Yukarı
284856

Restoranların corona isyanı

22 Mayıs 2020 12:44

Corona virüsü salgınıyla mücadelede Avrupa'da örnek ülke olarak gösterilen Almanya'da normale dönüş başladı... Bu ay restoran ve cafeler açılırken, Frankfurt'taki Türk restoran işletmecileri sıkı kural ve önlemlerden rahatsız olduklarını açıkladı.

Corona virüsü salgınına zamanında müdahale ederek örnek gösterilen ülkelerden biri olan Almanya’da normale dönme süreci kapsamında bu ay restoran ve cafeler açılmaya başladı. Yaklaşık 2 aylık bir sürenin ardından işletmeler açılırken, sosyal mesafe, hijyen ve maske kuralları sıkı bir şekilde denetleniyor.

Çalışanlar, garsonlar, aşçılar ve patron bile maskeli olacak. Restoran sahipleri ise bu durumun işletmelerine zarar verdiğini söylüyor. Frankfurt'taki Türk restoranları, “Zaten iki aydaki zararımız restoran başı 100 bin euroları aştı. Corona yardımları yetmiyor. Şimdi de katı kurallar çıktı. Her zaman kabul ettiğimiz müşterinin yarısına ulaşabilirsek çok iyi. İnşallah bir- iki aya normale döner” diyor.

Restorana gidenler önce form dolduruyor, sonra yemek siparişi verebiliyor. Almanya’daki işletmeler formların dağ gibi yığılmasından şikayetçi olduklarını söyledi. Bazı işletme sahipleri, “Her gün yüzlerce form dolduruyoruz” dedi.

10 BİN EUROYA KADAR CEZA VAR

Almanya’da restoranlarda yemek yiyebilmek için şu kurallara uymak şart:

– Restorana müşteri olarak gidenler maske takacak. Kapıdan içeri maskesiz girmek yasak. Masaya maskeyle oturulacak. Yemek sırasında maske çıkarılacak.

– Kapıdan girişte form doldurulacak. Bu formda giriş ve çıkış saatleri, yemek yiyenlerin isimleri, telefon numaraları ve adresler yer alacak. Bir ailenin yanında bir yabancı bulunuyorsa, onun adı da “Misafiri” bölümüne eklenecek.

– Bu listeler restoran tarafından saklanacak. Talep halinde ilgililere verilecek. Bir kişide virüs tespit edilirse, onun saat kaçta geldiği, hangi masada oturduğu, yanında kimler olduğu tespit edilecek.

– Restoranlarda hijyen kurallarına sıkı sıkı uyulacak. İçeride maskesiz müşteri kabul edenlere 5000 ile 10.000 Euro arası ceza kesilecek.

– Form doldurmadan cafe'lere de girmek yasak. Her işletmede bazı masalar iptal edilecek. Masalar arasındaki mesafe en az 1 metre olacak.

– Açık büfe yasak. Garsonlar tekerlekli arabalarla seçilen yiyecekleri getirecek. SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

31 ülkeye kısıtlamayı kaldıran Almanya'dan Türkiye kararı

Türkiye'ye kısıtlamaların kaldırılmadığı Almanya'da Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ankara ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Almanya Bakanlar Kurulu kararına göre, 15 Haziran'dan itibaren ...

Trump’a soğuk duş: Geçtiği yollarda şok protesto

ABD Başkanı Donald Trump dün Papa 2. Jean Paul anıtına eşi Melania Trump ile birlikte yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde gitti. Çok sayıda korumanın olduğu konvoyun geçtiği yollarda ise A...


İngiltere'nin gündemindeki koronavirüs haritası: Türkiye de listede...

Daily Mail, hazırladığı harita ile ülkelerin Covid-19'daki risk oranlarını listeleyerek Birleşik Krallık'a göre durumlarını paylaştı. Listede Türkiye de yer alıyor.

İngiltere’de Floyd'un ölümünü canlandıran 3 gence gözaltı

İngiltere’de 3 liseli genç, ABD genelinde protestolara ve ayaklanmalara neden olan George Floyd’un polis tarafından öldürülmesini sosyal medya hesaplarından canlandırdı. İki genç polis ta...


Eski First Lady cinayetten tutuklandı

Lesotho’nun eski Başbakanı Thomas Thabane'nin eşi Maesaiah Thabane, kocasının ilk eşini öldürdüğü suçlamasıyla tutuklandı. Güney Afrika ülkelerinden Lesotho’da, eski Başbakan Thomas Th...

Floyd'un ölümü sonrası Trump'ı üzen anket

ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi sonrası ülke genelinde başlayan ve şiddet eylemlerine dönüşen gösterilere ABD halkının yüzde 64'ü sempati duyuyor. Araştırma, Tr...


Trump sistemi çökertmek mi istiyor?

ABD'de George Floyd'un öldürülmesinden sonra başlayan protesto gösterileri ülke geneline sıçradı. Göstericilerle polisin karşı karşıya gelmesi ve birçok metropolde dükkanların yağmalanmas...

Papa'dan George Floyd açıklaması

Papa Francis, ABD’de siyahi George Floyd’un öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Irkçılığa tahammül gösteremeyiz” diyerek, ABD'nin kendisini yenilgiye uğrattığını ifade etti.


Yunanistan’a çok sert Ayasofya yanıtı

İstanbul'un fethinin yıl dönümünde Ayasofya Camii'nde Fetih Suresi okunmasına, ibadete kapalı camiye Yunan bayrağı asarak misilleme yapan Yunanistan'a açıklama geldi.

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Gülşen’den cesur karantina tasarımı!

Şarkıcı Gülşen, karantina günlerinde yaptığı paylaşımlarla dikkat çekerken hesabından paylaştığı son fotoğrafta 'moda tasarımcısı' hamuru olduğunu gösterdi. Etkileyici ve cesur sahne kıya...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

İşte B12 vitamini eksikliğinin çaresi

​Vücudun üretmediği ancak en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan B12 günümüzde de en çok şikayet edilen eksikliklerden biridir. Özellikle hamile kadınların alması gereken ek vitamin takviyelerinden biri olan B12 DNA yapısının oluşumu ve sinir sistemi için vazgeçilmez bir vitamindir...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR