Yukarı
334543

Küresel gıda fiyatlarındaki artış sürüyor: Sosyal yardımlar yetersiz

15 Eylül 2021 12:09

Kötü iklim koşulları, artan nakliye maliyetleri ve tedarik sorunları nedeniyle küresel gıda fiyatları yükselmeye devam ediyor. Gıda fiyatlarındaki artış daha çok yoksul kesimleri etkilerken hükümetlerin aldığı önlemler yetersiz kalıyor.

Gıda fiyatları tüm dünyada yükselirken hükümetler de artan fiyatların getirdiği sorunlarla yüz yüze kalıyor.

Hükümetler sosyal yardımları artırmaya çalışsa da pek çok ülkede yardımlar yetersiz.

70’LER SONRASINDAKİ EN YÜKSEK SEVİYEDE

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından açıklanan küresel gıda fiyatları endeksi, haziran ayında 2011 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkmış, eylül ayında ise en son 1970’lerde gördüğü seviyelere ulaşmıştı.

FAO tarafından derlenen, tahıl, yağlı tohum, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları ağustos ayında 127,4'e çıktı. Endeksteki yıllık artış ise yüzde 32,9 oldu.

FAO Gıda Fiyat Endeksi. (1961-2021). Grafik: FAO

Fiyat artışlarında kötü hava koşullarının, artan navlun ve gübre maliyetlerinin, nakliye ve işgücü sorunlarının etkili olduğu belirtildi.

YOKSUL ÜLKELERİ DAHA ŞİDDETLİ ETKİLİYOR

Gıda fiyatlarındaki artış en çok gelişmekte olan ülkeleri etkiledi. Azalan döviz rezervleri, bazı ülkelerin ithalat sorunları yaşamasına da sebep oldu. Gıda harcamalarının hane halkı harcamalarındaki payı büyüdükçe sorun daha da büyük hale geliyor.

Gıda harcamalarının hane halkı harcamasındaki payının yüksek olduğu bölgelerde özellikle temel besinlerdeki fiyat artışlarının sosyal etkileri hükümetlerin yüzleşmesi gereken bir sorun olarak ortaya çıkıyor.

Temel besin ürünleri olan et, şeker, tahıl gibi ürünlerdeki fiyat artışları, son yıllarda kaydedilen en yüksek artışlar oldu.

1: Gıda Fiyatları Endeksi. 2: Et. 3: Süt Ürünleri. 4: Tahıl. 5: Yağ. 6: Şeker. Tablo: FOA

Devletler de konu ile ilgili önlem almaya başladı. Sosyal yardımlar arttı ve pek çok ülkede fiyat denetimleri yapılmaya başlandı.

ORTADOĞU’DA PROTESTOLARI TETİKLEMİŞTİ

Buna karşın, bu ülkelerin vatandaşlarındaki memnuniyetsizlik de büyüyor. 2010’lu yılların başındaki yüksek gıda fiyatları bazı Ortadoğu ülkelerindeki protestoları tetiklemişti.

Ancak şu anki gıda fiyatları 2011’in dahi üstüne çıkmış durumda ve artık insanların gıdaya ulaşımı 10 yıl öncesinden daha zor.

TÜM DÜNYADA ETKİLİ

Ortadoğu ülkelerinin dışında Romanya, Arjantin, ABD, Hindistan ve Rusya gibi ülkeler de artan gıda fiyatlarının getirdiği sorunlarla boğuşan ülkeler arasında.

Dünyanın en büyük hububat üreticilerinden olan Romanya, kötü iklim koşulları nedeniyle artan gıda fiyatlarının önüne geçemedi. Ülkede, genel enflasyondaki artışın son 8 yılın en yükseği olması bekleniyor.

ABD’DE GIDA SORUNU SÜRÜYOR

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de, ağustos sonunda yayımlanan ve Bloomberg’in aktardığı bir ankete göre, insanların yüzde 8,6’sı yeterince yemek yiyemediğini söyledi.

Gıda kuponları ve okul yemek programlarının genişletilmesi pandemi süresince alınan geçici önlemler olarak sunuldu. Ancak mevcut yardımlar da sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşımını da tam olarak sağlamak konusunda yetersiz.

Örneğin ABD’de Tarım Bakanlığı tarafından çocuklar için yapılan gıda yardımları için okullara yapılan harcamalarda kısıtlamalara gidildi.

Okul sonrası ve yaz dönemi için öğrencilere yemek yardımı yapılması için yaklaşık 15 milyar dolar ayrıldı ancak okullara verilen öğle yemeği için harcanan para 2019’da 14 milyarken 2020’de 10 milyar dolar oldu.

Okullardaki kahvaltı için harcanan para pandemi öncesine göre 1 milyar dolar azalırken, 137 bin yetişkinin yararlandığı Çocuk ve Yetişkin Bakımı Gıda Programına yapılan harcama ise yine 1 milyar dolar azaldı.

HİNDİSTAN’DA SOSYAL YARDIMLAR YETERSİZ

Hindistan’da ise Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti 20,4 milyon ton ücretsiz pirinç ve buğday dağıttı. Ancak bu yardımlara rağmen ülkedeki ciddi yoksulluk nedeniyle gıdaya erişim sorunları devam ediyor.

2020’de Hindistan, Küresel Açlık Endeksi’nde 107 ülke arasında 94. sırada yer aldı.

RUSYA’DA GIDA ENFLASYONU

Rusya’da da gıda enflasyonunu son beş yılın zirvesinde seyrediyor. Dünyanın en büyük hububat üreticisi olan ülkedeki yerel buğday fiyatları Ağustos ayında büyük artış gösterdi. SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Tesla'dan rekor kar açıklaması

2021'in üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıklayan Tesla, bu yılın üçüncü çeyreğinde karını 1,6 milyar dolar olarak duyurdu. Tesla, 2021'in üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. Buna...

Tüketici güven endeksi düştü

Tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimlerini yansıtan tüketici güven endeksi ekim a...


Turizm hareketliliği pandemi öncesi döneme çok uzak

TÜİK'in açıklaAdığı Hanehalkı Yurt İçi Turizm verilerine göre, pandemi öncesi dönem olan 2019'da 15 milyon 697 bin kişi seyahat ederken 2021'in aynı çeyreğinde bu sayı 8 milyon 995 binde ...

Faiz kararı öncesi dolar dalgalandı

Merkez Bankası'nın faiz indirimine bu hafta da devam edeceği endişesiyle yükseldiği 9.37 zirvesinden 9.22'ye kadar gerileyen kurda faiz kararı belirleyici olacak. Merkez Bankası PPK topla...


Biden’den vergi ödemeyen büyük şirketlere tepki

ABD Başkanı Joe Biden, Twitter'da yaptığı paylaşımda çok uluslu şirketlerin federal vergi ödememesini eleştirerek, ödedikleri verginin kahve parasından bile daha düşük olduğunu savundu. B...

Alman Merkez Bankası Başkanı’nın istifasında gerekçe ‘euronun değeri’

31 Aralık'ta görevini bırakacak olan Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann'ın istifasında yeni gelecek hükümetin gevşek para politikası planlarının etkili olduğu belir...


Memurun mesaisine 30 kuruşluk zam

Devlet memurlarının fazla çalışma karşılığında saat başı alacakları ücret 2.4 liradan 2.7 liraya çıktı. Memurların yurt içi günlük en düşük harcırahı da 62 lira oldu. Memurun saat başı...

Çinli Evergrande’ye üç aydan fazla ek ödeme süresi

Borç krizi içindeki Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande Group, temerrüde düşen 260 milyon dolar tutarındaki tahvili için ek ödeme süresi elde etti. Evergrande Group, temerrüde düşen 2...


Faiz kararı öncesi dolar dalgalandı

Piyasada bugün tüm gözler Merkez Bankası'nın saat 14.00'te açıklayacağı faiz kararında. Karar öncesinde dolarda dalgalanma yaşandı. Dolar/TL gelişmekte olan para birimleri genelindeki iyi...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Acun Ilıcalı'dan Okan Buruk'a sürpriz!

Tv8 kanalının sahibi Acun Ilıcalı, kızı Banu Ilıcalı ve Emre Belözoğlu önceki akşam dostları Okan Buruk için Etiler Da Mario isimli mekanda sürpriz doğum günü hazırladı. Okan Buruk, bu sü...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Zatürreye karşı önlem alın

Zatürrenin hayati tehlike yaratan ciddi bir hastalık olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, “Üstelik Covid-19 hastalığın daha ağır seyretmesine yol açabilir. Dolayısıyla risk grupları mutlaka aşılanmalıdır” dedi. Pnömoni halk arsındaki adıyla ‘zatürre' akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR