Yukarı
193067

Memelilerin atası bulundu

10 Kasım 2017 09:26

İnsanların öncülü olan ilk memeli İngiltere'de bulundu. Sıçanlara benzeyen bu tür, dinozorlara rağmen ayakta kalmayı başardı.

İngiltere’nin güneyindeki Dorset’de insan ırkına ait en eski diş fosili bulundu. İnsanların öncülü olan memeli türüne ait olan bozulmamış fosilin 145 milyon yıllık bir geçmişi var.

Swanage kayalıklarında toplanmış olan Kratese dönemi’nden kalma taşların içinde iki tane sıçan benzeri canlının kalıntıları ortaya çıktı. Bu küçük kürklü yaratıklar dinozorların gölgelerinde seğirtiyordu. Bilim insanları, bu antik memelilerle insanoğlu arasında evrimsel bir köprü kurulabileceğini düşünüyor.

Portsmouth Üniversitesi’nden  Steve Sweetman, lisans öğrencilerinden biri elindeki numuneye göz atmasını rica ettiğinde dudağının uçukladığını söylüyor. Sweetman, “Bulunan diş o kadar ileri derecede evrimleşmişti ki erken dönem Kratese çağı’ndan bir memeliye ait olduğunu hemen anladım. Bu canlı jeoloji tarihinde takriben 60 yıl sonra, Geç Kratese zamanında yaşamış olan canlı türüne çok benziyordu” diyor.

 

İNSANIN ÖNCÜLÜ MEMELİ BULUNDU

Steve Sweetman “Dünyada paleontoloji alanında Çinde bulunmuş 160 milyon yıllık kalıntılar üzerine çok fazla  tartışma dönmüştü. bu numunelerin bizimkilerle aynı tip olduğu söyleniyordu ama son çalışmalar bu tezi çürüttü. Bizim bulduğumuz numunenin ise öncülümüz olan memelilere ait olduğuna dair şüphe yok.”

Lisans öğrencisi,  Grant Smith’in numuneyi bölge orada çok sayıda dinozor kalıntısı bulunduğu için Jurassic Kıyısı (Jurassic Coast) olarak anılıyor. Sweetman ve araştırma ekibindeki diğer yazarlar Acta Palaeontologica Polonica. dergisine yazdıkları makalede eski dönem memelilerinin geceleri ortaya çıkan hayvanlar olduğunu söylüyor. Hayvanlardan biri bir kazıcı ve böcekleri yiyor. Diğer büyük yaratığın ise bitkilerle beslendiğini söylor. Buna ek olarak Sweetman,  bu antik dönem yartıklarının dişlerinin de çok gelişmiş olduğunu, yedikleri besinleri kesebildiği, parçalayabildiği ve ezebildiğini belirtiyor.

Sweetman ve ekibi ” Dişlerde çok fazla aşınma da olduğunu, bu durumun da yırtıcı dinozorlarla aynı ortamda yaşadıkları için dönemine göre uzun bir ömür sürdükleri için başarılı addedebilirler” diyorlar. Bu hayvanların aynn mavi balina ve sivri burunlu fareler, insan da dahil  bugünkü memelilerin atası olduğu düşünülüyor. Hayvanlardan birine Worth Matravers köyündeki pubın sahibi  Charlie Newman’a ithafen Durlstotherium newmani, ikincisine de yerel bir paleontolog olan Paul Ensom’a ithafen  Durlstodon Ensomi adı verildi.

(Duvar)

 Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

WhatsApp için büyük değişikliğe gidiliyor

WhatsApp logosu bundan sonra telefonunuza göre değişecek. Otomatik olarak gerçekleşecek logo değişimi kısa süre içerisinde başlıyor. Eğer isterseniz logoyu kendiniz de seçebileceksiniz.

Twitter o uygulamasına son veriyor

Twitter, özellikle Apple kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir karara imza attı! Bunun yanı sıra, 30 gün içerisinde de uygulama için var olan destek sona erdirilecek. Tweet üzerinde bel...


Facebook ve Instagram çöktü!

Facebook ve Instagram dünya genelinde çöktü, birçok ülkede Facebook ve Instagram'a erişim sağlanmazken Türkiye'de erişim sıkıntısının olmaması şaşırttı. Avrupa, Asya ve Amerika kıtasından...

Yapay zekanın getirebileceği tehlikeler

Füzeye dönüştürülmüş insansız hava araçları, kamuoyunu manipüle eden sahte videolar ve otomatikleştirilmiş bilgisayar korsanlığı... Uzmanlara göre bunlar yanlış ellere düşen yapay zekanın...


WhatsApp'a bir yeni özellik daha geliyor

Grup sohbetlerini geliştirmek isteyen WhatsApp, grup amaç ve niteliklerinin daha net bir şekilde belirtilmesi için gruplara 'açıklama' özelliği getiriyor.

Atomun Fotoğrafı Çekildi

Gördüğümüz atom, iyon tuzağı nda tutulan ve lazer ışığıyla aydınlatılmış bir stronsiyum atomu. Normal bir kameranın onu yakalaması ise atomun fotonları soğurup sonra yeterince uzun bir şe...


Apple'dan öğrenci indirimi!

Apple’ın aylık abonelikle çalışan dijital müzik servisi Apple Music, 82 yeni ülkede daha kullanıma sunuldu ve birkaç yeni ülkede öğrencilere indirimli olarak sunulmaya başlandı.

Tesla'nın yeni durağı Türkiye

Elon Musk'ın CEO'su olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla Motors'un yeni durağı Türkiye olacak. Bu yıl İstanbul'da önce servis kuracak olan şirket, daha sonra showroom açacak. Vatan...


WhatsApp'ta yeni dönem

WhatsApp‘ın uzun süredir sunmaya hazırlandığı API temelli ödeme yöntemi sonunda beta sürecine giriyor. Android ve iOS üzerinden WhatsApp kullanıcılarının birbirlerine kolayca ve hızlı bir...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Yıldız’dan Tatlıses’e evlilik cevabı!

İbrahim Tatlıses, bir süre önce eski eşi Ayşegül Yıldız ile yeniden evlenmek istediğini açıklamıştı. Yıldız, Tatlıses ile yeniden evlenmeyi düşünmediğini açıkladı. Düğün törenine İbrahim ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

“Tıpta Uzmanlaşma Önem Kazandı”

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, gelişen teknolojinin getirdiği kolaylıklara paralel olarak bu teknolojiyi kullanan hekimlerin de öneminin arttığını söyledi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR