Yukarı

Ölüm bulutları buradan geliyor!

MUSUL savaşında IŞİD korkulanı yaptı ve bir sülfür tesisini ateşe verdi. Tesis bölgeyi cehenneme çevirdi. Kezzap yüklü bulutlar Türkiye'ye kadar ulaşacak. Meteoroloji de yeni bir açıklama yaptı ve sülfürlü yağmur görülecek kentleri haber verdi.

NASA HARİTA YAYINLAYIP UYARDI

NASA tesisin yakılmasının ardından bir harita yayınlayarak sülfür yüklü bulutların nereleri etkileyeceğini ortaya koydu. Yağmur yüklü bulutlar bu kez ulaştıkları yerlere zehir bırakacak. Özellikle bitki örtüsü ve ağaçlar çok etkilenecek.

BÜYÜK BİR ÇEVRE FELAKETİ

IŞİD'in ateşe verdiği aynı tesiste 2003 yılında da benzer bir olayın yaşandığını hatırlatan NASA, "13 yıl sonra tarih tekerrür ediyor" ifadesi kullanıldı. Tesisteki yangından çıkan zehirli bulutlar çok geniş bir alanı etkiliyor. 

BU İLLERDE OTURANLAR DİKKAT!

Meteoroloji bu gece güneydoğu ve doğu anadolu bölgesinde görülecek yagışlar için acil uyarı geçti. Sülfür yüklü bulutlar güneydoğu anadoludaki kentlere gece saatlerinde yağmurla inecek.

TÜRKİYE İÇİN ÖLÜMCÜL TEHLİKE YOK AMA...

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Mikdat Kadıoğlu

"Musul kükürt yangınlarının Türkiye ve cevresi için ölümcül bir tehlikesi yok. İlla da tedbir diyorsanız o yağmur suyunu kullanmayın yeter" dedi.

KEZZAP ETKİSİ YAPACAK

NTV meteoroloji editörü Gökhan Abur ise sülfür yağmuruyla ilgili şu bilgileri verdi;

-"Özellikle yarın akşam saatlerinden itibaren rüzgarın dönüp bulutları bize doğru getirmeye başlamasından itibaren Mardin-Şırnak arasında yağış başlayacak. Gece saatlerinde başlayacak yağış, ortamdaki nemin artmasını sağlayacak. Ortamdaki nem, su buharı. Su buharı da H2O ve SO2 ile birleştiği zaman H2SO4 dediğimiz halk deyimiyle bizim kezzap dediğimiz asiti oluşturacak.

CUMA GÜNÜ YAĞMURDAN UZAK DURUN

Uzmanlar bölgedeki vatandaşların dikkatli olması konusunda uyardı ve şunları söyledi:

-Yağmur altında kalmayın, dışarı çıkmayın. 

-Yağmur suyunu kullanmayın. 

-Özellikle ilk yarım saatte yağan bölümünü kullanmayın. 

-Yağmur suyunu içmeyin, hayvanlara içirmeyin. 

-Açık havada çalışmayın, spor yapmayın.

AĞAÇLARA BÜYÜK ZARARI VAR

Bu yağmur damlacıkları artık asitle yüklü olacak. NASA'nın da bildirdiğine göre bizim için en tehlikelisi bu asit yağmurlarının bölgedeki bitki örtüsünü yakması. Dolayısıyla hem yer seviyesinde bitki örtüsü yanmış olacak hem ağaçlara zarar verecek.