Yukarı
401969

NYT'nin 'Gazze' yönergesi ortaya çıktı: 'İsrail'in yaptıklarına soykırım, işgal demeyelim'

17 Nisan 2024 09:28

New York Times'ın muhabirlerine Gazze'deki savaşa ilişkin yönerge gönderdiği ortaya çıktı. Yönergede, "tarafsız olmak" adına "soykırım" ve "etnik temizlik" gibi ifadelerin kullanılmaması istendi.

ABD'li New York Times (NYT) gazetesinin, İsrail'in Gazze'de yürüttüğü savaşı haber yapan gazetecilere, "soykırım" ve "etnik temizlik" ifadelerinin kullanımını kısıtlamaları ve Filistin topraklarını tanımlarken "işgal altındaki bölge" ifadesini kullanmaktan "kaçınmaları" yönünde talimat verdiği ortaya çıktı.

The Intercept sitesinin ortaya çıkardığı iç yönergeye göre, gazete tarafından muhabirlere, "çok nadir durumlar dışında" Filistin kelimesini kullanmamaları ve İsrail-Arap savaşları sırasında Filistin'in diğer bölgelerinden sürülen insanların Gazze'de yerleştiği bölgeler için "mülteci kampları" terimini kullanmamaları yönünde talimat da veriliyor. 

Söz konusu yönergenin, gazetenin matbaa editörü Susan Wessling, uluslararası editör Philip Pan ve yardımcıları tarafından yazıldığı kaydedildi.

Yönergede, bu talimatların, Gazze savaşıyla ilgili habercilik faaliyetlerinde "objektif gazetecilik ilkelerinin sürdürülmesine" yönelik bir taslak olduğu öne sürülüyor.

İlk olarak Kasım ayında NYT muhabirlerine dağıtılan yönergenin takip eden aylarda düzenli olarak güncellendiği öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan NYT sözcüsü Charlie Stadtlander, "haberlerin aktarılış şeklinin doğruluğunu, tutarlılığını ve inceliklerini sağlamak" adına bu tür kılavuzların yayınlanmasının standart bir uygulama olduğunu öne sürdü. Stadtlander, "Bunun gibi karmaşık olaylar da dahil olmak üzere tüm haberlerimizde dil seçimlerimizin izleyicilerimiz için hassas, güncel ve net olmasını sağlamaya özen gösteriyoruz" dedi.

Muhabirlerden yönetime tepki

Diğer yandan, 7 Ekim saldırılarının ve İsrail'in Gazze'ye dönük harekatının başlamasının hemen ardından, haber odasında gazetenin haberleriyle ilgili gerginlikler yaşanmaya başladığı ileri sürüldü. Bazı muhabirlerin, gazetenin İsrail'in olaylara ilişkin anlatımı konusunda "yoldan çıktığına" ve haberde standartları bile uygulamadığına inandıklarını söyledikleri aktarıldı. Slack ve benzer diğer platformların sohbet gruplarında bu tartışmaların alevlenmeye başladığı öne sürüldü.

İddiaya göre, gazetenin Kudüs bürosunun yönettiği, 90 muhabir ve editörün de dahil olduğu WhatsApp grubunda, muhabirler arasındaki tartışmalar da o kadar yoğunlaştı ki, uluslararası editör Pan gruba müdahale etmek zorunda kaldı.

Whatsapp ve Slack gruplarında tartışılan konular arasında İsrail'in El Şifa Hastanesi'ne yönelik saldırıları, sivil ölümlerine ilişkin istatistikler, İsrail'in soykırım yaptığı iddiaları ve ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail hükümetinin doğrulanmamış iddialarını gerçekmiş gibi yansıtmasının bulunduğu kaydedildi.

'Kışkırtıcı' olarak tanımlanan ifadeler İsrail lehine defalarca kullanıldı

The Intercept sitesinin aktardığına göre, gazetenin yönergesinde şu ifadeler yer alıyor:

“Çatışmanın doğası her tarafta kışkırtıcı dil ve kışkırtıcı suçlamalara yol açtı. Alıntılarda bile bu tür bir dil kullanmama konusunda çok dikkatli olmalıyız. Amacımız açık, doğru bilgiler sunmaktır ve hararetli dil çoğu zaman gerçeği açıklamak yerine karartabilir.

“'Katliam', 'kıyım' ve 'kırım' gibi kelimeler çoğu zaman bilgiden çok duyguyu ifade eder. Bunları kullanmadan önce iyice düşünün. Bu kelimeleri neden başka bir olayda kullanmadığımızı açıklayabilir miyiz? Her zaman olduğu gibi açıklığa ve kesinliğe odaklanmalıyız; bir etiket kullanmak yerine ne olduğunu anlatmalıyız.”

Diğer yandan, NYT'nin Gazze savaşıyla ilgili haberlerinde "karşılıklı cinayetleri tanımlamak için kışkırtıcı bir dil kullanmama" çağrılarına karşın, İsraillilere yönelik saldırılarını tanımlamak için kaçınma çağrısı yaptığı ifadeleri defalarca kullanıldığı tespit edildi. Bu ifadelerin İsrail'in Filistinlilere yönelik geniş çaplı katliamları sırasında hiç kullanılmadığına dikkat çekildi.

Ocak ayında, New York Times, Washington Post ve Los Angeles Times gibi ABD'li gazetelerin 7 Ekim'den 24 Kasım'a kadar yaptığı haberlerin bir analizini yayınlayan The Intercept, bu gazetelerin “katliam”, “kıyım” ve “korkunç” gibi terimleri İsrail saldırılarında öldürülen Filistinli siviller yerine neredeyse yalnızca Filistinliler tarafından öldürülen İsrailli siviller için kullandığını ortaya koydu.

Analiz, 24 Kasım itibarıyla New York Times'ın İsraillilerin ölümlerini 53 kez, Filistinlilerin ölümlerini ise yalnızca bir kez "katliam" olarak tanımladığını ortaya çıkardı. İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 15 bin civarına çıktığı tarihte ise bu oran 22'ye 1 olarak kaldı.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İspanya: İsrail, Gazze’de gerçek bir soykırım yapıyor

İspanya'daki sol koalisyon hükümetinde bu zamana kadar koalisyonun küçük ortağı Sumar ittifakından olan bakanlar İsrail'e sürekli olarak "soykırım" suçlaması yaparken, Robles ile ilk defa...

İskoçya'dan Antalya'ya gelen uçakta yine sarhoş yolcu krizi

İskoçya'nın Glasgow kentinden Antalya'ya uçan bir yolcu uçağında sarhoş yolcu ortalığı birbirine kattı. Geçen sene de İskoçya'dan kalkan uçakta benzer bir kriz yaşanmıştı. İskoçya'nın Gla...


Ermenistan Başbakanı'nın helikopteri acil iniş yaptı

Dünya, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin öldüğü helikopter kazasını konuşurken son olarak da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı taşıyan helikopter büyük tehlike atlattı. Ermenistan ...

ABD Savunma Bakanı yeniden operasyondan geçecek

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, aralık ayında yaşadığı mesane sorununu takiben, yerel vakitle bu akşam Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'nde cerrahi olmayan minimal tıbbi bir pros...


Papua Yeni Gine'de korkunç felaket: Binlerce ev toprak altında

Papua Yeni Gine'de köyleri yutan toprak kayması felaketinde ölü sayısı hızla artıyor, halk evlerin üzerine düşen kayaları elleriyle kaldırmaya çalışıyor. Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine'de...

Papa, "Tanrı'nın influencer'ını" aziz ilan edecek

İnternet becerilerini Katolik inancını yaymak için kullanan ve 2006’da 15 yaşında hayatını kaybeden Carlo Acutis, Papa Francis'in kararıyla "internet azizi" olacak.


Avustralya, Tayvan Boğazı'ndaki gelişmelerden endişeli

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Çin'in, Tayvan Boğazı'ndaki geniş çaplı askeri operasyonlarından son derece kaygılı olduğunu belirtti. The Straits Times gazetesine konuşan Bakan W...

İsrail polisinden Kudüs'teki 'Özgür Gazze' gösterisine sert müdahale

İsrail polisi, Batı Kudüs'teki ABD Konsolosluğu önünde İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına karşı düzenlenen protestolarda 7 kişiyi gözaltına aldı.  Washington'ın Gazze'de sald...


ABD'den Gürcistan'a 'yabancı ajan' cezası

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Gürcistan'a yeni vize kısıtlamaları getirdiğini ve Gürcistan parlamentosunun bu ay kabul ettiği "yabancı ajan" yasa ta...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sosyal medya fenomeni Sofia Richie anne oldu

Şarkıcı Lionel Richie’nin model ve influencer kızı Sophia Richie, 2023 yılında evlendiği eşi Elliot Grainge ile olan birlikteliğinden bir kız çocuğu dünya getirdiğini açıkladı. Cuma günü...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Yüksek tansiyona karşı beslenme önerileri

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor ’’Sağlıklı beslenme şekli, tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir’’ dedi. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalıkları, inme ve böbrek sorunları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR