Yukarı
401080

Uzmanlar uyardı: Çocukların yanında bunu yapmayın

01 Nisan 2024 09:38

Uzmanlar, ebeveynleri çocukların yanında elektronik sigara kullanmamaları konusunda uyarıyor çünkü yapılan bir araştırma, çıkan buharı solumanın kanserle bağlantılı kimyasalların birikmesine neden olduğunu tespit etti.

Yeni bir çalışma, düzenli olarak elektronik sigaraya maruz kalan 12 yaşın altı çocukların, e-sigara buharındaki kimyasallara tepki olarak vücutta üretilen metabolit seviyelerinin daha yüksek olduğunu buldu.

Bu kimyasallar vücutta iltihaba neden olabilir ve diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklarla bağlantılı hücresel hasara yol açabilir.

ABD'deki Emory Üniversitesi'nde doçent ve çalışmanın başyazarı Jeannie Rodriguez, "Sigara içen birçok kişi, kendileri ve çevredekiler için daha güvenli olduğunu düşünerek e-sigara kullanmaya başladı."

"Ancak elektronik sigarada kullanılan sıvılarda sizin ve soluduğunuz buhara maruz kalan önemsediğiniz kişiler için tehlikeli olan kimyasallar vardır." dedi.

PASİF İÇİCİLİĞİN RİSKLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Araştırmacılar, ebeveynleri her gün elektronik sigara kullanan 4 ila 12 yaş arası bir grup çocuğu, aynı yaştaki ebeveynleri elektronik sigara veya sigara kullanmayan bir grup çocukla karşılaştırdı.

Pasif sigara içmenin risklerini değerlendirmek için çocukların kanları alındı. Ekip ayrıca çocukların hangi kimyasallara maruz kaldıklarını belirlemek için tükürük ve nefeslerini de test etti.

Ebeveynleri her gün elektronik sigara kullanan çocuklarda, e-sigaralarda bulunan kimyasallara maruz kaldıktan sonra vücutta oluşan metabolit veya molekül seviyelerinde artış görüldü.

Araştırmacılar, bunların vücuttaki dopamin seviyelerini atabileceğini ve oksidatif stres nedeniyle hücre hasarına neden olabileceğini söyledi.

19 ebeveynden 11'i elektronik sigaranın küçük bir sağlık tehlikesi olduğuna veya hiç sağlık tehlikesi oluşturmadığına inanıyordu ve 22 ebeveynden 12'si elektronik sigara buharına maruz kalmanın çocuklara zararlı olup olmadığını bilmiyordu.

SAĞLIĞA ETKİLERİ HENÜZ TAM OLARAK BİLİNMİYOR

Bazı doktorlar, elektronik sigarayla nikotin içmenin, sigarayla içmekten yaklaşık yüzde 90 veya 95 daha az zararlı olduğunu iddia etse de, geri kalan etkilerin ne kadar zararlı olduğu hala tam olarak anlaşılmış değil.

Başlangıçta geleneksel sigarayı bırakmanın bir yolu olarak pazarlanan çalışmalar, e-sigaranın içindeki 7.000'den fazla kimyasalın karışımını öne sürerek cihazların tehlikesiz olmadığını öne sürmeye başlıyor.

İnsanlar ayrıca cihazları günde yüzlerce kez içine çekerek kanser ve akciğerlerdeki yüksek düzeyde iltihaplanma gibi organlara zarar verebilecek durumların riskini artırabiliyor.

Lise öğrencilerinin yaklaşık onda biri artık e-sigara kullanıyor ve birçoğu markalardaki meyveli tatlar ve gençlere yönelik reklamlar sayesinde bu alışkanlığa kapılıyor. Rakamlara göre kullanan gençlerin yarısı bağımlı hale geliyor.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Beyninize yapabileceğiniz 12 iyilik...

Unutkanlık çağın yaygın sorunlarından biri… Masum bir nedenden kaynaklanabileceği gibi demans yani bunama işareti de olabiliyor. Prof. Dr. Uludüz, işte bu riske karşı beyni her daim çalış...

Kadınlar daha çok uykusuzluk yaşıyor...

Yapılan bir araştırma, kadınların erkeklerden daha kötü uyuduğunu gösterirken bilim insanları da bunun, vücut saatlerinin yaklaşık altı dakika daha hızlı çalışmasından kaynaklandığını düş...


Bağırsaklardaki gizli tehlike...

‘’Kan testlerinizin temiz, bağırsak alışkanlığınızın düzenli olması bağırsaklarınızın sağlıklı olduğunu göstermez. Çünkü polipler belirti vermez’’ diyen Prof. Dr. Meltem Ergün, kolon kans...

Gözden kaçan unutkanlık

Son yıllarda aktör Bruce Willis’in hastalığı olarak gündeme gelen Frontotemporal Demans’ın erken yaşlarda fark edilmediğini ve ileri yaşlarda ise Alzheimer ile karıştırıldığını belirten P...


Alzheimer için yeni umut

İngiltere'de, Alzheimer'ın daha ucuz ve hızlı teşhis edilmesini sağlamak amacıyla kan testi deneyleri yapılacağı açıklandı. University Collage London (UCL) ve Oxford Üniversitesinden eki...

Covid-19’dan 100 kat daha kötü bir virüs yayılıyor

Uzmanlar, kuş gribi salgınının Covid-19’dan 100 kat daha kötü olabileceği ve bulaştığı insanların yarısını öldürebileceği konusunda uyardı. 2019 sonlarında başlayan ve tüm dünyayı etkisi ...


Zayıflatan 14 sağlıklı kahvaltılık

Sağlıklı bir başlangıç ve kilo kontrolü için günü güzel bir kahvaltıyla başlamak önemlidir. İşte sizi gün boyu tok tutacak 14 sağlıklı kahvaltılık...

Hangi hastalık cildi nasıl etkiler?

İç organlarımızda gelişen bazı hastalıkların ciltle de belirti verebileceğine dikkat çeken Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin ‘‘Bu sinyaller bazen derin yaralar, ba...


Profesörden '50 yıl sonra' uyarısı: 'İki çocuktan birinde görülecek...'

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Sevcan Karakoç, ‘Otizm Farkındalık Ayı’ dolayısıyla bilgilendirmede bulundu. Otizmin, tanımlandığı yıllardan bu yana sıklığının giderek arttığını be...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Taylor Swift şarkıları Tiktok'a geri döndü

Taylor Swift'in şarkıları, lisans anlaşmazlığının sona ermesinden iki ay sonra ve pop yıldızının yeni albümünün yayınlanmasından önce TikTok'a geri döndü. Geçtiğimiz aylarda Universal Med...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Beyninize yapabileceğiniz 12 iyilik...

Unutkanlık çağın yaygın sorunlarından biri… Masum bir nedenden kaynaklanabileceği gibi demans yani bunama işareti de olabiliyor. Prof. Dr. Uludüz, işte bu riske karşı beyni her daim çalıştırmanın önemine vurgu yapıyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR