Yukarı
401336

Covid-19’dan 100 kat daha kötü bir virüs yayılıyor

04 Nisan 2024 11:05

Uzmanlar, kuş gribi salgınının Covid-19’dan 100 kat daha kötü olabileceği ve bulaştığı insanların yarısını öldürebileceği konusunda uyardı.

2019 sonlarında başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan global bir pandemi olan Covid-19, uzun süren bir karantinaya sebep olmuş, bu süreçte dünya çapında 7 milyon insan da virüs sebebiyle hayatını kaybetmişti.

Ancak uzmanlar H5N1 kuş gribi türünün de yeni bir pandemiyi tetiklemeye “tehlikeli derecede yaklaştığını" söyleyerek uyarıda bulundu.

İnekler, kediler ve son zamanlarda insanlar da dahil olmak üzere çeşitli memelilerde görülen çok sayıda enfeksiyon vakasının, virüsün mutasyona uğrayarak daha bulaşıcı hale gelme riskini artırdığı belirtildi.

Bulaştığı insanların yarısını öldürmesinden korkulan kuş gribi, birçok ülkede paniğe yol açıyor. Geçtiğimiz sene Kamboçya'da 11 yaşında bir kız çocuğu H5N1 virüsünden enfekte olup hayatını kaybetmişti.

Ancak ABD’de düzenlenen bir panelde konuşan araştırmacılar paniğe kapılmak için erken olduğunu, çünkü son vakalarla ilgili hala alarm verilmesini gerektirmeyecek kadar çok bilinmeyenin bulunduğunu söyledi.

MUTASYONA UĞRAMIŞ 

Panel, Teksas'taki bir mandıra çiftliği işçisinin yanı sıra altı eyaletteki 12 inek sürüsünün ve yine Teksas'ta daha sonra ölen üç kedinin virüs testinin pozitif çıktığı haberinin hemen ardından gerçekleşti.

İşçi üzerinde yapılan testler, virüsün daha kolay yayılacak şekilde mutasyona uğradığını gösterdi. Ancak ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), bu mutasyonun daha önce kaydedildiğini, riskin düşük olduğunu ve insandan insana bulaşma belirtisi olmadığını söyledi.

Brifinge, insanlarda görülen kuş gribi vakasından alarma geçen kuş gribi araştırmacıları, doktorlar ve devlet kurumlarından yetkililer katıldı.

ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK SALGIN OLABİLİR

Brifingde konuşan ABD merkezli kuş gribi araştırmacısı Dr. Suresh Kuchipudi, "Bu virüs uzun yıllar pandemik listesinin başında yer aldı. Şimdi potansiyel olarak bir salgına neden olan bu virüse tehlikeli bir şekilde yaklaşıyoruz."

"H5N1 virüsleri, potansiyel bir pandemik virüsün birçok önemli özelliğini zaten gösteriyor. Yani virüs zaten küresel olarak dağılmış durumda ve özellikle de genellikle kuş virüsü olarak algılanan bu virüs, insanlar da dahil olmak üzere çeşitli memeli konakçıları enfekte etme kabiliyetine sahip ve bunu da gösterdi."

"Dolayısıyla benim görüşüme göre bu, şimdiye kadarki en büyük salgın tehdidine sahip olan ve dünya çapında mevcut olan bir virüstür. Hazırlanmamızın tam zamanıdır." diye uyardı.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

ALS tedavisinde umut veren gelişmeler

Dünyaca ünlü bilim insanlarını bir araya getiren Suna Kıraç Nörodejenerasyon Konferansı nörodejeneratif hastalıkların tedavisine ilişkin son gelişmelere ışık tuttu ve umut yarattı.

Yüksek tansiyona karşı beslenme önerileri

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor ’’Sağlıklı beslenme şekli, tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir’’ dedi. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalıkları...


Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Ancak ilginç bir şekilde, 65 yaşınızın üzerindeyken fazla kilolu olmanın, beyninizi etkileyen hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu tespit edildi.

Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Demans oranları düşerken obezite oranlarının neden arttığını merak eden uzmanlar, yaptıkları araştırmayla dikkat çekici veriler elde etti. Uzmanlar, orta yaştaki obezitenin, yaşlandıkça d...


İshal vakalarının baş sorumlusu: Norovirüsler

Bahar aylarının gelmesiyle ishal vakaları artmaya başladı. Havaların bir ısınıp bir soğumasıyla artan karın ağrısı, ishal ve kusma gibi vakaların ortaya çıkması da kafa karıştırırken, bu ...

Balık yağı ve kalp hastalıklarıyla ilgili dikkat çekici araştırma

Birleşik Krallık'ta yapılan yeni bir araştırmaya göre, balık yağı takviyelerinin düzenli kullanımı, kalp hastalığına yakalanma veya ilk kez felç geçirme riskini artırabilir.


KOAH artık erkek hastalığı değil

Sigara ve elektronik sigara kullanan kadınlara seslenen Prof. Dr. Akçay “Ülkemizde yaygın bir ölüm nedeni olan KOAH erkekler kadar sizleri de tehdit ediyor” uyarısında bulundu. Uzmanlar h...

Araştırma: Günde 10 bin adım efsanesi çürüyor mu?

Günde en az 10.000 adım atmak uzun zamandır egzersiz için altın standart olarak kabul ediliyor. Ancak bir çalışma, adım sayınız yerine egzersiz yaparak harcadığınız zamana odaklanmanın ki...


Kilo kaybı için kullanılan ilaçlar mide felcine yol açıyor

Yapılan araştırmalar, kilo kaybı ve diyabet için popüler ilaçları kullanan kişilere mide felci teşhisi konulma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Diyabet ve obeziteyi engelleme...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sosyal medya fenomeni Sofia Richie anne oldu

Şarkıcı Lionel Richie’nin model ve influencer kızı Sophia Richie, 2023 yılında evlendiği eşi Elliot Grainge ile olan birlikteliğinden bir kız çocuğu dünya getirdiğini açıkladı. Cuma günü...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Yüksek tansiyona karşı beslenme önerileri

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor ’’Sağlıklı beslenme şekli, tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir’’ dedi. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalıkları, inme ve böbrek sorunları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR