Yukarı
365746

Cumhurbaşkanlığı’nın bir günlük gideri 10 milyon lirayı geçti

29 Eylül 2022 09:28

Sayıştay'ın yayınladığı mali tablolara göre, Cumhurbaşkanlığı’nın mutfaktan temizliğe, giyimden sağlığa kadar birçok kalemde yaptığı harcamalar katlandı. Kasadaki açık ise bir yılda 2.8 milyar liradan 3.6 milyar liraya çıktı.

Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin 2021 yılı denetim raporu yayınlandı. Raporda yer alan mali tablolara göre Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 yılında 2 milyar 896 milyon lira olan toplam gideri geçtiğimiz yıl 3 milyar 710 milyon liraya çıkarken, geliri ise 96 milyon lirada kaldı. Cumhurbaşkanlığı’nın günlük gideri 10 milyon lirayı aştı.

2020 yılında 2 milyar 800 milyon lira olan açık 3 milyar 614 milyon liraya yükseldi.

BİR YILLIK DEĞİŞİM

Cumhurbaşkanlığı’nın “beslenme, gıda amaçlı ve mutfakta kullanılan tüketim malzemeleri” için yaptığı harcama 2020’de 3 milyon lirayken 2021’de 4 milyon liraya yükseldi.

Saray’ın temizlik ekipmanları gideri 7 milyon liradan 8.2 milyon liraya çıktı.

Koronavirüs nedeniyle maske, dezenfektan, test kiti alımları artan Cumhurbaşkanlığı’nın tıbbi malzeme ve laboratuvar sarf malzemeleri giderleri 2 kattan fazla artarak 51 milyon liradan 113 milyon liraya yükseldi.

Saray’ın kırtasiye masrafları 4.1 milyon liradan 3.9 milyon liraya gerilirken bitki ve ağaçlar için yapılan zirai madde harcaması ise 9 milyon liradan 46 milyar liraya yükseldi.

Giyecek, mefruşat ve tuhafiye malzemeleri giderleri 13 milyon liradan 5 milyon liraya, spor malzemeleri masrafları 249 bin liradan 9 bin liraya geriledi.

Bakım onarım harcamaları ise 32 milyon liraya çıktı. Cumhurbaşkanlığı’na ait araçların lastikleri için ise 1 milyon 829 bin lira harcandı.

2021 yılında mal ve hizmet alımları için 2 milyar 97 milyon lira, ilk madde ve malzeme için toplam gider 229 milyon lira, personel için ise 412 milyon lira harcandı.

PANDEMİ ETKİSİ

Cumhurbaşkanlığı’nın su, ısıtma, elektrik, internet aboneliği gibi kalemlerden oluşan “tüketime yönelik mal ve malzeme alımları” 115 milyon liradan 133 milyon liraya çıktı. Hizmet alımları ise 147 milyon liradan 186 milyon liraya yükseldi. geriledi.

Temsil ve tanıtma giderleri için 41 milyon lira harcanırken, Cumhurbaşkanlığı’na ait binaların bakımı için 9 milyon 341 bin lira harcandı. Yurtiçi ve yurtdışında göreve giden personele 11 milyon 416 bin yolluk verilirken, görev giderleri 1 milyar 701 milyon lira oldu.

sözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Müttefiklere verilecek hibe miktarı yükseltildi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’yla, 2023 yılında anlaşma akdedilmeksizin verilebilecek mal veya hizmetlerin parasal limiti 50 milyon liradan 75 milyon liraya yükseltildi.

Sigara ve alkol kanununda yeni düzenleme yürürlüğe girdi

Sigara ve alkol piyasasında Ürün İzleme Sistemi'ne müdahale edenlere 8 yıla kadar, yetki belgesi olmadan sigara ve tütün ticareti yapanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bugün yürü...


Bir istismar haberi daha: Biri lösemi hastası 4 çocuğa cinsel istismar!

İstanbul Çatalca’da bulunan bir Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli doktor, iddiaya göre muayeneye gelen dört kız çocuğunu taciz etti. Doktor, polis ekipleri tarafından tutuklanarak cezaevin...

İmamoğlu’ndan Milliyet'teki 'kulis' yazısına yanıt: 'Tepeden tırnağa uydurma'

İBB Başkanı İmamoğlu, HDP’li iki milletvekiliyle yemek yiyerek Cumhurbaşkanı adaylığını konuştuğuna dair iddialar için 'Yazıda bahsedilen buluşma yalan, tepeden tırnağa uydurma' dedi.


EGM’den Kılıçdaroğlu’nun bütçe görüşmelerinde yönelttiği sorulara ilişkin açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM) yapılan yazılı açıklamada, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki bütçe görüşmelerinde 4 soru yönelttiği hatırlatılarak, bu sorularla ilgili sayısı...

Çocuk gelin skandalında takipsizlik kararı veren savcıya inceleme

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanı sıfatıyla verdiği izinle, 6 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara uğradığı iddialarına ilişkin soruşturmayı yürü...


Dürüstlük dersi veren AKP’li Tuba Vural Çokal’a eski sözleri hatırlatıldı

Meral Akşener’in arabasının kaputuna yatıp ‘’Bizi bırakma’’ diyen, "Ülke tek adama teslim edildi, kabine değil kabile var" eleştirisi yapıp, İYİ Parti’den AKP’ye geçen Antalya Milletvekil...

Çırağan Sarayı'nda yangın!

Beşiktaş'ta Çırağan Sarayı'nın otel bölümünde yangın çıktı. Çırağan Caddesi'ndeki Çırağan Palace Kempinski İstanbul'da henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok...


Kanser ilaçlarının sahtesini yapmışlar

İstanbul’da kanser ve hormon tedavisinde de kullanılan ilaçların sahtesini üreten bir şebekeye operasyon düzenlendi. Baskında 25 bin 538 ilaç ve ilaç üretiminde kullanılan kimyasallar ele...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Fazıl Say: Bu benim tek umudum şu an…

Piyanist Fazıl Say, 2019 yılında evlendiği Ece Dağıstan ile geçen günlerde tek celsede boşandı. Ayrılık kararını Dağıstan’ın elini tuttuğu bir fotoğrafı paylaşarak duyuran Say, sosyal med...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

İlk yardım yaparken nelere dikkat edilmeli?

Bilinçsiz yapılan ilk yardımın hastaya daha da zarar verip ölüme kadar götürebildiğini söyleyen Acil Tıp Uzmanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, ilk yardımın püf noktalarını anlattı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR