Yukarı
404181

Bu hafta birçok etkinlik sanatseverlerle buluşacak

20 Mayıs 2024 11:26

İstanbul'da bu hafta, geniş bir yelpazede birbirinden farklı birçok etkinlikle yerli ve yabancı sanatçıların katılacağı konser, sergi, tiyatro gösterisi ve performanslar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Gösteriler

İstanbul Devlet Tiyatrosunda (İDT) 21-26 Mayıs'ta Mecidiyeköy Büyük Sahne'de "İzafiyet", Mecidiyeköy Stüdyo Sahne'de "Tamamen Doluyuz", Üsküdar Tekel Sahnesi'nde "Acaibü'l Temaşa" oyunları, Üsküdar Stüdyo Sahne'de 21-24 Mayıs'ta "Bay Z.", 25-26 Mayıs'ta "Park" oyunları sanatseverlerle buluşacak. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrolarında 20-26 Mayıs'ta Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde "Bu Memleket Bizim", Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde "Frenkenstein", "Acele Shakespeare Aranıyor", "Dar Ayakkabıyla Yaşamak", Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi'nde "Burun", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde "Şahane Düğün", Ümraniye ve Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde "Keşanlı Ali Destanı" oyunları izlenebilecek. 
 
Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) yarın ve 25 Mayıs'ta "Rezonans" dans gösterisi, 22 Mayıs'ta "Şaşırt Beni" müzikali, 23 Mayıs'ta "Şıngır Şıngır Beyoğlu" ve 26 Mayıs'ta "Küheylan" ve "Gece Kraliçesi" oyunları sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 
 
Zorlu PSM'de bugün "Kel Diva" ve "Kalabalık Duası", yarın "Kibritin Ucunda" ve "Kel Diva", yarın ve 22 Mayıs'ta "Cem Yılmaz-CMXXIV" sahnelenecek. 

Maximum Uniq Hall'de yarın "Küheylan", 22 Mayıs'ta ise "Hücreler" oyunu sergilenecek. 

Konserler 

Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) yarın İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 52. İstanbul Müzik Festivali kapsamında "İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İlyun Bürkev" konseri gerçekleşecek.

Hasan Niyazi Tura yönetimindeki orkestra Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 24 Mayıs'ta AKM'de yeniden sahnede olacak. 
 
Mehmet Güntekin yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Korosu, 26 Mayıs'ta AKM'de "Bayati Takım ve Hicaz Köçekçeler" başlıklı konserle izleyci karşısında olacak. 
 
Müzik kariyerlerinde 53 yılı geride bırakan İngiliz rock müzik grubu Wishbone Ash 24 Mayıs'ta AKM'de müzikseverlerle buluşacak. 

Devam eden sergiler 

İsrail'in Filistin'deki katliamlarına ilişkin hazırlanan somut ve dijital sanat eserleriyle, Filistin'in 100 yılı aşkın bağımsızlık mücadelesinin kronolojik olarak anlatıldığı "Kubbe: Filistin Zaman Tüneli" sergisi, Üsküdar Mimar Sinan Galerisi'nde ilgililerini bekliyor. 

Meşher'de açılan, küratörlüğünü Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı'nın üstlendiği "Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar" sergisi, İstanbul silüetini sanatseverlerle buluşturuyor. 

Macaristan Ulusal Film Enstitüsünün hazırladığı ve Macar sinemasının 120 yılını anlatan "Geniş Açı" sergisi, Macar Kültür Merkezi'nde görülebilecek. 

Küratörlüğünü Burcu Çimen ve Didem Yazıcı'nın üstlendiği "Bugünü Resmetmek" resim sergisi, Yapı Kredi Kültür Sanat'ta ziyaretçilerini ağırlıyor. 

Salt'ın disiplinlerararası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından hazırlanan ve Salt Beyoğlu'nda sanatseverlerle buluşan yeni sergisi "Havaya Dair" ise hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarını odağına alıyor. 

Birlik Vakfının Çemberlitaş'taki merkezinde "Resimler Seyahatler 4", Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde "Gılaf-ı Reyya: Osmanlı’dan Günümüze Koku Şişeleri" sergisi , Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Çok Amaçlı Salon'da ise "Büyük Hükümdarlar, Mikro Detaylar" solo sergisi 22 Mayıs'a kadar sanatseverleri ağırlayacak.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İzmir Şehir Tiyatroları Bandırma’da sahne aldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İzBBŞT), “Dikkat Nine Çıkabilir” oyunuyla, 33. Uluslararası Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Turizm Festivali kapsamında çocuklarla buluştu. B...

Türkan Şoray'dan samimi açıklamalar: 'Hayatımın dönüm noktası...'

Türk sinemasının usta ismi Türkan Şoray, Samsun’da katıldığı söyleşide hayatının dönüm noktasını kızı Yağmur’un doğumu olarak nitelendirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlene...


Bornova’da Türkülerle Yaza Merhaba

Bornova Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, Ayfer Feray Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen "Yaza Merhaba Konseri" ile dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı. Salih Sütoğlu yönetimindeki...

Kent Belleğinde Kültür Çalıştayı

Avrupa Birliği desteği, İKSV yürütücülüğünde gerçekleşen, Ortaklaşa; Kültür, Diyalog ve Destekleme Programı tarafından desteklenen KONSERVE Projesi kapsamında Selçuk Efes Kent Belleği’nde...


Yener'den bahar şenliği yasağına 'Sopa'

ODTÜ'de rektörlüğün yasaklamasına karşın öğrencilerin kendi imkanlarıyla düzenlendiği etkinlikte Hande Yener sahne aldı. Ücretsiz konser sonrası Yener, etkinlik sonrası aracının üzerinde ...

James Cameron'dan Titanik itirafı

1997'de tüm dünyada gişe rekorları kıran ve sinema dünyasının klasikleri arasındaki yerini alan Titanik filminin yönetmeni James Cameron oyuncu seçimiyle ilgili yaptığı itirafla dikkat çe...


Özgün bir caz konseri

Caz repertuvarıyla Say klasikleri ortak sunumda buluştu, sanatçılar çalgılarındaki becerilerini konuşturdu. Antalya’da düzenlenen 24 Mayıs’ta başlayan 7. Uluslararası Akra Caz Festivali; ...

Türk sinemasının usta ismi Murat Soydan son yolculuğuna uğurlandı

Yeşilçam'ın usta oyuncularından Murat Soydan'ın cenazesi, Ataköy 5. Kısım Ömer Duruk Cami'nde öğle namazına müteakip kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.


4 Oscar ödüllü film 'Poor Things' 14 Ağustos'ta Disney+'ta

Yorgos Lanthimos'un olan 4 Oscar ödüllü filmi 'Poor Things' Disney+'ta 14 Ağustos'ta izleyiciyle buluşacak. Yönetmen Yorgos Lanthimos'un Alasdair Gray’in aynı adlı romanından sinemaya uya...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Gülse Birsel arabesk rapçilere sitem etti

Gülse Birsel 'Az Önce Konuştum' adlı programa konuk oldu. Rap müziği dinlediğini ifade eden Birsel, "Fakat bazı temalar insanın kulağında kalıyor" diyerek rap sözlerine yakındı.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Bilimsel araştırma: Günde 2-3 kahve içmek...

Yapılan bir araştırma günde 2 ile 3 bardak kahve tüketmenin insan sağlığına çok büyük katkıları olduğunu gözler önüne serdi. Bilim insanları yapılan kapsamlı araştırmada kahve tüketiminin bazı ciddi hastalık risklerini çok ciddi bir oranda azalttığını tespit etti... 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR