Yukarı
357105

Muğla’da çevreciler ayakta: Akyaka’yı talandan vazgeçin

22 Mayıs 2022 13:22

Muğla'nın Ula ilçesinde “Sakin Kent” unvanlı Akyaka Mahallesi’nde vatandaşın yıllardır mesire alanı olarak kullandığı bölgeye çok sayıda şezlong konularak sahilin işgal edildiğini belirten çevreciler eylem yaptı. Açıklama yapmak için bölgeye girmek isteyen çevrecilere jandarma engel oldu.

Muğla’nın Ula ilçesinde “Sakin Kent” unvanlı Akyaka Mahallesi'nde halkın yıllardır mesire alanı olarak kullandığı bölgeye çok sayıda şezlong konularak vatandaşın sahilinin işgal edildiğini belirten çevreciler eylem yaptı. Mahallede önce yürüyüş yapan, ardından açıklama yapmak için bölgeye girmek isteyen çevrecilere jandarma engel oldu. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) açıklama yaptı.

Akyaka Orman Kampı'nda yasaya aykırı ve işletme planına uymayan uygulamalara son vermek amacıyla çevreciler bölgede eylem yaparak “Anayasaya aykırı olan halkın kıyıyı, kıyı şeridini, piknik alanlarını serbest kullanımının önündeki engelleri kaldırın.

Muğla Valiliği, Ula Belediyesi ve Gökova Orman İşletme Şefliğini Akyakalılar olarak bir kez daha yasalar ve kamu yararına aykırı işler yapmamaya davet ediyoruz. Akyaka'yı, Gökova'yı talan projelerinden vazgeçin” ifadelerine yer verildi. Protesto yürüyüşü yapan ve ardından bölgeye girip, açıklama yapmak isteyen çevrecilere jandarma engel olsa da eylemciler daha sonra alana girerek şezlongları topladı.

HALKA SERBEST OLAN YERLERDEN GİRİŞ ÜCRETİ ALINAMAZ

MUÇEP Gökova Meclisi adına konuya ilişkin yapılan basın açıklamasını okuyan Candan Süsoy, şunları söyledi:

“A Tipi Mesire Yeri olan Akyaka Orman Kampı, Muğla Valiliği’nin vakıf görünümündeki ticari şirkete verildiği günden beri her yıl artan boyutlarda kamu yararına aykırı olarak ticarileştiriliyor. 8 sene önce tel örgülerle halkın kıyıya girişi engellendiğinde örgülerin kaldırılmasını sağlamıştık.

Ancak, geçen süre içerisinde mesire alanı içerisinde halkın serbest kullanım alanları ücretli hale getirilerek daraltma girişimleri son bulmadı. Burada vatandaşlar işgal öncesi piknik yapıp denize girilebiliyordu. Sonra ahşap platformlar ve çitlerle halkın kullanımından koparıldı, şezlonglar konularak kullanımı ücretli hale getirildi.

Yetmezmiş gibi şimdi de geri plandaki piknik masaları kaldırılıp tamamen şezlonglarla kaplanarak halkın serbest kullanımına kapatıldı. Ayrıca buradaki çocukların oyun parkı dahi ortadan kaldırılarak yine şezlonglarla donatıldı, ticari alana dönüştürüldü.”

BELEDİYE VE ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ SESSİZ KALIYOR

Ula Belediyesi'nin de duruma müdahale etmediğini belirtildiği açıklamada,

“Burası Ula Belediyesi tarafından ticarileştirilerek halktan koparıldı. Ayrıca yasal olmayan bu duruma orman kampı sözleşmeyle adı geçen kurumun işletmesine devreden Gökova Orman İşletme Şefliği de sessizliğini koruyor. Görünen odur ki; kamu yönetiminden sorumlu tüm kurumlar yasaları ve kamu yararını bir kenara bırakarak kamusal alanların rant alanına dönüştürmek konusunda bizzat kendileri işbirliği yapmaktadırlar.

Kıyı Kanunun 5. Maddesi ‘Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir’ diyor. Yani şirketin yaptığı tam tersi. Şirket, kampın işletmesinden kazandığı yetmiyormuş gibi halkın serbest kullanım alanlarına da göz dikerek her santimetrekaresinden rant devşirme gayretine girmiştir” denildi.

YASALARA AYKIRI UYGULAMALARA SON VERİN

Muğla Valiliği'nin yasa tanımazlığını Akyakalıların daha önceki girişimler çok iyi bildiklerinin de belirtildiği açıklamanın devamı şöyle:

Valilik, geçtiğimiz yıl Aralık ayında onaysız ve yetkisini aşarak kesin korunacak hassas alandaki ormanımızı tahrip ederek başlattığı Akyaka'ya çevre yolu projesi ile ilgili verdiğimiz dilekçelere aylar geçmesine karşın hala yanıt vermemiştir.

Suçun kabulü anlamına gelen bu sessizlik karşısında Akyakalılar Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Muğla Valiliği, Ula Belediyesi ve Gökova Orman İşletme Şefliğini Akyakalılar olarak bir kez daha yasalar ve kamu yararına aykırı işler yapmamaya davet ediyoruz.

Akyaka Orman Kampında yasaya aykırı ve işletme planına uymayan uygulamalara son verin. Halkın kıyıyı, kıyı şeridini, piknik alanlarını serbest kullanımının önündeki engelleri kaldırın. Akyaka'yı, Gökova'yı talan projelerinden vaz geçin. MUÇEP Gökova Meclisi olarak yasa tanımayan bu uygulamalara karşı kararlı mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna ve basına saygıyla duyururuz.”

Çevreciler, basın açıklamasının ardından Muğla’ya Hizmet Vakfı ve Gökova İşletme Şefliği hakkında, kıyı kanununa ve orman kampı işletme planına aykırı faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Edremit sahillerinde izinsiz şezlonglar toplandı

Edremit Belediyesi zabıta ekipleri emniyet güçleri ile birlikte sorumluluk alanında ki plajlarda uyarı ve ikazlara uyarılara rağmen sabit bırakılan şezlong ve şemsiyeleri topladı.Edremit ...

Bir ilde daha ekmeğe zam geldi

Artan üretim maliyetleri nedeniyle bir ilde daha ekmeğe zam geldi. Kütahya Belediyesi, bugünden itibaren geçerli olmak üzere belediye tarafından üretilerek satılan halk ekmek fiyatına ...


Denizli’de avukatlar duruşmalara girmeyecek

İstanbul Barosu avukatlarından Servet Bakırtaş'ın ofisinde silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesi Denizli'de avukatları harekete geçirdi. Denizli Barosu yönetimi dün gece olağanü...

Bodrum'da tapu sahteciliği: Başkasına ait araziyi sahte evrakla satmaya çalıştılar

Muğla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü Bodrum Grup Amirliği ekipleri, sahte evrakla kendilerine ait olmayan araziyi satmaya çalışan şüphelilerin olduğu ihbarı...


Güre’de Yeni Köy Meydanı Renkleniyor

Edremit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün yürüttüğü Güre Köy Meydanı düzenlemesinde tamamlanırken 5560 m2’lik alanda Park ve Bahçeler ekipleri tarafından da renklendiriliyor. Çevredeki ...

Valilik hakkında suç duyurusunda bulunacaklar

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde bir fabrikanın geçtiğimiz Haziran ayında DSİ'ye ait sulama kanalına zehirli atıklarının boşaltması, Temmuz ayının ilk haftasında ise bir fabrikanın atık dep...


Ayvalık'ta havai fişek kullanımı yasaklandı

Balıkesir Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu'nun 27 Haziran tarihli kararıyla Ayvalık genelinde havai fişek ve dilek balonu gibi yanıcı madde kullanımı yasaklandı. Ayvalık Kaymakamlı...

Serkan Sarı, “Balıkesir Tarihi bir mitinge hazır”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Milletin Sesi” Mitingi için Balıkesir’e geliyor. Kılıçdaroğlu 24 temmuz Pazar günü saat 18.30 da Kuva-yı Milliye Meydanında halka seslenecek. CHP Balıkesir ...


Sarımsaklı’da Halk Oyunları Rüzgarı

Ayvalık Belediyesi tarafından bu yıl 20. si düzenlenen Küçükköy Mahallesine bağlı Sarımsaklı Kapalı Pazaryeri’nde düzenlenen festivalde; Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Bulgaristan ve T...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sezen Aksu ile Mabel Matiz yıllar önce aynı karede

Sezen Aksu’nun Instagram hesabının olmadığı biliniyor. Ancak Aksu’nun hayranlarının açtığı hesaplardan birisinden yapılan paylaşımda Mabel Matiz’in de yer alması dikkat çekti. Sezen Aksu’...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Covid-19’u hafife almayın

Coronavirüs pandemisinin üzerinden 2.5 yılı aşkın süre geçti ancak son günlerde coronavirüs vakalarında artış yaşanmaya başladı. Nitekim Sağlık Bakanlığı da 27 Haziran – 3 Temmuz haftasında Covid-19'a yakalanan 25 kişinin hayatını kaybettiğini, vaka sayısında artış olduğunu açıkladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR