Yukarı
398169

1250 yıllık 'çıplak festival' tarihinde bir ilk: 'Kadınlar da katıldı...'

23 Şubat 2024 11:16

Japonya'daki bir tapınakta düzenlenen ve "çıplak festival" (hadaka matsuri) olarak adlandırılan etkinliğe bin 250 yıllık tarihinde ilk kez kadınlar da katıldı. 

Kadınlar, mor cübbeler giyerek ve heyecanla ilahiler söyleyerek büyük bir bambu gövdesini adak olarak taşıdı.

"Kötü ruhları uzaklaştırdığı" için yapılan ve katılımcıların "mutluluk" için dua ettiği festivale yedi kadın grubu katıldı.

Birçok kadın, Japon festivallerinde giyilen "Happi Coats" (kalçalara kadar uzanan cübbe) ve şort giyerken, erkekler sadece sumo güreşçilerinin giydiklerine benzer peştamallar giydi.

Katılımcılardan 59 yaşındaki devlet memuru Emi Tachibana, "Kadınların da katılabileceğini duydum ve bu şehre ve festivale heyecan getirmek için kesinlikle katılmak istedim" açıklamasında bulundu.

Kadınların festivale katılımı konusunda hiçbir zaman bir yasak olmadığını ve hatta bazılarının daha önce bireysel olarak küçük adaklar sunduğunu belirten tapınağın rahiplerinden Naruhito Tsunoda, "En önemli şeyin herkes için eğlenceli bir festival olması olduğuna inanıyorum. Sanırım Tanrı da en çok bundan mutlu olurdu" dedi.

Kadınların, festivalin ana etkinliği olan ve kalabalık bir erkek grubunun "kötü ruhları kovmak" için birlikte dövüştüğü etkinliğe katılmadığını dile getiren Tsunoda, festivalin bu bölümünü fiziksel yönü nedeniyle kadınlara açmanın zor olacağını söyledi.

Japonya hükümeti geçen yıl, ülkenin toplumsal cinsiyet uçurumunu daraltmakta zorlandığını gösteren yıllık bir raporun ardından, kadınların topluma katılımını artırmaya çalışacağını açıklamıştı.

HADAKA MATSURİ FESTİVALİ NEDİR?

Hadaka Matsuri, Japonya'da düzenlenen geleneksel bir festivaldir ve adı "Çıplak Festival" olarak çevrilebilir. Bu festival, çeşitli Japon şehirlerinde, özellikle de Okayama'daki Saidai-ji Eyo Hadaka Matsuri ile ünlüdür ve yılın farklı zamanlarında gerçekleşir.

Hadaka Matsuri'ye katılan erkekler genellikle çok az bir şey giyerler; çoğu zaman sadece bir tür geleneksel Japon iç çamaşırı olan fundoshi giyer ve bazen de beyaz çoraplar olan tabi giyerler. Festivalin kökenleri, bereket, şans, ve saflık ritüellerine dayanır. Katılımcılar, genellikle soğuk bir kış gecesinde, tapınak alanlarına toplanır ve şans getirdiğine inanılan kutsal nesneleri yakalamak için birbirleriyle yarışırlar.

Bu nesneler, genellikle bir tür tahta sembol veya diğer kutsal eşyalar olabilir. Etkinlik, fiziksel dayanıklılık ve topluluk ruhunu kutlar; aynı zamanda katılımcılara gelecek yıl için iyi şanslar ve sağlık dileğiyle dolu bir deneyim sunar.

Saidai-ji Eyo örneğinde, gece yarısı yapılan bir törenle, tapınak rahipleri karanlıkta binlerce erkeğin toplandığı kalabalığa kutsal sopa (shingi) ve diğer kutsal nesneleri atar. Bu nesneleri yakalayan veya onlara dokunan kişilerin o yıl boyunca özellikle şanslı olacağına inanılır.

Bu mücadelede, katılımcılar arasında büyük bir rekabet ve fiziksel çaba söz konusudur, ancak tüm etkinlik bir nevi toplumsal birliktelik ve kutlama atmosferinde gerçekleşir.

Hadaka Matsuri, Japonya'nın zengin kültürel mirasının ve geleneklerinin bir yansımasıdır, ve her yıl yerel halk ve yabancı turistler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanır.

CumhuriyetYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Türklerin iltica başvurusu yüzde 85 arttı

Avrupa Birliği ülkelerine en çok iltica edenler listesinde Türk vatandaşları üçüncü sıraya yükseldi. 2021 yılında 20 bin 315 olan başvuru sayısı 2022 yılında 48 bine çıkmıştı, 2023 yılınd...

İsrail’e İHA ve füze ile misilleme yapılacak iddiası

İran’ın İsrail’e beklenen misilleme saldırısına ilişkin uluslararası basında çeşitli senaryolar kaleme alındı. Wall Street Journal gazetesi, önceki gece yayımladığı haberinde, İran’ın Sur...


Rusya: İstanbul'daki anlaşma temel olabilir

Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki konuları değerlendirdi. Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelere ilişkin Peskov, bunun ancak diyalog aracılığıyla mü...

ABD basını tarih verdi: Savaşa hazırlanıyorlar

Wall Street Journal gazetesinin konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Tel Aviv'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına saldırısı sonrası...


"ABD'nin İndo-Pasifik'in güvenliğine taahhüdü sarsılmaz"

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da Japonya ve Filipin liderlerini ağırlayarak, ABD’nin İndo-Pasifik’in savunması konusunda taahhüdünün sarsılmaz olduğunu söyledi. Biden, Washington D.C...

İki ülke arasında kriz: Adalet Divanına şikayet ettiler

Meksika, Kito'daki büyükelçiliğini basan Ekvador'u Uluslararası Adalet Divanına (UAD) şikayet ederek, bu ülkenin Birleşmiş Milletlerdeki (BM) faaliyetlerinin durdurulmasını istedi. 


Çin’den ABD’li şirketlere yaptırım kararı

Çin, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan'a ABD'nin silah satışına aracılık ettiği gerekçesiyle iki Amerikan savunma sanayi şirketine yaptırım uygulayacak. Çin Dışişleri Bakanlığı, Tay...

Türk kaçaklara AB toplama kampında 4,5 ay

Avrupa Birliği, kaçak göçmenlere karşı 900 sayfalık yasayı onayladı. Başta Türkler olmak üzere, AB’ye kaçak yolla girenlerin çoğu 18 hafta gözaltında tutulacak, AB dış sınırlarında 30 bin...


Rusya ve Ukrayna arasında karşılıklı saldırılar şiddetleniyor

Ukrayna ordusunun Rusya'nın Kursk bölgesine İHA ile düzenlediği saldırıda 3 kişi öldü. Ukrayna ise Rusya'nın 5 bölgedeki enerji tesislerine İHA ve füze saldırısı düzenlediğini bildirdi. R...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Dilber pavyonu açıyor... İşte yeni şarkı, yeni dans

'Dilber' iki hafta aradan sonra ekrana dönüyor. Ramazan Ayı'nda çok konuşulan pavyon sahnelerinden arındırılan yapımda 'Dilber', 18 Nisan günü yayınlanacak 11. bölümde yeni şarkı ve dansı...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Beyninize yapabileceğiniz 12 iyilik...

Unutkanlık çağın yaygın sorunlarından biri… Masum bir nedenden kaynaklanabileceği gibi demans yani bunama işareti de olabiliyor. Prof. Dr. Uludüz, işte bu riske karşı beyni her daim çalıştırmanın önemine vurgu yapıyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR