Yukarı
12

Mehmet Atak

Unutmak üzerine…

31 Aralık, 2020

Yılın son günlerinde yeni bir hukuki kavramla tanıştık: UNUTULMA HAKKI. Bu kavramı gündeme getiren kişi; bir zamanlar aldığı madalyalarla bizi mutlu eden, hatta uluslararası güreş federasyonu tarafından ‘Asrın Güreşçisi’ unvanı verilmiş başarılı bir sporcu. Toplamda 2 olimpiyat, 3 dünya, 8 kez de Avrupa şampiyonu olan bu pehlivan arkadaşımız şimdilerde sahte lise diplomasıyla kayıt yaptırdığının unutulmasını istiyormuş.

Beni ve benim neslime televizyonsuz yıllarda güreşi sevdiren, 70’li yıllardaki Tercüman gazetesinde yayınlanan ve yanlış hatırlamıyorsam Murat Sertoğlu’nun kaleme aldığı pehlivan tefrikalarıydı. Her sabah gazeteyi aldığımda okuduğum ilk köşe pehlivan hikâyeleri bölümü olurdu. Kel Aliço rakibini bir kündeye kaldırdığında yere vurması en az beş gün sürerdi. Ama Sertoğlu usta öyle bir yazardı ki, künde bitmesin isterdim. Ayrıca Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Koca Yusuf favorilerim arasındaydı. Eminim onlar aradan geçen bunca yıla rağmen ‘unutulmak’ istemezlerdi. Zaten unutulmadılar, unutulmayacaklar.

Asrın güreşçiliğinden banka yönetmeğe kadar yükselen Başdanışman arkadaşa da diyorum ki, seni de asla unutmayacağız.

* * *

Malum bugün yılbaşı, 2020 denen zorluklarla geçen bir yılı bu gece geride bırakıyoruz. Belki de 15 bin yıllık insanlık tarihi boyunca, sokağa çıkmanın, bir araya gelmenin, dostlarla buluşmanın yasak olduğu tek yılbaşı gecesi bu gecedir. Bu yılbaşını unutmayacağız sanırım.

Yılbaşı geceleri televizyon karşısında kutlama yapan, dansöz çıkana kadar uyumamaya çalışan, Zeki Müren’in giyeceği elbiseleri bir hafta öncesinden konuşmaya başlayan bir neslin üyesi olarak bende sizlere bir şarkılar geçidi hazırlamak istedim. Unutulma hakkı ve unutmak deyince ‘unutma’ ve ‘unutulma’ temalı şarkılar seçtim, iyi dinlemeler, eğlenebiliyorsanız, iyi eğlenceler.

- İlk şarkı sahte diplomalılar için gelsin, Müzeyyen Senar söylüyor:

“Unutturamaz seni hiçbir şey, unutulsam da ben…”

- Geçim sıkıntısı çekenler, kuru ekmek buldukları için aç sayılmayanlar için Neşe Karaböcek mikrofonda:

“Unutulmaz bu acı / Dertli dertli çal kemancı

Her aşkta hüsran oldu gönül / Bilmem bu kaçıncı

Halime bak dertli çal / Kemancı başımın tacı

Gitme bu gece sen de kal / Benim halim çok acı.”

- Şimdiki şarkımız hak ararken yerlerde sürüklenen işçiler ve kadına şiddeti protesto ederken şiddet gören kadınlar için gelsin, Sertap Erener söylüyor:

“Yarından haber yok dün bitti / Saatler son günü çalıp gitti

Yeminler yaşlandı dudaklarda / Düğümlendi derken söz bitti.

Unutursun içim yana yana / Unutursun ölüm sana bana

Zaman basıp kanayan yarana / Unutursun unutursun.”

- Sıradaki parçayı, eğitim göremeyen, interneti ve bilgisayarı olmayan öğrenciler ve öğrencilerini özleyen öğretmenler için Tarkan seslendiriyor:

“Unuttu dediler / Hiç sevmedi dediler / Gücendim yar

Yalanmış dediler / Bir anlıkmış dediler / Kırıldım yar

Deli gibi yürekten sevmeli / Uğruna dünyaları vermeli

İncitmemeli sevenleri / Değerlerini bilmeli

Unutmamalı o güzel günleri / Anılarla gönülleri hoş tutmalı avutabilmeli

Hatırlamalı, sevgiyle anmalı / Ümitlerle yarınları hoş tutmalı, ayırmamalı.”

- Şimdiki parçayı üç kuruşluk rant uğruna yok edilen ormanlar, hayvanlar, dereler, böcekler, karıncalar, çekirgeler ve tüm orman ahalisi için Esmeray söylüyor:

“Boğazında düğümlenen hıçkırık olayım / Unutma beni, unutama beni

Gözünden damlayamayan gözyaşın olayım / Unutma beni, unutama beni

Sevişirken, öpüşürken / Yapayalnız dolaşırken

Unutmaya çalışırken / Unutama beni, unutama beni.”

- Listemizin sonuna yaklaşırken bu şarkıyı sağlık çalışanları, özellikle verdikleri sözleri tutmayan politikacılar için istemiş. Zeki Müren sizler için okuyor:

“Bir sevda geldi başıma / Felek su kattı aşıma / Uyku girmiyor gözüme ah

Unuttun beni zalim / Unuttun beni zalim.

Gülüşün ince kıvrak şensin / Bir selam vermeden geçersin

Bilsen beni ne çok üzersin / Seviyorum seviyorum / Seviyorum seni zalim.

Bir gün ümit veriyorsun / Sonra gülüp kaçıyorsun

Sen beni öldürüyorsun ah / Unuttun beni zalim.”

Sonuç olarak 2020 öyle ya da böyle geçti. Önemli olan 2021’de unutmamanız gerekenleri unutmamanızdır. Hep hatırlayın, sağlıkla kalın.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Kylian Mbappe'nin Türk mankene attığı mesaj ifşa oldu!

Yağmur Taktaş geçtiğimiz yıllarda katıldığı bir moda programıyla kendini göstermişti. Daha önce Yağmur Taktaş, Emre Mor'un kendisini evine davet ettiğini ileri sürüp, sonrasında yaşananla...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Diyetisyenden beslenme tavsiyeleri

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Melike Şahin, Ramazan ayı için beslenme önerilerinde bulundu. Şahin, süt ürünleri ve yumurtanın en kaliteli protein kaynaklarından olduğunu belirterek "Protein içerikli bir sahur daha uzun süre tok kalmamızı sağlar. İftar ve sahur arasında 2 litre su içmeliyiz. Su tüketimi gün içerisinde oluşabilecek sıvı kaybının yerine konması bakımından önemlidir" dedi...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR