Yukarı
4

Aydan Tuncayengin

“Notaları Kalbiyle Yazan Kadınlar”

27 Haziran, 2023

   TRT kurumunda uzun yıllar spikerlik yapan Arife Soydemir'in "Notaları Kalbiyle Yazan Kadınlar" isimli projesinin tek kişilik ilk canlı performans gösterimi Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezinde sergilendi. 

   Arife Soydemir'in 'Notaları Kalbiyle Yazan Kadınlar' adını verdiği projesinin amacı; kadın bestekârların bestelerinin dışında, hayatlarını da izleyenlerle paylaşmak, bestelerindeki özelliklerini, ne için yazdıklarını, neler yaşadıklarını dile getirmek...


 

   TRT'de uzun yıllar spiker olarak görev yapan 10 bestekâr kadının hayatını anlatıp, eserlerinden örnekler sunan, belgesel tadındaki tiyatral sunumuyla, sesiyle, yorumuyla ve şarkılarıyla geceye renk kattı. Kendisini tebrik ediyorum.

   Bestekâr kadınların hayatı ve eserlerinden örneklerin sunulduğu tek kişilik müzikli ve anlatımlı etkinlik 1,5 saat sürüyor. Arife Soydemir canlı performansını sergilerken barkovizyon gösterisi ile perdede sanatçılarımızı fotoğraflarla anlatıyor...   Sanata gönül vermiş, Atatürk'ün izinde bir Türk kadınından özel kadınları tanıdık, müzik yolculuğuna çıktık. Şiirlerin, şarkılara, bestelere dönüşen yolculuğundaki hikâyelerin duygularını yaşadık.

   Bestekâr Kadınların Hayatı Ve Şarkılarıyla Anılara Yolculuk
   Kah Leyla Saz'ın, kah Melahat Pars'ın kah Safiye Aylanın yaşam hikayelerine, seslerinin derinliğine daldık. On değerli bestekar, üretken kadınla buluştuk, onları yâd ettik, andık...

    Arife Soydemir sadece sanatçıların hayatlarını ve eserlerini fotoğraflarla anlatmakla kalmıyor, kadına şiddete dur diyerek,  genç kızların erken yaşta evlendirilmesine karşı olduğunu ifade ederek, projesine üstlendiği sosyal sorumluluk misyonuyla değer katıyor.   Atatürk’ün Türk kadınına değer veren sözlerine vurgu yaparak, bestekâr kadınların hayatı ve eserlerinden örnekler sunan Arife Soydemir’in tek kişilik canlı müzikli ve anlatımlı etkinliğinin daha geniş kitlere ulaşması gerektiğini düşünüyorum.

   Projede emeği geçen herkese tebrikler…

   İlk canlı performans gecesine daveti için Arife Soydemir'e teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.


Bayramınızı Kutluyor,
Sevdiklerinizle Beraber Sağlıklı,

Huzurlu, Mutlu Nice Bayramlar Diliyorum.
 Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Azra Kohen'den tepki çeken Filistin açıklaması

Yazar Azra Kohen, tepki çeken Filistin paylaşımının ardından açıklama yaptı. 7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın saldırısı sonrasında Filistin'de sivilleri hedef alan v...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Mevsim geçişleri bipolar bozukluk ataklarını tetikliyor

Mevsim geçişleri, neden olduğu birçok hastalığın yanı sıra ruh sağlığını da olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu ve Doç. Dr. Taha Can Tuman, mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklardan korunmak için önemli tavsiyelerde bulundu. Bu dönemleri hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı atlatmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR