Yukarı
12

Mehmet Atak

30 Ağustos'lar kolay başarılmadı!

29 Ağustos, 2018

   Adını Türk edebiyatında sıkça duyduğumuz Ziya Paşa‘nın oğlu olarak 1879'da İstanbul'da doğdu.  

   1896'da Harp Okulu'nu bitirerek Türk Ordusu'nun farklı komuta kademelerinde görev yaptı. Trablusgarp ve Balkan Savaşları'na katılmış, Yanya savunmasında yaralanmıştır.

   I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde olağanüstü kahramanlığı ile dikkatleri çektikten sonra getirildiği 17. Alay Komutanlığı görevindeyken Muş'un Rus işgalinden kurtarılmasında da önemli rol oynar. Bu başarısından dolayı XVI Kolordu Komutanı Mustafa Kemal Paşa'nın takdirlerini kazanır.

   Daha sonra, 53. Tümen Komutanlığı'na getirilerek Suriye Cephesi'nde görevlendirilir. 1918'de İngilizlere esir düşer, esaretten kurtulur kurtulmaz Aralık 1919'da Millî Mücadele'ye katılmak üzere İnebolu'dan "İstiklal Yolu" üzerinden Ankara'ya geçer.  

   Mustafa Kemal Paşa tarafından 11. Kafkas Tümeni (sonradan 21. Tümen) Komutanlığı'na getirilir. Yarbay rütbesi ile İnönü ve Sakarya muharebelerine de iştirak eder ve olağanüstü başarı gösterdiği için 57. Tümen Komutanlığı görevine atanır.

  Büyük Taarruz ‘un ikinci gününde, Bizzat Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından, muharebenin ve de ulusun kaderini etkileyecek en kritik mevkilerden olan Sincanlı Ovası'ndan Dumlupınar'a kadar tüm yolların önündeki en stratejik engel olan Çiğiltepe'yi düşmandan temizlemesi emredilmiştir.

   Ne var ki, bu tepenin önemini çok iyi bilen Yunan Başkomutanı Trikopis, en zinde kuvvetlerini, üstün ateş gücüyle bu tepeye yığmış; tahkimatı tamamlamıştır.

   Bundan sonrası askeri kayıtlara şöyle geçer:  

   27 Ağustos 1922 sabahı Albay Reşat’ın komutasındaki 57. Tümen, Çiğiltepe’yi kuşatmış, düşmanı bu tepeden temizlemeye çalışmaktadır. Ordumuz tüm cephelerde ilerlerken Çiğiltepe'nin hâlen ele geçirilememiş olması sıkıntı yaratıyordu.

   Bu sırada Albay Reşat ile Başkomutan Mustafa Kemal arasında şu telefon konuşmaları geçer:  

   Mustafa Kemal (10.30): Reşat Bey, bu önemli tepeyi ne zaman alacaksınız? Gecikmeniz genel durumu etkiliyor.

   Albay Reşat: Komutanım, yarım saat sonra alacağız.

   Mustafa Kemal (10.45): Reşat Bey, düşmanın halen direndiğini görüyorum. Gözümüz o tepede, çok önemli.

   Albay Reşat: Komutanım düşman tepeye bir tümen yığmış direniyor. Ama alacağız, mutlaka alacağız. Yarım saat sonra tepe Yunan'dan temizlenecektir…  

   Mustafa Kemal (11.00): Reşat Bey’i istiyorum.

   … : Komutanım ben Emir Subayı Üsteğmen Bozkurt (Kaplangı), Reşat Bey size bir mesaj bırakarak intihar etti. Okuyorum:

   "Yarım saat zarfında bu tepeyi almak için söz verdiğim halde sözümü yapamamış olduğumdan dolayı yaşayamam, komutanım."  

   Mustafa Kemal’in gözlerinden yaşlar boşanır:  Allah rahmet eylesin, Reşat Bey büyük bir vatanseverdir.

   11.45′te Başkomutanın telefonu çalar, 57. Tümen'den aranmaktadır:

   … : Çiğiltepe alınmıştır komutanım. Yüzlerce ölüsünü bırakan düşman Sincanlı Ovası’na doğru kaçmaktadır, arz ederim…  

   İlgili resmi kayıt burada biter. Rahmetli Şehit Miralay ÇİĞİLTEPE Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde yatmaktadır.    

   *    *   *  

   Şimdi sıra sizde, Albay Reşat Bey'in ruhunun şad olması, vicdanınızın birazcık da olsa rahatlaması için lütfen gereğini yapın:  

   Gençseniz, Bayrağınızı alıp en azından 30 Ağustos'ta meydanlara koşun.   Anne veya babaysanız, çocuklarınıza Albay Reşat'ı anlatın.  

   Türklüğünüzü ve Atatürk sevginizi haykırın, özgürlüğün tadını çıkarın.   Özellikle unutturmaya çalışanlara inat, Milli Bayramların coşkusunu yaşayın ve yaşatın.   

   Afyonkarahisar'dan geçerken mola verip sadece sucuk almayın, bir kere de Sandıklı'ya uğrayın ve bugünlerimizi sağlayan isimsiz kahramanlardan olan Albay Reşat ÇİĞİLTEPE’yi ziyaret edip, onun için dua edin.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Özcan Deniz ve Feyza Aktan boşanıyor

Geride bıraktığımız babalar gününde yaptığı paylaşımla kafaları karıştıran şarkıcı ve oyuncu Özcan Deniz'in evliliğini bitireceği iddia edildi. 2. Sayfa adlı programda dile getirilen i...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Birçok kanser türüne savaş açıyor

Çin ve Hindistan’a özgü olan yeşil çay, yüzyıllardır küresel olarak sağlığa faydaları nedeniyle tüketilmiş ve kabul görmüştür. Yeşil çay, kanser de dahil olmak üzere bir dizi rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Şimdi yeşil çayın faydaları ile ilgili bilinmesi gerekenler göz atalım...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR