Yukarı
401939

Başkan Mustafa Turan mali durum tablosunu paylaştı

16 Nisan 2024 13:56

Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, belediyenin borç durumu ve yeni dönemde atılacak adımlarla ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Turan, şeffaf belediyecilik anlayışının bir gereği olarak belediyenin borç durumuyla ilgili mali tabloyu Ödemişlilerle paylaşıp “Alacağımız önlemlerle, kurumun geleceğini düşünen adımlarla kısa, orta ve uzun vadede neleri başarabileceğimizi herkes görecektir” dedi.

Şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışının bir gereği olarak Ödemişlileri doğru bilgilerle aydınlatma ve spekülasyonlara yer bırakmama adına bilgilendirme yaptıklarını belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan şu ifadelere yer verdi: “Halka en yakın hizmet birimi olan belediyeler, ‘Benden sonra tufan’ anlayışıyla yönetilebilecek kurumlar değildir. Ancak son 10 yılda yaşananlara baktığımızda Ödemiş Belediyesi’nde durum tam olarak buna dönüşmüştür.

Kamuoyunda Bütünşehir Yasası olarak da bilinen 6360 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, Ödemiş gibi kırsal alanı geniş, yüzölçümü yüksek ilçeler için zaten her şeyi daha da zorlaştırırken belediye yönetiminde gerek mali gerekse de insan kaynağı yönetimi açısından tercih edilen yöntemler bugüne dek kurumun geleceğine doğrudan olumsuz etki etmiştir.

Üzülerek ifade ediyorum ki, yeniden aday olmayan ya da aday gösterilmeyen son iki belediye başkanımızın da görev dönemlerinin son günlerinde aldıkları kararlar, çözümden uzakta kalmış, yeni dönemler için işleri daha da zorlaştırıcı hale getirmiştir.

Belediyenin mevcut gelir yapısına karşılık mevcut borç oranıyla personel maaşlarını ödeyip günlük iş ve işlemlerini sürdürmesi bir mucize haline gelmiştir. İzahı olmayan bu durumdan kaynaklı olarak yine de hiçbir emekçimizi mağdur etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz.

Bugün ortaya çıkan tablonun siyasetle de, siyasi partilerle de ilgisi yoktur. Herkesin elbette yönetim anlayışı farklılıklar gösterebilir. Ama gelinen nokta da ortadadır.

“ÖDEMİŞ’İN KADERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN BURADAYIZ”

143 yıl önce kurulmuş Ödemiş Belediyesi ne zorluklar görmüştür, ne darboğazlardan geçmiştir. Yeri gelmiş ambargo dönemlerinde halka pirinç temin etmiş, yeri gelmiş Ödemiş halkının ekmeksiz kalmamasını sağlamıştır, yeri gelmiş pandemide evlere kadar sıcak yemek ulaştırmıştır. 143 yılda yaşanmış nice zorluklar gibi bugünkü zorluklar da aşılacaktır.

Her şey güllük gülistanlık olsa zaten bu yolda partimiz ne beni aday gösterirdi, ne de Ödemiş halkının teveccühü bu yönde olurdu. Biz boşuna burada değiliz.

Bu tabloyu tersine çevirmek için Ödemiş’in kaderini değiştirmek için buradayız. Alacağımız önlemlerle, kurumun geleceğini düşünen adımlarla kısa, orta ve uzun vadede neleri başarabileceğimizi herkes görecektir. Bu konuda hemşehrilerimizin göstereceği anlayış, sabır ve dayanışma da gücümüze güç katacaktır.

BELEDİYENİN 5 NİSAN İTİBARİYLE TOPLAM BORCU 436 MİLYON 593 BİN 577 LİRA

Ödemiş Belediyesi’nin toplam borcu 5 Nisan 2024 tarihi itibariyle 436.593.577 Türk Lirasıdır. Ödemiş Belediyesi’nin toplam borcu belediyenin 2024 yılı bütçesinin %48,51’ine denk gelmektedir. Mevcut personel sayısı da 5 Nisan 2024 tarihi itibariyle 989’dur.

Gerek ülkemizin içinde bulunduğu derin ekonomik krizde sürekli olarak artan akaryakıt giderleri, enerji giderleri, mal ve hizmet alım giderleri, gerekse de İller Bankası payındaki dev kesintiler belediyemiz açısından taşınması zor bir yükü beraberinde getiriyor.

Yine de hiçbir şeyi bahane etmeden önce gider kalemlerimizi, şehrimizin öncelik ve ihtiyaç sıralamasına göre törpüleyip mevcut personel yapımızdan maksimum verimi elde ederek hem tasarruf edip hem de hizmet nasıl üretilir bunu hemşehrilerimize yaşatacağız.

Asli görevlerimizi eksiksiz yerine getirirken bir yandan Ödemiş’in hak ettiği Büyükşehir yatırımlarını da eksiksiz almasını sağlayacağız.  Uzun zamandır dersimize en iyi şekilde çalıştığımız İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cemil Tugay birlikte öncelikle yollarımızı yenileyecek ardından da şehrimizin ihtiyaç duyduğu modern tesisleri birer birer hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız.

Ödemiş Belediyesi, kişilere değil halkın refahına hizmet eden bir anlayışla 143 yıllık tarihinin en parlak dönemlerinde olduğu gibi yine Ödemiş’e ilkleri yaşatan bir kimlikte olacaktır.

Ödemiş Belediyesi’ni dolayısıyla Ödemiş halkını zarar ettirecek, ayağı yere basmayan, hesabı kitabı iyi yapılmamış hiçbir projenin içinde olmayacağımızı halkımız en iyi şekilde biliyor.

Mevcut durumda da Ödemiş Belediyesi’ne gereksiz yük olan yapılar, belediyenin asli işi olmayıp da zarardan öteye geçmeyen girişimler konusunda da gerekeni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ödemiş’in geleceği için Ödemiş Belediyesi’nin güçlü bir yapıyla bu zor günlerden çıkması için gereken neyse akıl ve bilimin ışığında yapılacaktır. Şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışımızın bir gereği olarak yaptığımız açıklamayı hemşehrilerimizin bilgisine sunarız”Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Birleşmiş Milletler Temsilcisi Louisa Vinton  Başkan Turan’ı ziyaret etti

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve EnerjiSA ortaklığında yürütülen Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi SENTRUM Projesi  Ödemiş’in Birgi Mahallesinde  hazırlandı.  ...

CHP’den Suruç davasına heyet

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 33 gencin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı davası için heyet görevlendirdi. Heyette, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, CHP Şanlıurfa Milletvekili M...


Bornova Belediyespor şampiyon

İzmir 1. Amatör Lig 4. Grup’ta mücadele eden Bornova Belediyespor futbol takımı şampiyon oldu. Yeşil-beyazlı ekip, Süper Amatör Lig’e yükselme yolunda play-off mücadelesi verecek.

Kemalpaşa'da Kiraz Festivali başlıyor

Kemalpaşa Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali’nin 51’incisi, 26 Mayıs Pazar günü saat 20.00’de gerçekleştirilecek açılış konuşmaları ile başlayacak. Festival kapsamında düzenlenecek ola...


19 Mayıs Bayındır'da Coşkuyla Kutlandı

Bayındır’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105.Yıl Dönümü kutlamaları yapıldı. Hükümet Konağı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk koyma töreninin ardından Bayındı...

Samsun'da 19 Mayıs coşkusu 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Samsun'a giderek CHP tarafından düzenlenen programa katıldı. Program CHP Li...


19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105.Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Al...

Buca Belediyesi'nden 'kaza' açıklaması

Buca Belediyesi, belediyeye ait çöp toplama aracının sabah saatinde kaza yapmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Yaşanan bu kaza ve sonrasında ihmali olan personelimiz hakk...


19 Mayıs, Çeşme'de coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Çeşme Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nda gerçekleşen çelenk sunma töreni ile başladı. Resmi törende, Çeşme İlçe Gençl...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Buket Dereoğlu'nun sandviç isyanı: Ayıp be ayıp

Oyuncu Buket Dereoğlu satın aldığı 45 liralık sandviçin içine koyulan peynire isyan etti. Son olarak 'Kolpaçino 4 4'lük' filminde yer alan Buket Dereoğlu, 45l liraya aldığı sandviçin için...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Ömür uzuyor: Bilim insanları tarih verdi

Araştırmacılar, önümüzdeki otuz yılda dünya çapında yaşam beklentisinin erkeklerde yaklaşık beş yıl, kadınlarda ise dört yıldan fazla artmasının beklendiğini öngörüyor. Lancet'te yayınlanan bir rapora göre, bu artışların yaşam beklentisinin genellikle daha kısa olduğu ülkelerde olması bekleniyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR