Yukarı
248303

İBB alacaklılarına ödeme yapamıyor!

16 Mayıs 2019 09:55

İBB’nin 22 milyar lira olarak hesaplanan 2018 yılı borcu yeni rakamlara göre 27 milyar liraya çıktı. Şu anda 500’den fazla firma İBB’den alacaklı durumda. İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, İBB’nin 6 aydır doğru düzgün ödeme yapamadığına dikkat çekerek şu çarpıcı rakamı açıkladı: “2018 sonunda İBB kasasında 102 milyon lira varken piyasaya vermiş olduğumuz çeklerin ve ödeme emirlerinin toplamı 508 milyon lira oldu. Yani kasamızda para yokken dışarıya karşılıksız olarak çek ve ödeme emri vermişiz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin mayıs ayı oturumunda İBB'nin 2018 yılı kesin hesabı da oy çokluğu ile kabul edildi. Bilançodaki rakamları değerlendiren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, İBB'nin 2018 yılı faaliyet raporuna göre 22 milyar lira olan borcunun kesin hesaba göre 26 milyar 800 milyon liraya yükseldiğini açıklayarak vahim tablonun daha da kötü bir hal aldığını vurguladı.

MÜTEAHHİTLERE HİÇ Mİ ÖDEME YAPILMADI?

İBB'nin müteahhitlere olan borcunun 5 milyar TL'yi bulduğuna dikkat çeken Balyalı “Bu olağanüstü bir artış. Müteahhitlere olan borcumuz 2018 sonunda 4 milyar 338 milyon iken 2 sene önce 1 milyar 892 milyonmuş. İnsan bu kadar süre içerisinde hiç mi para ödenmedi diye düşünmüyor değil” dedi.

500'DEN FAZLA ALACAKLI

Balyalı, şu anda 500'den fazla firmanın İBB'den alacaklı olduğunu belirterek “Bu firmaların 300'den fazlası aslında çok düşük alacakları olmasına rağmen belediyemizin kapısına her gün gidip geliyorlar. Çoğu firma 6 aydan beri buradan neredeyse doğru düzgün bir ödeme alamıyor. Bu sürece şahit oldum. Çok sayıda firma geliyor ödeme istiyor ama ne yazık ki ödeme sıkıntısı var çünkü bütçe her ay düzenli olarak açık veriyor” diye konuştu. Bunun en önemli nedeninin merkezi idareden gelen paylarına azalması olduğuna dikkat çeken Balyalı “Ekonomik kriz kendini çok ciddi oranda hissettiriyor. Artık bu mali yönetim anlayışı kesinlikle sürdürülemez, yeni bir mali yönetim anlayışı geçmeye ihtiyaç var” dedi.

İBB Meclisi'nin mayıs ayı oturumunda İBB'nin 2018 yılı kesin hesabı da oy çokluğu ile kabul edildi

KASADA 102 MİLYON LİRA VARKEN…

Balyalı, bilançoya göre İBB kasasında 2018 sonunda sadece 102 milyon lira bulunduğunu ancak piyasaya verilen çeklerin ve ödeme emirlerinin toplamının 508 milyon lirayı bulduğunu vurguladı. Baylayı “Yani kasamızda para yokken dışarıya karşılıksız olarak çek ve ödeme emri vermişiz. İBB gibi önemli kuruluşlara yaklaşmayan işler. Bu mali anlayıştan İBB yönetiminin çıkması gerekiyor” dedi.

643 YÖNETİCİYE 1717 MAKAM ARACI

Bu tablonun arkasında hatalı yatırım kararları, büyük borçlanmalar, piyasa değerinin üzerinde verilen ihaleler ve siyasetin iştirakler aracılığı ile finanse edilmesinin yattığına dikkat çeken Balyalı iki örnek verdi. Makam aracı saltanatına değinen Balyalı “İBB'nin kiralık binek araç sayısı 1717. İBB'de yönetici kadrosunda başkan dışında bir genel sekreter, 7 genel sekreter yardımcısı, 29 daire başkanı, 100 müdürün de bulunduğu 643 yönetici var. Yani 643 kişiye 1717 araç var. Resmi kuruluşlara verdiğimiz araçlar da var. Onları çıkarsak geriye 900 kadar araç kalıyor.Bunlar nereye gidiyor? Kim kullanıyor? Gereğinden fazla araç kullanmaktan vazgeçsek yıllık 60-70 milyon lira tasarruf ederiz” dedi.

CİDDİ BİR SUÇ VAR

Balyalı, diğer bir örnek olarak da SÖZCÜ'nün gündeme getirdiği TÜGVA Genel Merkez binasının İBB tarafından inşa edilmesini gösterdi. Balyalı “TÜGVA Genel Merkezi'ni İBB 30 milyon lira civarında para harcayarak yaptı. TÜGVA genel merkezi inşaatının parasını niye İBB ödedi? İhale dosyasındaki adı ‘Eyüp Gençlik Merkezi.' Eğer burası TÜGVA genel merkezi olduysa Eyüp Gençlik Merkezi nerede? Hiçbir tahsis, protokol ya da meclis kararı da yok. Bu ciddi bir suçtur kanuna aykırıdır” uyarısı yaptı.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Demirtaş'tan sürpriz buluşma

Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu, Başak Demirtaş Bakırköy'de bir restoranda buluştu. Buluşmaya Selahattin Demirtaş'ın kız kardeşi Av. Aygün Demirtaş da katıldı.

İstanbul’da beklenen sağanak başladı

İstanbul'da, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı uyarılarının ardından beklenen yağış başladı.


Bütçe açığını kapatamayan hükümet, çareyi yine satmakta buldu!

Bütçe açığına çare bulamayan hükümet santralları, değerli Hazine arazilerini satışa çıkardı.

İstanbul Barosu'ndan Yargıtay'ın davetine ret

İstanbul Barosu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan Yeni Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayacak.


CHP'den 'Tek kullanımlık plastikler' için teklif

CHP'li Çetin Osman Budak tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasını öngören yasa teklifini TBMM'ye sundu.

Kılıçdaroğlu: Anadolu'yu bize yurt yapan işte bu gönül erenleridir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş Veli anma töreninde konuştu.


Gazi Ömür Karaman’a 4 kırığa rağmen sağlam raporu verilmiş!

Bursa’nın Gemlik ilçesindeki bir kafede ayakkabısını çıkararak ayaklarını sandalyeye uzattığı için yaklaşık 10 kafe çalışanının saldırısına uğrayan gazi Ömür Karaman’ın belinde 4 kırık çı...

Komünist Başkan'dan İmamoğlu'na ziyaret

Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu ve DEDEF üyesi yaklaşık 50 kişi, İBB Başkanı’nı Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu. Tebrik için gelen misafirlerini Saraçhane’deki ...


Erdoğan, 1 yılda 2 binden fazla atama yaptı: Yetkisinin sınırı yok...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle tüm yetkileri eline alan Erdoğan, uzay ajansından müftülüklere, kuvvet komutanlıklarından müfettiş yardımcılıklarına kadar birbirinden farklı k...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Demet Akalın’a sosyal medyadan otoyol tepkisi

Şarkıcı Demet Akalın, geride bıraktığımız gün yeni açılan 'İstanbul-İzmir Otoyolu'nu denemiş ve yaşadığı deneyimi sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Türkiye’nin en büyük müzesi...

Dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da 4 yıl önce açılan Arkeoloji Müzesi, eserleriyle ziyaretçileri insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR