Yukarı
193067

Memelilerin atası bulundu

10 Kasım 2017 09:26

İnsanların öncülü olan ilk memeli İngiltere'de bulundu. Sıçanlara benzeyen bu tür, dinozorlara rağmen ayakta kalmayı başardı.

İngiltere’nin güneyindeki Dorset’de insan ırkına ait en eski diş fosili bulundu. İnsanların öncülü olan memeli türüne ait olan bozulmamış fosilin 145 milyon yıllık bir geçmişi var.

Swanage kayalıklarında toplanmış olan Kratese dönemi’nden kalma taşların içinde iki tane sıçan benzeri canlının kalıntıları ortaya çıktı. Bu küçük kürklü yaratıklar dinozorların gölgelerinde seğirtiyordu. Bilim insanları, bu antik memelilerle insanoğlu arasında evrimsel bir köprü kurulabileceğini düşünüyor.

Portsmouth Üniversitesi’nden  Steve Sweetman, lisans öğrencilerinden biri elindeki numuneye göz atmasını rica ettiğinde dudağının uçukladığını söylüyor. Sweetman, “Bulunan diş o kadar ileri derecede evrimleşmişti ki erken dönem Kratese çağı’ndan bir memeliye ait olduğunu hemen anladım. Bu canlı jeoloji tarihinde takriben 60 yıl sonra, Geç Kratese zamanında yaşamış olan canlı türüne çok benziyordu” diyor.

 

İNSANIN ÖNCÜLÜ MEMELİ BULUNDU

Steve Sweetman “Dünyada paleontoloji alanında Çinde bulunmuş 160 milyon yıllık kalıntılar üzerine çok fazla  tartışma dönmüştü. bu numunelerin bizimkilerle aynı tip olduğu söyleniyordu ama son çalışmalar bu tezi çürüttü. Bizim bulduğumuz numunenin ise öncülümüz olan memelilere ait olduğuna dair şüphe yok.”

Lisans öğrencisi,  Grant Smith’in numuneyi bölge orada çok sayıda dinozor kalıntısı bulunduğu için Jurassic Kıyısı (Jurassic Coast) olarak anılıyor. Sweetman ve araştırma ekibindeki diğer yazarlar Acta Palaeontologica Polonica. dergisine yazdıkları makalede eski dönem memelilerinin geceleri ortaya çıkan hayvanlar olduğunu söylüyor. Hayvanlardan biri bir kazıcı ve böcekleri yiyor. Diğer büyük yaratığın ise bitkilerle beslendiğini söylor. Buna ek olarak Sweetman,  bu antik dönem yartıklarının dişlerinin de çok gelişmiş olduğunu, yedikleri besinleri kesebildiği, parçalayabildiği ve ezebildiğini belirtiyor.

Sweetman ve ekibi ” Dişlerde çok fazla aşınma da olduğunu, bu durumun da yırtıcı dinozorlarla aynı ortamda yaşadıkları için dönemine göre uzun bir ömür sürdükleri için başarılı addedebilirler” diyorlar. Bu hayvanların aynn mavi balina ve sivri burunlu fareler, insan da dahil  bugünkü memelilerin atası olduğu düşünülüyor. Hayvanlardan birine Worth Matravers köyündeki pubın sahibi  Charlie Newman’a ithafen Durlstotherium newmani, ikincisine de yerel bir paleontolog olan Paul Ensom’a ithafen  Durlstodon Ensomi adı verildi.

(Duvar)

 Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Meteor yağmuru yaşanacak…

Önümüzdeki ay gezegenimiz son yılların en önemli asteroid geçişlerinden birine sahne olacak. Dev bir asteroid dakika dakika Dünya'ya doğru yaklaşıyor, dev asteroid Dünya'nın yanından geçt...

Şarj aletiniz bu şekildeyse dikkat!

Teknoloji her an yanımızda olarak hayatımızı bazı noktalarda kolaylaştırabildiği gibi bazen de istenmedik sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Yatmadan önce son dakikaya kadar telefonunu kulla...


Uçan araç müjdesi

Volvo’nun ana şirketinin ABD menşeli bir teknoloji start-up'ını satın almasıyla uçan arabaların önümüzdeki iki yıl içinde piyasaya çıkabileceği duyuruldu.

Dünya büyüklüğünde gezegen

Gökbilimciler Güneş Sistemi’ne yakın mesafede ve ılıman iklime sahip dünya büyüklüğünde bir gezegen keşfedildiğini açıkladı.


Uzayda müthiş keşif

BBC’nin haberinde, Şili’deki La Silla Gözlemevi’nde Yüksek Kesinlik Radyal Hız Gezegen Sondası (Harps) yardımıyla keşfedilen gezegenin, 11 ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtildi.

Ömrü uzatacak besini açıkladılar

Haftada iki kez bir avuç kuruyemiş tüketimi kalp damar hastalıkları riskini yaklaşık yüzde 25 oranında azaltıyor. İngiliz medyasının haberine göre, Harvard Üniversitesi bilim insanları, ...


Alzheimer araştırmalarına destek

Microsoft'un kurucusu ve CEO'su Bill Gates, teknoloji alanındaki yeniliklerinden sonra, Alzheimer hastalığının bir tedavisi olduğuna inandığını ve bunun için araştırmalara bağışta bulunac...

WhatsApp'ı bu şekilde kapatmayın

WhatsApp son günlerde kullanıcılarının karşısına bir uyarı getiriyor. Yukarı doğru kaydırıp WhatsApp'ı kapatanların karşılaştığı bu uyarıda aslında sorun açık seçik ortaya konuyor. WhatsA...


Hayatın eksik parçası bulundu

Kimyagerler, Dünya’daki yaşamın ortaya çıkmasında önemli bir faktör olabilecek bir bileşik bulduklarını açıkladılar. DAP adı verilen bir fosfat bileşiği, moleküllerin RNA zincirleri oluşt...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

‘Toz zerresi kadar…’

Stilist arkadaşının doğum gününü kutlayan Asena Atalay, kullandığı satırlarla adeta eski eşine göndermede bulundu. Caner Erkin’le yaşadığı olaylı boşanma süreci ve sonrasında açılan da...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Uyurken ağzınızdan salya akıyorsa...

Uyurken ağızdan salya akması birkaç nedenden kaynaklanabilir. Salya akması sıkça rastlanan bir durum olsa da, bazen ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Salya ağızdan sızan tükürüğü tanımlamak için kullanılır. Salya normalde ağız içindeki bakterileri öldürmek ve sindirimi başlatmak için üretilen bir sıvıdır.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR