Yukarı
392696

Avrupalıların yüzde 38'i artık günde 3 öğün yemek yiyemiyor

29 Kasım 2023 09:47

Avrupa genelinde gerçekleştirilen son bir kamuoyu yoklaması, son üç yılda Avrupalıların yarısından fazlasının bütçesinin daraldığını işaret etti.

Avrupa'da yeni bir araştırma artan fiyatlar nedeniyle hanelerin neredeyse üçte birinin mali durumunun "güvencesiz" hale geldiğini işaret etti.

Ipsos tarafından French Secours Populaire için yapılan ankete katılan 10 bin kişinin yüzde 29'u mali durumlarının "güvencesiz" olduğunu ve beklenmedik bir harcamanın dengelerini bozabileceğini söyledi.

Euronews'in haberine göre, son üç yılda alım gücünün azaldığını işaret eden çalışma, çoğunluğun öğün atlamak ve zorlu finansal seçimler yapmak zorunda kaldığını ortaya koydu. Neredeyse her iki Avrupalıdan biri, artan fiyatlar ve nispeten durgun maaşlar nedeniyle gelecek birkaç ayda güvencesiz bir duruma düşme riskinin yüksek olduğunu düşünüyor. 

Halkın sadece yüzde 15'i iyi koşullarda bir yaşam sürdürdüğünü ve günlük harcamalarına dikkat etme ihtiyacı hissetmediğini söyledi.

'Zorlu mali koşullar radikal kararlara zorluyor'

Anket sonuçlarına göre, Avrupalıların büyük bir çoğunluğu zorlu mali koşullar nedeniyle tercihlerinden ödün vermek zorunda kaldı.

Çalışma, neredeyse tüm sektörlerdeki yüksek enflasyon nedeniyle, öğün atlamayı da içeren bu "zorlu kararların" zorunlu hale geldiğini işaret ederken neredeyse her üç Avrupalıdan biri açken öğün atladığını ifade ediyor. Yunanistan ve Moldova gibi ülkelerde bu oranın daha yüksek olduğu gözlemleniyor. 

Diğer tavizler arasında kaloriferleri yakmamak, borç para almak ve artan maliyetler karşısında sağlık sorunlarının tedavisini geciktirmek ya da yaptırmamak yer alıyor.

Avrupalıların üçte birinden fazlası düzenli olarak yedikleri yiyecek miktarını kısıtlıyor

Joseph Rowntree Vakfı (JRF) tarafından haziran ayında yapılan bir anket, Birleşik Krallık'ta 5,7 milyon düşük gelirli hanenin gıda için yeterli parası olmadığını ortaya koymuş ve bunu "korkunç yeni normal" olarak nitelendirmişti.  Ankete katılanların yüzde 38'i artık düzenli olarak günde üç öğün yemek yiyemediğini belirtirken, sadece yüzde 42'si kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini atlamadığını söyledi.

Durumun ciddiyeti bazı ebeveynlerin cevaplarına da yansımış durumda. Zira bazı anne babalar çocuklarına bakabilmek için kendi yemeklerinden kısmak zorunda kaldıklarını söyledi. Ankete katılan ebeveynlerin yüzde 21'i çocuklarını besleyebilmek için en az bir kez "yemeklerinden kıstıklarını" belirtti.

Çoğunluk enflasyonla başa çıkma konusunda endişeli

Enflasyondaki yükseliş aslında yavaşlama işaretleri verse de, gıda ve malzeme fiyatlarında henüz bir düşüş gözlemlenmedi. Dolayısıyla satın alım gücü de azalmaya devam etti.

Avrupa'nın enflasyon rakamları 2022 yılında üç katına çıkarak, tüm zamanların en yüksek oranına işaret etti. Son bir yılda ise konut, su, gaz ve diğer masraflarda artışlar yüzde 18'lere ulaştı. Çoğu ülkede ankete katılanların yarısından fazlası enflasyonla başa çıkma konusunda endişeli olduklarını, gıda, enerji ve çeşitli harcamaların artmayı sürdürmesinden korktuklarını söyledi.

Araştırmaya göre, yüzde 62'si gıda fiyatlarındaki artıştan endişe ederken, beklenmedik harcamalar ve benzin fiyatları ankete katılan nüfusun yüzde 59'unu endişelendiriyor.

Türkiye'de durum

Ekim ayı enflasyon verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre Ekim ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61,36 olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre değişim oranı ise yüzde 3,43 oldu.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre ise tüketici fiyat endeksi geçen ay yüzde 5,09, yıllık bazda ise yüzde 126,18 olarak gerçekleşti.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

KKM'de düşüş trendi sürüyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 2 trilyon 343,2 milyar TL'den 2 trilyon 323,9 ...

ABD tehdit etti, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı 20 ayın dibini gördü

ABD'nin 22 Aralık'ta Türk banklarına da yaptırım tehdidi içeren yeni kararnamesinin ardından Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı ocakta son 20 ayın en düşük seviyesine geriledi. Düşüşün şubatta...


Emekliler banka promosyonunda artış istiyor

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli maaşlarındaki artışlara karşın bankaların emeklilere verdiği promosyon rakamlarının yerinde saydığını belirterek, başta ...

Açlık sınırı 16 bin 257 TL, yoksulluk sınırı 52 bin 955 bin TL oldu

Türk-İş verilerine göre, şubatta açlık sınırı 16 bin 257,18 TL, yoksulluk sınırı 52 bin 954,98 TL'ye yükseldi. Şubat ayı mutfak enflasyonu ise aylık yüzde 8,03, yıllık yüzde 72,49 oldu. ...


Akaryakıtta tabela değişiyor... Motorine indirim yolda!

Brent petrol fiyatlarındaki hareketlilik benzin ve motorin fiyatlarını yakından etkiliyor. Motorinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere indirim gelecek. 29 Şub...

Hizmet üretici enflasyonu ocakta yüzde 80,68 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2024 Ocak'a ilişkin Hizmet Üretici Fiyat Endeksini (H-ÜFE) açıkladı. Buna göre, H-ÜFE 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 15,25 artış, bir önc...


Doların hızlı yükselişi sürüyor: Euro 34 lira sınırında!

Dolar/TL, Eylül 2023'ten beri süren kademeli yükseliş trendine devam ediyor. Dolar fiyatı, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 31,27'ye kadar yükseldi. Eur...

Bitcoin 60 bin doların üzerine çıktı

Bazı analistler ise rallinin ortasında bulunarak yatırımcılara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Örneğin, Singapur'daki OSL SG Pte'nin İşlem Masası Müdürü Stefan von Haeni...


ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte beklentilerin altında büyüdü

ABD Ticaret Bakanlığı, ekim-aralık dönemine ait gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verisine ilişkin ikinci tahminleri açıkladı. Buna göre, ABD'de GSYH yılın dördüncü çeyreğinde yıllıklandır...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Hakkında uzaklaştırma kararı alınan Fırat Tanış'tan ilk açıklama!

Piyanist ve besteci İklim Tamkan'ın kendisini psikolojik şiddete maruz bıraktığı, tehdit ettiği ve ısrarlı takipte bulunduğu gerekçesiyle uzaklaştırma kararı aldırdığını belirttiği oyuncu...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Yeni araştırma 'empatinin' bulaşıcı olduğunu gösteriyor

Araştırmaya katılan 50’den fazla gönüllünün eylemlerine dayalı olarak empatideki değişimleri ölçmek üzere tasarlanmış dört ayrı deney yapıldı. Başkasının hislerini algılama ve nasıl hissettiklerini hayal etme kabiliyeti olan empati, günümüz dünyasının büyük bir kısmında az bulunan bir özellik olarak görülüyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR