Yukarı
342055

Faiz inip kur fırlarken krediler bir haftada 42,5 milyar TL arttı

03 Aralık 2021 17:17

Merkez Bankası'nın faiz indirimleriyle döviz kurlarında rekorlar gelirken, geçen hafta kredi hacminde de 42,5 milyar TL'lik sert artış görülmesi dikkat çekti. Mevduatta artış olmazken, kredilerin nereye gittiği soru işareti yarattı.

Merkez Bankası'nın yüksek enflasyona rağmen sert faiz indirimlerine gitmesiyle beraber döviz kurlarının yanı sıra kredi hacminde de artış hızlandı.

Resmi tüketici enflasyonu yüzde 21,31'e, üretici enflasyonu yüzde 54,62'ye yükselirken politika faizinin yüzde 15'e gerilemesi, krediye talebi artırdı.

26 Kasım haftasında TL cinsi ticari kredilerde ortalama faiz yüzde 18,88 olurken, TL cinsi ticari kredi hacmi bir haftada 29,9 milyar TL arttı.

12 Kasım-26 Kasım arasındaki dönemde ticari kredi artışı toplamda 46,7 milyar TL oldu.

Faiz indirimleri öncesinde ağustos ayında ticari kredilerde haftalık artış ortalaması 6,6 milyar TL'de kalmıştı. Kasımdaki haftalık artış ortalama 17,3 milyar TL oldu.

Toplam TL kredi hacminde 26 Kasım haftasındaki artış 42,5 milyar TL'ye yükselirken, son iki haftadaki artış ise 58,6 milyar TL oldu.

KREDİ ARTIŞI MEVDUATA YANSIMADI

Son iki haftada 58,6 milyar TL'lik TL kredi hacmi artışı olurken, TL mevduat hacmi ise sadece 10 milyar TL arttı. Bu durum, çekilen kredilerin nereye gittiği sorularına neden oldu.

Söz konusu iki haftada parite etkisinden arındırıldığında yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları toplamda 1,3 milyar dolar azaldı.

Bu iki haftada gerçek kişilerin bankalardaki yabancı para mevduatı, parite etkisinden arındırıldığında sadece 200 milyon dolar arttı, şirketlerinki ise 1,5 milyar dolar azaldı.

Yani veriler, TL kredilerin, şu an için bankalara döviz ve altın mevduat olarak da dönmediğini gösteriyor.

Resmi enflasyon yüzde 21 iken TL mevduat faizlerinin yüzde 15 civarı seviyelere çekilmesiyle, bu kalemde reel kayıplar artmış oldu ve bu da birikim sahiplerini TL mevduattan caydırıcı bir etki yapıyor.

KREDİLER NEREYE GİDİYOR?

Görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar, TL krediler hızla artarken mevduata bunun yansımamasının, yastık altına kaçış dahil çeşitli ihtimallere işaret edebileceğini ancak daha uzun vadeli gözlem gerektiğini belirtti.

Uzmanlar, kredi artışının mevduata yansımamasının bir nedeninin, çekilen TL kredilerin döviz cinsi kredileri kapatmak için kullanılması olabileceğine işaret ediyor. Nitekim, son iki haftada döviz cinsi kredilerde 2 milyar dolarlık bir azalış oldu.

TL kredilerin dövize çevrilerek ithalat ve dış borç ödemelerinde kullanılmış olması da mümkün.

Bir diğer ihtimal, vergi ve çeşitli kamu borçları için yapılan yapılandırma ödemelerinin Hazine mevduatını artırması, bunun da bankalardaki mevduatı azaltması. Nitekim, Hazine mevduatında önemli bir artış kaydedildi.

Dolar kurundaki yüksek oynaklık ticari hayatta vadeli satış yerine peşin ve döviz cinsi ödeme yapılmasını yaygınlaştırırken, bu durumun TL kredi talebini de artırmış olabileceğine işaret ediliyor.

Bir diğer olasılık, TL krediler ve TL mevduatın, daha yüksek getiri beklentisiyle Borsa İstanbul’a yönelmesi. Nitekim, döviz kurlarındaki sert yükselişe rağmen Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksinde son dönemde kayda değer artış kaydedildi.

Akla gelen bir diğer olasılık ise TL kredilerin döviz ve altına çevrilerek yastık altına gitmesi. Uzmanlar, bu olasılığın gerçek olup olmadığını anlamak için daha uzun dönemli gözlem gerekliliğine işaret ediyor. SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Bakanlık, dolandırıcıların yeni yöntemine karşı uyardı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, "Son dönemde Bakanlığımıza yapılan başvurularda, kendisini avukat olarak tanıtan şahısların vatandaşları arayarak haklarında Bakanlığımız Finansal Piyasalar ve...

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak, faiz kararı ne olur?

Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen ekonomi programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı nedeniyle faiz kararı beklentisi sabit tutma yönünde olmaya devam ediyor. TCMB enflasyondaki y...


Altın güne yükselişle başladı

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.035,4 lira seviyesinde işlem görüyor. Dün, ons fiyatındaki düşüşe karşın, dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altı...

Perakende satışlar haziranda azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Haziran’a ilişkin Perakende Satış Endekslerini açıkladı. Buna göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2022 yılı Haziran ayında bir önceki yılın ...


Sanayi üretimi haziranda arttı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2022 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 azalırken, imalat sanayi sektörü e...

Döviz kurlarında ilk rakamlar

İstanbul serbest piyasada dolar 17,9580 liradan, avro 18,5270 liradan günün açılışını yaptı. İstanbul serbest piyasada dolar 17,9580 liradan, avro 18,5270 liradan güne başladı.


ABD'de işsizlik maaşı başvuruları arttı

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 6 Ağustos ile biten haftada 262 bine çıktı. ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verileri a...

Küresel petrol üretimi temmuzda artış gösterdi

OPEC, küresel petrol üretiminin temmuzda bir önceki aya göre günlük 1 milyon 700 bin varil artarak yaklaşık 100 milyon 500 bin varile yükseldiğini açıkladı. Ham petrol üretimi en fazla Su...


Sigara ve alkole bir zam daha geliyor

Enflasyon ve hayat pahalılığının her geçen gün büyüdüğü Türkiye'de zam haberleri bitmek bilmiyor. Son olarak Tekel Bayileri Dayanışma Derneği Başkanı Erol Dündar, yıl başından bu yana top...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ebru Gündeş, konserinde gözyaşlarına boğuldu

Annesini son yolculuğuna uğurladıktan sonra sahneye çıkan Ebru Gündeş, şarkı söylerken, "Keşke yanımda olsaydın canım, öyle özledim ki" sözlerinde gözyaşlarını tutamadı. Seyirciye arkasın...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Türkiye’de AIDS alarmı

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformu’nun Kasım 2021 verilerine göre Türkiye’de 1985 yılından itibaren HIV tanısı almış kişi sayısı 31 bine ulaştı. Son üç yılda HIV tanısı alan kişilerin sayısı yaklaşık 10 bini buldu.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR