Yukarı
342051

Avrupa’da gündem zorunlu corona virüsü aşısı

03 Aralık 2021 16:22

Corona virüsü salgınının merkez üssü haline gelen Avrupa'da zorunlu aşı tartışması başladı... Birçok AB ülkesi aşıyı zorunlu hale getirirken, bazıları da aşı olmayanları adeta sosyal yaşamdan soyutlayacak adımlar atıyor.

Corona virüsü vakalarının hızla tırmandığı ve Omicron varyantı ile birlikte panik içinde olan Avrupa, Covid-19 için önlemlerini sıkılaştırdı. Birçok ülkede aşı kartı, maske zorunluluğu ve sosyal mesafe uygulamalarına devam edilirken birçok hükümet, aşı olmayanları hedefine aldı.

Avrupa’da aşı olmayanlara yönelik kısıtlama ve yasaklar hızla yayılırken Çarşamba günü de Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de bu konunun detaylıca görüşülmesi için çağrıda bulunmuştu.

Birçok ülkede kızamık aşısı gibi aşılar çocuklara zorunlu olarak yapılırken yetişkinlere zorunlu aşı yapılmak istenmesi ise kafa karışıklığı yarattı. Avrupa ülkelerinin Covid-19 aşı zorunluluğu ise bölgeden bölgeye değişiklik  gösteriyor.

AVUSTURYA

Aşılama oranlarının AB ortalamasının altında seyrettiği Avusturya’da 1 Şubat itibariyle corona virüsü aşısı zorunlu hale geliyor. Avusturya, böylelikle Avrupa’da aşıyı zorunlu hale getiren ilk ülke olacak.

Vaka artış hızının yavaşlatılamadığı Avusturya gelecek yıl, Covid-19 aşısını zorunlu hale getirecek ilk ülke olacak.

Avusturya’nın eski Başbakanı Alexander Schallenberg, görevi bırakmadan önce corona virüsü dalgasından çıkmak için bu yöntemi tercih ettiklerini açıklamıştı. Avusturya, aşı zorunluluğu öncesinde, Covid-19 aşısı olmayanlara yönelik sokağa çıkma yasağı getirmişti.

YUNANİSTAN

Corona virüsü vakalarının sağlık sistemine baskı yapmasının sonucunda Yunanistan’da 60 yaşın üzerinde olup Covid-19 aşısı yaptırmayanlara ceza verileceği duyuruldu. 15 Ocak’a kadar aşı olmayan Yunan vatandaşlarına 100 euro ceza verilecek.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Covid-19’a bağlı ölümlerin yüzde 90’ının yaşlılarda olduğunu açıkladı. Eylül ayından itibaren Yunanistan’daki devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde görevli sağlık çalışanlarına aşı olunması zorunluluğu getirilmişti.

ALMANYA

Almanya’da vekiller yakında zorunlu aşı kararı almak için oylama yapacak… Merkel’den sonra Almanya’nın yeni başbakanı olan fakat henüz resmi olarak göreve başlamayan Olaf Scholz, Bundestag’da bir oylama yapılacağını ve vekillerin zorunlu aşıyı oylayacağını söyledi.

Almanya’da hükümett ortağı Yeşiller’in eş başkanlarından Robert Habeck de, “Zorunlu aşı bireyin özgürlüğüne zarar verebilir fakat toplumun özgürleşmesi ve insanları korumak için yapılmalıdır. Beşinci dalgayı durdurmak ve elimizi kuvvetlendirmek için genel aşı zorunluluğu hazırlıklarımızı tamamlamalıyız” dedi.

İTALYA

Nisan ayında sağlık çalışanlarına aşı zorunluluğu getirerek bu konuda bir ilk olan İtalya’da yeni yasaklar yolda…

İtalya’da da zorunlu corona virüsü aşısı gündemde.

İtalya Sağlık Bakanlığı, “Aşı, sağlık çalışanlarının işini yapması için hayati bir öneme sahip” açıklamasını yaptı. Öte yandan kısa bir süre önce ülkedeki öğretmen ve okul çalışanları ile birlikte asker,  polis ve itfaiye erlerine aşı zorunluluğu getirildi. Bu yasak 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek.

Öte yandan ülkede “yeşil geçiş” olarak da adlandırılan Türkiye’deki HES Kodu’na benzer sistemin zorunluluğu gece kulüpleri, spor müsabakaları, tiyatro ve sinema gibi alanlara da yayıldı.

FRANSA

Fransa’da Eylül ayından beri sağlık çalışanları, itfaiye erleri ve ulaşımda çalışanlara aşı zorunluluğu getirildi.

Fransa’da belirli gruplara Covid-19 aşısı zorunluluğu getirildi.

Kamusal alanda çalışan bireylere aşı zorunluluğu ya da Covid-19’dan iyileşmiş olmak ya da negatif test sonucu zorunluluğu getirildi.

Bar, restoran, spor salonu gibi alanlara girmek için bu belgelerin gösterilmesi isteniyor. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran da zorunlu aşının Fransa’nın tercihi olmadığını söylemişti.

BİRLEŞİK KRALLIK

Covid-19 aşısı 1 Nisan’dan itibaren sağlık çalışanları için zorunlu hale getirilecek.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da kameralar önünde 3. doz corona virüsü aşısı olarak halkı teşvik etmeye çalıştı.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, BBC’ye verdiği demeçte, ülke genelinde bir Covid-19 aşı zorunluluğunun gündemde olmadığını söylemişti. Javid, kırsal bölgelerde yaşayanlarda aşıya mesafeli yaklaşıldığı dile getirmişti.

İSVEÇ

Euronews’e açıklama yapan İsveç Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, zorunlu aşı uygulamasına geçilmeyeceğini açıkladı. Yetkili, “Aşıyı gönüllülüğe bağlı yapmak, güven oluşturmak ve vatandaşların bu konuda iyi bir şekilde bilgilendirilmesi, ülkede aşılama oranlarının yüksek olmasını sağladı. 1 Aralık’tan itibaren 100 kişiden fazla insanın katıldığı ve kapalı alanda gerçekleşen etkinliklerde Covid-19 geçiş kartı isteniyor.

MACARİSTAN

Corona virüsü vakalarının durdurulamadığı Macaristan’da da sağlık çalışanları, kamu görevlileri ve devlet okullarında görevli öğretmenlere aşı zorunluluğu getirildi.

Özel şirketlerin çalışanlarına aşıyı zorunlu hale getirip getirmeme kararının da şirketlere bırakıldığı kaydedildi.

Başbakan Viktor Orban, daha önce vatandaşların aşı olması gerektiği çağrısını yapmıştı.

DANİMARKA

Danimarka’da henüz zorunlu aşı uygulaması gündemde yok…  Başbakan Mette Frederiksen, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Aşı konusunda her bireyin kendi kararını vermesini istiyoruz” demişti.

Danimarka restoran, sinema, kuaför gibi yerlere giderken aşı kartı ya da negatif test sonucu istenen kodu zorunlu kılmıştı.

İSVİÇRE

İsviçre’de “şeffaf ve anlaşılır bilgiler sunularak her insanın özgürce karar vermesine” izin veriliyor…

Resmi olarak hükümet ve yerel kantonlar çok sıkı şartlar altında belirli insanlara aşıyı zorunlu hale getirebilir. Fakat kimseye zorla aşı yapılmasına ülkede izin yok.

İsviçreliler kısa bir süre önce referandum yaparak, hükümetin Covid-19 önlemlerine destek kararı çıkarmıştı. SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Mısır'da 2 bin 350 yıllık gizem

Mısır'ın Minya kentinde yer alan etrafı dağlarla çevrili mumyalanmış yüzlerce "kutsal hayvanın" bulunduğu yaklaşık 2 bin 350 yıllık hayvan mezarlığı gizemini hala koruyor.

İngiltere’de kanalizasyoncular günde 18 bin liraya çalışıyor

İngiltere'de bir kanalizasyon görevlisinin paylaştığı video her gün uğraştığı zorluk ve pisliği gözler önüne sererken, günde bin sterlin yani yaklaşık 18 bin TL gibi bir fiyata çalıştıkla...


Belarus lideri: Rusya’nın yanında savaşırız

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, "Müttefikimiz Rusya doğrudan saldırıya uğrarsa Belarus da savaşa katılır" dedi. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’ya bir saldırı olmas...

Ermenistan Azerbaycan askerlerine ateş açtı

Ermenistan askerlerinin Tovuz'da Azerbaycan askerlerinin bulunduğu mevzilere ateş açtığı, herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadığı bildirildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenis...


AB Komisyonu Başkanı’na aşı suçlaması

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Pfizer ile yürüttüğü aşı müzakereleri ile ilgili şeffaf olmamakla suçlanıyor. Avrupa Birliği (AB), Komisyon Başkanı Ursula von der...

'Bikinili fotoğraf gönderin' diyen ilan ortalığı karıştırdı

İtalya'da yayımlanan bir iş ilanı cinsiyetçi olduğu gerekçesiyle tepki topladı. Napoli merkezli Medial Service S.R.L. adlı bir güvenlik şirketinin 24 Ocak'ta paylaştığı iş ilanında, 30 ya...


Çin, BM heyetinin Sincan ziyaretine izin verdi

Çinli yetkililer, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Michelle Bachelet’nin ziyaretinin soruşturma amaçlı olmayacağını kaydederken, Bachelet’nin sözcüsü ziyaretin anlamlı ...

ABD’den çok sert ifade: Ekonomik yaptırımla sınırlı kalmaz

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle ilgili iddialar ve açıklamalar jet hızıyla birbirini kovalarken, ABD'nin Rusya Büyükelçisi Sullivan çok sert ifadeler kullanarak Moskova'ya gözdağı ve...


ABD’de sığınmacı teknesi alabora oldu: 5 ölü, 34 kayıp

ABD’nin Florida açıklarında alabora olan bir teknede bulunan 40 sığınmacıdan 1 kişi hayatta kaldı. ABD Sahil Güvenlik yetkilileri, 5 kişinin cansız bedenini denizden çıkardıklarını ve 34 ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ferdi Özbeğen ölümünün 9’uncu yılında anıldı

Tedavi gördüğü hastanede 2013 yılında hayatını kaybeden sanatçı Ferdi Özbeğen, ölümünün 9’uncu yılında, Ulus Mezarlığı’nda piyano şeklinde tasarlanmış kabri başında anıldı. Anmaya, sanatç...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Ocak ayında 10 sağlık çalışanı Covid-19’dan öldü

Türkiye'de Covid-19 pandemisi başlangıcından bugüne 543 sağlıkçı hayatını kaybetti. Sadece 2022 Ocak ayında hekim, eczacı, ve tekniker olmak üzere 10 sağlık çalışanı Covid-19'dan öldü. Türkiye’de pandeminin başlangıcında bugüne 543 sağlık çalışanı Covid-19’a yakalanarak hayatını kaybetti.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR