Yukarı
1

Sinan Kara

CHP’de Başkanlık için muhtemel adaylar… (7)  

14 Eylül, 2018

   Yerel seçimlere yaklaşık 6 ay gibi bir zaman kaldı. CHP’den aday olabilecek aday adaylarını yazmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda İzmir’in kuzeyindeki ilçeleri olan Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Bergama ve Kınık ilçelerine yer verdik.

   İlk değerlendirmeye Menemen’den başlayalım..

   Mevcut Belediye Başkanı Tahir Şahin, koltukta yaklaşık 20 yılını doldurdu. Bu ilçemizde ciddi biçimde değişim isteniyor. Görev süresinde, Şahin’in en çok eleştirildiği yönü ise akrabalarını Menemen Belediyesine doldurması oldu. Bu sayı ciddi rakamlarla ifade ediliyor. Başkan yardımcısından tutun en alt birime kadar rastladığınız birçok çalışanın akrabalık bağlantısını görmek mümkün. Şahin’in bu duruma gerekçe olarak “Güvendiğim için onları çalıştırıyorum” demesi de kamuoyunda büyük tepki görmüştü. Menemen’de ise “Belediye de aile saltanatı kuruluyor” diye birçok kesimden yakınma var. CHP İl Başkanlarının ve Genel Merkezin şimdiye kadar bu olaylara sessiz kalması da ayrıca ciddi biçimde eleştiriliyor.

   Şahin’in alternatifi var..

   Yıllarca Belediyenin gücüyle ilçe örgütünde de hakimiyet kuran Tahir Şahin’in partiler üstü bir konumda olduğu dile getiriliyordu ama artık durum hiçte öyle değil. Çünkü bu dönem parti içerisinde ciddi rakipleri var.

   Menemen de adaylık için Ali Kemal Elitaş, Serdar Aksoy, ve Ömer Güney’in isimleri geçiyor. CHP’nin 18,19 ve 20. dönem Milletvekillerinden Veli Aksoy’un oğlu olan işadamı Serdar Aksoy’un Şahin karşısında en dişli rakip olduğu belirtiliyor. Aksoy’un babadan partili olması, uzun süre partiye emek vermesi, aynı zamanda deneyimli samimi olması ve halka bire bir dokunması, şimdiden ilçede hatırı sayılır biçimde destek bulmuş durumda…

   Foça, Gökhan’dan vazgeçmez..

   Kuzeyin en güzel ilçelerinden birisi olan Foça 3. dönemdir Gökhan Demirağ tarafından yönetiliyor. Yönetiliyor dedim çünkü Foça’da çoğunluk, ciddi biçimde memnun Demirağ’dan. Başlığa dikkat ederseniz soy ismi ile değil ismiyle hitap ettim. Çünkü 7’den 70’e Foçalılar da böyle sesleniyor kendisine. En küçük bir sorun olduğunda “Gökhan yetiş!” diye bir yardım talebiyle karşılaşmanız oldukça doğal Foça’da. Buna birkaç kez şahit olmuşluğum ve keşke CHP’nin her ilçe de bir Gökhan’ı olsa demişliğim de vardır.

   Özetle Foça’da Gökhan Demirağ, kendisine tanınan imkânlar doğrultusunda her işe yetişmeye çalışan bir belediye başkanı. Foçalılara sunduğu hizmetler, kendi kapasitesinin çok üstünde. Tekrar aday yapılması sürpriz değil, aksine olması gereken bir tercih olur. Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da hem Foça hem de CHP kazanır..

   Diğer aday adayları kimler?

   İlçe de aday olabilmek için Baran Gezmiş Yıldırım (İlçe başkanı) Günal Biçer, Gürol Türkmentepe, Gökalp Müstecaplıoğlu ve Fatih Gürbüz’ün adı geçiyor.

   Aliağa’ya doğru aday bulunmalı..

   2014 Yerel seçimlerinde yapılan büyük hatalar sonucu Aliağa MHP’li adaya teslim edilmişti. Bu ilçe de açık biçimde CHP’nin üstünlüğü var ama doğru aday bulunursa. Önceki hatalardan ders çıkarıldığı takdirde, Aliağa’yı önümüzdeki dönem CHP’de görmek çokta sürpriz olmaz.

   İlçe de aday adayları arasında Özcan Durmaz (ilçe başkanı), Barış Eroğlu, Erol Güngör ve Ümit Devran’ın ismi geçiyor.

   Bilindiği üzere Barış Eroğlu 2014 yılında CHP’nin Aliağa adayı olmuştu. Ama seçimi de kaybetmişti. O kayıptaki en büyük etken, genç ve deneyimsiz olmasıydı. Bir başka etken ise halka bire bir dokunan bir aday profiline sahip olmamasından kaynaklanıyordu. Kaybeden bir adayla tekrar seçime gidilmesi avantaj değil, bence büyük dezavantaj olur..

   İlçe de en şanslı isim, mevcut ilçe Başkanı Özcan Durmaz olarak gösteriliyor. Özcan’ın kötü günde partisine fedakarca sahip çıkması ve yıllarca başkanlık yaparak partiyi taşıması, tercih edilmesine büyük bir etken olabilir. Böyle bir etken tabiî ki sürpriz değil, tam aksine hakkaniyetli bir durum oluşturur. Bu anlamda Özcan’ın aday yapılması, CHP açısından bir kayıp değil önemli bir kazanç olur. Bu vesile ile, Aliağa tekrar eski günlerine dönebilir. Çalışmalarını bildiğim için, şahsen buna inanıyorum..

   Dikili bu ayıptan kurtulmalı

   Adnan Keskin’in Dikili’ye hediyesi olan mevcut Belediye Başkanı Mustafa Tosun, bana göre deyim yerindeyse CHP’yi İzmir’de ve ülke kamuoyunda rezil eden bir Belediye Başkanıdır. Bu gerçeği sadece ben değil, bütün Dikililer ve CHP’liler de iyi biliyor.

   Neden rezil etti?

   Birincisi; Halkın malı olan Belediyenin kıymetli bir arsasını ismi cismi belli olmayan özel bir üniversiteye bedava peşkeş çekti. Aynı zamanda bir takım yerlerde yazan, bu gizemli üniversitenin sahibinin ise Atatürk ve İnönü düşmanı olması, yazılarında Atatürk’e, CHP’ye ve değerlerine hakaret etmesi de durumun vahametini gözler önüne seriyor.

   İkincisi; Belediye personeli kadınları taciz etti iddiası. Yani bir değil bizim bildiğimiz iki kadın yargıya giderek “Başkan bizi taciz etti” diye şikayette bulundu. Bu durum hem Dikili’de hem de ülke kamuoyunda, kültürel etkinlikleriyle anılan Dikili’yi tacizle anılır bir yer haline getirdi. Maalesef küçük düşürdü.

   Üçüncüsü; FETO ile anılan bir Belediye Başkanı oldu. Bu konuda hakkında düzenlenen soruşturmalar var.

   Dördüncüsü; İlçe Halkının bunca rezilliği yaşaması bir yana, hizmet açısından da yüzü gülmedi. Neredeyse 7/24 alkollü gezen bir Belediye Başkanı olarak ilçede anılır oldu.

   Özetle bu kişi CHP’ye ve hele hele Dikili’ye hiç mi hiç yakışmıyor. Dikili bu ayıptan kurtulmalı ve CHP bu ayıplu durumu temizlemeli. Genel Merkezde de çok sayıda dosyası bulunması da ayrı bir garabet. Umarım aynı hata tekrarlanmaz. Aksi halde unutun gitsin Dikili’yi..

   Kimler konuşuluyor?

   Şu ana kadar bilinen aday adayları arasında Gökmen Ulu, Adil Kırgöz, İsmail hakkı Şener ve Rıza Gök’ün ismi geçiyor.

   Gazeteci Gökmen Ulu’yu sanırım anlatmaya gerek yok. Tüm kamuoyu yeterince yakından biliyor, tanıyor kendisini. Ulu’nun Dikili’ye aday olması bence şık ve yerinde bir tercih olur. Tosun tarafından kaybedilen itibarın geri gelmesine ön ayak olur. Yani Dikili Gökmen Ulu’ya, Gökmen Ulu da Dikili’ye yakışır..

   Bergama’da başarı var…

   Mevcut Belediye Başkanı Mehmet Gönenç oldukça başarılı bir profil çiziyor. Başkanlık koltuğunda 2. dönemini dolduran Gönenç’in bir üçüncü dönem daha aday olması, zarar değil yarar getirir. Ayrıca Bergama’dan CHP’nin seçim kazanmasının da öyle kolay bir iş olmadığını da geçmişte yapılan seçimlerde görmek mümkün.

   Diğer aday adayları kimler?

   Bergama ilçemizde CHP’nin aday adayları arasında Mehmet Ecevit Canbaz(İlçe başkanı), İdris Yavuzyılmaz, Ayşe Şimşek ve Mert Can Malkoç’un da ismi geçiyor.

   Kınık’ta tek şans doğru aday..

   Kuzey bölgesinin en sınır noktası olan Kınık, 2014 yerel seçimlerinde CHP’den AKP’ye geçmişti. CHP’nin de çok sayıda seçim kazandığı bu ilçede, doğru aday tercih edilirse tekrar kazanılması sürpriz gibi görünmüyor.

   Bu ilçemizde aday adayları arasında Ahmet Özkan, Ferruh Bodur, Mehmet Çetinkaya ve Murat Tosun’un ismi geçiyor..

   Yerel seçimlere dair İzmir ve ilçelerindeki mevcut durumu anlatan, yedi bölümlük yazı dizimizin sonuna geldik. Bundan sonra benzer biçimde, güncel gelişmeleri değerlendirmeye devam edeceğim…Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Demet Akbağ'ın paylaşımı duygulandırdı

Demet Akbağ, geçtiğimiz ay İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden eşi Zafer Çika hakkında duygulandıran bir paylaşımda bulundu. Son olarak geçtiği...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Uzmanlar uyardı: Kalp sağlığı için büyük risk

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Iowa Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı uzun süren araştırma sonuçlarına göre, kahvaltı etmeyenlerin kalp rahatsızlıklarından dolayı hayatını kaybetme oranı, hergün kahvaltı edenlere göre yüzde 87 daha fazla.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR