Yukarı
378079

Merkez Bankası’nın 786,8 ton altını nerede saklanıyor?

29 Mart 2023 10:09

Merkez Bankası, altın rezervlerini sakladığı yerlerin detaylarını paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki yıl yaptığı açıklamada "yurt dışındaki altınların tamamını ülkemize getirdik" demişti ancak 2022'de İngiltere'de saklanan altın miktarının ikiye katlanması dikkat çekti.

Merkez Bankası (TCMB) dün olağan genel kurul toplantını yaparken, 2022 yılına ait faaliyet raporunu da kamuoyu ile paylaştı. 2019’da dibe vuran İngiltere’de saklanan altın miktarında 2022 yılındaki sert artış dikkat çekti.

2022 yılı brüt kârının 93,3 milyar TL, vergi giderinin 21,3 milyar TL, net dönem kârının 72 milyar TL olduğu belirtilen raporda, TCMB’nin altın rezervi ve bu rezervin saklandığı yerlerin detayı da paylaşıldı.

ALTIN REZERVİ 786,8 TON

TCMB’nin altın rezervi, 2022’de 129,1 tonluk artışla 786,8 tona yükseldi. TCMB’nin altın rezervinin toplam değeri de 2021’de 499,5 milyar TL iken 2022’de 857,3 milyar TL’ye ulaştı.

TCMB’nin kendi malı olan altın miktarı da 2022’de 102,1 tonluk artışla 563 tona yükseldi. “Bankalar zorunlu karşılık altını” olarak TCMB rezervine eklenen altın miktarı 2022’de 16,5 ton artışla 157,5 tona, Hazine altını 5,8 ton artışla 50,1 tona, “Bankalar serbest altın deposu” miktarı da 8,5 ton artışla 16,3 tona yükseldi.

İNGİLTERE’DE SAKLANAN ALTIN MİKTARI KATLANDI

TCMB’nin İngiltere Merkez Bankası’nda (BoE) sakladığı altın rezervi miktarı 2021’de 116,7 ton iken, 2022’de 97,8 ton artışla 214,5 tona yükseldi. 2014’te 464,5 ton olan bu rakam, 2019’da 48,9 tona kadar gerilemiş, sonra tekrar artışa geçmişti.

TCMB’nin kendi kasasında sakladığı altın miktarı, 2022’de 34 tonda sabit kalırken, Borsa İstanbul’da saklanan miktar 21,2 ton artışla 471,9 tona yükseldi.

TCMB’nin altın rezervlerini saklama için yurt dışında sadece İngiltere’yi tercih ediyor. ABD Merkez Bankası’nda saklanan altın miktarı, 2016 yılında 28,7 ton iken 2017’de sıfırlanmıştı.

Merkez bankalarının bankası konumundaki İsviçre’deki Uluslararası Ödemeler Bankası’nda (BIS) 2017’de 18,7 ton olan TCMB altın rezervi miktarı, 2018’de sıfırlanmıştı. Sonraki yıllarda durum değişmedi.

ERDOĞAN ‘TAMAMINI ÜLKEYE GETİRDİK’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Temmuz 2021 tarihinde partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada TCMB altınlarına da değinmişti.

“Gece yarısı operasyonlarıyla döviz kurunu harekete geçirerek kur üzerinden faizleri ve enflasyonu yükselterek ülkemizi ekonomik krizlerin altında ezmek için defalarca atağa kalktılar” sözleriyle ülke ekonomisindeki sorunların kaynağı olarak yurt dışına işaret eden Erdoğan, “Biz yurt dışındaki altınların tamamını ülkemize getirmek ve döviz rezervlerimizi güçlendirmek suretiyle bu saldırılara karşı hazırlığımızı önceden yapmıştık” demişti.

Son yıllarda ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesi ve ABD’den gelen yaptırım adımları, TCMB’nin altınlarının yurt dışından yurt içine taşınmasında etkili olmuştu.

ABD ve İngiltere’nin yaptırım uyguladıkları ülkelerin döviz ve altın rezervlerine el koymaları, dünyada merkez bankalarını farklı arayışlara itti.

Dünyada vadeli altın işlemleri için New York, spot altın işlemleri için ise Londra öne çıkıyor. Merkez bankaları, swap dahil çeşitli finansal operasyonları daha hızlı yapmak için genellikle altın rezervlerinin bir bölümünü bu iki finans kentinde saklıyor.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Finansal kesim dışındaki firmaların net döviz açığı arttı

TCMB verilerine göre, martta önceki aya kıyasla finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları 938 milyon dolar azalırken, yükümlülükleri ise 2 milyar 954 milyon dolar arttı. Finans...

LPG'de indirim bekleniyor

Cumartesi gününden itibaren geçerli olacak şekilde LPG grubuna indirim gelmesi bekleniyor. Dolar/TL ve brent petroldeki değişimin etkisiyle benzinin litre fiyatına son olarak 0,66 TL'lik ...


Seçime günler kala gizemli para girişi: Hangi ülke ne karşılığında yolladı?

Yabancıların TCMB'de park ettiği döviz yılbaşından bu yana 10,6 milyar dolar, seçim öncesindeki haftada 1,9 milyar dolar arttı. Erdoğan seçim öncesinde Körfez'e işaret etmişti. Seçim ekon...

Dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye'de 32 aydır yükseliyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) yapılan açıklamaya göre, gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, mayısta bir ...


Gazprom TürkAkım’da doğalgaz akışını durduracak

Rus enerji devi Gazprom'dan TürkAkım boru hattında yıllık bakım nedeniyle geçici olarak doğalgaz akışının durdurulacağına yönelik açıklama geldi. Rus enerji devi Gazprom, TürkAkım boru ha...

Gram altında yeni rekor!

Para piyasalarında Fed yetkililerinin sözle yönlendirmelerinde Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker'ın faiz oranlarının sabit tutabileceği noktaya yakın olduğunu ve faizleri yükseltmey...


ABD’de borç limiti tasarısı senatodan geçti

ABD Temsilciler Meclisi'nin borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını onaylamasının ardından ABD Senatosu da tasarıyı onayladı. ABD Senatosu, borç l...

Şahap Kavcıoğlu gidecek, yerine 3 isimden biri gelecek

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumartesi günü açıklaması beklenen yeni kabine merakla bekleniyor. Erdoğan'ın ekonominin başına eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek...


Moody’s’ten Polonya’ya uyarı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Rusya'nın Polonya hükümetleri üzerindeki etkisini araştırmak üzere kurulması planlanan bir komisyonun Polonya'nın Avrupa Birliği (AB) i...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Ünlü oyunculara Disney Plus şoku: Projeler iptal edildi!

Disney Plus'ın yüzü olan oyuncular Hande Erçel, Yılmaz Erdoğan ve Demet Özdemir'in merakla beklenen projeleri iptal oldu. Platforma 'Organize İşler' adlı dizi çekecek olan Erdoğan, yapım ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Kanserin teşhisinde çığır açacak buluş

İngiltere ve Galler’deki aile hekimlerine bazı şüpheli belirtilerle başvuran 5 bin kişi üzerinde yapılan testler kanserin üçte ikisini doğru bir şekilde tespit etti. Test, kanser tespiti yapılan vakaların yüzde 85’inde hastalığın asıl yerini de saptadı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR