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi görüşüldü. Komisyon, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta başkanlığında toplandı.

HEM TÜRKİYE'Yİ HEM DE DÜNYAYI İLGİLENDİRİYOR

Çevre Komisyonu Başkanı Balta, Paris İklim Anlaşması'nın hem Türkiye'yi hem dünyayı ilgilendiren bir anlaşma olduğunu belirterek, Türkiye'nin küresel bir güç olduğunu ve uluslararası anlaşmalarda, topluluklarda verilen görevleri de fazlasıyla yerine getirdiğini kaydetti.

Türkiye'nin çevre konusunda attığı adımları ve çıkarttığı kanunlara dair bilgiler veren Balta, Türkiye'nin bugüne kadar Paris Anlaşması sürecinde küresel bir güç olarak yapılan adaletsizlikleri gündeme getirdiğini dile getirdi.

GELECEK NESİLLERE YAŞANABİLECEK BİR DÜNYA

Balta, Türkiye'nin küresel hiçbir soruna kayıtsız kalmadığını ve bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yapacağını vurgulayarak, Türkiye'nin yaşanabilecek bir dünyayı gelecek nesillere bırakmak için çalışacağını bildirdi.

Komisyonun tali komisyon olduğuna işaret eden Balta, yapılacak görüşmenin "uygun bulma" görüşmesi olduğunu, toplantı sonunda "genel uygunluk görüşünün", esas komisyon olan Dışişleri Komisyonuna bildirileceğini anlattı.

İKLİM DEĞİŞİMİNİN SORUMLUSU İNSANLAR

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar ise komisyonda yaptığı sunumda, Paris İklim Anlaşması hakkında bilgi verdi.

İklim değişikliğinin Türkiye'yi ve dünyayı etkilediğini anlatan Birpınar, iklimi değiştirenlerin insanlar olduğunu söyledi.

Birpınar, 1970'den beri dünyada afetlerin 5 kat arttığını belirterek, doğa olaylarının artmasının küresel ekonomiye etkisinin 3.6 trilyon dolar olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre de Akdeniz çanağında bulunan ülkeler için büyük risk bulunduğunu vurgulayan Birpınar, bu raporlara göre sıcaklıklar mevsim normallerinin 1 derece üzerine çıkarsa orman yangınlarının yüzde 47, 2 derece üzerine çıkarsa yüzde 67, 3 derece çıkarsa yüzde 97 artacağına dikkati çekti.

DOĞAL AFETLER GÖZ ÖNÜNE ALINMALI

Kuraklık, sel ve bunların yol açacağı göçlere de değinen Birpınar, iklim değişikliği parametresinin göz önüne alınması gerektiğini kaydetti.

İklim değişikliğiyle ilgili mücadelenin tek başına olamayacağını belirten Birpınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu denklemin bir parçası olmak zorundayız. Dünyada iklim değişikliğiyle ilgili mücadeleye, 84 milyonluk nüfusla katkı vermek zorundayız. Bizim taraf olmamız çok önemli. Ekonomik büyüklüğü, sanayisi, ormanlarıyla iklim değişikliğiyle olumlu ya da olumsuz manada mücadele etme noktasında belki 20 ülkeden çok daha kıymetlidir, nüfus büyüklüğü ve yapması gereken işler olarak. Zarar görmesi noktasında bir o kadar sıkıntılıydı. Onun için müzakerelerin doğru yapılması gerekiyordu."

Birçok ülke gibi, Paris Anlaşması'nın Türkiye'nin ekonomisine zarar verip vermeyeceğinden korkulduğunu ifade eden Birpınar, gelinen noktada Türkiye bu anlaşmaya taraf olmazsa ekonomisinin ve kalkınmasının büyük zarar göreceğinin görüldüğünü belirtti.

HEM GÜVENLİK HEM DE KALKINMA

Birpınar, iklim değişikliğinin hem milli güvenlik, hem de bir kalkınma meselesi olduğuna işaret ederek, buna karşılık tedbir alınması gerektiğini dile getirdi.

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç da Paris İklim Anlaşması'na taraf olunmasında, 5 yıllık bir gecikmenin olduğunu belirterek, "Maalesef 5 yılımız boşa gitti." dedi.

Türkiye'nin çevre politikasını "zayıf" olarak nitelendiren Öztunç, hala HES'lere, vahşi madenciliğe izin verildiğini, termik santrallerin filtresiz çalıştırıldığını iddia etti.

Komisyon üyesi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise Türkiye'nin 5 yılı boşu boşuna geçirdiğini ileri sürerek, bugün alkışlanacak biri varsa bunun CHP ve Paris İklim Anlaşması'nın onaylanmasını isteyen muhalefet milletvekilleri olduğunu savundu.

YENİ BİR EKONOMİK DÜZEN VE İKLİM POLİTİKALARI

Çevreye duyarlı olunması gerektiğine değinen Bakan, "Bu ülke bize 49 yıllığına kiralanmadı. Şehit kanlarıyla sulayarak bu ülkeyi vatan yaptık. Bizim çocuklarımız bu topraklarda yaşayamayacak bizim yaşadığımız gibi, bizim torunlarımız bizim soluduğumuz havayı soluyamayacak. Böyle bir sorumluluk düşüyor." diye konuştu.

Komisyonda, görüşmelerin tamamlanmasının ardından, teklifin tümü için, genel uygunluk görüşünün esas komisyon olan Dışişleri Komisyonuna sunulması, oy birliğiyle kabul edildi.

POSTAYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Küresel çapta en çok talep edilen 10 meslek hangisi?

Manpower'ın araştırmasına göre; küresel çapta en çok talep edilen meslekler veri ve dijital alanlara yönelik olan meslekler. 1. Veri Analistleri & Bilim İnsanları 2/10 2. Yap...

Beklentiler çocukları nasıl etkiler?

Beklenti, kişide merak ve heyecan uyandırır. Bir yerden güzel bir haber beklemek kişiyi heyecanlandırır. Beklentiler insanların bir anlamda yaşama sevincine ışık tutar.  Anne ve babalar k...


Deniz kaplumbağaları için plastik tehdidi

Nesilleri tehdit altında olan deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) plastik kirliliğinden etkilendiği, ciddi sağlık sorunları ile karşılaştıkları, plastik kirliliğinin yuvalama kumsal...

Granit tezgah boyanır mı?

Son zamanlarda birçok kişi ev dekorasyonunu ucuz çözümler ve kendi emekleriyle değiştirmek için çaba sarf ediyor. Peki, granit tezgah boyanır mı? Granit tezgah nasıl boyanır?


İklim krizi kuşların boylarını küçülttü

İklim krizinin yankıları hayvanlar alemini etkilemeye devam ediyor. Öyle ki Amazon'da yaşayan kuşların, iklim değişimi nedeniyle boyutları küçüldü. Bilim insanları, Amazonlar’da yaşayan 1...

Elon Musk iş görüşmelerinde en çok hangi soruyu soruyor?

Musk’ın mülakatlarda olağanüstü yetenekler aradığı, bunun için her iş görüşmesinde sorduğu bir favori sorusu olduğu iddia edildi. Adayların hangi okulu bitirip bitirmediğiyle ilgilenmeyen...


Küresel ısınmanın çözümü balinalar olabilir mi?

ABD'de yapılan yeni bir araştırma, ağaçların karadaki görevinin okyanuslarda balinalarda olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmada, avlanma nedeniyle sayıları azalan balinaların, sayılarının e...

Uzmanlar uyarıyor: Lucifer sıcak hava dalgaları geliyor

Bilim insanları iklim değişikliği ile ilgili araştırmalarını yayınlamaya ve uyarılar yapmaya devam ediyor. Son olarak Met Office'ten uzmanlar, karbon emisyonlarının devam etmesi halinde A...


Bin yıllık mezarda gizleniyordu! İnsan kanıyla boyanmış...

Bin yıllık mezarda gizlenen maskenin insan kanıyla boyandığı ortaya çıktı. Kızılötesi ışıkla yapılan incelemeler, maskenin kırmızı boyasının insan kanındaki 6 proteini içerdiğini ortaya k...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Pelin Öztekin'den oryantal şov!

Oyuncu Pelin Öztekin yakın arkadaşlarıyla bir araya geldi. Gecede hünerlerini sergileyen grup oryantal dans yaptı. Son yıllarda verdiği kilolarla sık sık gündeme gelen oyuncu Pelin Özteki...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Hamilelere aşının yanı sıra D vitamini takviyesi de şart

Prof. Dr. Kavak, pandemi sürecinde hamileler için aşı kadar D vitamini desteğinin de büyük önem taşıdığını belirtti…

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR