Yukarı
365588

'Yunanistan bizim muhatabımız değildir'

26 Eylül 2022 18:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Beştepe'de yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek öğrenim yurtlarında kalan öğrencilere verilen beslenme yardımını günlük 25 liradan 60 liraya çıkardıklarını belirterek, "Beslenme yardımını aylık 1800 TL'ye yükseltiyoruz" dedi. Yunanistan'ın Adalar'ı silahlandırmasına da tepki gösteren Erdoğan, "Biz dünyada savaşları gerilimleri krizleri sonlandırmak için samimi bir şekilde gayret sarf ederken, komşumuz Yunanistan’ın buram buram provakasyon kokan adımlarını takip ediyoruz. Yunanistan, bizim dengimiz ve muhatabız değildir ve olamaz. Yunan siyasetçileri kışkırtarak üzerimize salanların asıl niyetlerinin, büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası programımızı engellemek olduğunu biliyoruz" diye konuştu. Bir müjde de çiftçilere veren Erdoğan, "Elektrik faturalarıyla ilgili yeni düzenlemenin müjdesini çiftçilerimize veriyoruz. Bundan sonra aylık ödemek yerine, hasat sonunda yani gelir elde edildikten sonra ödenecek" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ve ABD temasları nedeniyle geçtiğimiz hafta yapılamayan Kabine toplantısı Beştepe'de yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı yaklaşık 2 buçuk saat sürdü.

Kabine toplantısında alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklıyor:

Öğretmen atamalarından derslik sayısına kadar eğitime verdiğimiz önceliğin neticelerimi görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Adını İlk Evim İlk İş Yerim olarak koyduğumuz kampanya 500 bin konutu kapsıyor. Kampanyanın ilk etabında 250 bin konut, 100 bin arsa ve 10 bin iş yerini 2 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. 5 bin konutluk ilk dilimin temelini 25 Ekim'de atıyoruz.

2 yıl içinde 250 bin sosyal konutu tamamlayacak projeyi söz verdiğimiz şekilde hayata geçirmekte kararlıyız. Başvuru sayısı şimdiden 5 milyona dayanan bu kampanya, Türkiye’nin bu zamana kadar yapılmış en büyük konut projesi olacaktır. Milletimiz sosyal konut projemize çok büyük bir teveccüh göstermiştir. Gençlerimize, emeklilerimize, şehit yakını ve gazilerimize özel kontenjan ayırdığımız kampanyanın ülkemiz ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 

Yurt kapasitemizi 182 bin yataktan 850 bin yatağa çıkartarak hiçbir gencimizin barınma sorunu yüzünden eğtiminden mahrum kalmamasını sağlamanın gayreti içindeyiz. 14 Eylül'de 105 yurt binamızın daha açılışını yaptık. 

BESLENME YARDIMINI AYLIK 1800 TL'YE YÜKSELTİYORUZ

Kredi ve burs konusunda da Türkiye, dünyanın en ileri sosyal devlet uygulamasına sahip ülkesidir. Kredi ödemelerinin sadece ana para üzerinden yapılabilmesine ilişkin düzenleme Ekim ayında Meclis gündemine de gelecektir.

Öğrencilerimize bir müjde vermek istiyorum. Ek yerleştirmelerin devam ettiği ve fiyatlarını değiştirmediğimiz yüksek öğrenim yurdunda kalan öğrencilerimize vermiş olduğumuz beslenme yardımını günlük 25 kiradan 60 liraya çıkarıyoruz. Böylece beslenme yardımını iki buçuk katlık bir artışla aylık bin 800 liraya yükseltiyoruz.

5 TONUN ÜZERİNDE TAHIL İHRACATINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Dünya ekonomik krizden savaşlara pek çok sorunla boğuşurken, Türkiye olarak hem içeride hem dışarıda güçlü bir duruş sergiliyoruz. Artık herkesin takdir ettiği birikime ve dirayete sahibiz.

Rusya - Ukrayna savaşında her iki tarafla diyaloğumuzu sürdürerek pek çok diplomatik başarıya imza attık.Şu ana kadar 5 tonun üzerinde tahıl ihracatını gerçekleştirdik. Ülkemizi kendi çıkarlarının bekçisi olarak görenler bu yeni durumdan rahatsız olsa da biz süreci Türkiye merkezli yürütüyoruz. 

DIŞ POLİTİKADA DAYATMALARI KABUL ETMİYORUZ

Dış politikada da dayatmaları kabul etmiyoruz.Ne Batı için Doğu'ya sırtımızı dönüyor, ne de kuzey ülkeleri ile bağlarımızı güçlendirirken Ortadoğu ve Afrika'yı ihmal ediyoruz. Balkanların güvenlik ve huzurunu kendi ülkemizden ayrı görmüyoruz.Şangay İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde oldukça verimli temaslar gerçekleştirdik.  Şangay İşbirliği Teşkilatı ile ilişkilerimizi çok daha derinleştirmek istiyoruz. 

Kovid salgını sebebiyle iki yıl sonra ilk kez yüz yüze yapılan BM Genel Kurul görüşmeleri bizim açımızdan son derece yoğun ve bereketliydi. BM Genel Kurulu'ndaki konuşmamda göç krizinden tahıl sevkiyatına kadar pek çok örnekle Türkiye'in bölgesi ve dünyada oynadığı arabulucu role dikkat çektik. Özellikle Rusya ile Ukrayna arasında barışı tesis etmeye yönelik gayretleirmizin takdirle karşılandığına şahitlik ettik. BM'nin tam karşısındaki Türkevi binamız görüşmelerimize ev sahipliği yaptı. Türkevi, küresel diplomasinin kalbinin attığı merkezlerden biri haline dönüştü. Geçtiğimiz günlerde Özbekistan ve Amerika da yaptığımız temaslar Türkiye’nin genişleyen dış politika vizyonunu ortaya koymuştur.

HEDEFİMİZ HER İKİ LİDERİ EN KISA SÜREDE BİRARAYA GETİREREK DAHA FAZLA CAN KAYBI OLMADAN BU SAVAŞI SONLANDIRMAK

Özellikle tahıl koridorunun açılmasıyla yakalanan diplomatik başarının esir takasıyla devam ettirilmesi, ülkemiz adına gurur verici bir gelişme olmuştur. Hedefimiz her iki lideri en kısa sürede biraraya getirerek daha fazla can kaybı ve yıkım olmadan bu savaşı sonlandırmaktır.

YUNANİSTAN DENGİMİZ DEĞİL

Biz dünyada savaşları gerilimleri krizleri sonlandırmak için samimi bir şekilde gayret sarf ederken, komşumuz Yunanistan’ın buram buram provakasyon kokan adımlarını takip ediyoruz. Yunanistan, bizim dengimiz ve muhatabız değildir ve olamaz. Yunan siyasetçileri kışkırtarak üzerimize salanların asıl niyetlerinin, büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası programımızı engellemek olduğunu biliyoruz. Bu, hem Yunan siyasetçiler, Yunan devleti, Yunan halkı hem de onları kukla gibi kullananlar bakımından tehlikeli bir oyundur. Türk askerinin süngüsünün önünden kaçtığı günleri unutup 'Tripoliçe Katliamı'nı zafer günü olarak kutlayanlar bunun hesabını daha vermediler. Birilerini etekleri altına saklanarak kalkınma olmaz onurlu duruş sergilenemez. Aynı zihniyetin Ege'de, Akdeniz'de botlarını batırarak ölüme terkettiği, taammüden katlettiği çocukların, masumların hesabı da elbet bir gün sorulacaktır. Yunanistan'ın dört bir yanına yapılan işgal görünümlü askeri yığınaklar bizi değil asıl Yunan halkını rahatsız etmelidir. Yunanistan’ın gelecek çeyrek asrını ipotek altına alan, bedeli mutlaka ödetilecek siyasi angajmanlar bizi değil Yunan halkını tedirgin etmelidir. Ne o askeri yığınaklar ne o siyasi ve ekonomik destekler Yunanistan'ı bizim seviyemize çıkarmaya yetmez ama Yunanistan'ı batağa sürüklemeye kafi gelir. Yunanistan'a karşı gerektiğinde ülkemizin hak ve menfaatlerini elimizdeki tüm imkanları kullanarak savunmaktan geri kalmayız.

GELİRKEN SUYU ÇOK ÇOK UCUZLATACAĞINIZI SÖYLEMİŞTİNİZ, ŞİMDİ SUYA ZAM ÜSTÜNE ZAM YAPIYORSUNUZ

Sadece bu ayın 22 gününde Osmangazi Köprüsü'nü günde ortalama 51 bin araç kullandı. Araç garanti oranı yüzde 116'ya, garanti rakamının üstüne çıkmış durumda... Bu ayın ilk 22 gününde Çanakkale Köprüsü'nün günlük araç ortamalası 8 binin üzerine çıktı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde günlük araç geçiş ortalaması 113 binin üzerine çıktı. Bunlara ne gerek var diyorlardı. İşte bunlar geçmişin CHP'si. Yol yapmaktan acizsiniz, yapamazsınız. Biz yol medeniyetttir, su medeniyettir diyoruz. Siz gelirken suyu çok çok ucuzlatacağınızı söylemiştiniz, şimdi suya zam üstüne zam yapıyorsunuz. Neden? 

Ülkemizin dünyadaki en prestijli markalarından biri haline gelen İstanbul Havalimanı bu ayın 22 gününde 30 bin 970 uçuşla 5 milyondan fazla yolcuyu ağırladı. Bay Kemal, televizyon televizyon dolaşıp 'Sabiha Gökçen'e ne gerek vardı' diyordu. Şimdi biz ikinci pisti de yapıyoruz, inşallah Mayıs'ta ikinci pistimiz bitiyor. Yeni terminal binamızı da yapacağız. Malezyalılar 'biz yapalım' diyorlar, daha önce çıkmak istiyorlardı ama baktılar ki buranın maşallahı var.Avrupa'dakiler başta olmak üzere dünya havacılığı çok ciddi sorunlarla boğuşurken, hamdolsun bizim havalimanlarımız rekordan rekora koşuyor.

ÇİFTÇİLERE ELEKTRİK ÖDEMESİ KOLAYLIĞI

Elektrik faturalarındaki KDV oranını geçtiğimiz mart ayında yüzde 18'den 8'e düşürerek üreticilerimize yılık 3 milyar lira destek sağlamıştık. Elektrik faturaları ile ilgili yeni düzenlemenin müjdesini çiftçilerimize veriyoruz. Elektrik ödemelerini aylık ödemek yerine hasat zamanı yani ürünler satıldıktan sonra gelirler elde edildiğinde ödeyebilecek. 

İTO'da hem işverenleri hem çalışanları ilgilendiren 3 ayrı düzenlemenin müjdesini vermiştik. Yine çalışanlara ödenen elektrik ve doğalgaz desteğine vergi muafiyeti getirdiğimizi duyurmuştuk. Sosyal yardım alan vatandaşlarımıza da müjdemiz var. Prefabrik ev yapımı yardımını 40 binden 150 bin liraya, öksüz yetim yardımını 300 TL'den 600 TL'ye şartlı sağlık yardımını 55 TL'den 100 TL'ye yükselttik. Doğalgaz tüketim desteği Şubat ayından itibaren başvuru alınan 311 bin haneye ödeme yaptık. Vatandaşlarımızı karda kışta sıcak bir yuvaya kavuşturmaya kararlıyız. 

Türkiye aile destek programımızın kapsamını genişletiyoruz, bütçeyi 40 milyar liraya yükseltiyoruz. Böylece bu programın toplam hane sayısını yaklaşık onda birine ulaştırıyoruz. Elektrik tüketim desteğinden aile desteğine başvuran da yararlanabilecek. Bu yeni uygulamaların vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye kazandıkça milletimiz de kazanacak. 

HürriyetYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Müttefiklere verilecek hibe miktarı yükseltildi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’yla, 2023 yılında anlaşma akdedilmeksizin verilebilecek mal veya hizmetlerin parasal limiti 50 milyon liradan 75 milyon liraya yükseltildi.

Sigara ve alkol kanununda yeni düzenleme yürürlüğe girdi

Sigara ve alkol piyasasında Ürün İzleme Sistemi'ne müdahale edenlere 8 yıla kadar, yetki belgesi olmadan sigara ve tütün ticareti yapanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bugün yürü...


Bir istismar haberi daha: Biri lösemi hastası 4 çocuğa cinsel istismar!

İstanbul Çatalca’da bulunan bir Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli doktor, iddiaya göre muayeneye gelen dört kız çocuğunu taciz etti. Doktor, polis ekipleri tarafından tutuklanarak cezaevin...

İmamoğlu’ndan Milliyet'teki 'kulis' yazısına yanıt: 'Tepeden tırnağa uydurma'

İBB Başkanı İmamoğlu, HDP’li iki milletvekiliyle yemek yiyerek Cumhurbaşkanı adaylığını konuştuğuna dair iddialar için 'Yazıda bahsedilen buluşma yalan, tepeden tırnağa uydurma' dedi.


EGM’den Kılıçdaroğlu’nun bütçe görüşmelerinde yönelttiği sorulara ilişkin açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM) yapılan yazılı açıklamada, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki bütçe görüşmelerinde 4 soru yönelttiği hatırlatılarak, bu sorularla ilgili sayısı...

Çocuk gelin skandalında takipsizlik kararı veren savcıya inceleme

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanı sıfatıyla verdiği izinle, 6 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara uğradığı iddialarına ilişkin soruşturmayı yürü...


Dürüstlük dersi veren AKP’li Tuba Vural Çokal’a eski sözleri hatırlatıldı

Meral Akşener’in arabasının kaputuna yatıp ‘’Bizi bırakma’’ diyen, "Ülke tek adama teslim edildi, kabine değil kabile var" eleştirisi yapıp, İYİ Parti’den AKP’ye geçen Antalya Milletvekil...

Çırağan Sarayı'nda yangın!

Beşiktaş'ta Çırağan Sarayı'nın otel bölümünde yangın çıktı. Çırağan Caddesi'ndeki Çırağan Palace Kempinski İstanbul'da henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok...


Kanser ilaçlarının sahtesini yapmışlar

İstanbul’da kanser ve hormon tedavisinde de kullanılan ilaçların sahtesini üreten bir şebekeye operasyon düzenlendi. Baskında 25 bin 538 ilaç ve ilaç üretiminde kullanılan kimyasallar ele...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Fazıl Say: Bu benim tek umudum şu an…

Piyanist Fazıl Say, 2019 yılında evlendiği Ece Dağıstan ile geçen günlerde tek celsede boşandı. Ayrılık kararını Dağıstan’ın elini tuttuğu bir fotoğrafı paylaşarak duyuran Say, sosyal med...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

İlk yardım yaparken nelere dikkat edilmeli?

Bilinçsiz yapılan ilk yardımın hastaya daha da zarar verip ölüme kadar götürebildiğini söyleyen Acil Tıp Uzmanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, ilk yardımın püf noktalarını anlattı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR