Yukarı
365669

'Demir Yumruk' soruşturmasında ikinci iddianame hazırlandı

27 Eylül 2022 17:07

'Demir Yumruk' soruşturmasında Hüseyin Eryılmaz ve Hulusi Belgü’nün de bulunduğu 46 kişi hakkında 43 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Kamuoyunda "Demir Yumruk" olarak bilinen soruşturmada ikinci iddianame tamamlandı.

Aralarında Hüseyin Eryılmaz ile Forum AVM’lerin sahibi Hulusi Belgü’nün de bulunduğu 46 kişi hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek” ile “kamu kurumları zararına dolandırıcılık” suçlarından 43 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede Yılmaz örgüt kurucusu olarak gösterilirken, Belgü ise yöneticilikle suçlandı.

46 kişiye dava

T24'ten Asuman Aranca'nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada 3 ayrı suç örgütüne yönelik geçen Haziran ayında operasyon düzenlenmiş ve bu kapsamda gözaltına alınan Erol Evcil ile diğer iki suç örgütünün yöneticileri olduğu iddia edilen Hüseyin Eryılmaz ile Melih Karabacak’ın da aralarında bulunduğu bazı isimler tutuklanmıştı.

Başsavcılık, operasyonun ardından dosyayı 3 ayrı suç örgütü yönünden ayırmış, soruşturmanın ilk aşamasını tamamlayarak aralarında Erol Evcil’in de bulunduğu 17 kişiye dava açmıştı.

Soruşturmada ikinci kısım da tamamlandı. Başsavcılık, bir hakimle ilişkisi olduğu da iddia edilen Hüseyin Eryılmaz ile Forum AVM’lerin sahibi ve bir dönem Fenerbahçe’de başkan adayı olan Hulusi Belgü’nün de aralarında bulunduğu 46 kişi hakkında iddianame düzenledi.

1 kurucu 4 yönetici

İddianamede, Eryılmaz örgüt kurucusu olarak gösterilirken, Belgü ile birlikte Muzaffer İzgi, Soner Eryılmaz ve Mustafa Kırsaç da örgüt yöneticiliği ile suçlandı.

14 şüpheliye örgüt üyeliği, diğer şüphelilere ise “örgüte yardım” ve “dolandırıcılık” suçlamaları yöneltilen iddianamede, örgüt kurucu ve yöneticilerinin “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek” ile “kamu kurumları zararına dolandırıcılık” suçlarından 43 yıla kadar hapsi istendi.

Faturasız alımlara kodlama

İddianamede, demir çelik sektöründe faaliyet gösteren suç örgütünün dışarıdan kütük demir alarak fabrikalarında işledikten sonra piyasaya sürdüğü, demir alışverişinin bir kısmının faturalı, bir kısmını da faturasız yapıldığı, tape kayıtlarına göre faturasız alışların “ B “, “ İKİ “, “ ALTTAN “ olarak isimlendirildiği belirtildi.

Kayıt dışı paranın sisteme nasıl sokulduğu da anlatılan iddianamede, gerçek dışı ticaret hacmi yaratılarak, sahte fatura “kapaması” yapıldığı öne sürüldü.

Aynı yöntemle yollarına devam ettiler

İddianamede, Vergi Denetim Kurulu müfettişlerince, şüphelilere ait firmalara ilişkin çok sayıda rapor düzenlendiği halde hileli davranışların tam olarak tespit edilemediği ve şüphelilerin ortaya çıkan hukuki ihtilaftan yararlanarak, aynı sistemle yoluna devam ettiği iddia edildi.

Örgütün, dolandırıcılık suçunu işlerken “kapama” ve “giydirme” olarak adlandırılan iki yöntem kullandığı ifade edilen iddianamede, kapama işlemi “Gerçek olmayan bir ticarete gerçek izlenimi vermek için, kağıt üzerindeki alıcı tarafın, satıcı tarafa banka kanalıyla para ödemesi, işlem sonunda ise bu paranın nakit olarak elden alıcıya geri verilmesi ya da alıcının borçlu olduğu tarafa verilmesi” şeklinde açıklandı.

İddianamede, giydirme olarak tabir edilen yöntemin ise, “şüphelilerin faturasız aldıkları demiri organizasyon kapsamında kullandıkları firmalar üzerinden sahte fatura düzenleyerek yada demir çelik sektöründe bilinen adı ile giydirmecilerden fatura temin etmek sureti ile piyasaya satma” olduğu anlatıldı.

Kayıt dışı satış kayıtlı satıştan daha fazla

Bu yöntemle, verginin sahte faturayı düzenleyen paravan şirkete kaldığı, bu firmanın da vergiyi ödeyemediği, ancak sonrasında sahte fatura üzerinden gerçek satış yapılarak faturasız malın “giydirildiği” anlatılan iddianamede, bu şekildeki hileli hareketler ile devletin vergiyi temin edemeyerek zarara uğradığı söylendi.

İddianamede, Eryılmaz’ın kayıt dışı satışlarının kayıtlı satışlarından çok daha yüksek olduğu da öne sürülerek, tape kayıtlarında da kayıt dışı satış yapmaması durumunda fabrikayı kapatacak seviyeye geleceğini belirten konuşmaların yer aldığı belirtildi.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Kayyumun yönettiği belediyede dudak uçuklatan borç

DEM Parti’li Ahmet Türk'ün 31 Mart seçimlerinde kayyumdan devraldığı Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin borcu dudak uçuklattı. 2016'dan bu yana kayyumla yönetilen belediyeyi daha önce 2 kez...

İhbar ettiği kişi AKP'li vekil çıktı... Cezayı yediler

AKP Yalova Milletvekili Meliha Akyol'un aracının yanlış yere park edilmesini canlı yayın yaparak protesto eden Recep Adıgüzel ve Berkant Fitoz adalet beklerken, "kişisel verileri hukuka a...


İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Taner Demirer istifa etti

İYİ Parti Sağlık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Taner Demirer partisinden istifa ettiğini duyurdu. Demirer istifa duyurusunda Meral Akşener’e teşekkür ederken yerel seç...

CHP ve İYİ Parti itiraz etmişti! Hatay ve Ordu için kritik gün

YSK Başkanı Yener, Hatay ve Ordu için yapılan başvuruların bugün görüşüleceğini açıkladı... Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, CHP ve İYİ Parti'nin Hatay ve Ordu'daki yerel se...


Tüm yurdu saracak... Hafta sonuna kadar 'çöl tozu' uyarısı

Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, "Bugün itibarıyla Türkiye'nin batısından etkili olmaya başlayacak çöl tozu, perşembe tüm Türkiye'de etkisini gösterecek. Cumadan itibaren etkisi...

AKP’den CHP’ye geçen belediyenin borçları ortaya çıktı

Yerel seçimlerde AKP’den CHP'ye geçen Trabzon Ortahisar Belediyesi’nin 800 milyonluk borcuna tepki gösteren Belediye Başkanı Ahmet Kaya, "Bu rakamlarla karşılaşınca üç gün baş ağrısı çekt...


İstanbul'da IŞİD hücresine baskın

İstanbul'da düzenlenen operasyonda IŞİD'in Suriye'deki Daşişa karargahı ile bağlantısı olduğu belirlenen 10 şüpheli yakalandı. Terör örgütü IŞİD'in Suriye'deki karargahında isimleri tespi...

CHP’li belediyelerden sığınmacı operasyonu

CHP yönetimine geçen belediyeler, halkı rahatsız eden mültecilerle ilgili önlemler almaya başladı. Bursa, Kilis, İzmir ve Uşak’taki Arapça tabelaları zabıta kaldırıyor. 31 Mart 2024 Maha...


Meteoroloji'den 6 il için sarı kodlu uyarı!

Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre; Türkiye genelinde gün boyunca yağış beklenmezken, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyinde kuvvetli lodos etkili olacak. ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Aşkın Nur Yengi: Bu maaşla emekli olamam

"10 bin TL ile yaşamak zorunda kalırsam emekli olamam" diyen şarkıcı Aşkın Nur Yengi, mesleğini yapmaya devam edeceğini söyledi. Bir zamanlar vokalistliğini yaptığı Sezen Aksu'nun son dön...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Ağız kanseri teşhisinde lolipop yöntemi

Araştırmacılar lolipopun ağız kanseri teşhisini hızlandırabileceğini, hatta sigara içen veya çok miktarda alkol tüketen kişiler gibi en fazla risk altında olan kişilerde tümör taraması için kullanılabileceğini umuyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR