Yukarı
388502

Hollywood grevinde 146 günün sonunda ön anlaşma geldi

25 Eylül 2023 11:32

Amerika Yazarlar Birliği (WGA), pazar günü Hollywood stüdyolarıyla 146 günlük grevi sona erdirmek için geçici bir anlaşmaya vardı.

Bir süredir Hollywood, yazar ve oyuncuların greviyle çalkalanıyordu. 1960'tan beri ilk defa hem yazarlar hem de oyuncular aynı anda greve gitti. Grevle beraber de pek çok film ve dizi projesi sekteye uğradı.

Ancak sonunda stüdyolar ile oyuncular ve yazarlar arasında bir anlaşmaya varılacak gibi duruyor. 146 günlük grevin sonunda taraflar geçici bir anlaşmaya varabildi.

WGA sözcüsü Bob Hopkinson, “WGA, Sinema Filmi ve Televizyon Yapımcıları Birliği’nin kısaltması olan AMPTP ile geçici bir anlaşmaya vardı. Bu, WGA üyelerinin kalıcı dayanışması ve 146 gün boyunca grev hattında bize katılan sendikalı kardeşlerimizin olağanüstü desteği sayesinde mümkün oldu” diye yazdı.

BEŞ GÜNÜN SONUNDA TEKLİF GELDİ

Geçici anlaşma, Warner Bros. Discovery, Disney ve Netflix de dahil olmak üzere büyük stüdyoları ve yayın hizmetlerini temsilcisi ve AMPTP’nin çarşamba gününden itibaren beş gün boyunca pazarlık için bir araya gelmesinin ardından geldi.

AMPTP temsilcilerinin cumartesi günü yazarlara en iyi ve son tekliflerini gönderdikleri belirtiliyor. WGA’nın üyelere gönderdiği e-postada da anlaşmanın olağanüstü olduğu, yazarlar için anlamlı kazançlar ve korumalar sağlayacağının altı çiziliyor. Ancak bu kazanımlara ilişkin herhangi bir ayrıntı verilmiyor.

Bloomberg’in haberine göre ise anlaşmada yazarların maaşlarının artırılması, daha fazla izleyici verisi paylaşılması, yüksek performans gösteren şovlar için ikramiye ödenmesi gibi detaylar yer alıyor.

10 binden fazla WGA üyesi 2 Mayıs’ta greve başlamıştı. 14 Temmuz’da oyuncular sendikası SAG-AFTRA’nın 160 binden fazla sendika üyesi de greve katıldı. Grevlerin nedenleri arasında sektör çalışanlarının ücretler konusunda yaşadıkları sıkıntılarla beraber yapay zekâ teknolojisi de oldukça büyük bir yer alıyor.

HENÜZ KİMSE İŞİNE DÖNMÜYOR

SAG-AFTRA pazar günü yaptığı açıklamada, WGA’yı grev hatlarında 146 gün süren inanılmaz güç, dayanıklılık ve dayanışmanın ardından geçici anlaşmasından dolayı tebrik etti. Ancak oyuncularla ilgili kaygılarını da dile getirmeyi ihmal etmedi: “WGA ve AMPTP’nin geçici anlaşmasını gözden geçirmeyi sabırsızlıkla beklerken, üyelerimiz için gerekli şartları yerine getirme konusunda kararlılığımızı sürdürüyoruz.”

Anlaşma WGA tarafından kesinleştirilip onaylanana kadar yazarlar hemen işe dönmeyecekler. WGA’nın sendika üyelerine gönderdiği e-postada, “Açık olmak gerekirse, sendika tarafından özel olarak izin verilmedikçe hiç kimse işine geri dönmeyecek. O zamana kadar hâlâ grevdeyiz. Ancak bugün itibarıyla WGA grev gözcülüğünü askıya alıyoruz. Bunun yerine, eğer imkanınız varsa, sizi bu hafta SAG-AFTRA grev sıralarına katılmaya teşvik ediyoruz” diye yazıldı.

60 YILDIR İLK DEFA

60 yılı aşkın bir süredir ilk kez hem oyuncuların hem de yazarların aynı zamanda ve beraber stüdyolara karşı bir işçi eylemi düzenledi ve bu da eğlence endüstrisini derinden etkiledi.

Mayıs ayından bu yana gece geç saatlerde yayınlanan televizyon programları yayından kaldırılırken, Netflix’in “Stranger Things” ve Marvel’ın “Blade” dizilerinin beşinci ve son sezonu gibi tüm dünyada popüler olan yapımların çekimleri durdu.

Grev sırasında zaman zaman bazı stüdyo üst düzey yöneticileri ve oyuncular sergiledikleri tutum nedeniyle sert bir şekilde eleştirildi.

Temmuz ayında ismi bilinmeyen bir stüdyo yöneticisinin grevin, sendika üyeleri dairelerini ve evlerini kaybetmeye başlayıncaya kadar aylarca sürmesine izin vermek olduğunu söylediği basına yansımıştı.

Drew Barrymore grevdeki yazarları olmadan program çekimlerini yapmayı savununca sert eleştiriler aldı.

Bu ayın başlarında ise ünlü oyuncu Drew Barrymore, “The Drew Barrymore Show”un dördüncü sezonuna üç sendikalı yazarı olmadan devam etme kararını savunduğunda eleştirildi.

Netflix ise yayınladığı bir iş ilanıyla tepki çekti. Akış platformu, 900 bin dolarlık bir maaşa yapay zekâ ürün yöneticisi aradığını duyurdu.

Pozisyonda görev alacak kişinin, Netflix'teki makine öğrenimi/yapay zekâ uygulayıcıları ve uygulama mühendislerinden geri bildirim toplayacağı ve kullanıcı ihtiyaçlarını anlayacağı, ürün gereksinimleri türeteceği ve yatırım alanlarını önceliklendireceği belirtildi.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Piyanonun sihirbazları

23. Uluslararası Antalya Piyano Festivali şehir etkinlikleriyle devam ediyor. Festivalin İtalya’dan gelen “Il Grande Piano” ikilisi bugün Saat Kulesi’nde, yarın ise saat 13.00 ve 15.00’te...

''Mahkumlar'' tiyatroseverler ile buluştu

Troia Çiçekleri Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen, Hasan Sami Er'in yazıp yönettiği müzikli oyun, 7 Aralık 2023 Perşembe günü Çanakkale Belediyesi Kültür Merkezinde sahnelendi. Kent...


Özer Kaysavuk Aşıp Geldi Şimdi Türkü Söyleme vakti

1 Aralık Cuma günü tüm digital platformlarda yayınlanmaya başlayan şarkı şimdiden dillerden dile dolaşmaya aday. Gündelik hayatın stresinden uzak, yaşamaya, umuda ve inadına aşka çağıran ...

7. İzmir Mizah Festivali 11 Aralık’ta başlıyor

7. İzmir Uluslararası Mizah Festivali, 11 Aralık Pazartesi akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki açılış töreni ile başlıyor. Festival süresince paneller, söyleşiler, sergiler, tiy...


Ressam Gökçe Erhan'ın mahkemeye taşıdığı kültür balıkçılığı projesine yargı 'dur' dedi

Trabzon Şehir Plancıları Odası, bölge halkı ve Gökçe Erhan tarafından tesisinin yapımının iptali istemi ile İdare Mahkemesinde dava açılmıştı. DHA'nın haberine göre 2 yıl süren davada; pr...

Efsanevi rock grubu The Moody Blues'un solisti Denny Laine hayatını kaybetti

Efsanevi rock grupları Wings ve The Moody Blues'un kurucu ortağı ve The Moody Blues'un ilk solisti Denny Laine, 79 yaşında hayatını kaybetti. "Melancholy Man" ve " Nights in White Satin" ...


100. Yıl Kitap Kulübü için kayıtlar başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in yüzüncü yılı kutlamaları kapsamında kurulan “100. Yıl Kitap Kulübü” için kayıtlar başladı. 7 yaş üzeri okurların katılımına açık olaca...

Behzat Ç. ekibi yeni sezon öncesi bir araya geldi

"Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi"nin ikinci sezonu için oyuncular ve yapım ekibi bir araya geldi. BluTv yapımı, Hepsiburada Premium katkılarıyla yayınlanan "Çekiç ve Gül: Bir Behzat ...


GTA VI'dan ilk fragman geldi!

Rockstar Games, merakla beklenen GTA VI'nın fragmanını yayınladı. Rockstar Games, merakla beklenen Grand Theft Auto 6’nın (GTA 6) ilk fragmanını yayınladı. 12 yıllık aranın ardından oyuns...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

İlhan Şeşen'den hayranlarını üzen haber: Kanserle savaşıyor

GRUP Gündoğarken’in usta sesi, yorumcu ve oyuncu İlhan Şeşen’den üzücü haber geldi. Usta müzisyenin akciğer kanserine yakalandığı ortaya çıktı. Bodrum’da yaşayan sanatçı bir süredir İstan...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Ramsay Hunt sendromu nedir, belirtileri neler?

Ramsay Hunt Sendromu (RHS), suçiçeği ve zonaya neden olan varicella zoster virüsünün (VZV) neden olduğu bir hastalık. Ramsay Hunt Sendromu, genellikle yüzün bir tarafında felç veya güçsüzlük, kulak ağrısı ve kulak kepçesi ve dış kulak yolunda döküntüye neden olur. Ramsay Hunt Sendromunun tedavisi, antiviral ilaçlar ve kortikosteroidler ile yapılır. RHS'nin çoğu vakada tedavi ile tamamen iyileşir ancak bazı durumlarda, yüz felci kalıcı olabilir.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR