Yukarı
402019

Asgari ücrete tek, müteahhitlere dört zam

17 Nisan 2024 14:42

Enflasyon hızla yükselirken asgari ücrete ara zam yapılmayacağını ilan eden hükümet, müteahhitlerin garanti ödemelerine yılda dört kez kur farkı kadar zam yapıyor.

Hükümet, ekonomideki enkazın faturasını ücretli kesime kesmekte kararlı görünüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bugün partisinin grup toplantısı öncesinde gazetecilerin "asgari ücrete zam olacak mı" sorusuna "öyle bir şey gündemimizde yok" yanıtını verdi.

Seçimleri düşünerek 2022 ve 2023'te asgari ücrete yıl ortasında zam yapan hükümet, dört yıllık seçimsiz döneme güvenerek 2024'te ücretlerin yüksek enflasyon karşısında erimesini tercih edecek.

Son yıllarda sermaye kesimine ve zenginlere ucuz kredi dağıtarak enflasyonu ve döviz kurunu patlatan, Türkiye'yi ödemeler dengesi krizinin eşiğine getiren ve gelir uçurumunu büyüten hükümet, bu sürecin faturasını da sürecin kazananlarına değil kaybedenlerine kesiyor.

Mart ayı itibarıyla Türk-İş'in hesapladığı dört kişilik aile için açlık sınırı 16 bin 793 TL, yoksulluk sınırı 54 bin 700 TL, bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 21 bin 831 TL iken, hükümet yıl sonuna kadar asgari ücreti 17 bin 2 TL seviyesinde tutmak istiyor.

Asgari ücrete zam gelmemesi, toplu sözleşme kapsamındaki kamu ve özel sektör çalışanları hariç ücretlilerin büyük çoğunluğunun da ek zam almaması anlamına gelecek.

MÜTEAHHİTLERE FARKLI TARİFE

Hükümet ücretlerin enflasyon karşısında erimesini tercih ederken, yap işlet devret yöntemiyle yapılan köprü, otoyol ve hastaneler için müteahhitlere yıl içinde dört zam yapıyor.

Prof. Dr. Uğur Emek, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamu özel işbirliği yöntemiyle yaptırılan köprü ve otoyollar için müteahhitlere yapılan garanti ödemelerine yılda dört kez zam yapıldığını belirtti.

Emek, söz konusu projeler için ödemelere ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında kur farkı kadar zam yapıldığını aktardı.

Emek, şehir hastaneleri için müteahhitlere kira ödemelerine de üç ayda bir enflasyon ve kur farkı kadar zam yapıldığını söyledi.

TEK ZAM AÇLIK DEMEK

Merkez Bankası (TCMB) da hesaplarını 2024'te asgari ücrete tek zam yapılması üzerinden yaptı ancak 2024'ün ilk üç ayında enflasyonda hesapların bozulduğu görülüyor. 

TÜİK'e göre yılın ilk üç ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aralık ayına göre yüzde 15,06 oranında arttı. Nisan-haziran döneminde ortalama aylık enflasyon yüzde 3 olsa bile 6 aylık resmi enflasyon yüzde 25'i aşacak. 

Mayısta yıllık enflasyonun yüzde 75'e dayanması, yıl sonunda da yüzde 50 civarında olması bekleniyor.

TCMB 8 Şubat'taki toplantısında 2024 sonu enflasyon hedefini yüzde 36 olarak belirledi ancak ocak ve şubat enflasyonlarının beklentilerin üzerinde gelmesi üzerine hesaplar bozuldu. Nitekim TCMB'nin mart ayı piyasa katılımcıları anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 44,19 oldu.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Fed bu yaz faizlerde değişiklik yapacak mı?

ABD'de beklenenden daha güçlü gelen ekonomik veriler ve politika yapıcıların yeni yorumlarının ardından Fed'in bu yaz faiz oranlarını düşüreceği fikri rafa kalkmış durumda.

Deprem bölgesinde yapılandırma ödemesine erteleme

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve mücbir sebep hali uzatılan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde yeniden yapılandırmanı...


Bakan Işıkhan'dan emekli ikramiyesi açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin 3 bin lira olan bayram ikramiyelerinin Kurban Bayramı öncesinde hesaplarına yatırılacağını bildirdi. EYT kapsamında yaklaşık 2...

Bu hafta altın kaybettirdi, borsa kazandırdı

Bu hafta yatırım araçları içinde sadece borsada sınırlı kazanç elde edilirken, altında yüksek kayıp dikkat çekti.Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüz...


Benzine indirim pompaya yansıdı!

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş pompaya indirim olarak yansıdı. Bu gece yarısından itibaren benzine indirim geldi. 25 Mayıs 2024 benzin motorin (mazot) fiyatları ne kadar? İşte güncel f...

SYDV bünyesine farklı kadrolarda personel alımı yapılacak!

İŞKUR aracılığıyla yayınlanan ilan ile birlikte Batman SYDV bünyesine personel alınacağı bilgisi verildi. “Peki personel alımları hangi kadrolarda gerçekleşecek? Personel alımları için ba...


Kartlı harcamalara faiz freni

Martta yıllık yüzde 138 artışla 991,8 milyar TL olan kredi kartı harcaması, nisanda yıllık yüzde 120 artışla 930,4 milyar TL'ye geriledi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre,...

Karahan: Sıkı para politikası devam ettirilecek

Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi'nde konuşan TCMB Başkanı Fatih Karahan "Sıkı para politikası devam ettirilecek" dedi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, İstanbu...


2024'te tahıl üretiminde düşüş bekleniyor

TÜİK, üretim miktarının 2024'te tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde (yem bitkileri hariç) yüzde 2 azalacağı; sebzelerde yüzde 5,6, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde yüzde 3,4 oran...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sosyal medya fenomeni Sofia Richie anne oldu

Şarkıcı Lionel Richie’nin model ve influencer kızı Sophia Richie, 2023 yılında evlendiği eşi Elliot Grainge ile olan birlikteliğinden bir kız çocuğu dünya getirdiğini açıkladı. Cuma günü...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Yüksek tansiyona karşı beslenme önerileri

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor ’’Sağlıklı beslenme şekli, tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir’’ dedi. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalıkları, inme ve böbrek sorunları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR