Yukarı
401250

Hangi hastalık cildi nasıl etkiler?

03 Nisan 2024 09:40

İç organlarımızda gelişen bazı hastalıkların ciltle de belirti verebileceğine dikkat çeken Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin ‘‘Bu sinyaller bazen derin yaralar, bazen solgun görünüm bazen kaşıntı bazen de ten renginde koyulaşma şeklinde ortaya çıkar’’ dedi.

Deri vücudun en büyük organ sistemidir. Toplam ağırlığın yaklaşık yüzde 16’sını oluşturarak vücudun en ağır organı özelliğine sahiptir. Tek başına bir organmış gibi görünse de iç organlarla sürekli temas halindedir. ‘‘Dolayısıyla kimi zaman iç organlarda gelişen bir hastalığın sinyalini verebilir’’ diyen Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin, bu hastalıkları ve verdikleri işaretleri şöyle açıkladı:

Prof. Dr. Burhan Engin

BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Sindirim sisteminin uzun süreli iltihaplanmasına neden olan geçirgen bağırsak sendromu gibi bazı bağırsak hastalıkları alerjik egzama, akne (sivilce), ürtiker gibi sorunlara yol açabilir. Bu hastalıkları tedavi etmek iç in kullanılan ilaçlar da bazı cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Bağırsaklarımızdaki mikrop topluluğu olan mikrobiyotadaki dengenin bozulmasıyla yani faydalı bakterilerin sayısının azalması, zararlı bakterilerin artması sonucu gelişen hastalıklar da egzama, alerji gibi cilt sorunlarına yol açabilir.

KARACİĞER HASTALIKLARI

Karaciğer hastalıklarında başlıca klinik bulgular deride ve gözlerde sarılıkla kendini gösterir. Daha ileri safhalarda bu sarılık yerini deri renginde koyulaşmaya bırakabilir. Ayrıca karaciğer hastalıklarında protein yıkımındaki artışa bağlı deri elastikiyetinde azalma ve tırnaklarda bozulma görülebilir.

STRES DE ÖNEMLİ BİR NEDEN

Cilt hastalıklarının oluşmasında genetik faktörlerin yanı sıra stresle ortaya çıkan endişe, korku gibi psikolojik faktörler de etkilidir. Strese bağlı gelişen inflamasyon ile birlikte egzama, sedef, vitiligo, ürtiker ve rozase (gül hastalığı) gibi pek çok cilt hastalığı ortaya çıkabilir. Araştırmalar, özelikle kronik cilt hastalığı olanların büyük bir bölümünde tetikleyici psikolojik bir durumun ve stresin etken olabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca zayıf bir bağışıklık sistemi, aşırı güneşlenmek, virüsler, mantarlar, parazitler, alerjenler de cilt hastalıklarını tetikleyebilir.

KANSIZLIK

Dolaşım sisteminin ana görevi vücudun beslenmesini sağlamaktır. Bu sistemde görülecek bir bozukluk vücudumuzun en büyük organı olan deriyi ciddi anlamda etkileyecektir. Örneğin aneminin (kansızlık) ilk bulgusu deride ve göz altlarında solukluk şeklinde görülebilir. Bunun dışında damarı tutan romatizmal hastalıklar ve pıhtılaşma hücrelerindeki (trombositler) bozukluk deride noktasal veya daha büyük çapta kanamalar meydana getirebilir.

BÖBREK ÜSTÜ BEZİ HASTALIKLARI

Böbrek üstü bezinden salgılanan ve vücudun strese verdiği tepkiyi düzenleyen kortizol hormonunun bir hastalık sonrası aşırı salgılanması göbek çevresinde mor renkli çatlaklar, yanaklarda kızarıklık, deri altında kalınlaşma gibi farklı bulgulara neden olabilir. Böbrek üstü bezi yetmezliğinde ise tüm vücudun deri renginde koyulaşma görülebilir.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI

Kronik böbrek hastalığı olanlarda cilt kuruluğu ve şiddetli kaşıntı özellikle sık görülen ve hastanın hayat kalitesini bozan en önemli sorunlardan biridir.

DİYABET

Endokrin sistem her organda olduğu gibi derinin de fonksiyonlarınının devam ettirilmesinde önemli rol oynar. Boyun, koltuk altı gibi kıvrım bölgelerinde görülen kadifemsi kahverengi değişiklikler şeker hastalığının habercisi olabilir. Özellikle ayak parmak aralarında mantar, bakteri gibi enfeksiyonlar sık görülür. Kuruluk, çatlamalar ve kaşıntı da diyabetin cilt belirtileri arasında yer alır.

HİPERTİROİT VE HİPOTİROİT

Tiroit bezinin çok çalışması (hipertiroit) ellerde, koltuk altında veya vücutta terleme artışıyla kendini gösterebilir. Ayrıca ayaklarda ödem tırnaklarda şekil bozukluğu gelişebilir. Tiroit bezinin az çalışması (hipotiroit) sonucunda saçlarda ve kaşlarda dökülme görülebilir.

ÇÖLYAK

Bu hastalık özellikle buğday, arpa ve çavdar gibi gıdaların alınması sonrası hem bağırsaklarda sindirme güçlüğü hem de deride şiddetli kaşıntılı lezyonlar şeklinde kendini gösterebilir.

DiKKAT!

Yukarıda bahsedilen deri bulguları iç organlarda bir bozukluk olmadan da kendini gösterebilir. Bu nedenle ortaya çıkan bu şikayetlerde bir dermatolji uzmanına başvurulması gerekir.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Mevsim geçişleri bipolar bozukluk ataklarını tetikliyor

Mevsim geçişleri, neden olduğu birçok hastalığın yanı sıra ruh sağlığını da olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu ve Doç. Dr. Taha Can Tuman, mevsim geçişleri...

'Popüler diyet akımları' yeme bozukluğuna yol açabilir!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Çocuk Metabolizma ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Tanyel Zübarioğlu, daha çok akranlarından ve sosyal medyadaki inf...


Menopozda anne olmak mümkün

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş anlattı. Tüp bebek tedavisinde uygulanan eksozom yönteminin ileri yaşlarda annelik şansını artırdığına dikkat çeken Pro...

GDO’lu ürün tehlikesi büyüyor

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Rusya ve Ukrayna’dan Tekirdağ Limanı’na gelen tonlarca GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) mısır ...


'Z kuşağı daha hızlı yaşlanıyor'

Son yapılan çalışmaların Z kuşağı olarak bilinen genç kuşaktaki kişilerin daha erken yaşlandığını gösterdiğini belirten Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yakup Çil, “Erken yaşlarda makyaj ...

ALS tedavisinde umut veren gelişmeler

Dünyaca ünlü bilim insanlarını bir araya getiren Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı nörodejeneratif hastalıkların tedavisine ilişkin son gelişmelere ışık tuttu ve umut yarattı.


Yüksek tansiyona karşı beslenme önerileri

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor ’’Sağlıklı beslenme şekli, tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir’’ dedi. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalıkları...

Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Ancak ilginç bir şekilde, 65 yaşınızın üzerindeyken fazla kilolu olmanın, beyninizi etkileyen hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu tespit edildi.


Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Demans oranları düşerken obezite oranlarının neden arttığını merak eden uzmanlar, yaptıkları araştırmayla dikkat çekici veriler elde etti. Uzmanlar, orta yaştaki obezitenin, yaşlandıkça d...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

İyi ki dağılmışız...Bu egoyla hiçbir şey olmaz

Yasemin Yürük belgesel fikrine “Kendi belgeselimizi yapmak ve satmak bana biraz megalomanca geliyor. Hayır diyebilmek hayatta önemli” sözleriyle karşı çıkan Ergül’e sitem etti: “Bir belge...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Mevsim geçişleri bipolar bozukluk ataklarını tetikliyor

Mevsim geçişleri, neden olduğu birçok hastalığın yanı sıra ruh sağlığını da olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu ve Doç. Dr. Taha Can Tuman, mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklardan korunmak için önemli tavsiyelerde bulundu. Bu dönemleri hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı atlatmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR