Yukarı
337777

Babacan'dan TCMB Başkanı'na: Belki yarın gideceksin ne söylesen boş

21 Ekim 2021 14:30

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Bayraklı İlçe Kongresi'nde konuştu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İzmir Bayraklı İlçe Kongresi'nde konuştu. Bayraklı, İzmir depreminde en çok zarar gören ilçelerden birisiydi. Babacan buradaki konuşmasında Kanal İstanbul projesi yerine deprem hazırlığı yapılması gerektiğini belirtti.

Babacan, Merkez Bankası'nın bağımsızlığının kalmadığını belirterek, "Merkez Bankası Başkanı çıkıp konuşuyor. Ya senin yarın görevde kalacağının garantisi yok ki, belki yarın gideceksin ne söylesen boş" dedi.

Ekonomideki durumun kötü yönetimden kaynaklandığını kaydeden Babcan, gelinen durumda kurallara uygun bir ekonomi yönetiminin dahi kurtuluş yolu olmayacağını söyledi. Babacan ekonominin düzelmesi için adalet ve eşitliğe işaret etti.

Babacan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

DEVA Partisi olarak, kurulduğumuz ilk günden beri ülkemizin her şehrini, her mahallesini ziyaret ediyor; toplumun bütün kesimleriyle bir araya geliyoruz.

Her bir acıya, derde, talebe en gerçekçi şekilde çözüm bulmak için çaba gösteriyoruz.
Yanlış politikalar nedeniyle her gün fakirleşen halkımız artık boş vaatler değil, gerçekleri ve ortak aklı temel alan dürüst bir siyaseti talep ediyor.

DEVA Partisi tam da bu talebi karşılamak için yola çıkmış bir siyasi parti.

Afetzede vatandaşlarımız için 'hak sahipliği' kavramını genişleteceğiz, konut ve işyeri edinebilmeleri için yöntemler geliştireceğiz.

Afetlerden sonra yakınlarını, evlerini kaybeden acılı vatandaşlarımızın hak arama süreçlerinde mağdur olmalarına izin vermeyeceğiz.

DASK sigortasının kapsamını, bütün afetleri içerecek şekilde genişleteceğiz.

Depremle mücadele sorumluluğunu, yerel yönetimlerle paylaşıp her belediyeye yerel afet tehlikesi ve risk haritası hazırlama yükümlülüğü getireceğiz.

Biz şu andaki hükümete defalarca çağrı yaptık. Dedik ki, 'Kanal İstanbul diye tutturuyorsunuz. Dünyanın parasını buraya harcayacaksınız. Eğer kaynak bulabilirseniz önceliğiniz deprem açısından kırılgan olan binalardan başlayıp ülkemizi bir an önce hazır hale getirin' dedik. Fakat öncelikleri başka. Kanal İstanbul deyince çok büyük bir rant görüyorlar.

Ne diyor Sayın Erdoğan, 'Oraya 500 bin kişilik şehir yapağız'. Kanal İstanbul'dan gördüğü bu. Kanal İstanbul'un önceliklendirilmesinin nedeni de bu: Bir an önce imar planları değişsin. Oysaki ülkemizin çok acil ihtiyaçları var.

Ekonomik gücünüz varsa depreme hazırlık yapabiliyorsunuz, tabii ki bu önceliğiniz de varsa. Ekonomik gücünüz varsa hasar tespiti ve tazminatı konusunda çok daha rahat hareket edebiliyorsunuz. Eğer ülkenizde enflasyon düşükse yeni yapılar çok daha ucuza mal olabiliyor. Faiz düşükse kredi mekanizmaları çok daha insani bir şekilde çalışabiliyor.

Vatandaşlarımız ne dedi? 'Sadece 200 bin liralık bir kredi için ayda 3 bin 500 lira taksit ödememiz gerekecek' dedi. Avrupa'nın en yüksek faizi Türkiye'de. Yüzde 19 olan Merkez Bankası faizini, yüzde 18'e indirdiler. Merkez Bankası, Hazine'nin borçlanma faizinin 2,5 puan artmasına sebep oldu. 10 yıllık Hazine tahvilleri yüzde 17,5' ken tam yüzde 20'ye çıktı. Dolar kuru 8,30'dan, çıktı 9,30'a.

Zannediyorlar ki biz talimat verirsek Merkez Bankası faizi indirirse bu ülkede faizler inecek. Siz bu kafayla bunu rüyanızda görürsünüz.

Faizi sabit tutsa zaten Avrupa'nın en büyük faizi. Faizi indirse döviz yükselecek, atakta bekliyor. Sabit tutarsa belki kur bir miktar sakin seyredecek. Kötülerden birini seçmek zorunda hükümet. Hükümet diyorum çünkü Merkez Bankası'nın bağımsızlığı kalmadı. Hükümet bakalım yüksek faizi mi, yüksek kurumu tercih edecek. Bunu göreceğiz.

Merkez Bankası Başkanı çıkıp konuşuyor. Ya senin yarın görevde kalacağının garantisi yok ki, belki yarın gideceksin ne söylesen boş.

Bu ikisine sıkışmak sadece kötü yönetmektir. Bu ülkede kurun da, faizin de, enflasyonun da makul seviyede seyretmesinin tek yolu var o da güven. 20 yıldır ülkeyi yöneten bir iktidarın bunu anlayamamasının nedeni devlet kademesinde ehil kadroların kalmaması. Ortak akıl yok. Bunlar olmayınca ekonomide sorunları çözemezsiniz. Sadece doğruları yapmak dahi ekonomiyi düzeltmez.

Bu ülkenin insanları, hangi ailede, hangi gelir grubunda, hangi dilde, hangi dinde doğarsa doğsun, hayatın her alanında eşit fırsatlara sahip olmayı hak ediyor.

Biz bu topraklarda eşit vatandaşlığı harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Biz hiç kimsenin; Yaşam tarzı, inancı, etnik kimliği, dili, cinsiyeti nedeniyle ötekileştirilmediği bir Türkiye hayal ediyoruz.

Devletin her bir vatandaşına eşit yakınlıkta olması gerektiğini, fırsat eşitliği olmasına inanıyoruz. Kamuda işe alımda, yükseltmelerde, üst düzeyde kişilerin ne etnik kökenine, ne dinine, ne mezhebine asla bakılmaması gerektiğini söylüyoruz.

Adalet sadece yargının hızlı ve tarafsız çalışması değildir. Adalet aynı zamanda sosyal adalet, fırsat eşitliğidir. Adalet çok geniş bir kavram.

Gençlerimizin iyi bir dil eğitimine ihtiyacı var. Bırakın devlet okullarını, pek çok özel okulda dahi artık nitelikli ikinci dil eğitimi verilemiyor.

KARAR.COMYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Torbalı Belediyesi'nden Travel Turkey'de dev konser

Torbalı Belediye Bandosu, İZFAŞ Gaziemir Fuar Alanı A Holü’nde İzmir Sokakları Bölümü Torbalı Belediyesi standı önünde mini bir konser verdi. Bando, marşların yanı sıra popüler kültür şar...

Düğün Salonlarının Çözüm Ortağı: Kaplan Vip

“Kaliteli hizmet”, “şeffaflık” ve “insan odaklı” çalışma prensipleriyle Düğün Sektörünü yakından takip eden Kaplan Vip yönetiminin önemli ismi, markanın serüvenini, sundukları hizmetleri ...


Başkan Demirezen Doğum Gününü Engelli Çocuklar ile Birlikte Kutladı

Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Bayındır Özel Efe Rehabilitasyon Merkezinin Bayındır Belediyesi Hangar Düğün Salonu’nda düzenlemiş ol...

Travel Turkey'de Kemalpaşa standına yoğun ilgi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, 2 Aralık’ta, açılışı gerçekleştirilen Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi'nde sergilenen Kemalpaşa Belediyesi Standı’...


Engelsiz bir dünya mümkün

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin saatler süren meclisleri, açılış töreni ve etkinliklerinde işitemeye...

Torbalı Belediyesi'ne Travel Turkey'de yoğun ilgi

Torbalı Belediyesi standı protokol üyeleri ve davetlilerden özel ilgi gördü. Standı ziyaret eden katılımcılara ilçemiz Torbalı ve Metrepolis Antik Kenti tanıtılırken, "Torbalı İnciri", ze...


Travel Turkey Fuarı’nın göz bebeği; Bergama

UNESCO Dünya Mirası, zengin tarihi ve kültürel değerleri ile bir dünya markası olan Bergama, 15’nci kez kapılarını açan Travel Turkey Fuarı’nın göz bebeği oldu. BAŞKAN KOŞTU STANDA GEL...

Narlıdere'ye engelsiz parklar!

Engelli çocukların da parklarda özgürce oynayabilmeleri için projeler üreten Narlıdere Belediyesi, "Her Mahalleye Bir Engelsiz Oyun Parkı" sloganıyla 2021 yılında farklı mahallelerde bulu...


Seferihisar Belediyesi Travel Turkey’de yerini aldı

​Türkiye’nin en büyük turizm platformu olan 15. Travel Turkey İzmir Fuarı; 2-4 Aralık tarihlerinde dünyayı buluşturuyor. Fuarın A holünde hazırlanan İzmir Sokakları adlı özel bölümde y...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sinan Akçıl'dan Burcu Kıratlı'ya mesaj: Öpüşmeye ‘evet’im yok

Sinan Akçıl, Türkiye Beyazay Derneği’nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlediği gecede konser verdi. Sahne öncesi muhabirlerle bir araya gelen Akçıl, kendisiyle fotoğraf ç...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Kilo vermeyi kolaylaştıran 5 etkili taktik

Prof. Dr. Uludüz, “Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz hemen yeni moda diyetlere yönelmeyin. Önce bazı alışkanlıklarınızı gözden geçirin” dedi. Bu dönemde pek çok kişinin fazla kilolarla da mücadele ettiğini belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, forma girmek isteyenler için 5 etkili taktik verdi. İşte onlar…

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR