Yukarı
362821

Kılıçdaroğlu: Gönlümü sizlere açtığımı bilmenizi isterim; helalleşme oy isteği değildir

14 Ağustos 2022 16:02

CHP lideri Kılıçdaroğlu, helalleşme buluşmasında vatandaşlara "Gönlümü sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Yüreğimi sizlere açtığımı bilmenizi isterim" diye seslendi; 'helalleşmenin' bir oy talebi olmadığını kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Şubat'tan Roboski'ye, Diyarbakır hapishanesi mahkumlarından azınlıklara dek birçok kesimle sürdürdüğü 'helalleşme' adımlarına yenisini ekledi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun da eşlik ettiği 'helalleşme' buluşmasında ilk olarak vatandaşlara söz verildi. Ardından Fatma Yavuz, kürsüye gelerek şunları söyledi: 

'YARIN HESAP SORMA HAKKIMIZ BAKİDİR'

"Türkiye'deki en büyük problemlerimizden birinin fanatikleşme olduğunu düşünüyorum. Bir şey yapmaya başladığımızda 'aslansın', 'kaplansın' moduna geçip sonra eleştirmemiz gereken yerleri ıskalıyoruz. Buraya güzelleme yapmak için gelmedik. Samimiyetinizi gördük, ona bir karşılık vermeye geldik. Yarın bunun hesabını sorma hakkımız bakidir. Umarım öyle olmaz, her şey çok güzel olur. Çok ümitler bağladığımız insanlar köprüleri geçince bizi yüz üstü bıraktılar. Bugün bu insanlar size omuz veriyorlar, yarın bunun siyaseten olduğunu hissederlerse başta ben olmak üzere ses yükseltiriz. Eğer biz dönersek, bu sözlerimizin altını dolduramazsak makama, mevkiye uyup ülkemizin yararına olan şeyden vazgeçip yoldan dönersek siz de gelin bizimle kavga edin."

KILIÇDAROĞLU: HELALLEŞME SIRADAN BİR ÇAĞRI DEĞİL

Ardından kürsüye, ana muhalefet partisi lideri geldi. Sözlerine helalleşmenin öneminden bahsederek başlayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Kamplaşmayı siyaset kurumu yaparsa, geniş kitlelerde derin yaralar açar. Güzel konuşmalar yapıldı. Üç aşağı beş yukarı ben bu konuşmaları değişik illerde, değişik kişilerden dinledim. Helalleşme sıradan bir çağrı değildir. Helallaşme aynı zamanda oturup düşünmek demektir. Oturup düşüneceğiz, neden kavga ediyoruz? Haydi kavga ettik, bari barışmasını bilelim. Eğer biz bunu yapabilirsek bu memlekete huzur getirmiş oluruz.

'EVET KUSURLARIMIZ VAR, DEFALARCA SÖYLEDİM'

Kusur, evet kusurumuz var. Defalarca söyledim. Yanlışımız var. Hata insana mahsus bir kavramdır zaten. Bütün mesele aynı hatayı tekrar etmemektir. Bunu yaptığımız zaman sorun büyük ölçüde çözülmüş olur. Helalleşmek aynı zamanda barışmak demektir. Oturup konuşmak demektir. Aynı yemeğe kaşık sallamak demektir. Helalleşme aynı zamanda geçmişteki yaraları sarmak demektir.

'SİYASİLER YARALARI KAŞIYOR, NASIL KANATIRIZ DİYE'

Siyasiler o yaraları kaşıyorlar, nasıl kanatırız diye. O yaraların kapanması lazım. Aynı acıların bir daha yaşanmaması demektir. Bu olmalı zaten. Bu olmadığı takdirde dirliği, birliği, birlikteliği sağlayamayız. Sizler geldiniz şeref verdiniz. Bizim açımızdan son derece değerli bir hareket. Helalleşme oy isteği değildir. 

'BEN SAMİMİ BİR İNSANIM, SİYASETİN DE BU ZEMİNDE YÜRÜMESİNİ İSTERİM'

Ben samimi bir insanım arkadaşlar. Siyasetin de bu zeminde yürümesini isterim. Her evde huzurun, bereketin olmasını, tanımadığımız bir insana bile selam vermeyi, 'Nasılsın?' diyebilmeliyiz. Yetiştiğim anadolu böyle bir anadoluydu. Ortaokul öğrencisiyken köylere giderdik. Ortaokul öğrencilerine sofra kurulurdu arkadaşlar. Şimdi öyle yabancılaştık ki, birbirimizle neredeyse hiç konuşmayacağız. 

'BEN BU ÜLKEDE KURU EKMEK KAVGASINI BİTİREMİYORSAM NİYE SİYASET YAPIYORUM?'

Vatanımızı seviyoruz, insanımızı seviyoruz, peki bu kavga neden o zaman? Helalleşme aynı zamanda sevgiyi büyütmektir. Kucaklaşmalıyız. Hiç tanımadığımız insan... Kapı komşumuz hiç selamlaşmadık diyelim. Ama bir acı olduğunu onun acısını paylaşmalıyız. Sevincimizi de paylaşmalıyız. Ben bu ülkede eğer kuru ekmek kavgasını bitiremiyorsam niye siyaset yapıyorum? Helalleşme oy isteği değildir. 

'KARŞI ÇIKANLARA RAĞMEN HELALLEŞECEĞİZ'

Eğer düşüncelerinden ötürü insanlar hapse atılıyorsa bu doğru değildir arkadaşlar. Bunların dışına çıkmalıyız artık. Gönlümü sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Yüreğimi sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Helallik, evet hakkım sizlere helal olsun. Kin ve kibir benim kitabımda yoktur. Beni beğenmeyene de ben saygı duymak zorundayım. Bilmenizi isterim, bizim helalleşmeye ihtiyacımız var. Bunu inşallah yapacağız. Karşı çıkanlara rağmen yapacağız. Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Dediğim gibi benim hakkım sizlere helal olsun."

VATANDAŞA YANIT: TELEFONUNUZU VERİRSENİZ EKREM BEY DOĞRUDAN SİZİ ARASIN

CHP lideri, bir vatandaşın sözleri üzerine "Şunu söyleyebilirim; bir yerde eksiklik varsa, açarım telefonu Ekrem Bey'e ifade ederim. Sokak sanatçılarına Ekrem Bey'in değer verdiğini biliyorum. Gelir elde etmeleri için çaba harcadığını biliyorum. Ama bir yerde hepimiz insanız, eksiğimiz olabilir. O eksikliğin telafisi için elimden geleni yaparım. Ayrıca telefonunuzu verirseniz Ekrem Bey doğrudan sizi arasın. Ekrem Bey sizi de arar" ifadesini kullandı.

gerçek gündemYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

FETÖ'nün 'sohbet imamı'na hapis istemi

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) adliye yapılanmasında "sohbet imamı" olduğu iddia edilen tutuksuz sanık hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Savcılıkça,...

AK Parti'li Elitaş: Ekonomik torba teklifini haftaya Meclis'e sunacağız

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, icra safhasında olan 2 bin lira altındaki borçların silinmesi, çalışanlara nakdi verilecek yemek yardımının vergiden muaf tutulması, elektrik ve...


Ali Mahir Başarır'dan Erdoğan'ın katıldığı programa sert tepki

CHP’li Başarır, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün karşısına aldığı 3 gazetecinin bu masrafları kendilerine sormasını isterdim ama onlarda o yürek nerede?” dedi. "Her bütçe dönemi...

Bakan Kirişci: Gıdanı koru, sofrana sahip çık

Bakan Kirişci, '29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü' nedeniyle yazılı açıklama yaptı. İklim değişikliğinin etkilerinin daha da hissedildiği dönemde, önce pandemi a...


CHP’li belediyeden alıp yeşil alanı betona çevirdiler

AKP'li Samsun Büyükşehir Belediyesi, önce Atakum ilçesinin CHP'li Belediyesi tarafından kullanılan sahilde bulunan Yalı Kafe'yi elinden alıp imara açtı. Ardından ilçe merkezinde bulunan E...

Cumhurbaşkanlığı’nın bir günlük gideri 10 milyon lirayı geçti

Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin 2021 yılı denetim raporu yayınlandı. Raporda yer alan mali tablolara göre Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 yılında 2 milyar 896 milyon lira olan toplam gi...


MAK Araştırma açıkladı: İşte son 8 anketin 7'sinde AKP'nin oy oranı

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e son anket çalışmaları ile ilgili değerlendirmede bulundu  . Kulat, son 8 anketin 7'sinde AKP'nin oy oranının yüzd...

13 aylık bebek maganda kurşunuyla hayatını kaybetti

Şehitkamil ilçesine bağlı Fıstıklık Mahallesi'nde akrabalarını ziyaret giden ailenin 13 aylık bebekleri Kaan Taş'a, ablası bahçede gezdirirken maganda kurşunu isabet etti.


Bakan Özer açıkladı! O sınavlar her yıl tekrarlanacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlik kariyer basamakları sürecindeki eğitimlerin ve sınavın sadece bu sene değil her yıl tekrarlanacağını ve içeriklerin güncelleneceğini bildirdi.

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Survivor Mert Öcal ve Sude Burcu nişanlandı!

Survivor All Star 2022'de yarışan Mert Öcal ile Sude Burcu evlilik yolunda ilk adımı attı. Çift aile arasında gerçekleşen bir törenle nişanlandı. Survivor ile adını milyonlara duyuran oyu...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Bilim insanlarını korkutan süper bakteri...

İngiliz medyasının, “Dünyanın en tehlikeli süpervirüsü bu mu? Bilim insanları kadınlarda kısırlığa sebep olabilecek bakterinin bütün antibiyotiklere karşı dirençli olduğunu açıkladı” başlıklarıyla duyurduğu hastalığın bilinenden çok daha yaygın olduğu ortaya çıktı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR