Yukarı
289924

Feyzioğlu: TBB ve tüm barolar çoklu baroya karşıdır

09 Temmuz 2020 08:46

KRT TV'de Saygı Öztürk'ün sorularını yanıtlayan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "80 baro ve TBB çoklu baroya karşıyız. Ama delege sistemi, temsilde adalet gibi konularda hepimizin çok farklı düşünceleri var" dedi. 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, KRT TV’nin Sisler Bulvarı programında Saygı Öztürk’ün konuğu oldu. Feyzioğlu, baroların yürüyüşüne neden katılmadığını, komisyonda baro başkanlarının neden yer almadığını ve çoklu baro düzenlemesi süreciyle ilgili konuştu.

“TBB VE TÜM BAROLAR ÇOKLU BAROYA KARŞIDIR”

Programın ismine atıfta bulunarak, ‘Sisleri dağıtayım’ diyen Feyzioğlu, ‘çoklu baro’ düzenlemesiyle ilgili şunları söyledi:

* Süreç şudur; büyük harflerle söylüyorum, altını çiziyorum. TBB ve Türkiye’deki tüm barolarımız çoklu baroya amasız fakatsız istisnasız karşıdır. Net.

* Dolayısıyla çoklu baronun gelmesini samimi olarak istemeyen kim varsa buradaki bloğu, buradaki tartışmasız aynı fikir etrafındaki kucaklaşmayı parçalamaya ve işi Metin Feyzioğlu üstünden şahsileştirmeye kalkmamalıdır.

* Metin gider başkası gelir. Bizim derdimiz işin içine başka bir şey katmayın, ‘ama’ falan demeyin.

‘HİÇ YALNIZ BIRAKIR MIYIM’

Saygı Öztürk’ün, ‘Ankara’da baro başkanlarını yalnız mı bıraktınız’ sorusuna Feyzioğlu, şu yanıtı verdi:

* Hiç bırakır mıyım. Ben orada Instagram’dan fotoğraf versem kaç like alacağımı bilmiyor muyum. Onun yerine bunu çözmeye çalışıyorum ve çözdüm gittim.

* O işi biz çözdük. Orada silahsız, saldırısız, şiddetsiz yürüyüş yapmak haktır. Bir meşru demokratik görüş açıklama, düşünce açıklama yöntemidir. Yürüyüş yapmayarak böyle önemli bir konuda ben ‘müzakere edeceğim’ demek de bir haktır.

Siz yürüyüş yaparak bir hakkın peşinde koşabilirsiniz. Ben de açıklama yaparak, gidip konuşarak derim. Hatta siz bana kızamazsınız ‘neden yürümüyor?’ diye.

Ben dönerim bu tarafa derim ki bakın biz yürümüyoruz ama dışardaki arkadaşlarımla aramızda en ufak bir düşünce farkı yok. Onlar bu işe çok öfkeli. Ben de onların yürüyüşüne katılmayarak ama aynı düşünceyi size düz cümleler halinde anlatmaya çalışıyorum.

“BANA VURMAK İSTEDİĞİNİZ BALYOZ BAROLARI ÇATIRDATIYOR”

İnfial var diyebilirim. Ama infialin hedefini siz yürümeyene yönelttiğiniz zaman, yürümeyen de onlara yönelttiği zaman ne oluyor, dışardan bakan diyor ki ‘Yahu bunları bölmeye kanuna manuna gerek yok. Zaten parçalanmışlar. Biz bunları bir de kanunla bölelim’ diyebilirler.

Eğer bir mücadele yürütüyorsanız öbür mücadeleleri, yani baro seçimi mücadelelerini erteleyeceksiniz.

Elinizi bir balyoz aldınız, bana vuruyorsunuz. Kaldırdınız balyozu vuruyorsunuz. Balyozu kafama indireceksiniz fakat balyoz o kadar büyük bir çekiç ki. Onu kaldırdığınızda barolar binası sütununa da vuruyor. O balyozu bana indirmeden barolar binasını çatırdatıyorsunuz.

İstanbul Baro Başkanına, “Gelin sizinle bir kozumuz varsa, aday olursanız bunları Genel Kurul’da çözelim, birlik binasını çatırdatmayalım” demiştim.

‘BARO BAŞKANLARI KIZMAKTA HAKLI’

Ankara’da temsili 150 metrelik yürüyüşleri engellenen, daha sonra yürümelerine izin verilen baro başkanlarıyla ilgili Feyzioğlu, “Oradaki bir takım baro başkanlarının kızması bana haklıdır. Orada benim büyüğüm bir baro başkanı niye geç kaldın, niye geç çözdün’ diye bağırdı. Geç çözdüm çünkü önleyen ben değilim planlayan ben değilim. Telefonuma Ankara barosu üyesi olduğum için SMS geldi, başka bir sebeple değil. Telefonuma SMS geldi. Ben birlik başkanıyım. Birlik başkanı olarak bir SMS’le bilgileniyorum son anda” dedi.

‘SON DERECE MAKUL, MANTIKLI BİR YÜRÜYÜŞ’

Baro başkanlarının yürüyüşünü engelleyen Ankara Valiliği’ne yönelik eleştirilerde bulunan Feyzioğlu, şunları söyledi:

* SMS çekildiği halde Ankara Barosu’ndan bir kitlesel katılım olmamış. 20-30 baro başkanımız, sonradan 60’a çıktı. Son derece makul, mantıklı, kimseye zararı olmayan, haklı gerekçelerle 150 metre yürüyecekler.

* Kardeşim bunu ne için inatlaşma meselesi yapıyorsun. Baktın, gördün. Ne Eskişehir yolu trafiğe takılıyor ne en ufak bir can sorunu var.

* O zaman de ki ‘Tamam sen tertip komitesi kurmamışsın ama ben bunun sorunsuz yürümesi için gereğini yapıyorum’

“O TASLAKTA ÇOKLU BARO YOK”

Saygı Öztürk’ün, ” Siz ‘Böyle bir taslak yok’ diyordunuz ama Türkiye’nin dört bir yanından barolar böyle bir taslak olduğunu düşünüp geliyor. Görüşüyorsunuz, niye son dakikaya kadar ‘yok’ dediniz?” sorusuna Feyzioğlu, söz konusu taslağın 2014 yılına ait olduğunu ve ‘yok’ denilen taslağın bu olduğunu belirtti.

Bu taslak için, “Her maddesinde alternatifli düzenlemeler olan bir taslaktı. Katıldığımız vardı, katılmadığımız vardı” diyen  Feyzioğlu, “Bu taslağın içinde belli kıdemin üzerindeki avukatların asli ticaret mahkemesine girememesi, ağır cezalara girememesi ve istinafa, temyize 10 yıl kıdemden sonra girilmesi gibi düzenlemelerin yanı sıra, Anadolu’da illerde büroların şube açmasına izin veren cümleler vardı. Bu taslağı gezdirmeye başladılar 2 buçuk 3 ay kadar önce. O taslakta çoklu baro yok” dedi.

“CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYINCA ÖNEM KAZANDI”

Çoklu baroyu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘arkadaşlarımız çalışıyor’ diye duyurmasıyla dikkat kesildiklerini vurgulayan Feyzioğlu, “Bu taslak yok ama sayın Cumhurbaşkanı böyle bir açıklama yapınca bu artık önem kazandı, ‘bunu yok sayamayız’ dedik. Öbür taslak yok çünkü. Biz hemen 19 Mayıs’ta bir baro başkanları toplantısı düzenledik. 1 Haziran’da tekrar bir toplantı yaptık. Bazı kararlar aldık ‘bir şeyler yapmamız lazım’ diye” ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu, “1 Haziran’da bu işi takip edelim dendi. Geri çekilmezse ‘müzakere olmayacak’ dediler. ‘Geri çekilsin’i anlatman lazım. Bir gerekçe söylemeniz lazım. İstanbul Barosu yönetim kurulu bir karar aldı, o kararda ‘Biz Ankara’daki hiçbir görüşmeye katılmıyoruz’ dedi” diye sürdürdü.

‘ÖNERİ KAYSERİ BAROSUNDAN GELDİ O TARİHTE’

Geçen hafta, komisyondan önce ‘Cumhurbaşkanına gidelim’ dediğini ve bunun nedenini ‘Hiçbir şey istemeyiz diye değil, iş belli bir aşamaya geldi’ diye açıklayan Feyzioğlu, şunlar söyled

* Niye randevu almadın diyorlar ama gerçek değil bu. Cumhurbaşkanına, ‘Anlaştığımız bir nokta var 80 baro ve TBB çoklu baroya karşıyız’ diyoruz.

* Ama delege sistemi, temsilde adalet, bu konularda hepimizin çok farklı düşünceleri var. Örneğin Kayseri Barosu başkanının İç Anadolu bölge toplantısında kendi önerisidir, ‘3 bin avukata bir delege verilsin iş çözülsün’ demiştir. Aşağı yukarı o öneri geldi.

* Biz bu kanunu ‘istemezük’ demiyoruz. Bu kanunun şu kısmı bir felakettir. Etnikçi baro getirir. Mezhepçi baro getirir. Baro mensubu olan avukata göre karar verildiği kaygısı, algısı getirir.

* Disiplinde rehavet, eğitimde kalite düşüklüğü getirir. Çağlayan’da baro odasının kimin tarafından kullanılacağı yarın tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük ihtilaf konusu olacak.

‘YA HEP BİRLİKTE GİRERİZ YA HİÇ’

Baro başkanlarının adalet komisyonunda yer almamasıyla ilgili konuşan Feyzioğlu, şunları kaydetti:

* Baro başkanları bize dediler ki, 8-9 baro başkanı, “Baro başkanları arasından seçilecek bir heyet TBB temsilcisi olarak görüşmelere katılsın siz katılmayın” Böyle bir şey kabul edebilir miyiz biz. Bizden bir kişiyi istiyorlar sadece.

Sonra baro başkanları dediler ki; ‘biz dışarıda eylem yapıyoruz’. Bu eylemler bize SMS’le bildiriliyor.

Orada hemen komisyonla temasa geçtim. Mustafa Şentop ve Bülent Turan’la görüştüm. ‘3 baro başkanımız gelsin, size ilaveten ve kendi görüşlerini anlatsınlar’ dedik. Buna karşılık barolardan ‘Ya biz hep birlikte gireriz ya hiç’ diye cevabı aldık.

‘AKP’DE BAKIŞ AÇISI TEK PARÇA DEĞİLDİ’

AKP’de ‘çoklu baroya’ bakış açısının başlangıçta ‘tek parça’ olmadığını söyleyen Feyzioğlu, “İstemeyenler, isteyenler vardı, vardı. Cumhurbaşkanına gidişini daha o aşamada yakaladık biz aslında. Cumhurbaşkanından gelmeden önce, istediğimiz bir takım değişiklikleri yaparak götürebilirdik” diye konuştu.

İSTİFA SORUSUNU YANITLADI

“Ankara Barosu’ndan istifa edip kurulacak yeni baroda görev alacak mısınız?” sorusuna Feyzioğlu, Ne münsabet. Benim kendi barom var niye ayrılayım ki. Belki onlar ayrılır bunları bilemem. Ben çoklu baronun yanlış olduğunu söylüyorum” yanıtını verdi.

‘UMUT VARDI’

Baro başkanları Cumhurbaşkanı’yla görüşseydi çoklu baro düzenlemesiyle ilgili bir umut olabileceğini ifade eden Feyzioğlu, “Cumhurbaşkanına gitselerdi vaktiyle vardı. Komisyon öncesinde grup başkanlarıyla görüşselerdi vardı. Komisyona 3 temsilci ‘attığınız taş ürküttüğün kurbağaya değmiyor, hepimizin kafasını yarıyor’ deseydi, teknik olarak çıkabilecek binbir zorluğu anlatsalardı dışarda protesto edeceklerine…Saygı duyuyorum, biz anlattık içeride” şeklinde konuştu. SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den tatil dönüşü çalışacaklara uyarı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, tatil dönüşü işbaşı yapacak olanları uyararak, "Dönüşte mutlaka maskelerini çıkarmamaları ve evde dahi sosyal mes...

Karaman Valiliği yeni tedbirleri duyurdu!

Karaman Valiliği, Karaman İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun koronavirüs tedbirleri kapsamında yaptığı toplantıda alınan kararları açıkladı. Karaman Valiliği'nden yapılan açıklamada kentin beli...


Üniversite adayları için tercih dönemi başladı

Üniversite adayları için Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) maratonunun ikinci aşaması başladı. YKS puanlarına göre öğrenciler 06-14 Ağustos tarihleri arasında tercih işlemlerini tamaml...

Türkiye'de koronavirüsün ikinci dalgası mı yaşanıyor?

GATA Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, vakalardaki artışın, ikinci dalga kapsamında beklenen bir artış olmadığına dikkat çekerek “Bunla...


‘Sadece Ankara’da günde bin 400 vaka var’

​Corana virüsü salgınındaki vaka sayılarının gizlendiği iddiaları gündemi sarsıyor. İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Ankara'da günlük vaka sayısının 1400 civarında olduğunu ...

‘Tabelalar Türkçe yapılsın’ teklifi

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, ‘İşyeri ve kuruluşlarda tabela ve reklamlarda Türkçe adların kullanılması için TBMM’ye bir kanun teklifi verdi. Kılavuz, büyükşehirler başta olma...


Gar ihalesinden sonra yine bir ihale daha aldı

Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalesini alan H. Avni Önder bu kez de Beyoğlu Belediyesi’nin spor malzemesi almak için açtığı ihaleyi aldı. Beyoğlu Belediyesi'nin spor malzemesi almak i...

Haydarpaşa Garı’ndaki arkeolojik çalışma Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Haydarpaşa Garı’nda 2018 yılından beri sürmekte olan arkeoloji çalışmalarına ilişkin Meclis'e soru önergesi sundu. HDP İstanbul Milletvekili Oya Ers...


Pandemide evde 'çok çalışmak' mutsuz ediyor

Barem'e göre, işe gitmeyenleri en çok mutlu eden şeyler arasında rahat giyinmek, makyaj yapmak veya traş olmak zorunda kalmamak var. Ancak bu kişiler her ne kadar mutlu olsa da evde uzun ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Çağatay Ulusoy setlere döndü...

Çağatay Ulusoy’u 5 yıl aradan sonra beyazperdede izleyiciyle buluşturacak ‘Mücadele Çıkmazı’ adlı filmin çekimleri önceki gün başladı. Ersin Arıcı, Turgay Tanülkü ve Selen Öztürk’ün de ro...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Arkadaş diyeti sizi hasta etmesin!

Diyetlerin kişiye özel hazırlandığını söyleyen Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Gizem Gençyürek, "Komşumuzun/akrabamızın veya sosyal medyada paylaşılan genel geçer diyet programları asla yapılmamalı. Kişiye özel olmayan bu programlar diyabete eğilimi artırabilir...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR