Yukarı
388478

Dolar ve Euro ne kadar oldu?

25 Eylül 2023 09:27

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) geçen hafta politika faizini yüzde 30'a çıkarırken, seçimler sonrası başlayan cumhurbaşkanın da desteğini açıkladığı sıkılaştırmanın devam edeceği ve dezenflasyonda kararlı olduğu mesajını verdi. TCMB dört toplantıda toplam 2,150 bp faiz artırmış oldu.

Dolar/TL PPK öncesi daha yüksek faiz artışlarının gelebileceği fiyatlamasıyla 27 seviyesinin altına inmişti. Ancak bu geçici oldu ve kur PPK sonrası yükselişe geçti. Kur bu sabah da 27.19 seviyesinde işlem gördü. Euro ise 29.95 civarında işlem görüyor.

TL DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 31.2 DEĞER KAYBETTİ

TL, bu verilere göre dolar karşısında yılbaşından beri yüzde 31.2 değer kaybetti. Kur üzerinde kontrolün gevşediği Haziran ayından bu yana TL'nin kaydettiği değer kaybı yüzde 23.8 seviyesinde.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Azerbaycan'ı ziyaret edecek. TCMB bugün Eylül ayı reel kesim güven endeksi ve imalat sanayinde kapasite kullanım oranı verilerini yayımlayacak.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings'in cuma günü yayımlaması beklenen Türkiye not güncellemesi piyasada bu hafta öne çıkacak gündem maddeleri arasında. S&P'nin Türkiye için kredi notu "B" seviyesinde, görünüm ise depremin ardından "negatif" seviyesine indirlmişti.

Erdoğan'ın iktidarını koruduğu seçim sonrası kurulan yeni ekonomi yönetimi ile geçmiş politikalar yavaş yavaş terkedilirken, uluslararası yatırımcılar tarafından da kabul görmesi beklenen bir strateji uygulanmaya başlandı.

Şimşek geçen hafta New York'ta düzenlenen yatırımcı toplantılarında ekonomi programının hedeflerini ve izleyecekleri yol haritasını anlattı. Şimşek görüşmelerinin Türkiye'ye fon akışında katkısının olacağına inandığını söyledi.

Faiz artırımına siyasi desteğe rağmen hâlâ piyasalarda yüksek seyreden enflasyon karşısında Erdoğan'ın ne kadar sabırlı olacağı izlenecek konulardan biri olmayı sürdürüyor.

TCMB'nin geçen ay KKM büyüklüğünün azaltılması için bankalara hedef belirlemesinin ardından PPK öncesinde standart TL mevduatın toplamdaki payına yönelik aylık artış hedefini de yüzde 2.5'e yükseltti.

AZAMİ FAİZ 10 PUANDAN FAZLA ARTTI

Süreç faiz artışlarıyla birlikte mevduat için verilen azami faiz 10 puandan fazla artış getirdi. Piyasalarda TL mevduata yönlendiren yeni adımların ve faiz artışlarının mevduat faizine yükseltici etkilerinin devam edip etmeyeceği takip ediliyor.

Sektörde yaygın olan üç aya kadar vadeli mevduatta ortalama faiz geçen hafta da bir puan yükselerek yüzde 41.87 seviyesine geldi.

Ekonomi yönetimi yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı artırıcı selektif kredi anlayışı yürütüyor. Bu kapsamda konut taşıt gibi bireysel kredilerde maliyet artırılıp erişilebilirlik azaltılıyor. İhracat ve istihdam odağı bulunan kredilerde ise genişlemeci adımlar atılıyor.

Asya borsaları, merkez bankalarının geçen hafta faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalacağına işaret etmelerinin ardından Çin hisse piyasasındaki düşüşü izleyerek gerilerken yatırımcılar ABD ve Avrupa'da açıklanacak enflasyon verilerine odaklandı.

ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi Cuma günü yüzde 4.508 ile 16 yılın zirvesisini gördükten sonra sınırlı geriledi.

CumhuriyetYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Fitch'ten Türkiye tahmini

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de 2024'te büyümenin yüzde 2,5, enflasyonun yüzde 38 olmasını bekliyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings,...

Merkez Bankası 39 ton altın aldı

TCMB, üçüncü çeyrekte 39.2 ton altın alarak dünya genelinde üçüncü sıraya yerleşti. TCMB yıl genelinde ise 44 ton altın sattı. TÜRKİYE Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), altın rezervini üç...


Küresel gıda fiyatları kasımda değişmedi

Düşük uluslararası tahıl fiyatlarının, yüksek bitkisel yağ fiyatlarını dengelemesi nedeniyle küresel gıda fiyatları kasımda sabit kaldı. Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, palm yağı küresel fiya...

Yok edilen Sümerbank'ın son taşınmazları da satılıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Sümer Holding AŞ Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin duyurusu Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Afyonkarahisar'ın İhsaniye, A...


Motorine ikinci indirim geliyor!

Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurlarındaki değişiklikler, vatandaşların benzin ve motorin fiyatlarını yakından izlemeye devam etmelerine neden oluyor. Sektör kaynakla...

Yeni 200 TL banknotlar tedavüle giriyor

Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu önceki tertip 200 TL banknotlara kıyasla VII. tertip 200 TL banknotlardaki imzaların Başkan Dr. Hafize Gaye Erkan ile Başkan Yardımcısı Dr. Osman ...


Toyota bir kez daha dünyanın en değerli otomotiv markası oldu

Interbrand'in değerlendirmesine göre, Toyota'nın başarısında ürün veya hizmetlerin finansal performansı, markanın satın alma kararlarındaki etkisi, rekabet gücü, sadakati artırma kabiliye...

İSİG duyurdu: Kasım'da 137, 11 ayda 1772 iş cinayeti gerçekleşti

Raporda rüzgarlı/fırtınalı havada çalış(tır)ma, ‘Kafkametler’ isimli geminin batması, yakılan Afganistanlı madenci Vezir Mohammad Nourtani ve ‘kaçak’ ocaklar, Sakarya OSB’de yaşanan işçil...


Asgari ücrete yılda 3 kez zam talebi Meclis'e sunuldu! 'Cumhurbaşkanı karar verecek'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asgari ücrete yılda 3 kez zam teklifini Meclis'e sundu. CHP'li Gürer, asgari ücretin 4 ayda bir belirlenmesine yönelik kanun teklifini TBMM Başkan...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

İlhan Şeşen'den hayranlarını üzen haber: Kanserle savaşıyor

GRUP Gündoğarken’in usta sesi, yorumcu ve oyuncu İlhan Şeşen’den üzücü haber geldi. Usta müzisyenin akciğer kanserine yakalandığı ortaya çıktı. Bodrum’da yaşayan sanatçı bir süredir İstan...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Ramsay Hunt sendromu nedir, belirtileri neler?

Ramsay Hunt Sendromu (RHS), suçiçeği ve zonaya neden olan varicella zoster virüsünün (VZV) neden olduğu bir hastalık. Ramsay Hunt Sendromu, genellikle yüzün bir tarafında felç veya güçsüzlük, kulak ağrısı ve kulak kepçesi ve dış kulak yolunda döküntüye neden olur. Ramsay Hunt Sendromunun tedavisi, antiviral ilaçlar ve kortikosteroidler ile yapılır. RHS'nin çoğu vakada tedavi ile tamamen iyileşir ancak bazı durumlarda, yüz felci kalıcı olabilir.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR