Yukarı
392616

Komünist başkan Mehmet Maçoğlu’ndan ‘yerel yönetim’ çıkışı…

27 Kasım 2023 12:16

Komünist Başkan olarak bilinen Tunceli'nin TKP'li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, "Kent yönetimi bir yöntem, kent meclisi bir yöntem, birlikte yaşamak birlikte yönetmek, Sovyet ve benzeri bir halk meclisleri bir yöntem. Her biri nasıl bakarsa baksın. Asıl önemli olan kime nasıl hizmet ettiğiyle alakalıdır" ifadelerini kullandı.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Yıldırım İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen, ‘Toplumsal Belediyecilik, İlkeli ve Halkçı Belediye Yönetimi’ konulu panele katıldı…

Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Maçoğlu’nun yanı sıra CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, Yıldırım İlçe Başkanı İlhami Gün, Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çevratoğlu ve partililer katıldı.

Panelde yerel yönetim hakkında konuşma yapan Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu, yerel yönetimlerin çeşitli yöntemlerinin olduğunu belirterek, “Kent yönetimi bir yöntem, kent meclisi bir yöntem, birlikte yaşamak birlikte yönetmek, Sovyet ve benzeri bir halk meclisleri bir yöntem. Her biri nasıl bakarsa baksın. Asıl önemli olan kime nasıl hizmet ettiğiyle alakalıdır. Yani söz, yetki, karar dediğinizde, ‘Ben söylerim, siz yapın mı?’ ya da sizin söylediklerinizin tam parçası olup o söylediklerinizi yapma görevi mi? Biraz burada aslında ilerlememiz lazım” ifadelerini kullandı.

‘YASALARI HALK KOYDUYSA ONLARI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Ovacık Belediyesi’nden başlayıp Tunceli Belediyesi’ne geldiği döneme kadar kurdukları halk meclisleri ve yönetme kültürünün gelişmesi gibi, yaptıkları uygulamaların herkes tarafından takip edildiğini belirten Fatih Mehmet Maçoğlu, şöyle konuştu:

-Belediyecilik böyle bir şey, bazen sadece hizmetlere sıkıştırılmak istenen bir anlayışın karşısında, onun nasıl geliştirebilir, esnetilebilir bir çalışma olduğu bazen tam da o yasalara uygun, o yasaların emrettiği şekilde bir çalışmayla bunlar yapılabilir. Biz bunu önemsiyoruz.

-Tabii ki kuralsız ve benzeri bir çalışma pratiğimiz yok. Biz de kurallar, yasalar doğrultusunda hareket ediyoruz. Ama yasaları kimin koyduğuna bakmak lazım. Eğer halkın yasalarıysa, sonuna kadar onları yapmaya devam edeceğiz.

-Ama burjuvazinin, kapitalizmin ya da emperyalizmin yasalarıysa, biz tam tersi bunun karşısında olup, onların güzel dediği şeyi, biz kötü olarak algılayıp, bizim baktığımız pencereden bakarak yürütmek istiyoruz.

-Bu anlamıyla da yasalar halkın çıkarı için ya da halka hizmet ise o halkın yasalarıdır. Onun dışındakiler, küçücük azınlığın yasaları olarak görüyoruz.

‘BİZ ONLARDAN DEĞİLİZ, HİÇBİR ZAMAN OLMADIK, OLMAYACAĞIZ DA'

Yasaların kendilerine öngördüğü hizmet sektörü üzerindeki yapının dışına çıkmak istediklerini belirten Maçoğlu, şunları söyledi:

-Sistem diyor ki, ‘8 saat çalışacaksın. Eğer 8 saatten az çalıştırıyorsan, bunu da yasaya bağlıyorsan, devleti zarara uğratıyorsun’ diyor.

-Sistem diyor ki, ‘Tarım Bakanlığı var. Sen kimsin? Niye tarım yapıyorsun?’ diyor. Sistem diyor ki, ‘En fazla Kent Konseyi kurabilirsin. Halkın Meclisi olmaz ki. Paralel bir şey mi yaratıyorsun?’ diyor.

-Bunun karşısında olursan da farklı bir şey olmaya çalışıyorsunuz. O zaman da ‘Bunlar anarşist, komünist’ diyor. ‘Bizden değil diyor. Evet biz onlardan değiliz. Hiçbir zaman onlardan olmadık. Olmayacağız da.

-Yerel yönetim aslında tam da burada önem kazanıyor. Siz yanlışı reddedip doğruda ısrar ederseniz, aslında yerel yönetimlerin halk içindeki katkısı çok daha değerli ve büyük oluyor.

‘BİZ ONLARIN OYUNCAKLARINI ELİNDEN ALMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Nohut ve fasulye ekerek, sadece üretimi amaçlamadıklarını belirten Fatih Mehmet Maçoğlu,
şöyle konuşyu:

-Bulunduğunuz bütün alanlardaki yerel yönetimlerde, mevcut sisteme yönelmediğiniz takdirde o sistem içerisinde boğulup kalırsınız. Bizim bütün mücadelemiz sisteme yönelmek.

-Yani bu ‘Nohut ekiyorlar, fasulye ekiyorlar, bal üretiyorlar. Çok iyi’ olarak anlaşılmasın. Öyle bir şey değil. Biz onların oyuncaklarını elinden almaya çalışıyoruz.

-Onların oyuncakları paradır. O kapital yanını elinden aldığımız andan itibaren onlar rahatsız olmaya başlıyor. Yerel yönetimler burada değer kazanıyor. Yoksa hepimiz çeşitli çalışmalar yapabiliriz.

-Mesela birçok şeyi burjuva siyaseti içerisinde bizden daha iyi yapıyorlar. Kalın kalın asfaltlar yapıyor, büyük büyük kendine bağlı mimari çalışmalar dedikleri ve onlarla övündükleri, onlarca kat binalarla daha iyi yapıyorlar.

-Eğer buysa yerel yönetim, biz bunların doğru olmadığını düşünüyoruz.(DHA)Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Erdoğan mitingde yurttaşı azarladı: 'Delikanlı, önce dinlemeyi öğren!'

Kütahya’da düzenlenen mitingde konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine seslenen gence "Delikanlı önce dinlemesini öğren. Dinlemesini öğren" sözleriyle karşılık verdi. Yerel seçiml...

Kars'ta 3.9 büyüklüğünde deprem

Kars'ın Digor ilçesinde 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD'dan yapılan açıklama, Kars'ın Digor ilçesinde 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi. Saat 16.51'deki d...


Tekirdağ'da balıkçı teknesinden denize düşen tayfa aranıyor

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi açıklarında balıkçı teknesinden denize düşen 27 yaşındaki tayfa Recep Çakır kayboldu. Çakır'ı bulmak için deniz ve havadan arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Mansur Yavaş: Gerekirse otobüsleri çekerim

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, dolmuşçu esnafını mağdur etmemek için gerekirse bazı hatlardaki otobüsleri çekeceğini söyledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, ANFA Fu...


Bingöl'de çığ düştü: 1 kişi yaşamını yitirdi

Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, gece itibarıyla ekiplerin bölgeye intikal ettiğini, saat 02.00'ye kadar çalışmaların sürdüğünü, olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmalara ara verildiğin...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 28 Şubat'ın karanlık zihniyetini hortlatmasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk siyasi tarihine ''postmodern darbe'' olarak geçen 28 Şubat'ın yıl dönümüne ilişkin bir açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Ülkemizde bir d...


Cumhur İttifakı, İdlib'de şehit edilen askerleri hatırlamadı!

Rusya tarafından, Suriye'nin İdlib kentinde düzenlenen saldırıda 34 askerimiz şehit edilmesinin üzerinden tam 4 yıl geçti. Ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne de Cumhur İttifakı orta...

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'e 5 yıl hapis kararı!

MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin Yargıtay'ın bozma ilamının ardından dosyası ayrılarak yeniden yargılanan Adalar Belediye Başkanı ve eski Cumhuriyet gazetesi Ankara Tems...


55 bin 998 sahte ya da mükerrer seçmen şüphesi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Genel Merkez'de seçim stratejisi ve kampanya süreci ile ilgili il başkanlarına bilgi verdi. Hedeflerinin büyükşehirlerin yarısından fazlasını kazanmak olduğu...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Kadir İnanır ile yeğeni Levent İnanır 50 yıl sonra aynı pozu verdi

Levent İnanır geçen gün dayısı Kadir İnanır ile yemeğe çıktı. Dayısıyla poz veren Levent İnanır, o kareyi 1974 yılında yine bir restoranda çekilmiş fotoğraflarıyla yan yana getirerek sosy...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Trigliserid nasıl düşer?

Trigliserid yüksekliğinin de tıpkı kolesterol yüksekliği gibi sık görülen bir sorun olduğunu belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Oğuz Yılmaz, kolesterol kadar tehlikeli olan ve zamanla kalp-damar hastalıkları riskini artıran bu sorunla başa çıkma yollarını açıkladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR