Yukarı
  • Dollar d8797bc80763a6ccec78dddd4bc4d62f1e9180a5f577e4fe50a07f9c32223796 DOLAR 3.563
  • Euro 88846c0ec7b5e4a29938893f6edbf2ef35fe6fd75e19ea7b4783c7102aa482c5 EURO 3.894
  • Coins 45be724445466553ce04230f4f956955311fa265af9fa5cd06677c6f53df1b65 ALTIN 476.249
  •  28 İzmir (14 ℃) 4 ℃
  •  25 İstanbul (12 ℃) 2 ℃
  • 45 Ankara (6 ℃) -7 ℃
3

Murat Sayan

CHP’de Sol Kimlik Bunalımı

02 Nisan, 2012

Siyaset arenasının heyecanla beklediği ve bir takım hesaplarını o tarihe ertelediği haziran da ki CHP kurultayına birkaç ay kaldı. Kurultay öncesi,  Kartların yeniden karıldığı delegasyonun büyük ölçüde değiştiği ‘’değiştirildiği’’ , Cumhuriyet halk partisinde il ve içe kongreleri son hızla devam ediyor.

CHP’nin Birçok ilçe kongrelerine katılıp gözlemledim! Bir kısım Ana akım medyanın Kemal Kılıçdaroğlu dümeni sola kırıyor. söylem ve haberlerinden sonra CHP kongrelerinde sol sloganlar yeri göğü inletiyor.

 Genel merkezin dönemsel lider politikalarının taban tarafından sorgulanmadığı, ekipsel savaşların ülke gündemin den daha önemli olduğu, CHP siyasetine az çok bulaşmış olan ve siyasetle ilgilenenler bilir. Bu yapı bütün enerjisini kendi iç dengeleri ile uğraşmakla harcar desek abartmış olmayız.

Şimdilik bir kısım medyanın rüzgârı ile CHP de moda olmuş sol söylemlerin sloganların ötesine geçmediğini geçemeyeceğini kurultaylara baktığımız da anlıyoruz. İlçe kurultaylarında Mahir Çayan’dan Deniz Gezmiş ten, Pir Sultan Abdal dan Şeh Bedrettin’e kadar isimler anılıyor, bol alkışlı sloganlar havada uçuşuyor.

Cumhuriyetle yaşıt CHP’nin solcularla dans tarihini irdelesek, solculuk adına birçok haksızlığın günahın muhasebesinin vebalı son derece ağır yazılır o haneye.  Türk ulusal kimliğini diriltenlerin kurduğu öncü parti olma gururunu yaşadığını ortalama her CHP’li övünerek dile getirir. Laik seküler bir yaşam tarzı benimseyen CHP tabanı bu ilke üzerinden hep sola göz kırptı. CHP ne kadar soldur? Ne kadar değildir? Tartışmasına verilecek en güzel cevap adlarını andıkları devrimci önderler Belediyelerindeki taşeron işçi zulmüne ne derdi! Diye sormak yeterlidir.

Son dönem CHP’de sloganlarla adı eksilmeyen Deniz Gezmiş idam sehpasında ‘’Yaşasın Türk ve Kürt hakların kardeşliği’’. Dediğini sola dair az bilgisi olan herkes bilir. CHP ne zaman Kürtçe anadilde eğitime şartsız koşulsuz evet derse birazcık da olsa Mahir çayan’ ın duruşundaki özü anlamış olur.

İşkence gören devrimcilerin sağlık raporlarına ‘’bir şeyi yok sağlamdır’’ diye imza atığı söylenen CHP’ de milletvekili seçtirilen Mehmet Haber al’ı mı örnek verelim. Yâda Süleyman Demirel’in kadrosundan CHP’de milletvekili olan Sinan Aygün’ün yer aldığı 21 kişiden mi bahs edelim!

Son tahlilde Devlet kurmakla övünen (tepeden inmeci Tek tipli, Tek dilli, tek zihniyetli devletin mirası ortada!) CHP’nin tarihinde hep kimlik bunalımı var olup kafaları karıştırdı. Biz ortanın soluyuz diyen İsmet İnönü den demokratik sol söylemi ile yolu çıkıp, fettullah Gülen’e övgülerini eksik etmeyen Bülent Ecevit’e ve ulusalcı olduğu söylenen Deniz Baykal yönetimine kadar bu partide kimlik bunalımı hiç eksik olmadı.

Her ne kadar Kadrosuna Barış Aysever’i alıp, CHP ile ilgi haberleri diğer sol partilerin ismi ve söylemlerinden önce büyük resim ve başlıklarla veren Bir gün gazetesindeki Ulusalcığa göz kırpar gibi görünen Melih Pekdemir’in etki alanını saymaksak, sol yayın ve yapılarda halen CHP’nin adı MHP altına yazılıyor. Bu tespit asla Bir Gün gazetesinin bütün çalışanları, yazarları ve ya ÖDP’li Solcu dostlar için değil.

CHP sol olmak istiyorsa buna solcuların gelişim ve dönüşüm mantalitesi doğrultusunda çok ta itiraz olunmayacağı gibi destek görür. Ben solcu sloganlarla sol oldum demek yetmiyor. Darbeleri ile meşhur Türkiye de solcu olmak kolay olmadığını bedenini ölüm oruçlarına yatıran pos bıyıklı ağabeylerimiz, Yakılan Aleviler, Yok sayılan Kürtler, Sosyalist saçları ile yerlerde sürükledikleri, işkence gören ablalarımız, arkadaşlarımız iyi bilir.

CHP ‘de Olumlu karşıladığım Kadın kotası her ne kadar uygulansa da Cumhuriyet mantığının ön gördüğü süslü makyajlı, ‘’ Özgür Bayan’’ imajından kurtulması gerekiyor. Erkek egemenli beğeniye gören şekillendirdikleri’’Bayan’’ anlayışı ile her anlamda eşitlik isteyen Halkçı devrimci ‘’Kadın’’ ların gözünde diğer sistem partilerinden farkları yoktur. Kapitalist kültürün dayattığı küçük burjuva özentili‘’bayan’’ hakları anlayışı, halk ‘’kadın’’larının Sorunlarına binlerce kilometre uzaktır.

Ben samimi dindarları önemserim diyen Sayın Kılıçdaroğlu’nun bakara suresinin 62 ci ayetine bakarsa öyle samimi dindarların siyasi çıkarların için de yer almayacağını görür. Bu siyaset dincilerin dindar demek ,o tabandan medet ummak demektir..Sivas katillerinin adını net söylemek gerekiyor.Zulme uğrayan Alevi oyları kaçmasın kaygısı ile sadece sloganlarla konuşmak kimseyi solcu yapmıyor.

 Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Marakeş'te yalnız tatil

Oyuncu Mine Tugay önümüzdeki günlerde tek başına Marakeş'e tatile gideceğini açıkladı. Son olarak Paramparça adlı televizyon dizisinde yer alan oyuncu Mine Tugay, önceki gün Akmerkez'de o...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Son kiloları vermenin ipuçları

Adana'da uzman diyetisyen Fadime Özgök Şenses, diyet yapanların vermek istediği son kilolar için sabırlı olmaları gerektiğini söyledi. Son kiloların inatçı olduğunu belirten Fadime Özgök Şenses, "Bu kilolarla baş edebilmenin en etkili yolu kesinlikle sabırlı olmaktır.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR